نویسنده: موبویار

کارآفرینی و استارتاپ

بسیاری از مردم بر این باورند که برای پیشرفت در مشاغل خود، تنها راه موجود، افزودن به حجم کار و کار شبانه روزی است. اما در واقع این تنها انتخاب ممکن نیست. شما می توانید از لحظه ی شروع کار خود، با انجام یک سری کار های کوچک و مداوم در مسیر شغلی خود تغییر ایجاد کنید و در محیط کاری جایگاه مناسب تری کسب نمایید. در ادامه به بررسی مهم ترین راهکار های موجود در این زمینه می پردازیم.

در مورد شغلتان بیشتر بدانید

از افرادی که سمت مورد نظر شما را در شرکت های دیگر دارند اطلاعات کسب کنید و از آنها بخواهید اندکی از وقتشان را به شما اختصاص دهند. با این کار بر شغل مورد نظرتان اشراف بیشتری پیدا می کنید و اطلاعات کامل تری در مورد آن به دست می آورید. این اطلاعات چون از افرادی به دست می آیند که در حال حاضر در همان حوزه مشغول به کار هستند، بسیار واقعی و کارآمد می باشند.

هر موفقیتی که بدست می آورید، جایی ثبت کنید

شاید در ابتدا با خود بگویید چه نیازی به این کار است وقتی که من همه ی آنها را به یاد دارم. اما واقعیت چنین نیست. یک سری موفقیت های کوچک با گذشت زمان از ذهنتان پاک می شود و فقط چند موفقیت بزرگ است که یادتان می ماند.

در حالی که همین موفقیت های کوچک بودند که باعث شدند تا گام به گام پیشرفت کنید و دستاوردی بزرگتر داشته باشید. مطمئن باشید با نوشتن هدف های کوچک و بزرگی که در طول مسیر شغلی خود تا به حال به دست آورده اید یکی از مهم ترین کارها برای رفتن به مرحله ی بعدی را انجام داده اید. حداقل فایده ای که این کار دارد این است که در پایان هر روز احساس موفقیت می کنید. حتی زمانی که قصد ارتقاء در کار خود را هم ندارید به شما کمک می کند تا آنچه را که در سمت فعلی خود بدست آورده اید بهتر بشناسید و دید بهتری نسبت به جایگاه خود پیدا خواهید کرد.

در جلساتی که شرکت می کنید فعال تر باشید

در جلسات سکوت اختیار نکنید و احساس معذب بودن را کنار بگذارید. در صورتی که موردی به حوزه ی فعالیت شما مربوط می شود در موردش نظر دهید و حتی اگر ایده ای دارید آن را بیان کنید. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که در برخی جلسات، صحبت ها به صورت متکلم وحده توسط شخص دیگری انجام می شود در این شرایط باید سکوت اختیار کنید. به طور کلی تشخیص زمان مناسب برای صحبت کردن هنری است که باید با گذشت زمان و شناخت همکاران و مدیران خود به آن دست پیدا کنید.

از تمام وقت خود استفاده کنید

همانطور که در ابتدای مقاله نیز بیان شد، مسئله مورد اهمیت برای ما انجام کارهای کوچک و مداوم است و این بدین معنی است که باید از تمام وقت های مرده استفاده کنید و به کسب اطلاعات و پیشرفت دانش خود بپردازید. می توانید یک لیست از کارهایی که میخواهید در این زمان های کوچک انجام دهید را در گوشی همراه خود داشته باشید تا با نگاه کردن به آنها سریعا یکی را انتخاب کرده و شروع به انجام آن کنید.

خودتان را به چالش بکشید

با گذشت مدتی از کارتان، دیگر تقریبا همه چیز را در مورد آن می دانید و روند کارهایی که در طول یک روز کاری انجام می دهید دیگر کاملا برایتان مشخص شده است. در این شرایط، تمام مواردی که جزو برنامه ی کاری شما محسوب می شوند برایتان روشن است و با سرعت مطلوبی قادر به اتمام وظایف خود در طول روز می باشید. اما برای ارتقاء شغل لازم است که خود را به چالش بکشید و از این یکنواختی فاصله بگیرید. هرچند که این کار برایتان دشوار باشد. شما می توانید مهارت های جدیدی که احتمالا پس از ارتقاء شغل به آن نیاز خواهید داشت را شناسایی کنید و آرام آرام به فراگیری آنها بپردازید. با این کار از کسلی ناشی از یکنواختی کارها نیز فاصله می گیرید.

همواره سپاسگزار باشید

برای اینکه بیشتر داشته باشید باید اول برای آنچه که دارید سپاسگذار باشد. به قول معروف:

شکر نعمت نعمتت افزون کند                  کفر نعمت از کفت بیرون کند!

قدر دانی از شرایط فعلی که در حال حاضر در آن حضور دارید باعث می شود تا موقعیت های بهتری برای ارتقاء رتبه شغلی پیش رویتان قرار بگیرد. افرادی که مدام غر میزنند و هیچ اتفاق مثبتی خوشحالشان نمی کند، فرصت بهتر بودن را از خود میگیرند.

همواره از همکاران و هر کسی که در محیط کاریتان به شما مطلب جدیدی آموزش داده قدردانی و تشکر کنید. در مواردی که در شما پیشرفت بزرگی حاصل شده است، سعی کنید از تمام کسانی که در محیط کار نقشی در موفقیتتان داشته است قدردانی کنید. با این کار علاوه بر حفظ شخصیت مثبت در محیط کار، روند رو به رشدتان را هم حفظ می کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری