نویسنده: مصطفی حافظی

راز موفقیت

تقریبا هیچ کسی را نمی توانید بیابید که در زندگی خود به دنبال کسب موفقیت های جدید، ترفیع و پیشرفت نباشد. ولی آنچه که میان افراد متفاوت است، تعریف از موفقیت می باشد. همگی بر این نکته واقف هستیم که  برای رسیدن به آرزوهایمان باید سخت کار کنیم. در مسیر دستیابی به موفقیت نیز موانع بسیاری وجود دارد که اگر از آن‌ها دوری نکنیم، هرگز به هیچ جایگاهی نخواهیم رسید. در این مقاله می خواهیم شما را با موانع دستیابی به موفقیت آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

گاهی برای رسیدن به موفقیت نیازی نداریم که کارهای جدیدی را شروع کنیم. فقط کافیست یک سری از کارهای قدیم را برای همیشه کنار بگذاریم. همانگونه که بیان شد، تعریف هر شخص با هر سن، شغل و سلیقه از موفقیت متفاوت است، ولی برخی موانع در همه جای دنیا ثابت هستند و اگر از آنها فاصله بگیریم، گام بسیار بزرگی برای دستیابی به اهداف مان برداشته ایم. هرچند که دست برداشتن از آن ها اصلا ساده نیست و نیازمند همت و اراده استوار است.

شما می توانید فقط با چند ساعت کار در خانه درآمد میلیونی داشته باشید! کافیست تصمیم بگیرید که زندگی خود را برای همیشه تغییر دهید.

موانع دستیابی به موفقیت

1- بدن خود را سالم نگه دارید

برای اینکه بخواهید به هر چیزی در زندگی خود برسید، در گام اول باید بدن سالم داشته باشید. پس باید به برنامه غذایی سالم و فعالیت بدنی و ورزشی خود بیش از پیش اهمیت دهید. عدم توجه به ورزش وتغذیه شاید در نگاه اول کمی بی اهمیت به نظر برسد اما یکی از اصلی ترین موانع دستیابی به موفقیت است.

موانع دستیابی به موفقیت عدم تحرک

2- دیدگاه خود را نسبت به مسائل تغییر دهید

اشخاصی که به موفقیت دست پیدا می کنند، مقاصد بلند پروازانه ای در ذهن خود می پرورانند. آن‌ها کاملا بر این موضوع واقف هستند که اهدافشان نتیجه‌ی عاداتی است که هر روز انجام می‌دهند. عادات سالم کارهایی نیست که فقط به آن ها عمل می کنید، بلکه باید به جزیی از وجودتان تبدیل شود.

مثلا امکان دارد انگیزه و هدف افراد مختلف از ورزش متفاوت باشد، برخی به دنبال ورزش هستند تا به تناسب‌اندام برسند و بدن خود سایرین را جذب نمایند. عده‌ای دیگر ورزش می‌کنند زیرا این کار به یک عادت آن هم از نوع سالم در زندگی آن‌ها بدل شده است.

3- تمرکز خود را از اهداف بی ارزش به هدف های بزرگ سوق دهید

ماریان ویلیامسون: "اهداف کوچک و کم خواهی برای دادن احساس امنیت و آرامش به دیگران، منطقی نیست. هر فردی باید به دنبال برتری باشد، حتی کودکان نیز این حق را دارند. تنها انسان‌های بزرگ نباید در پی درخشیدن باشند، بلکه این نیاز در وجود همه است. وقتی حق درخشیده شدن را به خودمان دهیم، می‌توانیم امکان این کار را به دیگران هم دهیم. وقتی از چیزی نترسیم و در راستای دست‌یابی به اهدافمان گام برداریم، ناخودآگاه دیگران نیز این حق را خواهند داشت."

اگر به تلاش کردن ادامه ندهید و از موقعیت های به وجود آمده استفاده لازم را نبرید یا به آرزوهای خود فرصت تبدیل شدن به واقعیت را ندهید، هرگز استعدادهایتان شکوفا نخواهد شد.

4- بهانه تراشی را کنار بگذارید

افراد موفق فقط خودشان را پاسخگو و مسئول اتفاقات زندگی خود می دانند و هرگز اشخاص دیگری را متهم و بازخواست نمی کنند. این که مسئولیت همه ی شکست‌ها، پیروزی‌ها و اتفاقات زندگی را خودتان بر عهده بگیرید، شاید در ابتدا اندکی دلهره آور هم هیجان‌انگیز به نظر برسد اما با این تفکر دیگر هیچ دلیلی برای عدم حرکت در مسیر موفقیت نخواهید داشت و از همه ی پتانسیل های خود بهره مند خواهید شد.

پس همواره مسئول همه ی ابعاد زندگی خویش باشید و هرگز با بهانه‌تراشی مسئولیت ها را متوجه کس دیگری نکنید.

5- از درجا زدن و ثابت ماندن دوری کنید

کسانی معتقد به ذهنیت ثابت هستند که گمان می کنند هوش و استعداد خوب به همه ی انسان ها داده نشده است و آن هایی هم که استعداد دارند بدون هیچ تلاشی می توانند به موفقیت برسند. در حالی که حقیقت چیز دیگریست. افراد موفق باور دارند که ذهن هر انسانی قابلیت رشد و تغییر دارد.

آن‌ها مدام در حال وقت گذاشتن روی تقویت ذهنیت، کسب اطلاعات جدید و یادگیری مهارت‌های تازه هستند و اعتقاد دارند که حاصل سخت کوشی های خود را در زندگی خواهند دید.

پیشنهاد ما این است که هیچگاه به ثابت ماندن و وجود استعدادهای مادرزادی ایمان نداشته باشید. از هم اکنون در پی ترقی و پیشرفت باشید و با کنار زدن موانع دستیابی به موفقیت از سر راه خود، در راستای دست‌یابی به موفقیت قدم بردارید.

شما می توانید فقط با چند ساعت کار در خانه درآمد میلیونی داشته باشید! کافیست تصمیم بگیرید که زندگی خود را برای همیشه تغییر دهید.
 

6- به دنبال طی کردن ره صد ساله در یک شب نباشید

شاید بارها و بارها این جمله را شنیده باشید که «موفقیت در یک شب به دست نمی‌آید». اما باید به این جمله باور داشته باشید. افراد موفق معتقدند پیشرفت های کوچک و مستمر در کنار هم می توانند شخص را به هدف و نتیجه‌ی دلخواهش برسانند.

مقاصد بزرگ برای خود ترسیم کنید و در طول زندگی برنامه‌ریزی داشته باشید، اما فقط روی همان روزی که در آن هستید تمرکز داشته باشید و به دنبال این باشید که حداقل 1 درصد در آن روز پیشرفت نمایید.

7- از انجام چندین کار به صورت همزمان خودداری کنید

این عادت نیز یکی از موانع دستیابی به موفقیت محسوب می شود. افراد موفق بر این موضوع اتفاق نظر دارند و هنگامی که در راه رسیدن به مقصود قدم بر می دارند، تا به آن نرسند، دست از سخت کوشی بر نمی دارند. انسان‌های موفق تنها روی یک کار متمرکز هستند و این همان کلید اصلی آن ها برای رسیدن به اهداف بزرگ است.

موانع دستیابی به موفقیت انجام همزمان چندین کار

8- کنترل و مدیریت همه چیز غیر ممکن است

کنترل برخی چیزها کاملا در اختیار ماست و کنترل بعضی دیگر از دستانمان خارج است. در صحیح این تفاوت، بسیار مهم و ضروری است. پس از آن مسائلی که تحت کنترلتان نیست دوری کنید و روی موضوعاتی متمکز شوید که می توانید آن ها را کنترل و مدیریت نمایید. گاهی پیش می آید که قادر هستید تنها روی دیدگاه خودتان کنترل و نظارت داشته باشید.

9- «نه» گفت را تمرین کنید

افراد موفق هرجا که لازم باشد، به راحتی "نه" می گویند. آن‌ها به خوبی به این موضوع را می دانند که گاهی باید برای رسیدن به اهداف بزرگتر خود، به بعضی کارها، پیشنهادات تفریح و درخواست‌های همکاران، خانواده و دوستانشان "نه" بگویند.

شاید با این کار در همان لحظه از شادی‌های کوتاه ‌مدت بهره مند نشوند و یا یک بهره مالی کوچک را نادیده بگیرند، اما هنگامی که به هدف خود می‌رسند، متوجه خواند شد که موفقیتشان بسیار ارزشمند تر است.

10- از معاشرت با افراد منفی باف دوری کنید

افرادی که بیشترین زمان از زندگی خود را با آن‌ها صرف می کنیم تأثیر بسیار زیادی روی شکل گیری شخصیت ما دارند. اگر با اشخاصی معاشرت کنید که خیلی اهل بلندپروازی و ترقی نیستند و به اهداف کوچک راضی هستند، شما هم مقاصد و انتظاراتتان نزول می کند؛ اما وقتی بیشتر زمان خود را با افرادی بگذرانید که از سطح بالاتری نسبت به شما بهره منداند، اگر چه این امکان وجود دارد که ارتباط با آن‌ها کمی چالش‌برانگیز به نظر بیاید، اما احتمال موفقیتتان بالاتر خواهد رفت.

 

پس در هنگام دوست شدن با افراد، نهایت توجه و دقت را به خرج دهید. اگر دور و برتان را انسان‌های منفی‌باف و کم انرژی گرفته، کافیست کمی بیشتر فکر کنید تا بتوانید شرایط را برای خود بهتر کنید و یکی از موانع دستیابی به موفقیت را از خود دور نمایید.

11- وابستگی خود را به شبکه های اجتماعی و تلویزیون را تا جای ممکن کاهش دهید

 

این روزها استفاده افراطی از تلویزیون و اینترنت به شدت افزایش یافته است. اما این‌ وابستگی می‌تواند شما را از یکی از اصلی ترین موانع دستیابی به موفقیت به شمار آید. پس استفاده از این دو ابزار سرگرمی را تا جای ممکن کاهش دهید، مگر این که این استفاده شما را در راستای پیشبرد اهدافتان یاری کند. همان وقتی که در در شبکه های اجتماعی و یا تماشای تلویزیون صرف می کنید را می توانید به کارهای با اهمیت تری اختصاص دهید و قدم های بیشتری در راستای دست‌یابی به اهدافتان بردارید.

موانع دستیابی به موفقیت استفاده بیش از حد فضای مجازی

 

شما می توانید فقط با چند ساعت کار در خانه درآمد میلیونی داشته باشید! کافیست تصمیم بگیرید که زندگی خود را برای همیشه تغییر دهید.
 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

محمد | 1398/06/03

ممنون

اشتراک گذاری