نویسنده: رزا عابدی

سلامت پوست

در توضیحی اجمالی راجع به پرسش میکرونیدلینگ چیست و چه کاربردی دارد؟ میتوان گفت که در این روش سوزن با فرو رفتن در زیر جلد و ایجاد سوراخی مجاور اسکار، زیر فرورفتگی آشکار یا چروک، موجب  آزاد کردن پوست از چسبندگی به چنین جاهای عمیق و بالا آمدن پوست و ایجاد زخمی کنترل‌شده می‌شود که درنهایت موجب آغاز فرایند بهبود زخم شده و با تشکیل بافت همبند فرورفتگی اسکار رو به بهبود میرود.

میکرونیدلینگ چیست؟ / تاریخچه

دکتر آندره کامیراند و همکارانش در مقاله ایدر سال 1997 با معرفی نیدل ابریشن پیشرفته توانستند تا صفحه ای جدید و مهم در باب نیدلینگ پوست باز کنند. آنها با روش Tattoing و با رنگدانه همرنگ پوست جهت ترمیم اسکار هیپوکروم صورت اقدام کردند. پس از گذت زمانی به حدود یک تا دو سال، آن‌ها دریافتند بااینکه رنگ‌دانه مصنوعی کاملاً محوشده بودند، اما جای آن ملانین طبیعی جایگزین شده و همچنین بافت، ظاهر و رنگ اسکار روند درمانی خوبی را طی کرده بود.

میکرونیدلینگ چیست؟

میکرونیدلینگ چیست؟

این اتفاق نشان میداد که تریپاناسیون (از ریشه یونانی تریپانون: با مته سوراخ کردن) اسکارها به روش tattoing میتواند مسئول بهتر شدن و رنگ ‌دانه سازی مجدد اسکار باشد.آن‌ها دریافتند که نیدلینگ اسکار خودش به تنهایی میتواند موجب شکستن ساختار کلاژن و تجدید و تحریک ملانین سازی باشد.به دنبال کشف دکتر کامیراند، دکتر دس فرناندس یک استامپ نیدلینگ  به منظورتحریک کلاژن را ارئه داد. همچنین ساخت غلتکی با 70 سوزن با عنوان رولر نیز از ابداعات ایشان است. 

دردنیای امروز وهمگام با پیشرفت تکنولوژی دستگاه‌های پیشرفته و حرفه‌ای میکرونیدلینگ برای بهره برداری پزشکان در امر جوان‌سازی پوست به ثبت رسیده است. به‌ طور کلی می‌توان گفت  اسکین نیدلینگ که البته اینروزها با عنوان میکرونیدلینگ یا روش تزریق کلاژن نیز از آن یاد میشود، این روش درمانی یک روش بدون جراحی  و کم تهاجم است که با ابزار میکرونیدل آسیب کنترل‌شده‌ای به پوست فرد میزند که در نهایت موجب بهبودی آنها شود.

پزشکان در این روش از ابزار مدادی شکل که در بخش انتهایی به یک غلتک مجهز شده استفاده میکنند که دارای سوزن‌های بسیار ظریف و کوچک است. با کشیدن این ابزار بر روی پوست صورت، سوزن‌ها به آرامی وارد پوست شده و زخم یا اصطلاحاً یک کانال بسیار ریزی را بر روی پوست ایجاد می‌کند. به این ترتیب این زخم کنترل‌شده و کوچک، بدن را اجبار میکند تا در جهت ترمیم این آسیب وارده، عکس‌العملی نشان داده و  کلاژن و الاستین بیشتری تولید کند. درنتیجه این عملکرد پوست ضخیم‌تر میشود و در نهایت این فرآیند به کم کردن ضایعات پوستی و جوان‌سازی پوست منجر میشود؛ به‌ طوری ‌که پوست فرد دارای بافتی لطیف‌تر و مرطوب‌تر خواهد شد.

میکرونیدلینگ چیست و چه کاربردی دارد؟

در پاسخ به سوال میکرونیدیلنگ چیست باید بگوئیم که در این روش از راهکارهای متفاوتی استفاده میشود که مواد سازنده هریک بسته به نوع کارکردشان متفاوت است. بعنوان مثال ابزارهای سیلیکونی، شیشه‌ای، فلزی و پلیمری در بازار موجود هستند.به گفته برخی محققین حوزه سلامتی نیدلینگ حرفه‌ای  پوست میتواند یکی از سریع‌ترین فرآیندهای درمانی پوست باشد که برخلاف داروهای شیمیایی و یا لیزر درمانی، میزان آسیب رسانی حداقلی دارد.در طی انجام فرایند میکرونیدلینگ، به کمک سوزن های خیلی ریز، میلیون‌ها میکروکانال در اپیدرم و درم ایجاد میشود.

با وارد کردن سوزن‌ها به داخل پوست، سبب افزایش انتشار فاکتورهای رشد از فیبروبلاست ها، پلاکت‌های خونی و بهبود عملکرد فاکتورهای رشد alpha و Beta می‌شویم. در نهایت با انجام این عمل به افزایش تولید کلاژن و الاستین توسط فیبروبلاست ها کمک میکنیم. کراتینوسیت ها نیز به محل نیدلینگ در اپیدرم انتقال داده میشوند و در آنجا زیاد میشوند و همین موضوع باعث افزایش ضخامت اپیدرم می‌گردد. (رشته‌های کلاژن و الاستین درواقع همان رشته‌های پروتئینی هستند که وظیفه استحکام و حفظ خاصیت ارتجاعی پوست را به عهده دارند و عامل اصلی در جوان‌سازی پوست به شمار می‌روند.)

میکرونیدلینگ چیست

فکر میکنم تا به اینجا پاسخ پرسش خود را جع به این موضوع که میکرونیدلینگ چیست و چه کاربردهایی دارد را پید کردید.

لایه برداری و پیلینگ پوست،انواع روش ها

در طی انجام این روش نفوذ سوزن به داخل پوست می‌بایست به قدری باشد که خونریزی‌های ظریف داخل پوستی ایجاد شود (pin point bleeding). در میکرونیدلینگ اپیدرم ممکن است سوراخ شود اما تخریبی حاصل نمیشود، بنابراین اپی تلیال در مدت‌زمانی کوتاه بازسازی ‌میشود و درنتیجه دوران نقاهت پس از درمان خیلی کمتر خواهد شد.

اگر بخواهیم به صورت خلاصه بگوئیم دراین روش وسیله‌ای  به نام  درمارولر سبب ایجاد منافذ و کانال‌های بسیار ریزی در پوست می‌شود و به موجب آن پوست را وادار به ساختن مقادیر بالای کلاژن می‌کند و همچنین در صورت وجودنقصی مانند اسکار آکنه  یا اسکار سوختگی یا ترک پوستی ، این مشکل هم به بهترین نحو ممکن برطرف خواهد شد. استفاده هم‌زمان از فاکتورهای رشد پلاکتی یا همان  PRP  به‌صورت تزریقی یا موضعی قادر است تا نتایج شگفت‌انگیز این درمان را به‌طور فاحشی افزایش بدهد.

کاربردهای میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ پوست معمولاً در موارد زیر تاثیرگذاری بهتری دارد:

ترمیم و بهبود اسکارهایی که در اثر آکنه، اعمال جراحی و سوختگی ایجادشده‌اند (چه جدید باشند و چه قدیمی)-  بهبود و از بین بردن علائم افتادگی و شل شدگی پوست-  کاهش خط‌ها و چین‌وچروک‌های پوست- سفت شدن پوست‌های شل و افتاده و … 

کمک به جوان‌سازی و رفع چین‌وچروک پوست

همانطور که میدانید مهمترین عامل ایجاد چین‌وچروک و افتادگی پوست کم شدن غلظت کلاژن و الاستین است که درنتیجه آن ماتریکس بافت همبند که سلول‌های پوستی را مثل سیمان در برگرفته است، شل، افتاده و بی‌کیفیت میشود. به کمک این روش با ایجاد منافذ خیلی ریزی که با چشم به‌ راحتی قابل‌ دیدن نیستند، سلول‌های بنیادی پوست  تحریک‌ میشوند و به این ترتیب وادار به تکثیر و تمایز خواهند شد.

با فعال شدن  پروسه  ترمیم برای بازسازی منافذی که در طی فرایند ایجاد شده است در سطح پوست  مقادیر زیادی کلاژن ساخته می‌شود که به بازسازی پوست و رفع چین‌وچروک‌های سطحی کمک شایان توجهی خواهد کرد. بین ۳ تا ۵ جلسه درمان برای جوان‌سازی پوست نیاز است؛ که فاصله بین  جلسات در حدود ۶ هفته میباشد.

درمان جای جوش و آکنه

 

در این روش منافذ بسیار ریزی که در پوست ایجاد می‌شوند عروق جدید و رشته‌های کلاژن جدید و منظم را که اسکار آکنه را ایجاد می‌کنند وسپس با تحریک سلول‌های بنیادی که در پوست هستند آثار ترمیمی به بهترین شکل را رقم میزنند.

این روش به کمک استفاده از فاکتورهای رشد پلاکتی یا فیبروبلاست یا سلول‌های بنیادی گیاهی میتواند نتایج شگفت‌انگیزی را دررابطه با درمان ناصافی‌های پوست که ناشی از جوش‌های آکنه، آبله ‌مرغان و سالک هستند برایتان به ارمغان بیاورد.

استرچ مارک یا ترک‌های ناشی از حاملگی، چاقی و بلوغ

پوست حاوی فیبرهایی الاستین و کلاژن است. این رشته‌های فنرمانند باعث انعطاف، شادابی و جوانی پوست خواهند شد. زمانی که این فیبرها کیفیت خوبی نداشته باشند یا اینکه بیشتر از حد توانشان کش بیایند خاصیت فنریشان را از دست می‌دهند و دچار عدم عملکرد می‌شوند و درنتیجه این نوارهای قرمزرنگ یا استریا ایجاد خواهند شد. رنگ این خطوط در ابتدا صورتی تا بنفش ‌رنگ است و سپس به‌تدریج سفیدتر شده و وضوح آن‌ها کمتر میشود.

بهترین راه برای پیشگیری از این عارضه، جلوگیری از چاق و لاغر شدن‌های سریع و بالا بردن کردن کیفیت پوست به کمک استفاده از یک رژیم غذائی یا دارویی مناسب و بررسی بیماری‌های زمینه‌ای چون مشکلات کم‌ کاری و پرکاری تیروئید یا سایر بیماری‌های سیستمیک واقدام به موضع برای درمان این بیماری‌ها است. در برخی مواقع مانند دوران بارداری هم که به ‌صورت طبیعی پوست شروع به کشیده شدن میکند استفاده از کرم‌های مناسب و چرب کردن پوست با برخی روغن‌های طبیعی  مانند ورغن نارگیل و جلوگیری از بالارفتن اضافه‌ وزن در حین بارداری و مشاوره با یک پزشک زیبایی میتواند تا حد زیادی از ایجاد این ترک‌ها پیشگیری کند.

سن اولین بارداری در ایجاد و نمود ترک‌های بارداری نقش مهمی  دارد.  معمولا طبق آماربدست آمده بین ۸۰% تا ۹۰% بانوانی که در سن بین ۱۶ تا ۲۰ سالگی  حامله شده‌اند دچار ترک‌های پوستی شده اند، این  درحالیست که احتمال بروز این ترک‌ها در بانوانی که اولین  حاملگی آن‌ها پس از ۳۵ سالگی بوده است کاهش چشمگیری داشته. مهم ترین نکته این است که درصورتیکه ترک‌های پوستی درمان نشوند، درمان خود به‌ خود راجع به آن‌ها وجود ندارد، یعنی این ترک‌ها هرگز خود به‌ خود محو نمی‌شوند و تنها رنگ آن‌ها به سمت سفید مرواریدی می‌رود، ولی طول و پهنای آن‌ها تغییری نخواهد کرد.

اما امروزه در طی روشی به نام میکرونیدلینگ امیدهای بسیاری را در درمان این ترک‌ها در مقایسه با سایر روش‌های بی‌تأثیر و پرهزینه به تمام جوامع تزریق کرده است. درمان شامل حدود ۷ جلسه بافاصله ۱/۵ ماهه است و نتایج درمانی را معمولاً پس از جلسه چهارم میتوانید روئیت کنید.

آثار ناشی از زخم های شدید و سوختگی

به کمک میکرونیدلینگ قادر خواهیم بود ت آثار بجای مانده از بخیه و زخم و جراحی و نیز اسکار باقی‌مانده  سوختگی‌ها، جای جوش و آکنه را به حداقل ترین حد خود برسانیم.

میکرونیدلینگ چیست؟

میکرونیدلینگ چیست؟

نحوه انجام میکرونیدلینگ

این روش غیرتهاجمی معمولاً با درد خیلی خفیف و قابل ‌تحملی همراه است و تعداد جلسات درمانی این روش درمانی معمولا بیش از یکبار است که بسته به میزان آسیب دیدیگی و سطح انتظارات بیماری میتواند تا چند جلسه هم متغیر باشد.یکی از توصیه های مهم د راین حوزهدر مزان شروع انجام این عمل این است که در زمان انجام عمل میکرونیدلینگ هیچ نوع لوسیون، یا مواد بهداشتی و آرایشی نباید روی پوست محل موردنظر مصرف شود.

برای آغازدرمان ابتدا پزشک درمانگر بر روی محل موردنظر پماد بی‌حسی اعمال میکند و یا اینکه کمی از ماده بی‌حسی در محل موردنظر تزریق می‌کند. از اینکار برای از بین بردن اندکی درد و ناراحتی این روش بهره گرفته می‌شود ولی به‌صورت کلی استفاده از بی‌حس‌کننده اجباری نیست. سپس بر پوست فرد با استفاده از ابزار نیدلینگ و بر طبق الگوی خاصی سوراخ‌هایی ایجاد می‌شود. برای گرفتن بهترین نتیجه، ابزار نیدلینگ چندین باربر روی سطح موردنظر گردانده می‌شود.

البته لازم به ذکر است که در برخی موارد برای کسب نتیجه بهتر، هم‌زمان با ایجاد این سوراخ‌های ظریف، از برخی محصولات که سبب تحریک تولید کلاژن بشوند هم با سوراخی که هر نیدل بر روی پوست محل موردنظر ایجاد کرده است، کانال و یا اصطلاحاً میکرو زخمی ایجاد خواهد شد که سلول پوست را تحریک به کلاژن سازی و ترمیم میکند.در سر غلتک قسمتی هست که یک ‌بارمصرف است و معمولاً دوازده سوزن ظریف استریل روی آن قرارگرفته شده است.فرآیند میکرونیدلینگ بسته به مشکل پوست بیمار، بین  5 تا 60 دقیقه ممکن است زمان ببرد.

اینطور توصیه می‌شود که برای تکرار فرآیند درمانی میکرونیدلینگ، حداقل شش هفته به پوستتان زمان بدهید تا بتواند به ‌طور طبیعی کلاژن تولید کند..البته نباید فراموش بکنیم  که تعداد جلسات میکرونیدلینگ به شرایط پوست فرد وابستگی دارد؛ اما به‌ صورت کلی می‌توان گفت برای رفع جای جوش‌های معمولی، سه تا چهار جلسه درما نیاز است. باقی آثار زخم مانند اسکارهای ناشی از سوختگی نیز معمولاً به پنج جلسه میکرونیدلینگ نیاز خواهند داشت.در مورد رفع چین‌وچروک و پیری پوست نیز معمولاً سالانه یک تا دو جلسه توصیه ‌شده است.

نوعی دیگر از ابزار این عمل هم هست که نیدل های بسیار ظریفی با ارتفاع دودهم میلی‌متر داشته و قادرند دو تا سه بار در هفته (در منزل) مورداستفاده قرار بگیرند. اتسافده از انها موجب: بستن منافذ پوست  - کاهش سطح چربی پوست - کاهش خطوط و چین‌وچروک‌های پوست - افزایش نفوذ و تأثیر کرم‌های بهداشتی پوستی – و همچنین به حداقل رساندن بروز جوش ها باشد.

انجام میکرونیدلینگ در مراکز زیبایی

بهتر است که این گونه عمل هایی که مستقیما با خون و سلامت شما درارتباط هستند در مراکز معتبرتر و تحت نظر پزشکمتخصص انجام شود. گاها گزارش شده است که در مراکز آرایشی و بهداشتی توجه خاصی به روند بهداشتی انجام عمل نمیشود و گاه حتی ممکن است از نیدل های استفاده شده مجدد استفاده شود که این موضوع به دلیل ارتباط مستقیم باخون موجب ابتلا به بیماری‌هایی از قبیل HIV و هپاتیت میشود؛ بنابراین برخی معتقدند اگر در صورتی که نکات بهداشتی رعایت نشود و سلامت فرد به خطر بیفتد، تحمل عارضه‌های خفیف پوستی بسیار عاقلانه تر بنظر میرسد. بنابراین اگر کسی تصمیم دارد در این مراکز تحت درمان قرار بگیرند باید حتما به نکات بهداشتی توجه نموده و از یک ‌بارمصرف بودن نیدل ها اطمینان حاصل کند

به همین جهت توصیه اکید می‌شود که برای درمان بهترین راه مراجعه به کلینیک و مراکز زیبایی پزشکی معتبر میباشد. استفاده از سوزن (کارتریج) مشترک برای چند فرد و حتی استفاده از یک کارتریج برای یک فرد در چند جلسه ممکن است منجر به کند شدن سوزن‌ها و همچنین آلودگی سبب تخریب بافت و حتی عفونت بشود ناکفته نماند که گاهی با انتقال بیماری ها ممکن است صدمات جبران‌ناپذیری را برای سلامت متقاضی ایجاد کند.

امروزه جهت انجام میکرونیدلینگ از کارتریج‌های یک ‌بارمصرف بهره برداری می‌شود؛ اما دقت داشته باشید که تنها استفاده از کارتریج ایمنی و سلامت شمارا تضمین نخواهد کرد، بلکه باید کارتریج استاندارد، استریل و دارای غشاء محافظ باشد تا به‌هیچ‌عنوان خون، لنف و مایعات بدن از داخل کارتریج به داخل هندپیس راه پیدا نکنند.

برای این کار در کارتریج‌های استاندارد از نوعی خاصی از واشر ارتجاعی به نام ممبران بهره براری میشود که مانع از ترشح و انتقال مواد درمانی، خون و مایعات لنفی از کارتریج به داخل هندپیس خواهد شد.

دقت کنید که در صورتی که غشاء محافظ در کارتریج  موجود نباشد ، انتقال مایعات به داخل هندپیس احتمال انتقال عفونت و ویروس‌های هپاتیت و ایدز را به دیگر افراد به‌شدت افزایش میدهد. درشرایطی ‌که داخل کارتریج‌ها به‌جای ممبران پلاستیکی، فنر فلزی مشاهده کردید بدانید که این کارتریج ایزوله نیست و به‌هیچ‌ عنوان ایمن نخواهد بود.

معمولاً پزشکان این نوع درمان را برای همه افراد مناسب نمی‌دانند. بهتر آن است حتماً قبل از انجام این روش درمانی درروش مشاوره‌ای که پزشک با بیمار ترتیب داده است بیمار همه نوع سابقه درمانی پیشین خودش را برای پزشک توضیح دهد. برای بهره برداری از روش میکرونیدلینگ در صورت مصرف دارو و یا هرگونه بیماری و ضایعه پوستی حتماً باید به پزشک خود اطلاع بدهید.

 • دقت داشته باشید که برای گرفتن نتایج مطلوب از این شیوه درمانی یقیننا یک جلسه درمانی کافی نخواهد بود. 

 • در شرایطی که اخیراً از روش های درمانی دیگر جهت بهبود وجوان‌سازی پوست استفاده کرده اید حتما می‌بایست به پزشک خود اطلاع دهید.

 • پس‌از عمل میکرونیدلینگ تمام توصیه های و مراقبت های پس ازانجام روش درمانی را به دقت انجام بدهید.

نگاهی به کاربرد و مزایای میکرونیدلینگ؟

 • این روش باعث افزایش کارایی و نفوذ مواد فعال در هنگام آماده‌سازی معمول پوست خواهد شد.

 • باعث بالاتر رفتن سطح کلاژن و جریان خون میشود.

 • سوزن‌های تیانیوم پزشکی باعث شده تا این روش به روشی غیر حساسیت ‌زا برای بافت انسان تبدیل شود.

 • قیمت و هزینه مناسب درمقایسه با سایر فرایندهای بازسازی سطح پوست.

 • این روش قابلیت اجرایی بر هر نوع پوست از جمله پوست های تیره رانیز دارا است. به همین جهت می‌توانید ازاین‌ روش در همه مناطق بدن ازجمله پوست سر، صورت، بدن و پوست‌های حساس اطراف چشم‌ها، دهان و گردن بهره ببرید.

اثرات میکرونیدلینگ در پوست چیست؟

 • بافت پوست را بهبود و ظاهر چین‌وچروک را کاهش می‌دهد.

 • موجب بازسازی بافت می‌شود.

 • زخم را تغییر شکل می‌دهد به‌خصوص زخم‌های حاصل از آکنه را می‌توان از بین برد زیرا با این روش فیبرهای کلاژن جدید بافت زخم را با پوست تازه پوشش می‌دهد.

 • کاهش اندازه روزنه‌های پوست

 • بهبود ترک‌های پوستی

چند جلسه میکرونیدلینگ برای درمان نیاز است؟

این موضوع کاملاً وابسته به نوع مشکل و انتظارات بیمار دارد. هرچه قدر که شما عارضه ای حادتر داشته باشید مسلما نیازه شما به جلسات درمانی هم بیشتر خواهد بود ولی در شرایط کلی میکرونیدلینگ را می‌توان هر چهارتا شش هفته تکرار کرد تا زمانی که به نتیجه موردنظر برسید. 

انجام دفعات عمل باید با چه فواصلی باشد؟

بهتر است تا بین هر یک از این درمان‌ها حدود 4 تا 6 هفته فاصله بیاندازید.  جهت کاهش جای زخم 3 تا 6 جلسه درمانی توصیه شده است. اینکه چند حلسه درمانی نیاز خواهید داشت وابسته به پاسخیست که بدن شما در مواجه با انجام این فرایند میدهد و البته فاصله ایجاد شده باید حتما تا زمان بهبود کامل جای زخم ها و آسیب های به تعویق بیفتد. از این روش میتوانید در تمام قسمت های بدن ازجمله صورت، دورچشم، بازوها و گردن و .. استفاده کنید.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری