نویسنده: مصطفی حافظی

راز موفقیت

در برخی شرایط، پذیرفتن یک موضوع به معنای ترقی و موفقیت است. ممکن است بخواهید به یک پروژه جدید یا به مسئولیت های بیشتر برای پیشرفت در کسب و کار خود بله بگویید، اما مواقعی فرا می رسد که حتما باید «نه» بگویید دلیل آن هم می توان کمبود وقت باشد و یا اینکه نمی خواهید از زمان هایی که برای مطالعه و یادگیری بیشتر اختصاص داده اید بزنید. نه گفتن به هیچ وجه ساده نیست اما اگر به دنبال آرامش در زندگی خود هستید باید بالاخره یادگیری را آغاز کنید و هر جا که لازم شد از مهارت نه گفتن استفاده نمایید.

با انجام تست شخصیت شناسی شغلی میزان اعتماد به نفس خود را بسنجید و با مشاغل مناسب شخصیتتان آشنا شوید
 

معنای مهارت نه گفتن

مهارت نه گفتن در یک جمله، یعنی اینکه قادر باشیم هر جا که نیاز شد با حفظ احترام، پیشنهادی را نپذیریم.

برای افرادی که در جایی مشغول به کار هستند، شرایط نه گفتن در محیط کسب و کار شان نیز پیش می آید. این شرایط می تواند درخواستی از جانب رییس شرکت یا همکارتان ایجاد شود. نه گفتن به هر پیشنهادی که آرامش شما را مختل نماید ضروری است اما واقعا در مواجه با رییس خود چطور میتوانید به راحتی نه بگویید؟ آیا عمل به این کار، به راحتی نه گفتن به همکار و یا دوستتان است؟

مسئله مهم این است که همه اتفاقات فقط در چند ثانیه رخ می دهد و وقتی پیشنهادی از سوی کسی مطرح می شود در شرایطی که میلی به پذیرفتن آن ندارید، تنها ظرف چند ثانیه می بایست به محترمانه ترین شیوه نه بگویید. در این مقاله می خواهیم راجع به موقعیت های مختلفی که به عنوان یک کارمند یا مدیر ممکن است با آنها روبرو شوید را بررسی کنیم و ببینیم مهارت نه گفتن در این شرایط به چه کاری می آید.

مهارت نه گفتن

قدرت «نه» گفتن به رییس

گاهی یک مقام بالاتر پیشنهادی را به شما ارائه می کند و می خواهد برای مثال مدت زمان بیشتری را کار نمایید. این در حالی است که همین حالا هم حجم زیادی از کارهای عقب مانده تان روی زمین مانده و نمی خواهید بیش از این خود را درگیر مسائل جدید نمایید. در این شرایط، بهتر است که صراحتا و به سرعت نگویید نه! و همچنین کار را هم نباید بپذیرید. در چنین مواقعی می توانید با اعتماد به نفس کافی فهرستی از کارهایی را داشته باشید که هم اکنون در حال وقت گذاشتن روی آن ها هستید و عباراتی به این شکل را کار ببرید: “از شما متشکرم برای انجام این کار، من را انتخاب نمودید ولی باید صادقانه بگویم که در حال حاضر بر روی چند پروژه متمرکز شدم که تقریبا تمام وقت من را در طول روز پر می کند.”

در ادامه نیز می توانید با بیان چنین جملاتی احساس خودتان را به طور دقیق تر بروز دهید و بگویید که با کاری که به شما واگذار شده مشکلی ندارید و فقط مشکل اصلی شما برای نپذیرفتن، کمبود وقت است. “ آیا کاری وجود دارد که از دید شما اولویتش نسبت به پروژه ای که راجع به آن با من صحبت کردید کمتر باشد تا قادر باشیم یک جابه جایی در کارها صورت دهیم؟ ” البته اگر از پروژه ها و کارهای خود عقب هستید دلیلی ندارد همین مسئله را هم عنوان نمایید و می توانید با عباراتی مثل ” در حال حاضر کارها خیلی فشرده پیش می رود” مسئله را مطرح نمایید. به یاد داشته باشید که مهارت نه گفتن به معنای رد کردن درخواست دیگران به شکلی کاملا محترمانه است.

مهارت نه گفتن

با انجام تست شخصیت شناسی شغلی میزان اعتماد به نفس خود را بسنجید و با مشاغل مناسب شخصیتتان آشنا شوید
 

مهارت «نه» گفتن به همکار

اگر در جایی به عنوان مدیر فعالیت می کنید و یا سرپرستی قسمتی خاص را بر عهده دارید قطعا با این مسئله مواجه خواهید شد. شرایطی به وجود می آید که کارمندتان با یک ایده ای جدید مقابل شما می ایستد و هرچه بیشتر راجع به ایده اش حرف می زند شما بیشتر به این نتیجه میرسید که ایده ی فعلی او پختگی لازم را ندارد و شما را به اهدافتان نمی رساند ولی با این حال نمی خواهید این روحیه مناسب را از وی بگیرید. در چنین شرایطی بهترین اقدام چیست؟

اگر در این موقعیت ها قرار گرفتید اولین چیزی که باید در نظر داشته باشید این است که کارمندتان هرگز نباید از شما احساس منفی دریافت نماید و باید با روی باز جملاتی به این شکل را استفاده نمایید: از آنجا که در این پروژه با شرایطی همچون کمبود وقت روبرو هستیم، هر تغییری کل برنامه را تحت تاثیر قرار خواهد داد و به همین دلیل می بایست مسیری را که از پیش تعیین کردیم ادامه دهیم. ولی باید از شما نهایت تشکر را داشته باشم که برای این کار زمان گذاشته اید. من این پیشنهادتان را به خاطرم می سپارم. این جملات یا عباراتی شبیه به این، یعنی همان مهارت نه گفتن هستند که باید تمرین نمایید.

مهارت نه گفتن

در «نه» گفتن افراط نکنید

مطمئنا هیچ کس نمی خواهد به عنوان فردی شناخته شود که در محل کارش همواره به همه نه می گوید. پس باید در نظر داشته باشید که در استفاده از مهارت نه گفتن زیاده روی نکنید و تنها در شرایطی از آنها بهره بگیرید که استفاده از آن واقعا ضروری به نظر می رسد. اگر پاسخ شما به همه ی درخواست ها بی هیچ دلیلی منفی باشد، به کسی تبدیل خواهید شد که پس از گذشت مدتی دیگر کسی پیشنهاد جدیدی را با او مطرح نمی کند و عملا منزوی خواهید شد.

مهارت نه گفتن را با با به کار بردن مداوم کلمه ی “نه” اشتباه نگیرید؛ از سویی دیگر اگر همیشه جوابتان به همه چیز مثبت باشد نیز گزینه ای در دسترس برای همه خواهید بود و آرامش تان به طور کامل از بین خواهد رفت. پس بهترین انتخاب، اعتدال است. خوب به خواسته های فرد درخواست کننده گوش دهید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

 

با انجام تست شخصیت شناسی شغلی میزان اعتماد به نفس خود را بسنجید و با مشاغل مناسب شخصیتتان آشنا شوید
 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری