نویسنده: ملینا شمس

ویندوز

پژوهشگران حوزه تکنولوژی از دانشگاه نیویورک با بهره گیری از هوش مصنوعی توانسته اند به روش هایی دست پیدا کنند که با آن ها اثر انگشت های جعلی تولید نمایند. این اثر انگشت ها می تواند به راحتی اسکنرهای بیومتریک و چشم انسان را فریب دهند.

DeepMasterPrintsکه نام این الگوریتم می باشد، قادر است در سیستمی با احتمال خطای یک در هزار، ۲۳ درصد مواقع موفق عمل کند و در شرایطی که نرخ خطا 1 در صد باشد این مقدار به 77 درصد شبیه سازی درست هم می رسد.

این فرایند ها برای عبور از سیستم هایی کارآمد است که در آن اثر انگشت های زیادی ذخیره و نگهداری می شود و خوشبختانه فعلا خطری گوشی های هوشمند را چندان تهدید نمی کند و احتمال نفوذ به آن ها فعلا زیاد نیست.

نحوه کار اسکنرهای اثر انگشت چگونه است؟

اسکنرها اغلب نمی توانند دور انگشت را به درستی تشخیص دهند و فقط قادرند قسمتی از انگشت را ثبت نمایند. به همین دلیل است که در فناوری هایی مانند TouchIDشرکت اپل یا سامانه های بازگشایی قفل در اندروید باید چند بار انگشت خود را در جهت های گوناگون اسکن نمایید.

در اکثر موارد اسکنرهای بیومتریک قسمت های گوناگون ذخیره شده از انگشت کاربر را برای ایجاد الگوی کامل با یکدیگر ترکیب نمی کنند. سیستم های این چنینی فقط اثر انگشت دریافت شده از کاربر را با موارد ثبت شده ی خود تطبیق می دهند و خود این مساله می تواند احتمال سواستفاده ی هکرها و امکان نفوذ آن ها را افزایش دهد.

اثر انگشت

خالقین الگوریتم DeepMasterPrintsنیز از همین ضعف بهره برده اند. هرچند یک اثر انگشت کامل با نمونه های دیگر متفاوت است اما در اکثر اثر انگشت­ها خصوصیات مشابه به یکدیگر نیز یافت می شود. بر همین اساس یک اثر انگشت مصنوعی که دارای قسمت های زیادی از این خصوصیات باشد می تواند با درصد احتمال زیادی از سد اسکنرهای بیومتریک عبور نماید و آنان را فریب دهد.

پژوهشگران این دانشگاه با تکیه بر همین ذهنیت، یک سیستم عصبی تولید نموده اند که قادر است اثر انگشت های شامل بخش های مهم از نمونه های واقعی را شبیه سازی نماید. این سیستم مشارکتی نسبی با استفاده از یک پایگاه داده شامل اثرانگشت های واقعی آموزش دیده است.

اثر انگشت هایی که با استفاده از DeepMasterPrintsتولید شده اند، آنقدر به واقعیت نزدیک هستند که با مشاهده ی آنها امکان تشخیص ساختگی بودنشان وجود ندارد. این پژوهشگران امید دارند تا نتایج حاصل از مطالعاتشان باعث شود تا شرکت ها به دنبال راهکار های جدیدتری برای ارتقاء سطح ایمنی محصولات خود باشند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

سارا | 1397/09/06

عجب مخ هایی هستن اییینااا!

مهران | 1397/09/06

اینجوری پیش بره دیگه کلا قفل های اثر انگشتی تو دنیا همه نا امن میشن

دانیال رصافی | 1397/09/08

کم کم هکر ها دارن از هر نوع سیستم امنیتی عبور می کنن

اشتراک گذاری