نویسنده: موبویار

کارآفرینی و استارتاپ

با توجه به شرایط کنونی اقتصاد در ایران، اکثر مشاغل از درآمد کافی برخوردار نیستند یا بازار کار اشباعی دارند. در این شرایط ورود 4 میلیون دانشجوی تازه فارغ التحصیل شده اوضاع را پیچیده تر می کند. اما در این میان هستند شغل هایی که هنوز بازار کار مناسبی و درآمد بالایی دارند. در این مقاله قصد داریم چند تا از پردرآمدترین مشاغل ایران را به شما معرفی کنیم. مشاغلی که علاوه بر وضعیت خوب کنونی، آینده ی ایده آلی هم برایشان پیش بینی می شود.

پردرآمدترین مشاغل ایران

مشاورین مالی

سیاست های حال حاضر جهان بیش از پیش به سمت اقتصاد محور شدن در حال حرکت هستند. این روزها سرمایه و سودآوری حرف اول را در میان مناسبات و تشکیل روابط میزند. این شرایط باعث شده تا شرکت ها و نهاد های بزرگ برای سود دهی ادامه ی فعالیت های اقتصادی نیاز به مشاورین مالی داشته باشند. مدیران و مشاورین حوزه ی پولی و مالی می توانند به شرکت ها در سرمایه گذاری های صحیح و کسب سود بیشتر کمک زیادی کنند. از جمله وظایف کارکنان این حوزه کنترل هزینه، قیمت گذاری، پیش بینی سود، اندازه گیری بازده مورد نظر پروژه ها، مدیریت دارایی ها، مدیریت منابع مالی و ... می باشد. از آن جایی که اطلاعات این افراد حتی در مواردی می تواند تا چند صد میلیون تومان برای شرکت سود دهی بیشتر داشته باشد، حقوق دریافتی آن ها بسیار بالاست و جزء پردرآمدترین مشاغل ایران محسوب می شود.

مشاور مالی یکی از پردرآمدترین مشاغل ایران

 

مترجم زبان های خاص

با توجه به شرایط سیاسی حال حاضر کشور، ورود کشورهای غیر انگلیسی زبان به ایران بسیار افزایش یافته است. در میان این کشور ها روسیه و چین بیش از پیش با اقتصاد ایران پیوند خورده اند. از این رو نقش مترجمان این زبان ها این روزها بسیار برجسته شده است به خصوص زبان چینی که بسیار سخت و نامانوس است و علاقه ی کمتری برای یادگیری آن وجود دارد. همین حالا ترجمه ی چینی به فارسی یک صفحه ی استاندارد که حاوی 250 کلمه است 59 هزار آب میخورد در حالی که برای زبان انگلیسی این میزان به حدود 6 تا 7 هزار تومان می رسد.

 مترجم زبان های خاص 

 

دارو سازی

هرچند این رشته جذابیت های پزشکی را برای جوانان ندارد، اما شرایطی دارد که آن را به عنوان یک شغل پول ساز مطرح نموده است. رشته ی داروسازی 207 واحد درسی دارد که گذراندن آن حداقل 6 سال زمان می برد. اما دانشجویان این رشته پس از گذراندن 140 واحد درسی می توانند کارت انجمن داروسازان را دریافت و در داروخانه ها مشغول به کار شوند.

پس از اتمام درس هم شرایط شغلی خوبی برای این دانشجویان مهیاست. از آنجا که سرانه ی مصرف دارو در کشور ما بسیار بالاست، این موضوع عملا به نفع داروسازان شده است. آن ها می توانند خودشان به تاسیس داروخانه اقدام کنند یا در کارخانه های داروسازی مشغول به کار شوند.

داروسازی

 

دندانپزشکی

یکی دیگراز رشته های پردرآمد در ایران دندان پزشکی است. این رشته آنقدر در میان داوطلبان کنکور تجربی جذاب است که آن ها از اوایل مقطع دبیرستان شروع به برنامه ریزی و مطالعه برای آن می کنند. با توجه به نیاز بالای مردم به خدمات مربوط به دهان و دندان، علاوه بر درآمد بسیار بالای کنونی، آینده ی خوبی نیز برای این رشته می توان متصور بود.

دانشجویان این رشته می بایست 217 واحد درسی را بگذرانند که حدودا 6 سال طول می کشد و پس از گذراندن دوره ی اجباری خدمت در مناطق محروم می توانند برای خود مطب تاسیس کنند. البته هزینه ی تجهیزات دندان پزشکی بالاست، اما در عوض درآمدش این قضیه را جبران می کند و ابن شغل را در ردیف پردرآمدترین مشاغل ایران قرار می دهد.

دندان پزشکی

 

 توان بخشی و طب فیزیکی

جمعیت ایران رو به پیر شدن است. طبق مطالعات رشد جمعیت سالمند در ایران، چهار برابر رشد کلی جمعیت است. از این رو کلینیک های توان پخشی و فیزیوتراپی کارشان رونق زیادی پیدا خواهد کرد. تعداد زیادی از این جمعیت سالمند احتمالا نیاز به توان بخشی و طب فیزیکی خواهند داشت. علاوه بر این افزایش روز افزون مشاغل شپشت میز نشینی، آسیب های فیزیکی ناشی از آن را بین مردم خیلی بیشتر کرده است و همین امر سبب می شود که گذر آنها بیش از پیش به مراکز فیزیوتراپی و توان بخشی بیفتد.

توان بخشی

 

توسعه دهنده یا برنامه نویس وب

با توجه به رشد روز افزون تکنولوژی و فضای مجازی، استفاده از تلفن های همراه و رایانه ها در میان مردم بسیار افزایش یافته است به طوریکه امروزه حتی مسن تر ها هم کارهایی همچون خواندن اخبار، خرید و یا حتی گرفتن تاکسی و غذا را هم با رایانه و یا تلفن همراه انجام می دهند. این شرایط موقعیت بسیار مناسبی را برای توسعه دهندگان وب و مبایل ایجاد کرده تا با طراحی و پیاده سازی ایده های نو در استارت آپ ها به درآمد بسیار بالایی دست یابند. مسئولین اخیرا حمایت ها را از رشد استارتاپ ها بیشتر کرده اند و همین امر هم سبب شکل گیری تعداد بسیار زیادی از این شکل کسب و کار های نوپا شده است و تقریبا همه ی این شرکت های استارتاپی نیاز به یک برنامه نویس وب و مبایل دارند.

توسعه دهنده ی وب

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

علی | 1397/07/29

ممنون از شما بابت مطالب عالیتون. این ها مشاغلی هستند که متخصص شدن در آنها کار بسیار سختی هست. لطفا راه های ساده تر رو هم برای پولدار شدن نشون بدین. ممنون

اشتراک گذاری