نویسنده: مبینا احمدی

سلامت پوست

پاکسازی پوست صورت در واقع به روش هایی اطلاق می شود که در طی آن بشود لایه های مرده پوست، جوش های سر سیاه و آثار سوختگی و تیرگی پوست ناشی از آفتاب و عوامل خارجی را از میان برد. جهت پاکسازی پوست در خانه راه های متنوع و طبیعی بسیار زیادی وجود دارد که با توجه به نوع پوست و ابزراآلات در دسترس میتوانید آنها را انتخاب کنید. غالبار در روشهای پاکسازی پوست از مواد اسیدی برای ازمیان بردن جوش ها استفاده میشود که البته این مود ابدا برای پوست های خشک مورد استفاده نخواهند بود. به همین سبب همواره توصیه میوشد تا قبل از هر اقدامی برای بهبود شرایط پوستی خود از نوع پوستتان آگاهی لازم را بدست آورده باشید.

آیا روش های پاکسازی پوست صورت مفید هستند؟

 

پاکسازی پوست صورت

همانطور که بالاتر توضیح داده شد پاکسازی پوست صورت به شما در جهت رفع لایه های شاخی شکل شده و سلول های مرده یاری میرساند. البته پاکسازی صرفا مختص صورت نیست و شما میتوانید اینکار را برای انواع بخش های بدن انجام داده و سلول های مرده و زمخت شده آنها را از میان ببرید تا به این ترتیب پوست اکسیژن رسانی شده و اقدام به ساخت لایه های سالم و جدیدتر بکند. به این ترتیب در نهایت میتوانید از داشتن پوستی شفاف لذت ببرید. یکی از مهم ترین فوایدی که میتوان برای پاکسازی پوست چرب و خشک شمرد این است که پوست شما بعد از پاکسازی منافذی پاک و باز داشته و کاملا آماده برای جذب مواد بهداشتی مناسب است.این موضوع به شما کمک میکند تا کرم ها و لوسیون ها و یا ماسک های ویتامینه ای که در جهت تقویت پوستتان استفاده میکنید بیشتر موثر واقع شوند.

پوست های خشک را چطور پاکسازی کنیم؟

آیا روش های پاکسازی در بارداری خطرناک هستند؟

هرچند که تمامی روش ها و مواد استفاده شده در ماسک ها برای شما مضر نیستند اما به سبب بالا بودن میزان حساسیت و احتمال ابتلابه آلرژی هایی جدید که سابقا به آن ها حساسیت نداشته اید میتواند شما را در مواجه با برخی مواد اسیدی با مشکل روبرو کند. از این رو همواره توصیه شده است تا در این دوران از انجام هر عملی که احتمال ایجاد مشکل و حساسیت برای شما و یا جنینتان را دارد پرهیز کنید. در اینمدت میتوانید برای نگه داری از پوستتان در نواحی مختلف از بخور آب و برخی روغن های سبک مانند روغن زیتون و یا روغن نارگیل برای جلوگیری از ترک های بدن به موجب بزرگ شدن استفاده کنید.

چند وقت یکبار نیاز به پاکسازی پوست داریم؟

تاثیر میکرونیدلینگ در پاکسازی پوست صورت

در استفاده از ترفند های خانگی به این علت که از مراحل و روند سایشی برای پاکسازی پوست استفاده نمیشود میتوانید بسته به  نوع ماسکی که انتخاب کرده اید تعداد دفعات بیشتری در هفته از این ماسک استفاده کنید تا به نتیجه مطلوب برسید. اگر شدت مواد بکاری رفته در ماسک که خاصیت اسیدی دارند، بالا بود مانند استفاده از آبلیمو میتوانید این استفاده را به دوهفته ای یکبار موکول کنید.

اما درصورتی که توسط دستگاه ها و در کلینیک و یا سالن های آرایشی اقدام به پاکساز میکنید بهتر است که حداقل یک ماه فاصله میان انجام پاکسازی هایتان باشد.

نکات استفاده از روش های پاکسازی صورت

۱ – اولین قدم این است که بدانید  پوست شما باید هر شب قبل از خواب توسط شوینده ای مناسب تمیز شود. دقت داشته باشید حتما قبل از خواب مواد آرایشی پوستتان را پاک کنید. شک نداشته باشید که این خود نیمی از راه را برایتان هموار میکند.

 ۲- بهترین زمان برای انجام پاکسازی صورت پس از استحمام است که منافذ پوستی شما باز هستند. در صورتی که شرایط استحمام مهیا نبود میتوانید توسط بخور آب گرم منافذ را باز کنید.

 بهترین زمان برای پاکسازی پوست از جوش سر سیاه پس از استفاده از بخور آب و باز شدن منافذ پوست است. برای خارج کردن جوش ها میتوانید یا از قلم مخصوص جش های سر سیاه که در لاوازم آرایشی ها و داروخانه ها موجود هستند استفاده کنید و یا برای اینکار از دو انگشت خود کمک بگیرید تا جوش ها را تخلیه کنید. در صورت  استفاده از قلم های تخلیه جوش های سرسیاه حتما بعد از هربار استفاده آنها را توسط الکل سفید ضد عفونی کنید تا عفونت به سایر بخش های بدنتان سرایت نکند.

۳- همچنین برای اینکار چسب های مخصوصی نیز تعبیه شده اند که استفاده از آنها بسیار آسان است. شما بااستفاده از این چسب ها میتوانید به راحتی جوش های سرسیاه خودتان را محو کنید.

پاکسازی پوست صورت

درمان تیرگی دور چشم با ماسک های خانگی

روش های پاکسازی صورت با ترفند های خانگی

معمولا اکثر نوجوانان و یا افرادی که دچار استرس و اضطراب زیادی هستند در معرض ابتلا به آکنه و ایجاد لکه های تیره رو پوستشان خواهند بود. در این مقاله به شما آموزش خواهیم داد چطور با استفاده از برخی ترفند و ماسک های خانگی اقدام به لایه برداری از پوستتان بکنید تا به لایه های زیرین رسیده و لکه و ناهمواری های ان را برطرف کنید.لطفا با این بخش از مجموعه مقالات موبویار در حوزه سلامت پوست و مو همراه باشید.

پاک سازی صورت با کمک لیمو:

روش اول : استفاده از لیمو و خیار

برای اینکار لیمو را از وسطه به دونصف تقسیم کنید و آبش رابگیرید. س مواد را روی پوستتان مالش بدهید و پس از چند دقیقه اقدام به آبکشی صورتتان بکنید، پس از آن خیار را برش داده و رنده کنید سپس روی پوستتان اعمال کرده و منتظر بمانید تا باعث مرطوب شدن آن شود.

این ماسک را میتوانید به صورت روزانه استفاده کنید.

روش دوم: پاکسازی با لیمو و عسل

مقداری آب لیموی تازه تهیه کنید سپس با 2 قاشق چای خوری عسل ترکیب کرده و آن را روی پوست خود بگذارید پس از گذشت حدود بیست دقیقه میتوانید بکشی کنید.

روش سوم: استفاده از اسکراب لیمو و شکر

این ترکیب سم زدایی و لایه برداری پوست تاثیرات بسیار چشمگیری دارد، برای ساخت این ماسک نیاز است تا فقط آب لیمو را با شکر به نسبت مساوی تقسیم کرده و بر روی پوست خود بمالید سپس با انگشتانتان به صورت دورانی ماساژ داده و پس از 10 تا 12 دقیقه آن را آبشی کنید.

میتوانید برای داستن پوستی نرم و سالم از این درمان هفته ای یکبار استفاده کنید.

 تاثیر سرکه سیب در صاف کردن پوست :

مقداری سرکه سیب رابا آب رقیق کرده و به پوستتان بمالید. این کار یکی ازبهترین روش های حذف سلول های مرده پوست و همچنین احیا و ترمیم پوست است. همچنین باید سرکه سیب ( حدود 2 قاشق چای خوری ) را با دو فنجان آب مخلوط کرده و برای جلوگیری از مشکلات پوست در طول روز میل کنید.اینکار علاوه بر تضمن سلمت پوست شما میتواند برای دیگر اجزای بدنتان هم بسیار مفید باشد.

فواید نمک طعام برای پوست:

مقداری نمک را با روغن زیتون خوب مخلوط کنید تا محلولی غلیط به عمل بیاید سپس ان را روی پوستتان گذاشته و منتظر بمانید. این را میتواند به سادگی تما مسلول های مرده و ضعیف پوستتان را از میا نبرد. البته پس از ان بهتر است تا یک کرم مرطوب کننده مناسب استفاده کنید. 

 عسل برای پاکسازی پوست:

روش اول: استفاده از فقط عسل

در این مرحله میتوانید تنها مقداری از عسل رو به صورت مستقیم روی پوستتان ماساژ داده و منتظر بمانید تا خشک شود سپس با آب ولرم به آرامی شستشو دهید.

این راهکار را میتوانید روزی یکبار انجام دهید.

روش دوم : استفاده ازعسل، آرد نخود و شیر

در این ماسک  نسبت عسل به شیر یک به دو است. این دومواد را با هم ترکیب کرده و سپس مقداری آرد نخود چی هم اضافه کنید. خوب هم بزنید تا مخلوطی یکسدت حاصل شود و سپس مواد را به تمام قسمت ای صورت و گردنتان بزنید. یک ربع ساعت منتظر بمانید و سپس با استفاده از آب ولرم شستشو دهید. فراموش نکنید که این روش را فقط یکبار در هفته تکرار کنید.

روش سوم: استفاده از عسل و دارچین

دارچین قادر است تا رشد باکتری های سطح پوست را کنترل کند  و عسل به عنوان یک آنتی بیوتیک قوی و طبیعی در این راه همراه او خواهد بود.

بنابراین مخلوط عسل و دارچین میتواند یک راه حل موثر برای روشن شدن و پاک شدن پوست باشد.

به نسبت مساوی دو موادعسل و دارچین را با همدیگر مخلوط کرده و این خمیر را روی پوستتان بمالید و پس از گذشتن ربعی از ساعت ، در نهایت با آب ولرم شستشو دهید.

تاثیرجوش شیرین برای صاف شدن پوست:

روش یک : استفاده از جوش شیرین و آبلیمو یا آب

ابتدا یک قاشق چای خوری جوش شیرین را با یک قاشق چای خوری آبلیمو یا آب ترکیب کرده، تا خمیر خوبی حاصل شود سپس  آن را روی پوستی که قبلا تمیز شده بمالید و بعد از چند دقیقه با آب گرم بشوئید و از یک حوله نرم برای خشک کردنش استفاده کنید تا خشک شود.

این درمان را 2 تا 3 بار در هفته میتوانید تکرار کنید.

روش دوم: استفاده از جوش شیرین و عسل

یک قاشق چای خوری جوش شیرین را به همراه یک قاشق چای خوری عسل مخلوط کرده و به آرامی روی پوست صورت خود به مدت چند دقیقه ماساژ بدهید در نهایت برای بستن منافذ آن را با آبخنک آبکشی کنید.

این درمان را میتوانید یک بار در هفته تکرار کنید.

پاپایا، گیاه چوب صندل و عسل:

یک عدد پاپایای رسیده را خرد و سپس با یک قاشق چای خوری عسل و یک قاشق چای خوری پودر چوب صندل مخلوط کنید، تا یک ماسک غلیظ حاصل شود.حالا میتوانید آن را مستقیماً روی پوست صورت و گردنتان اعمال کرده و بعد از 25 تا 30 دقیقه به منظور بستن منافذ پوست با آب خنک بشوئید. و در نهایت با یک حوله خشک کنید، در آخر می توانید مقداری گلاب را هم روی پوستتان بزنید تا رطوبت و شفافیت پوستتا نرا افزایش بدهید 

این درمان را هم میتواند هفته ای یکبار درخانه تکرار کنید.

بهره گیری از  فواید نعناع و ماست برای پوست:

پاکسازی پوست صورت

این بخش به درخواست یکی از شما عزیزان توضیح داده خواهد شد ؛ ابتدا یک قاشق چایخوری پودر نعناع را با یک قاشق چای خوری ماست مخلوط کرده و به خوبی هم بزنید تا یک موادی یکدست حاصل شود سپس روی صورتتان اعمال کنید. 

استفاده ازآب گیاه چریش جهت پاکسازی پوست:

برای اینکار نیزامند یک مشت ازبرگ های چریش و شستن آنها هستید. آب آن را گرفته و با آب ترکیب کنید. سپس میتوانید آن را روی پوست اعمال و پس از نیم ساعت با آب سرد شستشو دهید. همچنین میتوانید روازنه مقداری از آب گیاه را بخورید.

 گردو جهت صاف شدن و پاکسازی پوست:

در ابتدا مقداری از پودر گردو را در ماست به نسبت مساوی تقسیم کرده و پس از آن روی پوست خود اعمال کنید و اجازه دهید تا خشک بشود، بعد از خشک شدن میتوانید آن را با آب بشویید.

این درمان باید حداقل یک بار در هفته تکرار کنید.

استفاده از گردو

تعداد سه عدد گردو را به مدت چند ساعت در آب خیسانده  و بعد صبح روز بعد گردوها را له کنید و با یک قاشق چایخوری گلاب مخلوط نمایید و آن را روی پوست خود به مدت یک ساعت اعمال کنید، سپس با آب گرم آبکشی کنید

میتوانید این درمان را به مدت دو الی سه هفته انجام بدهید .همچنین استفاده از گردو و شیر برای سلامت بدنی شما نیز مفید است.

میتوانید کی خیار تازه را رنده و یا خورد کنید و سپسس روی پوستتان اعمال کنید. میتوانید پس از خشک شدن صورتانرا بشوئید و یا صبح روز بعد همانطور بخوابید

 آلوئه ورا برای پاکسازی پوست:

پاکسازی پوست صورت

یک عدد گیاه آلوئه ورا تهیه کرده و ژل آن را تخلیه کنید، سپس مستقیماً مواد داخلیش را به روی پوست خود اعمال کنید. میتوانید از برس مخصوص لوازم ارایشی و یا انگشت هم استفاده کنید پس از گذشت نیم ساعت  آن  را با آب ولرم آبکشی کنید.

میتوانید از این روش سه الی چهار بار در هفته استفاده کنید.

پاکسازی پوست صورت با آلوئه ورا 

استفاده از آب گوجه فرنگی برای صاف شدن پوست:

ابتدا  2 عدد گوجه فرنگی تازه را له کرده و سپس آن را با 2 قاشق چای خوری گلاب مخلوط کنید و روی پوستتان  بمالید میتوانید با حرکات دورانی انگشت اینکار را بکنید. بعد از گذشت یک ربع با آب سرد آبشی کنید و منتظر بمانید تا خود بخود صورتتان خشک شود.

استفاده از زردچوبه برای صاف شدن و پاکسازی پوست:

روش اول: ترکیب زردچوبه و آناناس

برای شروع یک قاشق غذاخوری پودر زردچوبه را با مقدار کافی آب آناناس مخلوط کرده و آنقدری هم بزنید تا یک ماسک یکنواخت به دست بیاید سپس آن را روی پوستتان بمالید و  منتظر بمانید تا کاملا خشک شود و سپس با آب گرم شستشو دهید.

برای گرفتن نتیجه میتوانید دو الی چهار بار اینکار را تکرار کنید.

روش دوم : استفاده از  زردچوبه ، آرد نخود و شیر یا آب

زرد چوبه و آرد نخود را با نسبت های مساوی با هم ترکیب کرده و مقداری شیر اضاف کنید تا خمیری شل حاصل شود. سپس میتوانید این ماده را روی پوست صورتت و یا نواحی تیره مورد نظرتان بگذارید و منتظر بمانید تا خشک شود. پس از خشک شدن با آب ولرم آبکشی کنید.

این درمان را میتوانید تا زمانی که از شر زخم ها و لکه های تیره رها شوید، ادامه دهید.

استفاده از توت فرنگی و ماست برای پاکسازی پوست:

تعدادی توت فرنگی متوسط را شسته و خوب له کنیدسپس مقداری ماست اشافه کنید وخوب هم بزنید و یا از مخلوط کن استفاده کنید. سپس آنرا روی پوستتان اعمال کرده و پس ازگذشت ربعی از ساعت آن را با آب بشویید.

این درمان را 3 بار در هفته میتوانید استفاده کنید.

استفاده از سفیده تخم مرغ برای پوست:

روش اول: استفاه از فقط سفیده تخم مرغ

ابتدا زرده و سفیده تخم مرغ را از هم جدا کرده و سپس زرده را انقدری بزنید تا فومی شکل بشود. فوم حاصل شده را روی پوست مالید و پبیست دقیقه منتظر بمانید سپس آن را با آب سرد آبکشی کنید.

روش دوم : استفاده از سفیده تخم مرغ، آرد نخود و آبلیمو

دوقاشق غذاخوری آرد نخود ،دو عدد سفیده تخم مرغ و چهار  یا پنج قطره آب لیمو را با همدیگر مخلوط کرده و تا زمانی که یک ماسک مناسب حاصل شود، سپس آنرا روی پوستتان اعمال کرده و پس از نیم ساعت با آب سرد آبکشی کنید.

استفاده از سیب زمینی برای پوست:

یک عدد سیب زمینی متوسط تازه را خورد ویا رنده کنید سپس آن را روی پوستتان بمالید و بعد از سه تا پنج دقیقه با آب سرد بشویید، این کار را یکبار در روز تکرار کنید تا بهترین نتایج را شاهد باشید.

نکات اضافی:

صورتتان را هر روز صبح و شب ها شستشو دهید البته با شوینده های ملایم. ماسک های مراقبتی را شب ها را بکار بگیرید این ماسک ها در زمان استراحت پوست بهتر میتوانند در جهت رفع آکنه و لکه ها عمل کنند. حتما حداقل هفته ای یکبار بلشتان را عوض کنید و شستشو دهید و یا حداقل رویه و ملحفه آ نرا عوض کنید. چرا که روغن موهای شما جذب ا نشده و به صورتتان سرایت میکند. استفاده از لیمو ترش به مدت ده ثانیه به  صورت دورانی به مدت هرروز میتواند به روشنتر شدن پوستتا نکمک کنید البته اگر احساس سوزش زیاد و یا التهابات پوستی داشته به معنا ی حساسیت شماست و نباید استفاده کنید. مقداری سوزش طبیعی است و نهایتا میتوانید استفاده از این ماده را به پنج ثانیه کاهش بدهید.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری