نویسنده: موبویار

مهارت های ارتباطی

در کنار تخصص و تجربه ی کاری، یکی از اصلی ترین عوامل موفقیت در کسب و کار روابط عمومی یا به عبارت دیگر مهارت های ارتباطی است.دیوید پارنل نویسنده و مشاور در حوزه‌ی ارتباطات این طور میگوید که داشتن صفات مختلفی که فرد به واسطه‌ی آنها قادر است به خوبی با دیگران تعامل و ارتباط داشته باشد را مهارت برقرای ارتباط می گویند. گاهی این صفات، در دو ویژگی “دوست‌ داشتنی بودن” یا “داشتن شخصیت خوب” خلاصه می شوند. اما برای اینکه همین دو ویژگی در وجود ما شکل بگیرد، ابتدا به صفات دیگری نیاز داریم که آنها زمینه ساز این دو ویژگی می باشند.

افراد اکثرا ترجیح میدهند که در فضاهای صمیمی و دوستانه کار کنند. محیط‌هایی که فضای کاملا خشک و جدی درآن حاکم است، بازدهی کاری کارمندان را کاهش می دهد. تقویت مهارت های ارتباطی یکی از اصلی ترین عواملی است که می توان با کمک آن بازده کار را افزایش داد. معمولا افرادی در محیط کار به رهبرانی مقتدر و موثر تبدیل می‌شوند که از هوش اجتماعی بالایی برخوردارند. از نظر این افراد وجود احترام متقابل میان مدیران و کارمندان در شرایط فضای کاری صمیمی، رمز موفقیت شغلی و بهره‌روی بالا است. با مهارت های ارتباطی صحیح، رفتارهای منفی که باعث تنش در محیط کار میشود کاهش می‌یابد و فکر کارکنان کمتر درگیر مسائل حاشیه ای می گردد.

در ادامه به بیان اصلی ترین مهارت های ارتباطی که در موفقیت شغلی بسیار موثر است می پردازیم.

توانایی سخنوری از مهم ترین مهارت های ارتباطی

سخنوری یا قدرت بیان یکی از مهم ترین مهارت های ارتباطی است. کلام ما باید طوری باشد که بیشترین تاثیر را بر مخاطب بگذارد و او را برای شنیدن ایده های ما مجاب کند. اگر در نحوه ی بیان و گفتار، خلاقیت به خرج دهید و استعداد داشته باشید، موفقیت از آن شما خواهد بود. در جهان امروز که وقت بسیار مغتنم است و افراد زمان برای شنیدن صحبت های طولانی و بی فایده ندارند، بیان واضح، کوتاه و روشنِ مسائل بسیار حائز اهمیت است.

مسئله ی دیگر درک متفاوت افراد نسبت به مسائل مختلف است. چون برداشت افراد از مسائل گوناگون با هم تفاوت دارد، در هنگام سخن گفتن باید استفاده از عباارتی که باعث بروز ابهامات معنایی می شوند را به حداقل برسانیم. معمولا افرادی که در اصول ارتباطات خبره هستند کلامشان از بیشترین شفافیت ممکن برخوردار است و کمتر می توان ابهامی که باعث برداشت بد شود در آن یافت.

سخنوری در مهارت های ارتباطی

مهارت صبر و مدارا

اینکه بتوانید شرایط استرس زا را به خوبی مدیریت کنید، بتوانید در برابر صحبت های مختلف صبوری به خرج دهید و همواره خونسردی خود را حفظ کنید قطعا از چشم رییستان دور نخواهد ماند. پس شما باید در شرایط مختلف خودتان را کنترل کنید و زود از کوره در نروید. با لحنی آرام و با احترام دیگران را متوجه اشتباهشان کنید و یا منظورتان را به آنان انتقال دهید. اگر نتوانید از پس چنین موقعیت هایی برآیید دیگر نباید انتظار ارتقا و پیشرفت شغلی داشته باشید.

تا حد امکان عوامل استرس زا را از اطراف خود حذف کنید. شب ها زود بخوابید و مصرف آب زیاد را فراموش نکنید. همه ی این ها به افزایش قدرت صبر شما کمک می کند.

گوش دادن به مخاطب

همه ی ما پیش از این که سخنران خوبی باشیم باید یاد بگیریم شنونده ی خوبی باشیم. از قدیم گفته اند خدا به ما "دو گوش"و "یک دهان"داده است پس باید دو برابر صحبت کردنمان گوش کنیم. یک شنونده خوب همواره به مخاطب خود توجه می کند، آن ها را تحلیل می کند و به موقع به گفته های او واکنش نشان می دهد.  البته این کار مهارتی است که با تمرین به دست می آید. پس با اندکی وقت گذاشتن می توانید آن را در خودتان تقویت کنید.

مهارت گوش دادن

قدرت مذاکره

پس از آن که به یک شناخت کافی از مخاطب خود رسیدید و توانایی سخنوری را در خود افزایش دادید، حالا نوبت آن است که مخاطب را برای خواسته ی خود متقاعد کنید. مهارت مذاکره در بسیاری از موقعیت ها چه در محل کار و چه در جاهای دیگر، برگ برنده ی شما خواهد بود. برای مثال در محل کار برای پیشنهادات کاری و دریافت حقوق و مزایای بهتر می تواند برای شما راهگشا باشد. در برخی مشاغل مثل ویزیتوری، مهارت مزاکره اصلی ترین رکن کار می باشد و به شما کمک می‌کند مشتری خود را متقاعد کنید که به صرفه ترین و بهترین کار برای او محصول شما است.

مذاکره

شوخ طبعی فراموش نشود

هیچ چیز پس از چند ساعت کار متمادی به اندازه ی یک شوخی کوتاه و بامزه خستگی را از تن شما و همکارانتان به در نمی کند. این شوخی های کوتاه نه تنها مانعی برای کار کردن نیستند بلکه یکی از مهم ترین فاکتور های پیشرفت در محیط کار می باشند. شوخی های بامزه و بجا، احتمال افزایش امتیازات مالی را در طول یک مذاکره زیاد می کند به طوری که در فرد احساس راحتی و اعتماد ایجاد می شود. در نتیجه مخاطب شما تمایل بیش تری برای ملاقات با شما پیدا کرده و شما را به عنوان “دوست” خود خواهد دید. پس، احتمال روی دادن قرارهای کاری بهتری نیز وجود دارد.

اهمیت زبان بدن

بخش اعظمی از رابطه تحت تاثیر زبان بدن قرار دارد و این توانایی یکی از مهارت های مهم ارتباطی است. برای اینکه این مهارت را به دست آورید باید به این موارد توجه کنید.

زبان بدن

1- روی صندلی لم ندهید!

این کار باعث می شود دیگران احساس کنند شما حوصله ی حرف زدن و کار کردن را ندارید و یا خسته شده اید. کمی به عب بروید و به پشتی صندلی تکیه دهید. با این کار می توانید علاقه و راحتی خود را نشان دهید.

2- دست به سینه ایستادن ممنوع!

بدترین نوع ایستادن است و به دیگران این پیام را می دهد که شما خسته شده اید و بی حوصله هستید.

3-ارتباط چشمی فراموش نشود

نگاه نکردن به چشمان طرف مقابل یک جور احساس ناراحتی را درون او ایجاد می کند و اینطور القا م می کند که گویی چیزی برای پنهان کردن دارید. پس به خاطر داشته باشید که در محیط کسب و کار، تماس چشمی مناسب برابر است با صداقت در گفتار. البته باید دقت کنید که به چشمان طرف مقابل خیره هم نشوید. به نحوی تعادل را رعایت کنید.

4-دست های خود را مشت یا پنهان نکنید

با مشت کردن دست ها این حس را به طرف مقابل القا می کنید که شما استرس و اضطراب دارید. همچنین دست ها را درون جیب یا پشت گردن هم پنهان نکنید. این کار هم نوعی عدم توجه به مخاطب تلقی می شود.

5- با انگشت کسی را صدا نکنید

هرچقدر هم با همکار خود صمیمی هستید، اگر با او کاری دارید یا او را صدا بزنید و یا در صورت نیاز آرام با کل کف دست او را لمس کنید. ضربه با انگشتان اصلا حس خوبی را منتقل نمی کند.  

6- به ساعت خود نگاه نکنید

وقتی در حال صحبت کردن با کسی هستید، به هیچ وجه به ساعت خود نگاه نکنید. این کار به مخاطب پیام می دهد که مزاحم است و دارد وقت شما را می گیرد.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

azad | 1397/07/29

in maharat ha hamegi ba tamrino sakhtkushi taghviat mishan, motasefane kheili az maha tanbali mikonim va be in masaele mohem ziad ahamiat nmidim, mamnun az site moboyar

اشتراک گذاری