نویسنده: مصطفی حافظی

مهارت های ارتباطی

فرض کنید در یک جشن بزرگ قرار دارید که شرکت تان به مناسبت موفقیت فوق العاده ای که به دست آورده ترتیب داده است. موسیقی ملایمی در حال پخش است و مهمانان در گروه هایی مختلف و به صورت پراکنده در حال گفتگو و معاشرت با یکدیگرند. اما، گروهی بیش از بقیه افراد جلب توجه می‌کنند. آنها پر سروصداترین حاضرین در اتاق هستند. و دائما با صدای بلند قهقهه می‌زنند.

حال فکر کنید یکی از شرکت کنندگان در این جشن خیلی نرمال نیست! بیش از حد با همه صمیمی می شود و بدون توجه به شخص مقابلش، سخنان و لطیفه‌های بی‌ادبانه بیان می کند. تقریبا هر کسی که به او نزدیک میشود احساس معذب بودن می کند. این در حالیست که قبل از میهمانی امشب، شما در نظر داشتید به او ترفیع شغلی بدهید. اما حالا با دیدن این رفتار ها به کلی نظرتان عوض می شود. کسی که نمی‌تواند در یک جشن ساده، خودش را کنترل کند و موقعیتش را بشناسد، چطور از پس مسئولیت بزرگتر برخواهد آمد؟

آیا تا کنون رفتار ناشایست کسانی باعث تعجب شما در شرکت نشده است؟ یا اینکه آیا تا به حال برای خودتان پیش آمده که در محل کار، حرکتی را انجام دهید و بعد به شدت از آن پشیمان شوید؟ آداب معاشرت در محل کار و با همکاران، مشتریان و یا رئیس، کاملا نسبت به معاشرت با افراد خانواده و دوستان صمیمی متفاوت است. اما بسیاری در هر دو موقعیت رفتار مشابهی از خود نشان می‌دهند. این امر قطعا یک اشتباه بزرگ است و می‌تواند منجر به عواقب بدی برای کسب و کار تان هم بشود.

در این مقاله میخواهیم تعدادی از رایج‌ترین موقعیت‌های معاشرت کاری را باهم بررسی کنیم و چند توصیه ارائه کاربردی در مورد آنها ارائه دهیم.

معاشرت در محل کار

آداب معاشرت با مشتریان سازمانی

معمولا روابط با مشتریان سازمانی با یک وعده ی غذایی همراه است. صرف یک ناهارِ کاری روشی قدیمی برای ایجاد موقعیت مناسب ارتباطی، برنده شدن در قراردادهای آتی و گسترش دامنه ی مشتریان است. اما اگر دنبال یک موفقیت واقعی در این قبیل ملاقات ها هستید، احتیاج به یک استراتژی و برنامه ریزی مناسب نیاز دارید.

1-در انتخاب محل قرار دقت زیادی به خرج دهید

افراد اکثرا بدون دقت و کاملا اتفاقی یک مکان را انتخاب می‌کنند؛ اما این کار اشتباه بزرگی است. اگر رستورانی که قرار ملاقات در آنجا برگزار می شود خیلی شلوغ و پر ازدحام باشد و یا اگر مسیر رسیدن مشتری به محل قرار خیلی طولانی باشد همگی تاثیرات منفی زیادی خواهد داشت. باید مکانی را برگزینید که نزدیک به مشتری‌تان باشد، پارکینگ به آسانی در دسترسش باشد و محیطی آرام و به دور از سروصدا داشته باشد. همچنین رستورانی که انتخاب می کنید باید غذا و خدماتش خوبی هم داشته باشد.

2- مشتری باید احساس راحتی کند

باید مشتری از همان ابتدای جلسه احساس کند در محیطی راحتی گام گذاشته و احساس راحتی می کند. پس باید همان اول معلوم باشد چه کسی صورت حساب رستوران را پرداخت می کند. اگر پیشنهاد ناهار از سوی شما بوده و به نوعی شما میزبان هستید، پس شما باید هزینه را بپردازید. پس برای اینکه سردرگمی ایجاد نشود، از همان ابتدا به مشتری بگویید که مهمان شماست.

آداب معاشرت با رییس شرکت

معاشرتبا رئیس، می تواند شرایطی بسیار پر چالش و در عین حال پر از جذابیت باشد. اگر معاشرتی که انجام می شود پس از تایم کاری باشد شرایطی عالی برای گفت‌وگوی رودررو و دو نفره در محیطی آرام ایجاد می گردد. از سوی دیگر، فرا رفتن از مرز رابطه ی رییس و همکاری و رسیدن معاشرت صمیمی در این شرایط رخ می دهد.

1- ملاقات باید در خصوص کار باشد

باید به این مسئله دقت داشته باشید که مسئله باید کاملا کاری باشد. هرچقدر هم که رفاقتتان زیاد شده باشد او هنوز رییس شماست. پس هرگز نباید خط قرمزها را فراموش کنید و انتظار رفتارهای آنچنانی داشته باشید.

2- خیلی هم احساس راحتی نکنید

معاشرتبا رئیس باعث می شود تا شما را بهتر و بیشتر بشناسد و اگر قصد دادن ترفیع یا مسئولیت‌های بیشتر را داشته باشد بهتر می تواند به شما اعتماد کند. خوب است که خودتان باشید، اما احساس راحتی بیش از حد بدترین اشتباه است! نباید کاری انجام دهید یا چیزی به زبان بیاورید که بعدا از آن پشیمان شوید. لباس مناسب بپوشید و برخودر محترمانه داشته باشید.

آداب معاشرت با همکاران

معمولا بزرگ‌ترین اشتباهات در اینجا رخ می دهد. معاشرت با همکاران نسبت به مشتری یا رئیس امری آسان تر است. همین امر باعث می شود برخی احتیاط لازم را به خرج ندهند و بیش از حد احساس صمیمیت کنند. البته این تا حدی قابل قبول است که شما با همکاران خود احساس راحتی بیشتری می‌کنید اما این مسئله نباید از کنترل خارج شود. احترام دیگران همواره باید حفظ شود.

1- باید سنجیده و بجا سخن بگویید

در مهمانی و یا فضاهای صمیمی تر هرگز کلماتی را استفاده نکنید که در دفتر کار آنها را به کار نمی برید. آزردن اعضای گروه ممکن است سبب ناراحتی آنها شود و شاید حتی احساسات آنها را جریحه‌دار کند. اگر این رخ دهد احتمالا تا مدت ها فراموش نخواهند کرد.

2- در مورد موضوعاتی بحث کنید که ارتباطی به کارتان ندارد

اگر راجع به گزارشی که نوشته‌اید حرف بزنید و یا مسئله ی ترفیع اخیرتان را مدام مطرح کنید نه تنها خسته‌کننده، بلکه آزاردهنده هم هست. پس باید تا جای ممکن موضوع صحبتتان را دور از مباحث کاری در نظر بگیرید. مهم ترین نکته این است که جمعی که در آن هستید را بشناسید. از آنها در مورد سرگرمی‌ها، خانواده و علائق‌شان بپرسید. این مسائل باعث می شود تا هم صمیمیت میان کارمندان افزایش یابد و هم به نحوی با تغییر روحیه کارکنان بازدهی آن ها بیشتر گردد.

آداب معاشرت در سمینارها کنفرانس ها

1- لیوان نوشیدنی یا بشقاب تان را با دست چپ نگه دارید

به طریقی دست راست‌تان را آزاد کنید تا در هنگام ملاقات با افراد جدید بتوانید به راحتی با آنها دست بدهید. همچنین نگه داشتن لیوان با دست راستتان باعث می شود پوست دست شما سرد یا مرطوب شود و این موضوع احساس بدی را به فرد مقابل منتقل می کند.

2- شنونده ی خوبی باشید

با گوش دادن با سخنان افراد مختلف این احساس را به آنها القا می کنید که مهم و خاص هستند. اگر در جمعی فقط شما سخن بگویید، به چشم دیگران فردی خودخواه و خودپسند به نظر می آیید. پس حتما بیشتر گوش بدهید، و کمتر صحبت کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

سامیه | 1397/08/14

مطلب خیلی خوبی بود. سپاس.

حمید | 1397/08/14

لطفا مطلبی هم راجع به آموزش سخنرانی تو محل کار یا شرکت بذارید. ممنون

جاوید نظری | 1397/08/27

مطالبتون تو این زمینه خیلی خوبه. مرسی از زحمتاتون

اشتراک گذاری