نویسنده: ملینا شمس

مهارت های ارتباطی

اگرچه هیچ کس کامل نیست و قطعا همه ی ما اشکالاتی داریم. اما این امر نباید تبدیل به یک توجیه شود تا خودمان را قانع کنیم که با هر نوع شخصیت و رفتار آزار دهنده ای ازدواج کنیم.

برخی از خصوصیات رفتاری هستند که نسبت به سایرین مضر تر و خطرناک تر می باشند و کسانی که چنین رفتار و خصوصیاتی دارند، هرگز نباید در لیست افراد مورد نظرتان برای امر ازدواج قرار بگیرند. در این مقاله قصد داریم تا با این خصوصیات بیشتر آشنا شویم و همچنین قدری راجع به راه های شناخت شخصیت های مختلف برای ازدواج با هم صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

حال که صحبت از راه های شخصیت شناسی ازدواج به میان آمد جالب است بدانید که تست ها یا آزمون هایی وجود دارند که شما و شخص مورد نظرتان می توانید از آن ها استفاده نمایید تا شخصیت یکدیگر را بهتر و کامل تر بشناسید.

با چه افرادی نباید ازدواج کنیم؟

1- معتادین به مواد مخدر یا الکل

دختری به یک فرد معتاد به ماده مخدر هروئین علاقه مند شده بود و با خود فکر می کرد که وی پس از ازدواج اعتیادش کنار خواهد گذاشت. عجیب تر اینکه حتی خانواده این دختر نیز موافق این ازدواج بودند. اما حقیقت این است که فکر ترک اعتیاد پس از ازدواج یک خیال باطل است! زیرا این امر نه تنها باعث ترک کردن او نمی شود، بلکه حتی می تواند بر فشار و استرس او هم بیفزاید که این موضوع در نهایت منجر به افزایش شدت اعتیادش خواهد شد.

از سوی دیگر وصلت با یک معتاد تنها به دلیل خود اعتیادش بد نیست، بلکه این امر می تواند باعث به وجود آمدن تغییراتی در فرد گردد. اختلالات خواب، بی میلی نسبت به غذا، پرحرفی، کاهش فعالیت، افزایش خشونت، بدبینی و... که تمام این تغییرات ها از جمله عوارض اعتیاد می باشد و باعث می شود هیچگاه در زندگی زناشویی خوشبختی خوشبختی احساس نشود. پس اگر واقعا تصمیم خود را گرفته اید و  می خواهید با یک فرد معتاد ازدواج کنید و یا به هر دلیلی عاشق وی شده اید، بهترین تصمیم این است که قبل از انجام هر کاری از او بخواهید اعتیادش را ترک کند و پس از گذشت یک سال اقدام به وصلت کنید. اما به طور کلی اگر از ما می شنوید در مورد این موضوع باید خیلی با احتیاط عمل کنید.

ازدواج با معتاد

2- افراد تند خو و عصبانی

در زندگی همه ما پیش می آید مواقعی که خشمگین و عصبی می شویم و حتی در شرایطی خشم خود را هم ابراز می کنیم. این موضوع امری کاملا طبیعی است و مشکلی را ایجاد نمی کند. ولی عده ای هستند که به سرعت و ناگهان خشم کل وجودشان را فرا می گیرد و به بیان دیگر این شدت عصبانیت آن ها هیچ تناسبی با موقعیت موجود در آن ندارد. این گروه از افراد دلشان می خواهد با خشم خود دیگران را کنترل کنند و به همین دلیل همسر یا افراد خانواده ی آن ها مدام در حال کنترل کردن رفتار خود هستند تا سبب خشم ناگهانی او شوند. برای شناخت بهتر این افراد بعضی از خصوصیات آن ها را با هم بررسی میکنیم.

فرد عصبانی

خصوصیات افراد تندخو:

-  اگر مسئله ای پیش بیاید که باب میلشان نباشد از کوره در می روند و خشم خود را به سرعت بر سر اطرافیان خالی می کنند.

- وقتی با یک حرف یا نظری که او می دهد موافق نیستند با فریاد، بددهنی و تهدید پاسخ می دهد.

- اگر از او یک کار کوچک هم بخواهید ممکن است به سرعت حالت تدافعی گرفته و مخالفت می کند.

- زمانی که به او تاثیرات رفتارش را به او یاداور می شوید، احساس می کند که به او حمله شده و با حالت بی شرمانه به توهین می پردازد.

- مواردی مثل کوبیدن محکم در، قطع کردن تلفن، ترک اتاق و... راهکارهایی برای خالی کردن حرصشان است.

-فقط چند ثانیه لازم دارد تا از حالت کاملا مهربان به شخصیت فوق العاده عصبانی تغییر کند.

- زمانی که مسئولیت محول شده به شما از جانب او درست انجام نمی شود یا اشتباهی صورت می گیرد، آمادگی او برای این که شما را تحقیر کند و فریاد بکشد بالاست.

- رعایت اینکه در مکان های عمومی حضور دارد را نمی کند و صدایش را بلند کرده و عصبانی می شود.

- با این که از عشق و محبت صحبت می کند اما وقتی خشمگین می شود همه چیز را به کل از یاد می برد.

شما می توانید با انجام تست شخصیت شناسی ازدواج، به میزان عصبانیت و به کل خلق و خوی خود و طرف مقابلتان پی ببرید.

3- بی مسئولیت ها

این تیپ افراد عموما سایرین را به خاطر مسائل و چالش های خود مورد سرزنش قرار می دهند. آن ها معمولاً مسئولیتی در هنگام وقوع مشکلات نمی پذیرند و معمولاً داستان های زیادی از ستم هایی که دیگران در حقشان کرده اند بیان می کنند. اگر شما قصد ازدواج با چنین کسانی را دارید احتمالا باید بدانید که ظالم بعدی قصه های او خواهید بود! بعضی از خصوصیات این اشخاص شامل موارد زیر می باشد.

خصوصیات افراد بی مسنولیت

-  این اشخاص عصبانیت خود را مستقیماً بیان نمی کنند و در عوض با شکایت، گلایه، قیافه غمگین و خلاصه به نحو غیرمستقیم خشم خود را بروز می دهند.

-هنگامی که همسرش به او عشق می ورزد پیش خود این کار را بی فایده می پندارد زیرا او نمی تواند پذیرای عشق باشد.

-همواره یک موضوع وجود دارد که او را ناراحت کند.

-دلش همیشه به حال خودش می سوزد و غالبا برای خودش تأسف می خورد و از بیان کردن آن هم هیچ ابایی ندارد

-به جای تصمیم گیری و اقدام برای یک کار و مسئولیت جدید،  بیشتر زمانش را با گلایه از روزگار می گذراند.

-سایرین را به دلیل گذشته ی خود ملامت می کند و آن ها را مسئول اتفاقات بد زندگی اش می داند.

- پیشرفت و ترقی دیگران حسادت او را بر می انگیزد.

- عموما مسئولیت های خود را به عقب می اندازند زیرا آن قدر که باید به خود اعتماد ندارند و همیشه منتظر هستند تا سایرین به به یاری اش بیایند.

4- افرادی که حس مالکیت و کنترل نسبت به هر چیز و هر کس دارند

اشخاصی که مدارم در خال کنترل دیگران هستند، درست در نقطه مقابل کسانی قرار دارند که از پذیرفتن مسئولیت شانه خالی می کنند. این افراد، می خواهند همه ی تصمیمات را خودشان به تنهایی بگیرند، به دیگران بگویند چه کاری انجام دهند. آن ها هر کاری که لازم باشد می کنند تا مدیریت امور فقط در دست خودشان باشد و نمی خواهند به هیچ وجه آن را از دست بدهند. این افراد دارای خصوصیات زیر هستند.

افراد تملک خواه

خصوصیات افراد تملک خواه

- از نظر عاطفی بسیار محدود هستند و عواطف خود را خیلی ساده بروز نمی دهند.

- حس مالکیت بسیاری دارند.

- خیلی به دیگران حسوی می کنند.

- وقتی موضوعی از کنترل آن ها خارج باشد یا هنگامی که حس کنند شرایط باب میلشان نیست، به راحتی عصبانی می شوند.

- خیلی وسواس دارند.

-  از اینکه شخص دیگری به آنها بگوید چه کاری را انجام دهند اصلا خوششان نمی آید زیرا حس می کنند شرایط دیگر تحت کنترل آنها نیست.

- این اشخاص عموما والدینی سلطه جو و انتقادگر هستند.

5- افرادی که هنوز مشکلات روحی ناشی از رابطه قبلی را با خود دارند

امکان دارد برخی از افراد وسوسه شوند که با این شرایط کنار بیایند و دست به وصلت بزنند تا مثلاً آن ها را از حالت روحی بدشان نجات دهند. اما حقیقت این است که ازدواج با این اشخاص فوق العاده یأس آور است و موجب ناامیدی می شود. برای آشنایی بیشتر با ویژگی های این افراد لازم است این مطالب را بخوانید:

- هنوز ناراحتی بسیاری نسبت به همسر پیشین خود حس می کند و هر قدر هم عصبانیت بیشتری داشته باشد قدرتش برای بروز علاقه نسبت به زوج آینده اش کمتر می شود.

- هنوز به خاطر ارتباط پیشین احساس مسئولیت می کند و در نتیجه خودش را گناهکار در نظر می گیرد.

شکست از رابطه قبلی

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

Sanaz | 1397/09/06

مطلب فوق العاده ای بود. ممنون از شما

kimia roshan | 1397/09/06

تا چه حد میشه به این تست ها اعتماد کرد؟

امید | 1397/09/06

به نظر من که قابل اعتماد هستن

اشتراک گذاری