نویسنده: ملینا شمس

اندروید

سامسونگ یکی از غول های تکنولوژی همواره در زمینه‌ی نوآوری و ثبت اختراع های جدید پیشرو بوده است. این شرکت هرسال حجم زیادی از سود بدست آمده اش را در راه تحقیق و توسعه ایده‌های جدید صرف می‌کند. حال جدید ترین ایده خلاقانه سامسونگ، ثبت طرحی است که کل نمایشگر گوشی‌های هوشمند را به سنسور اثر انگشت تبدیل می کند.

سنسورهای اثر انگشت کنونی در زیر صفحه ‌نمایشگر قرار گرفته و محل ثابتی دارند. در برخی موارد این سنسور ها تجربه کاربری آنچنان مطلوبی ارائه نمیدهند.

طرح عنوان شده توسط سامسونگ اشاره به یک حسگر نوری دارد که می‌تواند به راحتی و با دقت بالا اثر انگشت کاربر را تشخیص دهد. هم‌چنین از موارد مهم استفاده از این سنسور، گوشی های تا شدنی جدید سامسونگ می باشد که تأکید ویژه‌ای بر آن شده است.

 

مجهز شدن گوشی ها به این سنسور اثر انگشت ، اپلیکیشن‌های احراز هویت می‌توانند آزادی عمل بیشتری داشته باشند و محدودیتشان برای طراحی رابط‌کاربری کمتر خواهد بود. کاربران نمایشگرهای بزرگ مانند تبلت‌ها نیز می‌توانند با این پتنت جدید، از قابلیت‌های وابسته به اثر انگشت خیلی راحت تر استفاده کنند.

 

سنسور اثر انگشت

 

چرا سنسور اثر انگشت برای صفحه با بریدگی ناچ؟

شاید وجود بریدگی نمایشگر (ناچ) در تصاویر منتشر شده توسط سامسونگ عجیب به نظر برسد، اما گمان می رود که سامسونگ قصد دارد حق امتیاز پتنت خود را به سایر تولیدکنندگان تلفن همراه نیز بفروشد و برای همین ناچ را در طرح جدید خود لحاظ کرده است.

این سنسور جدید از لحاظ فنی مقداری با نسخه‌های قبلی متفاوت است و از یک پردازنده‌ی کم‌ مصرف استفاده می کند. این پردازنده در هنگام غیرفعال بودن پردازنده‌‌ی اصلی تلفن، وظیفه ی تشخیص لمس صفحه ‌نمایش توسط کاربر را بر عهده دارد. این حسگر جدید برای انجام کار احراز هویت کاربر، سه مربته اثر انگشت وی را اسکن می‌کند که هربار آن چیزی در حدود ۲۰ الی ۳۰ میلی‌ثانیه زمان می برد. روشنایی صفحه ی نمایشگر در بازه های زمانی بین هر اسکن تغییر می‌کند که ۲۰۰ میلی‌ثانیه به طول می انجامد. دلیل وجود چنین فرایندی، افزایش دقت و قدرت تشخیص می باشد.

حسگر اثر انگشت

معمولا روشنایی صفحه‌نمایش میان ۲۰۰ الی ۶۰۰ نیت متغیر خواهد بود اما توسط حالت روشنایی بالا می‌تواند به‌مقدار ۱۰۰۰ نیت نیز برسد. زمانی که طول می کشد تا اثر انگشت کاربر تایید شود 700 میلی ثانیه بوده که مشابه حسگرهای کنونی موجود در بازار ساخت Synapticsاست.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری