نویسنده: ملینا شمس

رشد و توسعه فردی

برای دستیابی به اهداف بزرگ در زندگی، پیش از هر چیز باید بدانید که برای چه به دنیا آمده اید؟ در این مقاله به بیان خلاصه ی کتاب «یک هدف بزرگ» می پردازیم. این کتاب برای تشخیص و ارزیابی اهداف، در زندگی و کسب و کار حاوی مطالب بسیار سودمندی است. با ما همراه باشید.

چکیده مطالب

- هر زندگی باید هدف خاصی داشته باشد، یک ادای دین به «یک هدف بزرگ».

- بسیاری از مردم، موفق یا ناموفق، زندگی شان را بدون هدف خاصی سپری می کنند.

- از خودتان بپرسید چه کاری را می توانید بهتر از هرکس دیگری در این دنیا انجام دهید.

- تا زمانی که خودتان را نشناسید نمی توانید هدف بزرگتان را کشف کنید.

- هدف بزرگ افراد موقعیت، درآمد و جایگاهشان را ارتقا م یدهد.

- هدف بزرگتان باید چیزی باشد که هیچ کس دیگری نتواند از آن تقلید کند.

- توانایی ها و ضعف های خودتان را بپذیرید؛ از هویت خود لذت ببرید.

- دستیابی به هدف بزرگ آسان نیست.

- می توانید جستجو برای هدف بزرگ یا تغییر زندگیتان را در هر سنی شروع کنید.

آنچه که در خلاصه ی این کتاب فرا خواهید گرفت

1-  چرا هرکس باید هدف خاصی در زندگی داشته باشد؟

2-  چگونه می توانید «هدف بزرگ خود» را پیدا کنید؟

3-  چگونه زندگی هدفمندی را که قرار بوده داشته باشید، آغاز کنید؟

بسیاری از مردم بدون هیچ مسیر یا هدف شخصی در زندگی سرگردانند، حتی افراد موفقی که شغل خوب و درآمد کلان دارند. فیل کوک مرد انقلابی عصر جدید که مشاور رسان های است ایده های خوبی را برای کشف هدف واقعی زندگی و تلاش برای دستیابی به آن ارائه می دهد. کوک به صورت عملی و الهام بخش توضیح می دهد که چطور یک زندگی هدفمند داشته باشید و حرارت و انگیزه کافی به آن ببخشید. ایده های وی به کسانی که می خواهند بیشترین بهره را از زندگی خود ببرند توصیه می شود، مخصوصا آن هایی که مانند او نگاهی صمیمانه دارند.

رسیدن به هدف ها

در زندگی خود به دنبال چه هستید؟

همه با دو «سؤال بزرگ» روب هرو هستند، مخصوصا آنهایی که از زندگی یا شغل خود راضی نیستند.نخست اینکه، «قرار است با زندگیم چکار کنم؟» در چه حوز های مهارت دارید و «برای انجام چه کاری در دنیا بهترین هستید؟» این سؤال به نقاط قوت اصلی شما اشاره می کند. اگر بتوانید به سؤال بزرگ اول پاسخ دهید، در مسیر صحیح پیدا کردن هدفتان در زندگی قرار دارید، «هدف بزرگتان».

شاید افراد بتوانند کار خوبی پیدا کنند، درآمد خوب و جایگاه اجتماعی به دست آورند، اما اگر نتوانند هدف صحیح زندگیشان را هر چه که باشد انجام دهند، ناکام باقی می مانند. برای مثال، وقتی کسی از مدیر ارشد اجرایی یک شرکت معتبر پزشکی پرسید که می تواند در چه زمینه ای مفیدترین باشد، او جواب این سؤال را نمی دانست. فقط توانست بگوید که «مطمئن نیستم که آیا واقعاً همان کاری را انجام می دهم که برای انجام آن به دنیا آمد هام». افسوس که بسیاری از مردم چنین احساسی دارند.سؤال بزرگ دوم این است که «چگونه معروف شوم؟ » –یعنی «چه کار کنم که صدایم به گوش همه برسد؟» یا «چه کار کنم که پروژه رویایی ام را مطرح کنم؟» سؤال بزرگ دوم به اندازه سؤال اول مهم است. شاید بدانید که باید چه هدفی داشته باشید، اما اگرشاخص نباشید، رویایتان هرگز به واقعیت نمی پیوندد.

دنیا پر از افرادی است که رویاهای بزرگی در سر دارند، اما روابط مفیدی ندارند. شاید آن ها برای مطرح کردن رویاهایشان به روش های متقاعدکننده (مثلاً از طریق داستان های انگیزاننده) مهارت ندارند. برای موفق شدن در هدف بزرگتان باید روش متقاعد کردن مردم برای گوش دادن به حرف هایتان را یاد بگیرید.

هدف منحصر به فرد زندگی شما

هدف خاص زندگی تان را پیدا کنید، ترکیبی که برایتان ایده آل است، درنتیجه سال های زندگی تان را برای تغییر جایگاهتان هدر نمی دهید. وقتی هدفتان را کشف می کنید و برای پیگیری آن فعالانه گام برمی دارید، از انرژی، عزم وشجاعت سرشار می شوید. هر روز صبح از تخت خواب بیرون می پرید و آماده اید تا وظایف روزانه تان را انجام دهید. زندگیتان معنای تازه ای می یابد.

وقتی زندگی تان را حول محور یافتن هدف خاص خود متمرکز می کنید، می فهمید که این هدف هیچ ارتباطی با جایگاه نهایی یا عنوان شغلی که می توانید به دست آورید یا میزان ثروتمند شدن شما ندارد. بعضی افرادی که تقریباً فقیر هستند می توانند هدفشان را در زندگی مشخص کرده و با لذت برای رسیدن به آن کار کنند، درحالی که میلیونرها عاجزانه دست وپا می زنند و هرگز هدف واقعی شان را کشف نمی کنند.

پیدا کردن هدف بزرگ کار آسانی نیست؛ باید فعالانه به دنبال آن باشید. انتظار نداشته باشید که هدف تان را فورا پیدا کنید، بلکه به این ماموریت حیاتی ایمان داشته باشید. وقتی می توانید معنای زندگی را پیدا کنید که آمادگی و عزم تغییر آنچه هستید را داشته باشید و شاید این کار همان چیزی باشد که برای رسیدن به هدفمندی واقعی به آن احتیاج دارید و اغلب چنین است.

زندگی با برنامه

پیدا کردن هدف بزرگ برای مردمی که در زمان های گذشته زندگی می کردند، ساده تر بود. در قرن نوزدهم، بسیاری از والدین نوع زندگی فرزندانشان را از پیش تعیین می کردند. بسیاری از جوانان مجبور نبودند که برای کشف هدف های بزرگشان در میان گزینه های پیچیده متعددی جستجو کنند.والدین شان از پیش هدف بزرگ آن ها را به طور کامل مشخص کرده بودند و تمرکز یا «هدفمندی» را به فرزندانشان هدیه می دادند.امروزه همه چیز فرق کرده است، زیرا بسیاری از مردم دیدگاه «هرچه پیش آید خوش آید» را درباره زندگی هایشان دارند. مخصوصاً این موضوع برای کسانی مصداق دارد که در دهه 1960 یعنی دهه «با تغییر کنار بیا» رشد کردند. آن ها به قدرت انطباق ایمان دارند.اما یافتن هدف تصادفی نیست.باید ساختارمند به دنبال آن باشید.

گذشت بی حاصل عمر

دانش آموزی بدون اینکه برای زندگی خود برنامه ریزی کرده باشد از دبیرستان فارغ التحصیل شده و به کالج رفت. اگرچه به تحصیلات عالیه علاقه مند بود، اما به زودی کالج را رها کرد. این مرد جوان به هالیوود رفت تا بازیگر شود. آنجا هم موفق نبود. او بدون کسب هیچ موفقیتی تلاش کرد تا آژانس املاک به راه بیندازد. او ازدواج کرد و کمی بعد طلاق گرفت. امروز این مرد دهه ششم زندگیش را می گذراند و در یک کافه کار می کند. او هر روز آگهی های استخدام را مرور می کند، اما هرگز مورد جالب یا قابل دسترسی در آن ها نمی یابد. زندگی به روش «با جریان هماهنگ شو» او را به ورطه نابودی کشانده است. او مطمئنا می توانست از داشتن یک هدف سود ببرد. معمولا سه نوع از افراد چنین هدفی دارند.

شما در چه زمینه ای تخصص دارید؟

بازار خیابان پورتوبلو رود در منطقه ناتین گهیل لندن اشیایی را ارائه می کند که نمی توانید آن ها را در جای دیگری پیدا کنید. این اشیاء ارزشمند شامل عتیقه جات، کتاب های نایاب و جواهرات است. یک فروشنده دوره گرد بازار که همه او را با نام «بانوی جا نونی» می شناسند، زن 80 ساله شیرینی است که فقط جا نونی های عتیقه می فروشد که به آن ها تخته آشپزخانه می گویند. او 47 سال است که در این بازار حضور دارد. اگرچه بانوی جانونی هیچ گونه آموزش رسمی بازاریابی ندیده است، اما درکی غریزی از روش متمایز بودن از سایر فروشندگان دارد.

از آنجا که او فقط در یک مورد تخصص دارد، در طول سال ها به تنها فروشنده ای تبدیل شده است که برای خرید جانونی عتیقه باید به سراغش بروید.او برند خاص خود را طرح کرده است، یک مزیت تبلیغاتی که مستقیما منجر به فروش می شود.

شما نیز مانند بانوی جا نونی به برند شخصی اختصاصی نیاز دارید. هیچ چیزی از آن مه متر نیست.مطمئن شوید که هدف بزرگتان منحصر به خودتان است. در یک کار مهارت فو ق العاده ای به دست آورید. در دنیای پر آشوبی که همه با تقاضاهای دائم روبه رو هستند، این تنها راه شناساندن خودتان به دیگران است، تنها راهی که شما را به خاطر آورند و به دنبالتان باشند.

تحقق اهداف

برند شخصی خود را داشته باشید

بر اساس گفته مجله برندویک «برندها ابزار بررسی فوری برای مردمی است که با سرعت روزافزونی زندگی می کنند. » برند شما باید بیانگر چیزی منحصربه فرد باشد. هر جنبه از زندگی و زندگی نامه شما باید از برندتان حمایت کند. به گفته برَد اَبیر کارشناس بازاریابی، «هم هچیز بیانگر است ». برای ساختن برندتان موارد زیر را به خاطر داشته باشید:

- باید مردم راجع به اهدافتان بدانند

شاید در کاری که انجام می دهید بی نهایت بااستعداد باشید و هدف بزرگ شفاف و دقیقی داشته باشید، اما اگر مردم چیزی درباره شما یا هدفتان ندانند، هرگز به رویاهایتان نمی رسید.

- در ارائه برند، قابل اعتماد باشید

نمی توانید دروغی را به برند تبدیل کنید. وقتی برند و هویت شما با هم سازگار نیست، مردم این را حس می کنند.

- منحصر به فرد باشید

هیچ کس دقیقا شبیه شما نیست. منحصربه فردی خود را ارج نهید و آن را ارتقا دهید. آنکه هستید و آنچه شما را خاص می سازد را بیان کنید.

شناخت کاملی از خودتان داشته باشید

هدف بزرگتان هرچه که باشد به هویت شما بستگی دارد. اگر دقیقا ندانید که چه چیزی باعث اعتبارتان می شود، هرگز نمی توانید هدفتان در زندگی را پیدا کنید. برای آگاهی یافتن از دارایی ها و استعدادهای روانی و نقاط قوت و ضعف شخصی خود از آزمون های شخصیت استفاده کنید. نمودار دی.آی.اس.سی افراد را بر اساس چهار جنبه مجزا از رفتارشان طبقه بندی می کند: تسلط (ابراز وجود و کنترل)، اثرگذاری (موارد اجتماعی شدن)، ثبات (مقاومت و تحمل)، و وجدان (ملاحظات سازمانی).

یک ابزار مفید دیگر شاخص شخصیتی مایر-بریگز است که آزمون دهندگان را به 16 نوع شخصیت متفاوت تقسیم بندی می کند.

زمانی که هدف بزرگ خود را کشف کرده و به دنبال آن بروید، خودتان را پیدا می کنید، یا خود را در شرایط برجسته ای محک می زنید که شما را قادر می سازد یک «میراث معتبر» به جای بگذارید. روند کسب خودآگاهی و دانش نیز به شما کمک می کند تا نسبت به هدف بزرگتان مشتاق شوید. این کار اثرگذاریتان را دوبرابر می کند، زیرا «مردم به اشتیاق پاسخ می دهند».

قابلیت ها و ارزش های خود را مورد بررسی قرار دهید

ارزش ها که اولویت ها را تعیین می کنند به شما کمک می کنند تا هدف بزرگتان را مشخص کنید.ارزش های خود را به شکل «سپری درمقابل بازی های زندگی» ببینید. ارزش های شما مرزهای اخلاقی تان هستند. آن ها انتخاب هایتان را هدایت می کنند، ازجمله تصمیماتی که شما را به سوی دستیابی به هدف بزرگتان سوق می دهند.

پرسش های مهم

برای کشف هدف بزرگتان این سه سؤال را از خود بپرسید:

1- کدام کار برای شما ساده است؟

افرادی که نویسندگان فوق العاده ای هستند ولی هیچ استعدادی در زمینه اعداد ندارند، نمی توانند حسابدار، کتابدار یا مشاور مالی شوند. به کاری بچسبید که در انجام آن مهارت دارید.

2- از انجام چه کاری لذت می برید؟

انجام کاری که عاشق آن هستید به تلاش زیاد نیازی ندارد. هرکاری که می توانید انجام دهید تا چنین کار خوشایندی برای آینده خود پیدا کنید.

3- چه کاری باعث خشمگین شدن شما می شود؟

با نشان دادن اشتیاق برای حل عاملی که شما را واقعا عصبی می کند، آن را از بین ببرید. شاید هدف بزرگ شما حل یک مشکل برای هرکس دیگری باشد.

مقاصد بزرگ

رسیدن به مقاصد بزرگ

دستیابی به اهداف بزرگ کار آسانی نیست. برای مثال، اگر هدف بزرگ شما تبدیل شدن به یک نمایشنامه نویس موفق باشد، باید یک برنامه مسئولانه برای تغییر زندگی تان طراحی کنید.اگر نمایشنامه نویسی هدف شماست، فوراً شغل خود را رها نکنید تا به سراغ این کار بروید. قبل از اینکه فورا درگیر کاری شوید، زندگی خود را  به گونه ای سازماندهی کنید که یک شانس درست برای موفقیت در اختیارتان قرار دهد. کارهایی که باید انجام دهید را به روشی منظم برنامه ریزی کنید. اول باید مطمئن شوید که موهبتی خدادادی برای نمایشنامه نویسی دارید، مثلا چند نمایشنامه بنویسید.

برای تبدیل رویای خود به واقعیت، زمان بسازید.بسیاری از نویسندگان معروف هنر خود را با زود برخاستن و نوشتن قبل از رفتن به سر کار یا نوشتن در نیمه شب گسترش دادند. آمادگی چنین ازخودگذشتگی هایی را با همین نظم داشته باشید.هدف بزرگتان ارزش تلاش کردن دارد. اگر دست یافتن به آن آسان بود، دیگر ارزشی نداشت.

مهم نیست که چند سال دارید، اما می توانید هدف بزرگتان را کشف کنید. برای مثال، ریموند چَندلر نویسنده داستان های اسرا رآمیز در دهه ششم زندگی خود به موفقیت دست یافت. زیبایی زندگی از آغاز تا پایان این است که همیشه یک شانس دیگر به شما می دهد. باوجود موانعی که بر سر راهتان قرار دارد، از فرصت خود استفاده کنید.برجسته باشید، هدف بزرگتان را کشف کنید و به یک دلیل مهم زندگی کنید. هدف بزرگتان باید شجاعانه ترین جستجوی زندگیتان باشد. همین امروز جستجو را آغاز کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

mohamadamin | 1397/09/10

من طرفدار پروپاقرص بخش چکیده ی کتابتونم. لطفا بیشتر از این پست ها بذارید

دانیال بهادری | 1397/09/11

هدف زندگی خیلی مهمه. ولی خیلی از ماها هنوز دقیق نمیدونیم دنبال چی هستیم.

یلدا محمدی | 1397/09/11

هدف نداشته باشی باید برای رسیدن دیگران به هدفاشون کار کنی

اشتراک گذاری