نویسنده: علی غلامی

ویندوز

همزاد دیجیتال با استفاده‌ از گجت‌ها‌ی هوشمند و ارسال داد‌ها به این دستگاه‌ها، اطلاعاتی کامل از رفتارها و شخصیت کاربران در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهد . 

مدتی قبل یکی از شرکتهای بیمه ای در آمریکا شمالی به نام جان هنکاک اعلام کرد بیمه گذاران این شرکت بهتر است بعد از این همیشه از دستگاه های پایشگر سلامتی استفاده کنند.

شرکت جان هکاک بیشترین تعامل بین خود و بیمه گذار میخواهد داشته باشد.

هدف اصلی برنامه تولید شده توسط این شرکت  افزایش انگیزه بیمه گذاران برای حفظ سلامتی خود می باشند. این برنامه به کاربرانی که اطلاعات خود را از قبیل فعالیت های ورزشی و تغذیه خود را ثبت کنن جوایزی مانند کد تخفیف میگیرند. شرکت با این طرح درآمد بیشتری خواهد داشت. به گفته یکی از مدیران این شرکت (هر چقدر بیمه گذاران ما عمر بیشتری داشته باشند، درآمد بیشتری نصیب شرکت ما خواهد شد).

با این سیاست مدرن، مشتریان مشتاق به دادن اظلاعات خود می باشند. ناگفته نماند مدیرات این شرکت اعلام کرده اند که تمامی اطلاعات کاربران امن خواهند ماند. ماریان هریسون در محاصبه با مجله تایمز گفته: (ما هر روز اطلاعات پزشکی بسیاری از بیمه گذارات را دریافت می کنیم و این اطلاعات شخصی ترین داده های سلامتی می باشد).

 

همزاد دیجیتال یا دوقلوی دیجیتال

 

بله درست است اطلاعات پزشکی محرمانه است. اما این اطلاعات پزشکی به ‌اندازه‌ی داده‌های پایشگرهای سلامتی،

قدرت ترسیم زندگی ما را دارند؟ اما نگرانی در بین ما زمانی است، که این شرکت ها علاوه بر اطلاعات پزشکی خود داده های دیگری را به آن اضافه کنند. در نتیجه، نگران این هستیم که این داده ها نحوه ارتباط ما با دنیا را تغییر دهد.

زندگی بهتر با همزاد دیجیتال

مجله‌ی تایمز با جستجوی بیشتر در این رابطه، با دو کاربر شرکت جان هنکاک، به نام های  برایان و کارلا رستید مصاحبه کرده است. این دو شخص که تقریبا ۶۰ سال سن دارند، این دو شخص مدعی هستن که شرکت جان هنکاک و برنامه ی آن ها، زندگی آن ها را بهبود بخشیده است.

کارلا در این مورد به مجله گفت:

 

من به کمک این برنامه نسبت به زندگی خود مسئولیت پذیرتر شده ام. مسیر برای من به وجود آمد تا همیشه مسیری رو به جلو و هموار داشته باشم. من قبل از آشنایی با این برنامه ورزش هم میکردم اما به صورت متناوب ورزش نمی کردم. استفاده از این برنامه مسیر سلامتی زندگیم را تغییر داد.

 

اما خانواده رستید مدعی هستند که کدهای تخفیف خرید و سفر، از لحاظ مالی برای آنها مفید بوده. بنظر شما این برنامه توانسته زندگی افراد را بهتر کند؟

همزاد دیجیتال یا دوقولوی دیجیتال

 

ما اطلاعات زیادی را از خود توسط این گجت دریافت می کنیم. آنها اطلاعات از قبیل راه رفتن یا دویدن به ما می دهند. این گجت ها حتی اطلاعات غذا و کالری مارا ثبت می کنند. این گجت ها حتی اطلاعات بسیار شخصی در مورد ما بدست می آورند.

گجت ها، ضربان قلب ما را اندازه گیری می کنند. نکته بسیار جالب این گجت ها حتی سطح عمق خواب ما را درک کرده و تمامی این دادها پس از جمع اوری ذخیره می شوند. ارقامی که این دستگاه به ما میدهند، برای کاربران جذاب بوده و گاهی اعتیادآور می باشند. این اعداد در نمودارهای جذابی تولید شده و در اختیار کاربرانش قرار می دهد. و ما با دیدن این داده ها لذت می بریم.

بعد از شروع این کار، توقف آن دشوار می باشد، بدلیل اینکه رد گیری داده ها به بک زندگی تبدیل میشوند. این موضوع تا حدی پیش میرود که اطلاعات شخص خود را به دیگران می فرستیم. همینطوره، حتی شخصی ترین داده هر کاربر مثل DNA برای شرکت ها فرستاده میشوند. DNA  هسته اصلی هر شخص را تشکیل می دهد و ما را به آن چیزی که هستیم تبدیل کرده است. انتقادگران دنیای تکنولوژی این رفتار را شفاف سازی افراطی نام گذاری کرده اند.

همزاد دیجیتال یا دوقلوی دیجیتال

 

جهان ما را چگونه می نگرد

20 سال پیش، کوین دی. هاگرتی و ریچارد وی. اریکسون مفهومی را با نام جمع‌آوری نظارت The Surveillant Assmeblage معرفی کردند. این افراد سالها قبل از بوجود آمدن فیسبوک، یوتیوب، توییتر، و گجت‌هایی همچون اپل واچ و فیت‌بیت، پتانسیل جدیدی بر روی نظارت بر مردم شناسایی کردند. این پتانسیل جدید همان داده های جمع آوری شده هستند.

 

این 2 شخص در مقاله خود نوشتند:

 

انسان ها در حال تغییرات و پیشرفت های پدیده ای هستند که در آینده به نظارت مخفی شناخته خواهند شد و در زمان حال، آن را با نام جمع آوری نظارت نامیده اند. این جمع آوری اطلاعات، تنظیمات ابتدایی را از انسانها دورتر میکند و به جنبه های متفاوت و متنوع تقسیم میکند. این داده های متفاوت در نهایت به همزادهایی تبدیل شده و برای موضوعات گوناگونی می توان از آن استفاده کرد.

 

با بررسی مقاله این پژوهشگران در میابیم که در حال حاظر، از هر کدام ما دو نسخه وجود دارد، یکی از این موجودات، شخصیت واقعی ما می باشد و دیگری همزاد داده ای می باشد که از الگوریتم هاتشکیل شده اند. این برنامه ها، رد اطلاعاتی که از خود فرد باقی گذاشته را تجزیه و تحلیل می کند. تمامی این اطلاعات، وقتی با دوستان خود چت می کنید یا به صورت آنلاین خرید می کنید و هنگامی که اطلاعات شخصی خود را به اشتراک می گذارید، جمع آوری و تجزیه و تحلیل میشوند.

 

همزاد دیجیتال یا دوقلوی دیجیتال

 

همزاد دیجیتال یا دوقلوی دیجیتالی به مرور زمان به نسخه ای دقیق تر از خود ما تبدیل می شود

این برنامه با اطلاعاتی که از ما به دست آوردن به ما تبلیغات مرتبط تری نسب به شرایط ما ارائه میدهند. برای مثال تبلیغات برای خرید لباس ورزشی و اپلیکشن های سلامتی و تندرستی بیشتر نمایان می شوند. نکته خیلی مهم این می باشد که ارتباطات و الگوریتم آنها فقط به یک نوع علاقه و نوع زندگی کاربر اکتفا نمی کنند. این برنامه بدون هیج تاخیری کار میکنند و به دنبال اطلاعات بیشتری از ما می باشند.

مقصد کجاست

یکی از سخنرانان به نام زینپ توفکی که در سال گذشته نگاه عمیقی به این مشکل داشت. او مشکل اصلی را نمایش بیش از حد تبلیغات نمی دانست، بلکه مشکا اساسی در پیچیده شدن الگوریتم ها و عدم آگاهی کاربران از نحوه استفاده از آنها می دانست. او معتقد است که انسان ها تنها در حال رشد هوش خود می باشند  و به صورت کامل آن را نمی شناسند و دیگر برنامه نویسی نمی کنند.

دیگر نگرانی این سخنران که به آن اشاره داشت: زندگی که در آن الگوریتم ها تصمیم گیری می کنند. که این امر سبب می شود روز به روز به این دستگاه بیشتری اعتماد کنیم. و در مدت زمانی کوتاهی آنها را به عنوان منابع نهایی و بدون اشکال قبول می کنیم. ما در آینده نه چندان دور در واقعیتی حیات داریم که آنها برایمان زندگی را رقم میزنند. بعد از مدتی، واقیت خارج از دنیا، تیره و تار و مبهم میشود.

 

همزاد دیجیتال یا دوقلوی دیجیتال

 

وقتی کاربران این اطلاعات را مشاهده می کنند توسط همزاد دیجیتال آنها انتخاب می شود، بدون تردید بخشی از شخصیت انسان ها از بین خواهد رفت. دیگر اتفاق این می باشد  که کاربران تشخیص ای دو (خود) را از دست می دهیم. در نتیجه این همزاد دیجیتال بعد از مدتی برای سیستم های نظارت واقعی به نظر می آیند. دیگر نگرانی این می باشد که این بدل های دیجیتال از کنترل ما خارج می شوند.

 

اما سوال مهم اگر این الگوریتم ها اشتباه کنند، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

این اشتباهات ویرانگر می باشد. در این چند سال اخیر اشتباهات این الگوریتم ها نتایج بسیار نگران کننده ای در مسائل زیادی مانند بررسی صلاحیت والدین و نظرسنجی انتخابی داشته است.

توجه داشته باشید که راه بازگشتی برایمان نیست، چرا که هر یک از ما کاربران به دو نفر تبدیل شدن یک شخص واقعی و یک بدل دیجیتال. هر چقدر ما به این دستگاه ها وابسته شویم، ما کتر توانایی تشخیص خودمان را خواهیم داشت.

نظر شما در مورد این دیدگاه ( همزاد دیجیتال ) چیست؟

آیا این گجت های هوشمند بیش از سوددهی به ما، به ابزاری نظارت و کنترلی تبدیل شده اند؟ آیا در کنار بهره برداری از این امکانات، می توان از این نظارت فرار کرد؟

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری