نویسنده: موبویار

راز موفقیت

جف بزوس یکی از شناخته شده ترین های حوزه ی فناوی می باشد. او جوانی کسب و کاری راه اندازی کرد که حالا او را به ثروتمند ترین مرد جهان تبدیل کرده است.

جف بروس همانند بسیاری از افراد موفق دیگر، در راه رسیدن به اهداف خود مسیر پر فراز و نشیبی را طی کرده است. وی در سال های ابتدایی شروع کسب و کار خود سود بسیار کمی به دست آورد و حتی در پاره ای از موارد دچار بحران شد، اما با تلاش و هوشیاری توانست این موانع را پشت سر بگذارد.

این چهار درس از جف، میتواند برای سایر از صاحبان کسب و کارهای نوپا، کلیدی برای گذر از این موانع باشد:

 

درس اول: برای تیم خود بهترین ها را انتخاب کنید.

افرادی که در آمازون مشغول به کار هستند از بهترین ها در تخصص خود می باشند. در هنگام گزینش این افراد از آنها سوالاتی کاملا مرتبط با مهارتشان پرسیده می شود و فرایند استخدام در آمازون به طور مرتب انجام می شود تا افراد با استعداد بالا در این تیم استخدام شوند.

پس برای کسب و کار خود، به جای دوستان و آشنایان، افراد لایق و با استعداد را برگزینید.

سقراط: سعادتمند کسی است که از هر اشتباه و خطایی تجربه جدید به دست آورد.

سقراط

 

درس دوم: از خطاهای خود درس بگیرید.

همانطورکه پیش تر هم گفته شد، آمازون هم مانند شرکت های بزرگ دیگر همیشه موفق عمل نکرده و اشتباهاتی داشته است اما با تدبیر جف بزوس این شرایط پشت سر گذاشته شدند. از نظر جف، نوآوری و ابتکار بدون شکست مفهومی ندارد. او از این شکست ها به عنوان یک اتفاق مثبت یاد می کند و همواره با استفاده از آن ها، اوضاع را به نفع خود تغییر می دهد.

اگر در کسب و کار خود دچار اشتباه شدید و یا حتی کارتان به شکست منجر شد، به جای سرزنش مداوم خود، باید تلاش کنید تا از این اشتباهات درس بگیرید و از آن برای پیشرفت های جدید استفاده کنید.

 

درس سوم: میانه روی و صرفه جویی را در دستور کار قرار دهید.

آمازون همواره سعی کرده تا با میانه روی و صرفه جویی کار خود را پیش ببرد. این امر در برخی موارد حتی باعث شده تا جف بزوس را به خسیس بودن متهم کنند ولی خود او بر این باور است که این محدودیت ها باعث افزایش خودکفایی و نوآوری می شود.

برخی از صاحبان کسب و کار نوپا، در ابتدای تاسیس شرکت خود، مبالغ زیادی را خرج ظاهر شرکت و ایجاد دکورهای گران قیمت می کنند اما پس از مدتی کوتاه دچار ورشکستگی می شوند و فقط بدهکاری برایشان باقی می ماند.

بنابراین در ابتدای کار مخارج سنگین به خودتان تحمیل نکنید و تا جای ممکن از ظواهر چشم پوشی کنید.

 

درس چهارم: همواره بزرگ فکر کنید.

افرادی مثل جف بزوس، همواره چشم انداز های بزرگی را در سر می پرورانند و با سعی و تلاش مداوم به این اهداف می رسند. شاید یکی از دلایل عدم پیشرفت ما، محدود کردن اهداف و آرزوهایمان است. اگر سقف آرزوهایمان خیلی کوتاه باشد یا به اهداف کوچک و پیش پا افتاده راضی باشیم، نمی توانیم از خود انتظار پیشرفت های شگرف داشته باشیم.

پس باید سعی کنید با گام های کوچک اما استوار، اهداف بزرگ را نشانه بگیرید و به سوی ساختن کسب و کار ایده آل خود حرکت کنید.

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

user | 1397/07/29

کاش تو ایرانم میتونستیم از آمازون استفاده کنیم :(

اشتراک گذاری