نویسنده: مصطفی حافظی

کارآفرینی و استارتاپ

کارآفرینی و نوآوری همواره در اقتصاد های مهم دنیا موضوعی بسیار مهم و کلیدی بوده است. برای توسعه و اجرایی شدن این موضوع در کشور ما نیز تسهیلاتی درنظر گرفته شده است. ولی قطعا در این راه دانستن راهکار های صحیح و مناسب برای موفقیت در این حوزه امری ضروری می باشد.

همچنین روش هایی نیز وجود دارد که شما می توانید با آن ها دریابید چقدر در کسب و کارتان موفق خواهید بود. این روش ها شخصیت کاری و شغلی و میزان هوش هیجانی و یا IQرا مورد سنجش قرار می دهد.

در این مقاله به بررسی چند توصیه ی کارامند که به کسب وکار شما خلاقیت ، نظم  و انعطاف پذیری می دهد اشاره خواهد شد. افرادی که می خواهند در این حوزه گام بردارند، با توجه به این اصول کلی می توانند اصلی ترین گام های موفقیت را به درستی طی نمایند.

راهکارهای اساسی برای دستیابی به موفقیت

1- فکر کردن به موفقیت

اگر قصد دارید به موفقیت های بزرگی در زندگی برسید، باید اهداف و آرزوهای بزرگی نیز در ذهن خود بپرورانید. هر کامیابی و پیروزی در مسیر کسب و کار با یک آرزوی بزرگ شروع می شود. شما همواره باید افق های نوینی را برای خود ترسیم کنید. باید به این موضوع ایمان داشته باشید که فردی مشهور و صاحب اعتبار خواهید شد. باید هر آن چه را که می خواهید بدست آورید، تصوری که از خود دارید را باید آن قدر در ذهن تان تکرار و یادآوری کنید که برایتان دست نیافتنی نباشد. مثلا فکر کنید که اگر در شغل خود به موفقیت رسیده اید، چه تغییری در زندگی تان به وجود خواهد آمد؟ اگر پیشرفت و شود بالا نسیبتان شود، شما از چه امکاناتی بهره مند خواهید شد؟

موفقیت در کسب و کار

2- در انجام کار ها پر انرژی و فعال باشید

شما در مسیری گام بر می دارید که در صورت موفقیت، همه یا حداقل بخشی از زندگی تان را دستخوش تغییر خواهد کرد. پس برای دستیابی به این هدف شما حتما بایستی شور و شوق خود را دو چندان کرده و آن را بپرورانید.دلیل این موضوع هم این است که ما همواره نسبت به اهداف خود و آنچه که دوستش داریم بی رحمیم. در حقیقت برای آنچه که خیلی اهمیت دارد، آن چنان که باید تلاش نمی کنیم. در حالی که باید همه ی سعی خود را به کار بگیریم. یا این که اگر شما از شغل حال حاضرتان رضایت لازم را نداشته باشید آیا تصور می کنید که واقعا می توانید در آن کار به موفقیت برسید و یا در بازار رقابت امروز که هر روز بیش از پیش به تلاش و فعالیت نیاز دارد، باقی بمانید؟ برای تحقق این امر باید تلاشتان را هر روز افزایش دهید.

3- نقاط قوت خود را بیشتر بشناسید

باید با خود رو راست باشیم، شما نمی توانید همه جور توانایی را در زندگی آن هم به حد کمال داشته باشید. همه ما نقاط قوت و ضعفی داریم. برای آن که بتوانید در جهت اهدافمان گامی درست برداریم، لازم است نقاط قوت خود را به طور کامل بشناسید و روی آن تمرکز بیشتری داشته باشید. شما هنگامی می توانید به بیشترین پیشرفت برسید که تلاش خود را در سمت و سویی هدایت نمایید که نقطه قوت شماست. مثلا در محیط کسب و کار اگر شما در بازاریابی استعداد بیشتری دارید، بیشترین استفاده را از آن ببرید. اما در قسمت هایی از کار که در آن به هر نحوی ضعف دارید، از سایرین کمک بخواهید و هیچ ترسی هم از این موضوع نداشته باشید. ولی فراموش نکنید که برای تبدیل نقاط ضعف خود به نقاط قوت نیز باید برنامه داشته باشید و برای آن از تعلیم و آموزش در حین کار استفاده نمایید.

راه های دستیابی به موفقیت

4- هرگز به این فکر نکنید که ممکن است شکست بخورید

آین رند، در رمان خود به نام "اصل و سرچشمه " این طور می نویسد که:

"نه این در طبیعت بشر است و نه موجودیت حیات انسان که کاری را با رها کردن آن، آغاز کند."

شما باید به عنوان یک کارآفرین در قدم اول، هدف خود را کاملا باور داشته باشید، آن وقت است که قادر خواهید بود به آن عمل نمایید. شما باید به خودتان اعتماد و اعتقاد راسخ داشته باشید و ایده ها و نظرتان و ظرفیت های خویش را دست کم نگیرید.

شک و تردید را کنار بگذارید و به یقین برسید. هر قدر که ایمان و اعتقاد خود را بیشتر کنید، سرعتتان برای دستیابی به اهداف بیشتر خواهد شد. البته باید تعادلی نیز بین تفکراتمان به وجود بیاید. تعادل بین اعتماد به نفس و ارزیابی دقیق آسیب های کار به جهت دستیابی به هدف بالاتر بسیار مهم می باشد. کار آفرین موفق، کسی است که محاسبه گر خوبی باشد خطرات کسب و کارش را تا حد ممکن کم کند و سود دهی بیشتری داشته باشد.

5- تلاش مداوم و زیاد

موفقیتبه آسانی به دست نمی آید. هرگز نمی توان بدون توجه به این امر، با نشستن و دست روی دست گذاشتن به جایی برسد. "برایان تریسی" راجع به این موضوع چنین می گوید که:

"شما برای بقاء خود 8 ساعت در روز کار می کنید، بیش از 8 ساعت هر قدر زمانی که تلاش شما ادامه یابد در جهت موفقیت است."

اگر از هر شخص موفقی در این حوزه بپرسید به شما خواهد گفت که در گام های نخست ایجاد کسب وکار خود بیش از 60 ساعت در هفته کار می کرده است.

بد نیست برای مدتی تفریحات و کار های متفرقه را کنار بگذارید، این شرایط را تحمل کنید تا وقتی که به طور کامل قادر باشید روی پای خود بایستید و موقعیتی برای خود دست و پا کنید. در این شرایط حتی یک سفر کوتاه هم می تواند به ضرر شما تمام شود. همان طور که اشاره شد ، اگر به خود ایمان داشته باشید، این سخت کار کردن ها برای شما ساده خواهد شد. کافیست قوی روی ایده ی خود بایستید و هدفی روشن را دنبال نمایید.

موفقیت در شغل

6- ارتباطات فعال خود را حفظ کنید و آن را توسعه دهید

در حوزه ی کسب وکار ، شما را از روی شرکتی که اداره می کنید مورد قضاوت قرار می دهند. با گروه مدیریتی که دارید ، سیستم هدایتی که ایجاد نموده اید و همچنین متد های برقراری ارتباط با همکارانتان. کسب و کار هر قدر هم که کوچک باشد به ارتباطات و استفاده از تجارب وابسته است. می توانید در ملاقات هایی که در کسب و کار های مشترک دارید از افراد با تجربه به طور مثال در پایه گذاری بازار های خود بهره ببرید.

بسیار اهمیت دارد که شما در روابط با همکاران خود آن هایی که قادر هستند کمک حال شما باشند و برعکس آن هایی که شما را به عقب می رانند را شناسایی نمایید. برای موفقیت در این زمینه باید از یک مهارت ارتباطی قوی و مستحکم برخوردار باشید و همواره نسبت به موقعیت های جدید و امکان گسترش این روابط تلاش کنید.

7- میل یادگیری را هیچوقت از یاد نبرید

برای دستیابی به موفقیت حتما نباید فارغ التحصیل دکترا باشید. هستند کارآفرینان بسیار موفقی که حتی در تحصیلات دانشگاهی ندارند. مطابق بررسی ها، تعداد کثیری از میلیونر های خود ساخته، دارای هوش متوسط بوده اند. با این حال، همه ی توانایی ها و مهارت های خود را مد نظر قرار داده اند و به زندگی اقتصادی مورد نظرشان و اهداف شخصی خود رسیده اند چون هرگز شوق یادگیری را از یاد نبرده اند.

برای موفقیت، نباید از سوال کردن بترسید، حس جستجو گری و کنجکاوی را هیچوقت کنار نگذارید و همواره عاشق آموزش دیدن باشید. قعطا این علاقه در دنیای پرسرعت تغییرات تکنولوژی و شیوه های کسب و کار بسیار ضروری است.

حال پس از مطالعه ی این 8 مورد باید با خود روراست باشید. ببینید چقدر از این ویژگی ها را با خود دارید و در کدامیک ضعیف تر هستید. نقاط قوت خود را بشناسید و نقاط ضعف تان را تقویت کنید. اگر تشخیص این امر برایتان دشوار است، کافیست از تست سنجش موفقیت استفاده کنید. این آزمون به شما خواهد گفت که برای دستیابی به موفقیت چه چیزهایی را کم دارید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

حمیده | 1397/09/07

کارآفرینی تو شرایط امروز خیلی کار سختی شده

علی | 1397/09/07

جالبه که این تست دقیقا میزان موفقیت رو با توجه به شخصیت ما میگه

اشتراک گذاری