نویسنده: مصطفی حافظی

کارآفرینی و استارتاپ

اگر صاحب کسب و کاری هستید و می خواهید در راستای موفقیت و توسعه ی آن گام برداید، با ما همراه باشید تا باهم اصول و نکات اساسی در راستای مدیریت کسب و کار های کوچک را تحلیل و بررسی نماییم .

شما می توانید با یک تست ساده قدرت مدیریت و شخصیت کارآفرینی خود را بسنجید کلیک کنید.
 

در قسمت های مختلف این نوشته به نمونه هایی فرضی از کسب و کار رستوران داری گریزی می زنیم. اما باید این موضوع را مورد نظر داشته باشید که مبانی مطرح شده در اینجا برای همه ی کسب و کار ها و صنایع کاربرد دارد و فقط منحصر به رستوران نیست.  البته ممکن است دور و بر  خود رستوران هایی را ببینید که از این قواعد تبعیت نمی کنند و به همین خاطر برای جلوگیری از فروپاشی کسب و کار خود به سختی تلاش می کنند.  اما احتمالا باز هم موفق نخواهند شد و کارشان تعطیل می شود.

توصیه های کلیدی در راستای مدیریت کسب و کار

1- داشتن مهارت به تنهایی نمی تواند ضامن موفقیت باشد

اگر در حوزه کاری خود خبره هستید، نباید فکر کنید که این موضوع برای موفقیت درمدیریت کسب و کار شما کافی است و نیاز به هیچ نوع فعالیت دیگری برای پیشرفت کردن ندارید. هنگامی که کار خود را آغاز می کنید،  کار خود را شروع می کنید،  قطعا نباید تصور کنید که انبوهی از مشتریان شرکت شما را احاطه کنند فقط به این دلیل که مهارت خوبی برای انجام کار دارید. در قدم اول، شما می بایست به مباحث بازاریابی و مدیریت مسلط باشید تا بتوانید آرام آرام حرکت خود را به سوی موفقیت آغاز نمایید.

قطعا بسیارند آشپزهایی که به دلیل علاقه ی فراوانشان به این زمینه یک رستوران با مخارج زیاد را دایر کرده اند اما مدتی بعد به دلیل عدم استقبال مشتریان مجبور به تعطیلی کسب و کار خود شده اند. این مسئله نشان می دهد که تنها تهیه غذای با کیفیت ملاک نیست؛ مردم باید کسب و کار شما را بشناسند و درمورد رستورانتان بدانند تا مشتریتان شوند. همچنین باید نحوه ی مدیریت شغلتان هم به شکلی کاملا منظم و موثر انجام گردد.  برای رسیدن به این هدف، به مشاوره های امور مالی نیاز دارید و باید با اطلاعات بالا در این زمینه رهبری مجموعه را در دست بگیرید.

اهمیت بازاریابی در مدیریت کسب و کار

2- در استخدام افراد بسیار حساس باشید

اگر در رشته خود از تخصص کافی برخوردار هستید اما اطلاعات لازم را در حوزه بازاریابی ندارید، باید نیرو هایی ماهر را در این زمینه به کار بگیرید. دانش بازاریابی باعث می شود مردم به شما مراجعه نمایند و در نهایت این علم منجر به موفقیت کسب و کار تان خواهد شد. راهکار دیگر این است که باید مدیریت کسب و کار شما به گونه ای باشد تا مردم دفعات بعد هم به شما مراجعه نمایند و شما را به آشنایان خود نیز توصیه کنند.

3- بکارگیری آشنایان ممنوع!

هرچند که این مسئله بسیار واضح است، اما باز هم در بسیاری از موارد شاهد آن هستیم که کارآفرینان برای استخدام افراد به سراغ آشنایان و رفقای خود می روند. این کا نه تنها می تواند کسب و کار شما را از بین ببرد، بلکه حتی ممکن است رفاقت چند ساله شما را نیز از بین ببرد. هرچند که این کار همیشه هم بد نیست، اما باید جانب احتیاط را رعایت نمود و در همان اوایل همکاری مرز میان کار و رفاقت را مشخص نمود.  این کار ممکن است نیازمند گفت وگوی بسیاری بین شما و دوست تان باشد تا همه ی موارد از جمله خصوصیات اخلاقی و رفتاری در حین کار و پس از آن کاملا شفاف گردد.

استخدامی

اگر صاحب کسب و کاری هستید و می خواهید در راستای موفقیت و توسعه ی آن گام برداید، با ما همراه باشید تا باهم اصول و نکات اساسی در راستای مدیریت کسب و کار های کوچک را تحلیل و بررسی نماییم .

شما می توانید با یک تست ساده قدرت مدیریت و شخصیت کارآفرینی خود را بسنجید کلیک کنید.
 

4- هر گامی که برمی دارید باید با برنامه ریزی باشد

شخصی را تصور کنید که به تازگی به عنوان صاحب قسمتی از یک رستوران کار خود را آغاز نموده است. رستوران وی در جای خوبی از شهر قرار گرفته و نهایتا به موفقیت خواهد رسید، اما به علت کاهش رونق کسب و کارها در آن محل، صاحبان رستوران باید کوشش خود را بیشتر نمایند تا مشتریان بیش از پیش جذب گردند و همچنین با رضایت آنجا را ترک کنند.

در یک شب نه چندان خوب،  تعداد زیادی از مردم شهر برای صرف شام به این رستوران محلی مراجعه کرده بودند.  در رستوران به تعداد کافی خدمه وجود نداشت و از طرف دیگر،  در پاسیو رستوران نیز باران شدیدی می بارید.  در این  بین،  یکی از سرآشپزها نیز به مرخصی رفته بود.  از آن اتفاق به بعد، مدیران رستوران به طور ناگهانی و بدون برنامه ریزی قبلی تصمیم گرفتند که تعداد خدمه خود را دو برابر نمایند.

این طور که به نظر می آمد، آنها قبل از اجرای کردن این ایده از نتایج آن مطلع نبودند. در نهایت شمار خدمه بسیار بیشتر از تعداد لازم شد و دستمزدهایی که باید می پرداختند،  به طرز شدیدی افزایش یافت و سهم کار کنان نیز از انعام ها به اندازه ی زیادی کم شد. در اکثر مواقع، چند تن از خدمه ها قبل از آینکه شب به اتمام برسد،  رستوران را ترک می کردند و به همین موضوع باعث می شود تا رستوران خبره ترین و مناسب ترین کارکنان خود را از دست بدهد.

احتمالا پیش خود می گویید: «خب، مسئله خاصی نیست؛ افراد جدیدی را به کار می گیرند»، اما استفاده از خدمه ی آموزش ندیده و بی تجربه می تواند رستوران را تا مرز تعطیلی کامل پیش ببرد.

همانطور که دیدید یک تصمیم عجولانه و بدون برنامه ریزی در مدیریت کسب و کار می تواند منجر به تعطیلی کامل آن شود.

 

استخدام افراد متخصص

5- صرفا به مهارت های افراد درون سازمان اکتفا نکنید

ارتقای پست افراد شاغل در شرکت سبب می شود که تلاش خود را بیشتر کنند و این راهکار باعث می شود انگیزه ی آنها برای انجام کار بیش از پیش افزایش یابد. در این موضوع هیچ جای تردیدی نیست.  ولی برای جذب نیروی مورد نیاز خود، نباید صرفا به افراد درون سازمان خود اتکا کنید،  چرا که گاهی مجموعه، دانش مورد نیاز برای انجام یک سری از کار ها را ندارد.

مثلا یک رستوران را تصور کنید که کارکنان بخش نوشیدنی ها را فقط از بین پرسنل رستوران به خدمت می گیرد.  اگر پیشخدمتی با کار و تلاش،  قابلیت های خود را نشان دهد، قادر خواهد بود که به عنوان به متصدی در بخش نوشیدنی ها فعالیت نماید. اما پیشخدمت ها و متصدیان بخش نوشیدنی هر دو از یک سطح مهارتی برخوردار نیستند و دانش آنها قابل انتقال نیست.  به علاوه همه پیشخدمت ها قادر به درک نکات ظریف کار در بخش نوشیدنی ها نیستند،  آن هم در یک محل کار شلوغ و پر ازدحام.

پس بسیار عادی است که کارکنان بخش نوشیدنی عموما مهارت مناسب را نداشته باشند و برای کارکردن در این شرایط آمادگی کافی را نداشته نباشند. آنها مهارت لازم برای ترکیب کردن نوشیدنی ها  را ندارند و نمی توانند به سرعت سفارش ها را آماده کنند و در زمان های شلوغ، به شدت به دردسر می افتند. عملا با محول کردن مسئولیت های سنگین به این افراد،  آنها را به دردسر بزرگی انداخته اید و آنها چاره ای ندارند جز این که با آزمون و خطا کار خود را پیش ببرند.

سرانجام عدم توجه به مهارت های افراد

مدیران این رستوران نهایتا شغلشان را از دست می دهند، چرا که اصرار به ارتقای پیش خدمت هایی دارند که اصلا برای کار جدیدشان ساخته نشده اند. وقتی یک رستوران شلوغ را می گردانید، استخدام نیروی کار شایسته، عاملی بسیار مهم برای موفقیت در کارهاست.

صاحبان این رستوران درنهایت کسب و کار خود را از دست خواهند داد، زیرا اصرار دارند به جای استخدام متصدیانی حرفه ای از خارج از رستوران، پیشخدمت هایی  را ارتقا دهند که اصلا مهارتی در کار جدید خود ندارند. وقتی مدیریت کسب و کار را برعهده می گیرید، برای پیش برد کامل اهدافتان باید بهترین ها را استخدام کنید.

 

اگر صاحب کسب و کاری هستید و می خواهید در راستای موفقیت و توسعه ی آن گام برداید، با ما همراه باشید تا باهم اصول و نکات اساسی در راستای مدیریت کسب و کار های کوچک را تحلیل و بررسی نماییم .

شما می توانید با یک تست ساده قدرت مدیریت و شخصیت کارآفرینی خود را بسنجید کلیک کنید.
 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

مهران | 1397/09/19

در هر حال باید برای مدیریت ساخته شده باشی. وگرنه نمیتونی یه مجموعه رو اداره کنی

محمد | 1397/09/19

من تست رو انجام دادم زد شخصیت کارآفرین! میدونستم خوراکم همینه

اشتراک گذاری