نویسنده: مصطفی حافظی

کارآفرینی و استارتاپ

همه ما به دنبال این هستیم که در کسب و کار خود موفق باشیم، اما احتمالا با آن سطحی که در ذهنمان است فاصله ی زیادی داشته باشیم. تعریف‌هایی که راجع به موفقیت در ذهن ماست شاید به هم تفاوت داشته باشد، اما تعدادی دروغ رایج در مورد موفقیت هستند که تقریبا همه باورشان کرده‌ایم؛ دروغ‌هایی در این مورد که موفقیت واقعا چیست و چه چیزی را برای ما به ارمغان می‌آورد. در ادامه می خواهیم شما را با ۷ دروغ بزرگ راجع به موفقیت آشنا کنیم که هرگز نباید آن‌ها را باور کنید.

7 دروغ بزرگ راجع به موفقیت

1- شما باید همه چیز را کامل بدانید

«جون بایز» خواننده و ترانه‌سرای معروف آمریکایی می گوید: «اگر همیشه در حال جست‌وجو باشی، پاسخ‌ها خود را نشان خواهند داد». البته مولوی نیز قرن‌ها قبل از نویسندگان امروزی، در مثنوی معنوی چنین بیان کرده که «عاقبت جوینده، یابنده بُود». افراد موفق لزوما از همان ابتدا همه چیز را نمی‌دانند. آنها فقط به یک مورد معتقدند و آن اینکه چیزی را که نمی‌دانند، باید به هر طریقی به دنبالش بروند و آن را پیدا کنند.

امروزه به لطف پیشرفت شگرف تکنولوژی و دسترسی آزاد به اطلاعات به‌صورت آنلاین در سراسر دنیا، هیچ دلیلی وجود ندارد که نتوانید پاسخ پرسشی را بیابید. همه ی ما می توانیم تنها با یک جستجوی ساده در اینترنت، به منابع فوق العاده ارزشمندی دست می‌یابیم و آنچه که می خواهیم را بدست آوریم.

بسیاری از افراد موفق در کسب و کار های خود، با آزمون‌وخطا به اینجا رسیده‌اند. آنها در مسیر پر تلاطم زندگیشان از اشتباهات خود درس گرفتند. کارافرینان موفق هیچگاه از آنچه نمیدانند ترسی ندارند همواره منتظر فرصتی هستند تا تفکرات خود را عملی کنند، حتی اگر مسیرشان هم اشتباه باشد.

2- دلیلی برای تغییر ایجاد کردن وجود ندارد

در کتاب پایه‌ی انجمن این جمله ی بسیار تامل برانگیز آمده است: «جنون یعنی انجام دوباره و چندباره‌ی کاری یکسان و انتظار نتایج متفاوت». همواره بین پشتکار و جنون مرز باریکی وجود دارد. باید این مرز را بشناسیم و در موقعیت های مختلف آن را تشخیص دهیم. اینکه چه زمانی ادامه دهیم و چه وقت تغییر ایجاد کنیم بسیار اهمیت دارد. برای دستیابی به سطح جدیدی از پیشرفت و ترقی، باید همواره پذیرای ورود به صنعتی تازه و یا فضایی منحصر به فرد باشید.

موفقیت

3- یک شبه می توان ره صد ساله را طی کرد

Beyonceخواننده ی معروف آمریکایی اینطور می گوید که: «هرگز کسی را ندیده‌ام که در حیطه‌ی کاری من، از خودم بیشتر کار کند».

یکی از بزرگترین دروغ‌هایی که درباره‌ی موفقیت باور کرده‌ایم، این است که می توانیم یک‌شبه به آن دست یابیم. این طرز تفکر غلط از رسانه‌هایی می آید که ما داستان‌هایشان درباره‌ی موفقیت‌های یک‌شبه را می‌خوانیم. افراد اکثرا از شنیدن داستان‌هایی که، یک نفر در آن یک شبه پولدار می شود، لذت می برند، زیرا این موضوع سبب می‌شود که این اتفاق را برای خودمان هم تصور کنیم.

اما واقعیت چیز دیگریست. در پس همه‌ی آن موفقیت های به ظاهر یک‌شبه، سال‌ها زحمت و فعالیت نهفته است. موفق ها گاهی سنگین ترین کارها و سختی ها را برای دست یابی به یک مهارت خاص تحمل کرده اند. و فقط یک شبه آن ها شناخته می شوند. در حالی که عده ای گمان می کنند همه ی راه پیشرفت­شان در همین یک شب پیموده شده است.

اگر پای صحبت انسان های موفق بنشینید، مهم ترین چیزی که آن ها راجع به دست یابی به موقعیت امروزشان به شما خواهند گفت، تلاش های شبانه روزی شان است. «مارک زاکربرگ» بنیان گذار و مالک فیسبوک، همواره از نخستین سال های کارش با ساعت‌های طولانی کدنویسی‌های خسته‌کننده یاد می کند. حتی افرادی مثل «لیونل مسی» که از لحاظ استعداد ذاتی زبان زد هستند هم بارها از تلاش های شبانه روزی شان سخن گفته اند.

مسی

4- گذشت کردن هیچ ربطی به موفقیت ندارد

«اپرا وینفری» هنرمند معروف آمریکایی، چنین می گوید: «می‌توانید همه چیز داشته باشید، فقط همه را یکجا و یک‌دفعه نمی‌توانید داشته باشید».

این حرف کاملا درست است. همه چیز می توانید داشته باشید. درآمد بالا، سفر به کشورهای مختلف دنیا، خوش گذرانی با خانواده، انتخاب بهترین همسر، داشتن بدنی کاملا سالم، مقام آوری در رشته ورزشی محبوبتان، راه اندازی یک بنیاد خیریه و به طور کلی حل کردن مشکلی از مشکلات دنیا.

داشتن همه ی این ها قطعا ممکن خواهد بود اما نه یک دفعه و یکجا.

شما باید انتخاب کنید که در حال حاضر کدامیک را می‌خواهید. زندگی‌های ما هرگز نمی تواند یک تعادل کامل میان همه ی داشته ها فراهم کند. شما باید در گام انتخاب کنید که فعلا میخواهید از خیر کدامیک بگذرید تا بتوانید مسئله ی مهم‌تر را دنبال نمایید.

با وارد شدن به مراحل مختلف زندگی، این اولویت ها هم می تواند تغییر کنند، اما اینکه انتظار داشته باشید در همه ی حوزه های زندگی، بهترین و کامل ترین باشید، قطعا پس از گذشت مدتی ناامیدی به سراغتان خواهد آمد.

5- موفقیت حل کننده ی تمام مشکلات است

«جیم ران»، کارآفرین و سخنران انگیزشی در این باره چنین می گوید که: «آرزو نکنید که ای‌ کاش فلان چیز راحت‌تر بود، آرزو کنید که خودتان بهتر باشید. آرزوی مشکلات کمتر نکنید، مهارت‌های بیشتری را آرزو کنید. آرزوی چالش‌های کمتر نداشته باشید، برای خود بیشتر آرزو کنید».

افراد موفق مشکلات­شان کم از سایرین نیست، آنها فقط در مقابل این مشکلات، استراتژی های بهتری دارند و از منابع خود در برخورد با آن ها بهتر استفاده می کنند. مشکلات هم قسمتی از راه دستیابی به موفقیت هستند. این شرایط برای افرادی که در اوج موفقیت شغلی هم قرار دارند دقیقا به همین ترتیب است. برای ماندن در مسیر موفقیت و پیشرفت مدام باید مسائل مختلف را حل کنید، حتی مسائلی بزرگتر از آدم‌های عادی.

پس هرگز گمان نکنید وقتی به موفقیتی رسیدید، شرایط زندگی بسیار ساده تر خواهد شد. چون دقیقا برعکس است. تنها راهتان این است که توانایی مقابله ی با مشکلات را در خود بالا ببرید.

6- هرچه بیشتر به موفقیت برسید، مردم شما را دوست خواهند داشت

«مریلین مونرو» هنرپیشه‌ی معروف آمریکایی چنین می گوید که: «موفقیت باعث می‌شود خیلی‌ها از شما متنفر شوند. ای‌کاش این‌طور نبود. لذت از موفقیت بدون اینکه حسادت را در چشمان اطرافیان ببینید، فوق‌العاده می‌شد»

چند بار تا به حال پیش آمده که ببینید مردم کسی را به‌خاطر موفقیت‌هایش سرزنش کنند؟ مثلا بگویند: او از رانت استفاده کرده، موقعیتش از قبل خوب بوده، کمک فراوانی به او شده و الی آخر. این جملات راجع به آدم‌های فوق العاده موفقی مثل «کریستیانو رونالدو»  نیز بارها گفته شده اند. حقیقت این است که آدم‌های موفق عموما باعث ناراحتی کسانی می‌شوند که شکست‌ خورده‌اند. هرچقدر بیشتر در مقابل چشم ها ظاهر شوید، احتمال اینکه به خاطر موفقیت هایتان سرزنش شوید بیشتر خواهند بود.

رونالدو

متاسفانه این موضوع تلخ ولی واقعی است که احتمال از دست دادن دوستانتان پس از دستیابی به موفقیت افزایش پیدا می کند. اما در عوض فرصت این را خواهید داشت که با افراد جدیدی آشنا شوید. افرادی که مثل شما موفق هستند.

7- پس از دستیابی به موفقیت فقط شادی است که به سراغتان می آید

«زیگ زیگلار» نویسنده‌ی مشهور آمریکایی چنین بیان می کند که: «پول باعث شادی نمی‌شود، اما همه می‌خواهند خودشان این را تجربه کنند». هرچند پول قادر است اندکی باعث شادی شما شود، اما این امر طولانی مدت نخواهد بود و در سطح عمیقی از رضایت را برایتان ایجاد نخواهد کرد.

تنها راه شادی پایدار این است که برای هر لحظه‌ی که در آن هستید شکرگذار باشید، چه خوب باشد و چه بد. افراد موفق تحت هیچ شرایطی شکرگذاری را فراموش نمی کنند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری