نویسنده: خسرو یزدانی

اینستاگرام

خدمت شما هستیم با مقاله آموزش کامل نحوه هشتگ گذاری موثر در اینستاگرام.در مقالات قبل راجع  به تاریخچه و کاربرد هشتگ گذاری و روش های صحیح انتخاب هشتگ متناسب با موضوع پستتان با شما عزیزان صحبت کردیم. در صورت علاقمندی میتوانید موارد مرتبط با هشتگ گذاری در اینستاگرام  را در مقاله های قبلی ما مطالعه کنید.در این بخش مقالات موبویار قصد داریم شما را با الزامات نحوه هشتگ گذاری موثر به طور حرفه ای تری آشنا کنیم تا در زمینه توسعه کسب و کار و بهتر دیده شدن پیچ شما کمکی موثر کرده باشیم.

 

 

آموزش کامل نحوه هشتگ گذاری موثر در اینستاگرام

 همانطور که در مقاله های قبلی خدمتتان عرض کردیم هشتگ نوعی راه میانبر برای دیده شدن پست های شما در میان کسانیست که شما را فالو نکرده اند و یا حتی از وجود اکانت شما مطلع نیستند. زمانیکه شما هشتگ متناسب با محتوای پست شدتان را درج میکنید درواقع شانس این را به محتوای ایجاد شده خود میدهید تا در صورت سرچ آن هشتگ محتوا و پست شما هم در میان پست های دیگری که هم نام و هم موضوع باشما هستند دیده شود.این موضوع برای توسعه کسب و کار و یا بالا تربردن فالوورهای پیج شما بسیار مفید خواهید بود. چون با توسعه روز افزون این برنامه و بالارفتن تعدادکاربران آن در سراسر جهان روزبه روز به محبوییت این شبکه اجتماعی افزوده میشود 

 

فواید آموزش نحوه هشتگ گذاری موثر در اینستاگرام

بدیهیست وقتی راجع به موضوعات مختلف پست های گوناگونی درج و ثبت شوند رفته رفته کاربران برای جستجوی مطالب مورد نیاز خود علاوه بر گوگل از بخش های جستجوی اینستاگرام هم استفاده های بیشتری خواهند کرد. با این تفاوت که در گوگل امکان راحتی برای تبلیغات کسب کار، برند ویا نام صفحه شما وجود ندارد اما در اینستاگرام اشخاص با  جستحوی هشتگ مورد نیازشان مستقیم میتوانند وارد صفحه شما بشوند. در صورتیکه محتوای پستهای شما برایشان جذاب باشد وبه طور حرفه ای عمل کرده باشید میتوانید آنها را جذب کرده و درنهایت آنها را به یکی از دنبال کننده و یا اصطلاحا فالوورهایتان بدل کنید. تا اینجا راجع به کاربرد هشتگ و نحوه درج آن به معنای عامیانه که تا حدودی همه ما آز آن خبر داریم خدمتتان توضیح دادیم اما اگر قصد دارید در این شبکه اجتماعی با میلیون ها کاربر که فعالیت های روزانه و مستمر دارند رقابت کنید و حتی از آنها پیشی بگیرید باید با هشتگ گذاری با معنای حرفه ای تری آشنا بشوید. وگرنه هرچند که پست شما در میان پست های سرچ شده نمایش داده خواهد شد اما یقیننا در میان خیلی عظیم نتایج جستجو گم خواهد شد و عملا این نوع هشگ گذاری برای شما بی فایده خواهد بود.اما اگر کمی حرفه ای تر عمل کنید و این تفاوت را در میان پست هایتان مشهود کنید یقیننا هشتگ میتواند کمک شایانی در پیشرفت و توسعه کار شما داشته باشد.در ادامه شما را با چند ترفند و اصول در زمینه آموزش هشتگ گذاری در اینستاگرام آشنا خواهیم کرد.

البته این موضوع تنها منحصر به اینستاگرام نیست و اپلیکیشن های زیادی در دنیا هستند که از قوانین هشتگ گذاری صحیح برای رسیدن به عنوان های مورد نیازشان استفاده میکنند

از جمله‌ی دیگر شبکه‌های اجتماعی که از هشتگ استفاده می‌کنند می‌توان به Telegram، Linkedin، Kichstarter، Vine، App.net، Flicker، FriendFeed، GitHub و Tout اشاره کرد. در ادامه به بررسی مفصل‌تر راه‌های استفاده از هشتگ‌ها در شبکه‌های اجتماعی محبوب ایرانی‌ها می‌پردازیم:

پس تا به اینجا دیدیم که هشتگ‌‌ها در شبکه های اجتماعی مختلف کاربرد های زیادی دارند.

اما در این‌ درس پس از تعریف هشتگ به شکلی که در میان آحاد مردم و به شکل عمومی و کلی جا افتاده است، قصد داریم به برخی نکته‌ها و توصیه‌ها درباره استفاده از هشتگ در اینستاگرام بپردازیم.ممکن است در نگاه اول خیلی ازاین نکات بسیار ساده و راحت به نظر برسند اما همین نکات ریز و پایه میتواند حرفه ای تر شدن هشتگ گذاری شما در صفحه اینستاگرامتان را تضمین کند.

 

حتما از هشتگ استفاده کنید.

هشتگ ها دارای دو کاربرد بسیار مهم هستند که تنها یکی از آنها هم برای مجاب کردن شما برای استفاده قطعی از آنها  میتواند کافی باشد.بنابراین سعی کنید با استفاده از آننها خودتان را عادت به استفاده از هشتگ ها بدهید.

هشتگ ها قبل از هرچیزی به طور مفید و مختصری هدف از شما از ایجاد پست، احساستان، توضیحات کافی به مخاطب و یا حتی اطلاعات راجع به محتوا را به مخاطب میرسانند.از این طریق مخاطبین شما متوجه میشوند شما با چه انگیزه ای پست گذاشته اید.

 

آموزش کامل نحوه هشتگ گذاری موثر در اینستاگرام

نحوه هشتگ گذاری موثر در اینستاگرام (هشتگ گذاری مفهومی)

 

کاربرد دوم هشتگ گذاری ترجمه کردن پست شما برای اینستاگرام است تا تشخیص دهد شما چه محتوایی و با چه انگیزه ای درج کرده اید.

البته نمیشود از کاربرد دیگر هشتگ که باعث پیشنهاد دادن پست شما دربخش Explorer و در میان تمام آن پست هایی که مرتبط و یا هم معنی با پست شما هستند و توسط کاربری در اینستاگرام چستجو شده اند چشم پوشید.اما همانظور که بالاتر خدمتتان عرض کردیم دو کاربرد مهمی که برای هشتگ در نظر گرفته میشود اول شناسایی پست و محتوا به مخاطبان و برقرای ارتباط و تعامل با آنهاست و دوم معرفی پست و محتوا به اینستاگرام تا پست شما را بی معنی و خارج از همه دستها تلقی نکند.

درضمن توجه باشید درصورتیکه شما از هشتگ های خیلی عمومی استفاده نکنید و کمی کارتان را اختصاصی تر کنید امکان این هست که کاربران زیادی آن هشتگ را فالو کرده باشند و بدین ترتیب شانس شما برای بهتر دیده شدن و افزایش لایک و بازدیدهایتان بالاتر خواهد رفت.

ضمناً به خاطر داشته باشید که اگر هشتگ شما بیش از حد عمومی نباشد، این شانس هم وجود دارد که کاربران زیادی آن هشتگ را فالو کرده باشند و در این صورت، شما بیشتر و بهتر دیده خواهید شد.

 

در استفاده از هتشگ ها زیاده روی نکنید!

همانظور که خودتان میدانید افراط در هر چیزی میتواند مشکل ساز شود و هشتگ گذاری در اینستاگرام هم از این امر مسثتنی نیست! حداقل سه مشکل جدی برای افراط در هشت گذاری اینستاگرام میتوان شمرد:

درمرحله اول اینکه باعث بهم ریختگی و سخت شدن خواندن متن میشود.مخاطبین بین دیدن محتوای اصلی و هشتگ ها گیج میشوند و حس اولیه ای که باید بگیرند را نخواهد گرفت.

دوم اینکه در همان نگاه اول به مخاطب این حس را میدهد که قصد و نیت شما صرفا توسعه کسب و کار و اکانت خودتان است و این یقیننا برای کسانی که علاقمند هستند در پست های شما شریک شوند احساس خوبی ایجاد نمیکند.درست است که این موضوع در صفحات تبلیغاتی زیاد صورت میگیرد و البته تا حدی هم قابل پذیرش است اما برای پیج ها شخص فردی، یک برند و یایک سازمان اصلا جالب نیستند.

سومین مشکل هم از سمت خود  اینستاگرام برای شما ایجاد خواهد شد به این صورت که وقتی هشتگ  های زیادی در یک پست میگذارید عنوان اصلی آنرا گم میکنید و به این ترتیب ممکن است اینستاگرام شما را به عنوان اسپم بشناسد.

 

آموزش کامل نحوه هشتگ گذاری موثر در اینستاگرام

نحوه هشتگ گذاری موثر در اینستاگرام (تعدادمتعارف هشتگ ها)

 

تمامی هشتگ ها را در کپشن قرار ندهید.

در آموزش های نحوه هشتگ گذاری موثر در اینستاگرام الزامی برای اینکه شما هشتگ ها را در کامنت ها قرار بدهید و یا در زیر خود عکس بگذارید نیست.و این دوباهم تفاوت خاصی ندارند. بنابراین میتوانید یک سری ازهشتگ ها برای تمیز تر شدن موضوع به تدریج ، در زیر پست ها در غالب کامنت بنویسید.

 

هشتگ ربایی ممنوع!

هشتگ ربایی یا Hashtag Hijacking این روزها تبدیل به یکی از معضلات مهم در هشتگ گذاری اینستاگرام برای کاربران شبکه های اجتماعی شده است.

استفاده از هشتگ هایی که دیگران ابداع کننده آن بوده اند و دیگران تنها با هدف سوار شدن بر موج هشتگ هایی که ترند شده اند و جذب مخاطب از آنها استفاده میکنند بدون آنکه موضوعی مرتبط با آن را ارائه داده باشند استفاده بی ثمر از هشتگ های ترند شده و نوعی هشتگ ربایی محسوب میشود که تنها به ضرر شماست.

 

در هشتگ گذاری استراتژی داشته باشید.

یکی از موارد مهم در نحوه هشتگ گذاری موثر اینستاگرام این است که هر کلمه ای را به عنوان هشتگ انتخاب نکنید.

هشتگ گذاری هایی که ارتباط چندانی با پست های شما نداشته باشند این احساس را  در مخاطبین ایجاد میکنند که شما از هر طریقی تنها میخواهید مخاطب جذب کنید و خیلی ارزش و موضوع محتوا برایتان مهم نیست. اگر بازدیدکنندگان احساس کنند پراکندگی محتوای شما زیاد است علاقمند به دنبال کردن صفحه شما نخواهند بود. همچنین اینکه مخاطب ها ببینند اکانتی مدام در جستجوی جذب کاربر برای بالا بردن فالوورها ودیده شدن است از میزان اعتبار شما میکاهد.

اگر سعی کنید همیشه سمت و سوی مشخصی در استفاده از هشتگ ها داشته باشید  و موضوعی را در بین پست ها رعایت کنید به طوری که محدود و مقید به استفاده ازدسته بندی خاصی در نحوه هشتگ گذاری باشید محتوای منظم تر و هم گرا تری خواهید داشت و صفحه شما هم از طرف کاربران و هم از طرف اینستاگرام به اعتبارو احراز هویت خواهد رسید.

معمولا در تمام شبکه ها اجتماعی اعم از اینستاگرام،توئیتر، لینکدین و تقریبا تمام شبکه های اجتماعی که از هشتگ استفاده میکنند هشتگ ها بر سه دسته تقسیم میشوند

نوع اول :  هشتگ برند در تمام پست های شما تکرار میشود و گزینه ای ثابت در ایجاد محتوا  و ارسال آنهاست به نوعی امضای پیج شما و برند کسب و کار و یا اکانت فردی شماست.

هشتگ کمپین:  در واقع هشتگ های زمان دار هستند و در مدت‌های کوتاه و مشخص، به خاطر یک مسابقه یا رویداد خاصی طراحی و پیشنهاد و استفاده می‌شوند. گاهی اوقات به این نوع هشتگ، هشتگِ پروژه می‌گویند. چون کاربرد آن در زمان مشخصی شروع می‌شود و پس از مهلت معینی هم به پایان می‌رسد.

هشتگ توضیح: این نوع هشتگ ها همانطور که از نامش پیداست جنبه توضیحی داشته و و ظیفه حمل بار احساسی و طبقه بندی موضوعی یک پست را دارند.

 

آموزش کامل نحوه هشتگ گذاری موثر در اینستاگرام

نحوه هشتگ گذاری موثر در اینستاگرام(استراژی هشتگ گذاری)

قبل از انتخاب قطعی هشتگ آن را در اینستاگرام جستجو کنید

همیشه قبل از انتخاب نهایی هشتگ های یک سرج در اینستاگرام بزنید تا راجع به هشتگ مورد نظرتان اطلاعاتی بدست آورید اطلاعاتی از قبیل اینکه چه کسانی از آن استفاده کره و چه تعداد پستی در آن زمینه موجود است، تا چه مورد توجه مخاطبین قرار گرفته و موضوع تاچه اندازه ترند شده است.

زمانیکه شما هشتگی را جستجو میکنید اینستاگرام هشتگ های مشابه دیگری که هشتگ مورد نظر شما در آن تکرار شده باشد را باجزئیاتی از قبیل اینکه چه تعداد پست در آن زمینه منتشر شده در بخش پیشنهادات به شما ارانه خواهد کرد. پیشنهاد میکنیم حتما کمی وقت بگذارید و آنها رابررسی کنید. ممکن است ایده های بهتری در مورد انتخاب هشتگ به ذهنتان برسد و در دقایق آخر آنرا تغییر دهید. 

بر فرض مثال ممکن است شما برای یک پست با مضمون چند بیت شعر هشتگ #شعر را درنظر گرفته باشید اما با یک سرچ ساده متوجه شوید که هشتگ #شاعرانه میتواند انتخاب بهتری برای این قبیل پست ها باشد چراکه هم افراد بیشتری از آن استفاده کرده اند و رتبه بالاتری دارد و هم اینکه پیج های معتبر و قوی در محتوای خود از آن ها استفاده کرده اند.

 

آموزش چگونگی رفع ریپورت اینستاگرام

 

  ترکیبی از هشتگ‌های نیچ (Niche) و ترند (Trend) بسازید.

بعضی کاربران اینستاگرام به اشتباه فکر می‌کنند که بهتر این است که تمام هشتگ‌ های درج شده شان ترند باشند. هشتگ‌هایی که صدها پست با آن‌ها تگ شده و در هر لحظه، چند نفر دیگر هم از آن‌ها استفاده می‌کنند.درست است که هتشگ های ترند ممکن است در دقایق اول برای شما مفید واقع شوندو باعث دیده شدن پستتان بشوند اما درنهایت عمر مفید کوتاهی دارند و این نکته ایست که حتما باید آن را در نحوه هشتگ گذاری موثر اینستاگرام لحاظ کنید.تازه این در شرایطی است که پست شما ارتباطی با موضوع داشته باشد در صورتیکه بی ربط هم باشد که یقیننا باعث کاهش اعتبار و رنک پیج شما خواهد شد.در واقع گرفتن نوعی امتیاز منفی از جانب اینستاگرام و مخاطبین برای شما محسوب خواهد شد.

آموزش کامل نحوه هشتگ گذاری موثر در اینستاگرام

نحوه هشتگ گذاری موثر در اینستاگرام/ عمر کوتاه در هشتگ های ترند

 

اگر شما از هشتک  #nofilter استفاده کنید،و قصدتان از استفاده این هشتگ صرفا اطلاع رسانی به مخاطبینتان است که در تصویر استفاده شده هیچ فیلتری تعبیه نشده است باید بگوئیم که کار صحیحی انجام میدهید. اما اگر می‌خواهید با استفاده ازاین هشتگ یا هشتگ‌هایی مانند nature# و  animal# که هشتگ های پرکاربرد و پرمخاطبی هستند صرفا در جستجوها بهتر و بیشتر دیده شوید، خوب است بدانید که عکسی که با #nofilter تگ می‌شود در کمتر از یک ثانیه از فهرست ده عکس اول سرچ اینستاگرام خارج می‌شود.

به همین علت، همواره توصیه می‌شود هشتگ‌های خاص‌‌تر  را با  هشتگ‌های پرکاربرد  ترکیب کنید.

 

می‌توانید برخی هشتگ‌ها را بعداً پاک کنید.

همان طور که قبل تر هم خدمتان عرض کردین برخی هشتگ های پر کاربرد یا همان ترند به علت استفاده های طولانی مدتی که دارند طول عمر بالاتر خواهند داشت.بر فرض مثال استفاده از هشتگی مانند night# باعث میشود پست شما تنها در عرض چند ساعت در زیر هزاران پست دیگر با همین هشتگ مدفون شود.پس بهتر این است که گاهی پست های قدیمتر خودرا از نظر بگذرانید و بررسی کنید و در صورتی که چنین هشتگ های پر کاربردی برای آن ها به کار برده اید آنها را حذف کنید.

در این صورت، کسانی که آرشیو پست‌های شما را مرور می‌کنند، با کپشن‌های تمیزتری روبرو خواهند شد.

برای انجام اینکار در بخش Setting به Data and storage usage و در این قسمت میتوانید وارد تنظیمات بخش های استفاده مستقیم از اینترنت تلفن یعنی When using mobile data همراه و یا وای فای When connected on Wi-Fi  شوید.

حالا میتوانید گزینهای مربوط به دانلود خودکار عکس ها، ویدوئوها و اسناد را فعال و یا غیرفعال کنید تا این فایل ها تنها به صورت دستی و با اجازه کاربر دانلود شوند.

البته فرص بر این است که شما از آن هشتگ جهت بهتر دیده شدن استفاده کرده اید.چون اگر منظورتان رساندن مضمونی در جهت محتوای پست باشد نیاز به پاک کردن آن هشتگ نیست ولو اینکه هشتگ پرکاربردی باشد.

 

از سرویس های تحلیلی کمک بگیرید.

سرویس های متعددی هستند که روند افزایش و کاهش فالوورها، تعداد پست ها، اینکه تا چه میزان مخاطب ها با هر‌پست درگیر شده اند و هشتگ های موفق و ناموفقی را که مورد استفاده قرار داده اید گزارش میدهند.

برخی از این سرویس ها حتی ساعت های مناسب هشتگ گداری را نیز به شما اعلا‌م میکنند.

بر فرض مثال به نمودار زیر توجه کنید:

آموزش کامل نحوه هشتگ گذاری موثر در اینستاگرام

نحوه هشتگ گذاری موثر در اینستاگرام/ استفاده از ابزارهای تحلیلی

 

در این اکانت، پست ها عمدتا در روزهای سه شنبه تا جمعه ( و البته در ساعاتی بین ۷ صبح، دوازده ظهر و یازده شب) منتشر شده اند.

اما همانطور که مشاهده میکنید کاربران صفحه ترجیحات دیگری دارند.

آنها روزهای شنبه و یکشنبه ساعت هفت صبح را بیشتر دوست دارند و در این ساعات است که به اینستاگرام سرمیزنند.ساعت دوتا چهار معمولا خواب هستند و جمعه یکی فعال ترین روز آنهاست.اگر اکانت اینستاگرام خود را به Business Acconunt تعییر دهید، خود اینستاگرام هم میتواند تاحدودی گزارش خوبی را در جهت اشنایی با اخلاق اینستاگرامی کاربرانتان تحت عنوان Insights به شما ارائه دهد.

اگر هم قصد ندارید اکانت خود را به Business تغییر دهید، یا علاقمند هستید که سازمان یافته تر عمل کنید میتوانید سرویس های اختصاصی را امتحان کنید.

 اگر‌تصمیمیتان راجب سازماندهی محتوا اینستاگرام و جدب مخاطب قطعیست پیشنهاد میکنیم وقتی برای بررسی سرویس های زیر بگذارید:

 Squarelovin

  SocialBakers

  UnionMetrics

HootSuite Analytics

  Preview App ( نسخه iOS /  نسخه اندروید)

برخی از این سرویس ها کاملا رایگان هستند اما برخی دیگر از مدل فریمیوم استفاده میکنند.

ازاینکه با ما در مقاله نحوه هشتگ گذاری موثر در اینستاگرام همراه بودید ممنونیم و امیدواریم که این مقاله مورد پسندتان واقع شده باشد

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری