نویسنده: ملینا شمس

رشد و توسعه فردی

معمولا وقتی از کسی تعریف و تمجید می شود، طبق عادت از خود تواضع نشان می دهد. همچنین اگر با افراد باهوش راجع به هوش و نبوغشان صحبتی به میان بیاید، به نوعی سعی در انکار آن دارند.

اما ذات انسان همواره به دنبال برتری جویی است و با اعمال و رفتارش سعی می کند نبوغ و هوش خود را به در معرض دید عموم بگذارد.

اگر واقعا می خواهید بدانید که آیا از دوستان و آشنایان خود باهوش تر هستید و یا صرفا درگیر یک سری تعارفات عادی و روزمره شده اید، به نکاتی که در ادامه ی این مقاله می خواهیم به آن بپردازیم توجه کنید.

 

افراد باهوش

خصوصیات افراد باهوش

1- حواسشان کمتر با موضوعات مختلف پرت می شود

بر اساس تحقیقی که در سال ۲۰۱۳ میلادی انجام شد، افرادی که در مقابل به تغییرات پیرامونی بی تفاوتند و راحت تر می توانند روی کار خود تمرکز کنند معمولا در تست های آی کیو امتیاز بیشتری را به دست می آورند.

2- شب ها بیشتر بیدار می مانند

افراد باهوشمعمولا بیشتر تمایل دارند که شب ها چه در طول هفته و چه تعطیلات پایانی آن بیدار بمانند.

3- زودتر با شرایط جدید کنار می آیند

این افراد خود را معمولا زودتر با شرایط مختلف وفق می دهند محدودیت هایی که ممکن است بر سر راهشان قرار گیرد تاثیر چندانی در پیش برد کسب و کار شان ندارد.

4- می دانند که چه چیزهایی را نمی دانند!

عموما افراد باهوش اگر راجع به یک موضوع خاص اطلاعات چندانی نداشته باشند، بدون هیچ گونه ترسی دانش پایین خود در رابطه با آن را مطر ح می کنند و هیچ ترسی بابت آن ندارند.

باهوش ها

5- حس کنجکاوی شان فوق العاده است

در مورد این موضوع کافیست به جمله ای ناب از آلبرت اینشتین اشاره کنیم که می گفت: من نبوغی ندارم و تنها آدمی کنجکاو هستم.

6- درهای ذهنشان به روی ایده های جدید باز است

افراد باهوشهمواره به دنبال کشف ایده های جدید هستند و هیچگاه در های ذهن خود را به سوی نظرات متفاوت و ایده های نوین نمی بندند. این افراد همیشه آمادگی آن را دارند تا نظرات مخالف را بشنوند و بپذیرند.

7- ترجیح میدهند بیشتر تنها باشند

یکی از خصوصیاتی که این افراد دارند این است که ترجیه می دهند بیشتر زمان خود را در تنهایی بگذرانند. این خصوصیت آنها معمولا در مقایسه با هم سن و سالانشان بسیار مشهود است.

8- کنترل اوضاع را در دست دارند

باهوش ها معمولا قبل از شروع به هر کاری، برای آن برنامه ریزی می کنند و هدفشان از انجام آن را دقیقا مشخص می نمایند. حتی آن ها استراتژی های جایگزینی را نیز برای دستیابی به آن اهداف تعیین می کنند تا در صورت لزوم از آنها استفاده نمایند. در یک آزمایش از گروهی داوطلب درخواست شد که بین یک پاداش کوچک اما فوری و پاداشی بزرگ اما با تاخیر زمانی یکی را برگزینند. نتایج این تست نشان می داد افرادی که گزینه دوم یعنی پاداش بزرگ با تاخیر زمانی را انتخاب کرده بودند، بیشتر روی خود کنترل و تمرکز داشتند و امتیازات بیشتری از تست های هوش کسب نموده بودند.

9- حس شوخ طبعی بیشتری دارند

مطالعات نشان می دهد که کمدین ها در مقایسه با سایرین، افراد باهوش تری هستند و در هوش های کلامی نمرات بالاتری را به خود اختصاص می دهند.

10- افکار و احساسات اطرافیان را حس می کنند.

افراد باهوش معمولا نسبت به اطرافیان خود حساس تر هستند و مطابق برخی تحلیل های انجام شده احساس همدردی و حساسیت بیشتری نسبت به نیازهای دیگران از خود نشان می دهند. و این موضوع از جمله اصلی ترین مشخصه های هوش حسی است.

11- قادر به ارتباط چند موضوع بی ربط به هم هستند

مطالعات زیادی این مسئله را اثبات میکنند که افراد باهوش قادر به شناسایی الگوهایی هستند که سایرین از مشاهده ی آنها عاجزند و همین امر باعث می شود تا چنین افرادی بتوانند موضوعاتی را که به ظاهر با هم هیچ ارتباطی ندارند، به هم مرتبط سازند.

12- تمرکزشان روی امور مهم تر است

باهوش ها معمولا کارهای روزمره و کم ارزششان را به تعویق می اندازند تا بتوانند روی مسائل مهم تر، بیشتر تمرکز کنند. این به تعویق انداختن امور یکی از بهترین اصول نوآوری است که حتی فرد بزرگی مثل استیو جابز هم با یک شیوه ی نظام مند از آن استفاده می کرد.

13- به دنیای اطراف خود خیلی فکر می کنند

آنطور که تحقیقات گوناگون هم بیان می کنند، افراد باهوش در مورد دنیای پیرامون خود و مفهوم حقیقی زندگی خیلی می اندیشند و معمولا دنبال این هستند که بتوانند هدف از ایجاد و فلسفه وجودی هرچیزی را کشف نمایند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

سیما خلیلی | 1397/08/23

من همه ی این معیار ها رو دارم که :)

امیر | 1397/08/23

البته به نظر من مثال نقض هم دارن. لزوما هرکی گوشه گیره باهوش نیست. یا برعکس

omidreza | 1397/08/27

چه جالب. هیچکدومشو من ندارم!

اشتراک گذاری