نویسنده: مصطفی حافظی

کارآفرینی و استارتاپ

با پیشرفت روزافزون تکنولوژی همه چیز به سمت هوشمند شدن پیش میرود و در اثر همین اتفاق به مرور برخی مشاغل از بین خواهند رفت و متاسفانه عده ای بیکار خواهند شد! از این رو عنوان می شود که پیشرفت هوش مصنوعی می تواند برای برخی مشاغل به نوعی تهدید محسوب شود.

هدف از ایجاد هوش مصنوعی، این است که بتواند حجم بسیار زیادی از داده‌ها را پردازش کند و در نهایت کار بشر را راحت تر سازد. در گذشته، رشد تکنولوژی باعث بیکاری بسیاری از کارگرانی شد که کارهای بدنی سنگین انجام می دادند. اکنون هم همین اتفاق در حال وقوع است. پیشرفتی که در هوش مصنوعی در حال انجام است برخی مشاغل را به طور مستقیم و برخی دیگر را به شکل غیر مستقیم در معرض خطر قرار داده است.

متخصصان تکنولوژی بر این باورند که تقریبا هر کاری که افراد به عنوان شغل هر روزه در حال انجام آن هستند، می تواند با هوش مصنوعی خیلی دقیق تر انجام شود. برخی پیش بینی ها حاکی از این است که نیمی از  مشاغل رایج کنونی تا سال ۲۰۳۵ دیگر وجود نخواهند داشت.

10 شغلی که هوش مصنوعی جای آن ها را خواهد گرفت

 

1- توسعه دهندگی یا طراحی وب

شاید کمتر کسی انتظار این را داشت که چنین کاری توسط هوش مصنوعی قابل انجام باشد، اما تکنولوژی می تواند به راحتی طراحی و کد نوشتن را بر عهده بگیرید و توسعه‌دهندگان و طراحان وب را از میدان خارج نماید. همچنین امکان تبدیل یک ایده کسب و کار و چند تصویر کوچک را به یک شاهکار بازرگانی بزرگ ایجاد می کند.

هوش مصنوعی در توسعه وب

 

2- بازاریابی به صورت آنلاین

با کمک هوش مصنوعی، کار نیمی از نیروهای شاغل در واحدهای روابط عمومی به صورت اتوماتیک انجام می گردد. همچنین امکان راه اندازی کمپین های تبلیغاتی و ارسال پیام های شخصی به مشتریان نیز وجود دارد.

بازاریابی

 

3- مدیریت دفتر

هوش مصنوعیمی تواند به راحتی دفتر کار شما را مدیریت کند. این کار توسط یک بات هوشمند در انگلستان به صورت آزمایشی در حال انجام است، و تاکنون بسیار کاربردی و موثر ظاهر شده. این بات کارهایی مانند خوشامدگویی به مهمانان، محاسبه و پیگیری ساعت‌های کاری و اضافه‌کاری کارمندان و  حفظ و نگه‌داری اموال اداره است همچنین او قادر است با استفاده از یادگیری ماشین فوق العاده نقشه ای از دفتر کار را در حافظه اش داشته باشد.

مدیر دفتر

 

4- حسابداری

با پیشرفت تکنولوژی کار انسان با اعداد و ارقام روز به روز کمتر شده و این کار به ربات ها سپرده میشود. با هوش مصنوعی میتوان فرایند حسابداری را کاملا اتوماتیک انجام داد. طبق پیش بینی ها این اتوماسیون می تواند ۳ میلیون کارمند حسابداری آمریکا را از کار برکنار کند. فقط کافیست رسیدها ارائه کنیم تا تمام رکوردهای مالی ما را بررسی و مدیریت کند.

کار حسابداری

 

5- کارشناسی تشخیص صلاحیت افراد

تکنولوژی به نام فلت‌پای وجود دارد که کار گشتن دنبال نیروی کار را انجام می دهد. روندی که برای به خدمت گرفتن اشخاص پیگیری می شود، برای انسان بسیار خسته‌کننده است، اما هوش مصنوعی می‌تواند در چند لحظه کاندیدا ها را مدیریت و درجه بندی نماید.

 

6- خبرنگاری

همین حالا هم خبرهایی که از خبرگزاری‌های بزرگ منتشر می شود با استفاده از هوش مصنوعی نوشته شده است. تکنولوژی هایی مثل ورداسمیت دیگر نیاز ها را به یک نویسنده ی خلاق کاملا برطرف می کنند. یک نوشته که انسان آن را ایجاد کرده چند مرحله نیاز به تصحیح و ویرایش دارد. اما ورداسمیت قادر به خواند حجم زیادی از داده هاست و می تواند از میان آن ها موارد جذاب را انتخاب کند و در نهایت گزارشی خلاصه و دقیق از آن منتشر نماید.

کار خبرنگاری

 

7- ویراستاری

وقتی خود نویسنده به راحتی حذف می شود پس قطعا ویراستاری هم از بین خواهد رفت. دستیاران هوشمند همین حالا هم برای تصحیح متون و کمک به نگارش اصولی به وجود آمده اند و روز به روز پیشرفته تر و تکمیل تر می شوند. این دستیارها می توانند اصلاحاتی را پیشنهاد می‌دهند تا ساختار جمله، شفافیت، انتخاب کلمات و دیگر موارد را بهتر کنند.

کار ویراستاری

 

8- وکالت

با کمک هوش مصنوعی، یک وکیل به نام "راس"به وجود آمده که می تواند به سوالات مختلف پاسخ دهد و در مورد پرونده ها کار انجام تحقیقات را به عهده گیرد. این موضوع اصلا خبر خوشی برای وکلا نیست!

وکیل

 

9- طبابت

به کمک یک تکنولوژی به بابیلون از سلامتی شما محافظت خواهد شد. این هوش مصنوعی قادر است علایم بیماری را هنگام بروز تشخیص دهد. همچنین می تواند سطح کلی سلامت ما را تحت نظر بگیرد تا از بروز بیماری های مختلف در ما جلوگیری نماید.

کار طبابت

 

10- روان پزشکی یا روانشناسی

به کمک هوش مصنوعی می توان احساسات درونی افراد را زیر نظر گرفت. زبان بدن ما توسط ربات ها قابل تشخیص است و آنها قادر خواهند بود همچون یک انسان در مقابل آنها واکنش نشان دهند. این واکنش ها از قبیل لبخند زدن، سر تکان دادن و شانه بالا انداختن و غیره می باشد.

روانشناس

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

sina mohseni | 1397/08/09

دیگه کم کم داره ترسناک میشه این هوش مصنوعی

محسن | 1397/08/09

عوضش کلی شغل جدیدم به وجود میاد. راجع به اونام مطلب بنویسید

اشتراک گذاری