نویسنده: موبویار

اینستاگرام

در بخشی دیگر از مقالات موبویار در رابطه با اپلکیشن های مجازی و علی الخصوص محبوب ترین ها آنها اینستاگرام و چگونگی پیدایش اینستاگرام و کلیات آن در خدمتتان هستیم.تاکنون آموزش های زیادی در مورد بخش های ضروری و غیر ضروری بسیاری از این اپ همگانی خدمتان ارائه داده ایم. تقریبا میشود میگفت این برنامه تبدیل به یکی از محبوب ترین  ها شده و خیلی نقطه گنگ و نامعلومی برای کاربران خود ندارد و به صورت تقریبی همه افراد در استفاده از آن راحت و بدون دغدغه هستند اما ممکن است برای خیلی از شما این سوال پیش آمده باشد که منشا پیدایش ایده این برنامه از چه کسی بود،در چه سالی تاسیس شده، برنامه نویسان آن چه کسانی بودند و مهمتر از همه درآمد این برنامه از کجاست؟

 

از چگونگی پیدایش اینستاگرام تا معروف ترین قابلیت های اینستاگرام 

فهرست مطالب

  • مقدمه

  • تاریخچه اینستاگرام

  • پیدایش و رشد

  • خریداری اینستاگرام توسط فیسبوک

  • زمان ارائه نسخه ها

  • آیا اینستاگرام رایگان است؟

  • نحوه درآمد زایی اینستاگرام به چه شکل است

  • تاثیر اینستاگرام برسلامت روانی

  • شرایط اینستاگرام در ایران

  • معروف ترین قابلیت های اینستاگرام کدام ها هستند؟

 

 


در این مقاله به تمامی سوالات شما در مورد اینستاگرام و تاریخچه پیدایش آن طبق لیست زیر پاسخ خواهیم داد:

 

تاریخچه اینستاگرام

اینستاگرام یا همان اینستاگرم با نام لاتین Instagramیک شبکه اجتماعی جهت آپلود فیلم و عکس است.کاربران این برنامه همچنین میتواند قبل از آپلود تصاویراز فیلترهای دیجیتالی که اینستاگرام برایشان تهیه دیده است استفاده کنند.راجع به ویدئو ها محدیودیت اشتراک گذاری وجود دارد که ویدئوها باید زیر یک دقیقه باشند.

 

 

پیدایش و رشد

دو برنامه نویس با نام های کوین سیستروم و مایک کرایگر در حالی که مشغول کار کردن روی پروژه ای چند منظوره اچ تی ام ال5 با نام burbnکه البته در ابتدا مربوط به عکاسی با موبایل میشد،بودند به این باور رسیدند که پروژه burbn  مشابه برنامه فواسکوئر است در حالی که میتواند قابلیت های بهتر و بیشتری داشته باشد.همین شد که تمرکز روی این پروژه برای اشتراک گذاری تصاویر افزایش یافت.واژه اینستاگرام در واقع تلفیقی از دو واژه Instant Cameraو Telegramبه معنی پیام رسانی سریع از طریق دوربین و عکس است.

پس از آزمون و خطاهای بسیار بلاخره برنامه اینستاگرام در سال 2010برای اولین بار به بازار عرضه شد.در ابتدا با امکان اشتراک گذاری فیلم و عکس پا به عرصه ظهور نهاد.رفته رفته امکانات دیگری مانند استوری،دایرکت و لایو در اختیار کاربران قرار گرفت. با آپدیت های بروز و افزودن جذابیت و امکانات برنامه رفته رفته این پلتفرم را به یکی از محبوب ترین برنامها تبدیل کرد.این برنامه در یک جهش فوری تعداد کاربران خود را به بیش از 100 میلیون کاربر تا آوریل 2012 و بعد از آن به یکباره تا 300 میلیون کاربر تا دسامبر 2014 رسانید.پس ازآن امکان دیگری تحت عنوان آپلود تصاویرو فیلم ها در حالتهای جداگانه و یا درکنار هم  به صورت آلبومی به اینستاگرام اضافه شد.این برنامه از طریق فروشگاه هایی مثل اپ استور،فروشگاه ویندوز فون . گوگل پلی به صورت رایگان در دسترس است.همچنین نرم‌افزار کاربردی شخص سوم اینستاگرام برای بلک بری۱۰و گوشی‌های سیمبیان نوکیا برقرار است.

 

  چگونگی پیدایش اینستاگرام  

چگونگی پیدایش اینستاگرام

 

خریداری اینستاگرام توسط فیس بوک

این برنامه در مدت کوتاهی به سودآوری معادل 500 میلیون دلار آمریکا برای سرمایه گذران رسید.با رشد سریع و فراگیر این رسانه اجتماعی سرمایه گذاران زیادی ترغیب به سرمایه گذاری در این مجموعه شدند تا  در تاریخ ششم ماه سپتامبر در سال 2012،شرکت فیس بوک،برنامه اینستاگرام را با مبلغی معادل یک دلار به صورت نقد و سهام خریداری کرد.در سال 2013 اینستاگرام رشدی بالغ بر 23 درصد داشت در حالیکه فیس بوک،کمپانی مادر،تنها شامل 3 درصد رشد شد.به گفته مویت سیستروم،یکی از بنیان گذران اینستاگرام اینستاگرام میتواند بزرگترین موجودیت جهان باشد.بنابر ادعای شریل سندبرگ، عضو ارشد هیئت مدیره شرکت فیس بوک قرین 25 میلیون شرکت اقتصادی در اینستاگرام صفحات مخصوص به خودشان را دارد که از میان آنها دو میلیونشان مربوط به بازاریابی آنلاین است.

 

زمان ارائه نسخه ها

برای اولین بار اینستاگرام به طور رسمی برای سیستم عامل آی او اس  در سال 2010 منتشر شد. در 3 آوریل سال 2012 نسخه اندرویدی اینستاگرام هم انتشار یافت و تنها در یک روز بیش از بیست میلیون بار گیری شد.نسخه وب اینستاگرام بلاخره در سال 2012 راه اندازی شد البته نسبت به گوشی های تلفنی محدودیت هایی داشت. در سال ۲۰۱۴نیز نسخه ویندوز موبایل برنامه اینستاگرام به صورت همگانی منتشر شد.

از زمان تولد تا به امروز این برنامه چه تغییراتی داشته است؟

این برنامه از زمان انتشار تا به امروز دو تغییر و بروزرسانی مهم را تجربه کرده است. اول تغییر در ماه مارس یال 2014 که به منظور کاهش نسخه اندروید برنامه اینستاگرام به نصف و مهمتر از آن بهبود و افزایش بهروری و تقویت رابط کاری صورت گرفت و دوم اضافه شدن استوری به امکانات و قابلیت های این برنامه در سال 2014 که بزرگترین تغییرات این اپ به شمار میروند.

بروزرسانی بعدی در دومین ماه از سال 2017 انجام شد.این تغییر افزودن حالت آفلاین و اعمال تغییرات دراین بخش را در بر میگرفت.بدین معنی که به محض برخط شدن کاربر، همهٔ تغییرات و پردازش‌های انجام شده در حالت آفلاین به صورت همگانی ثبت می‌شوند.

یکی از مشکلات مهم اینستاگرام محدودیت در تایم ویدئوهابود که در سال 2018 با ایجاد قابلیت IGTV  این مشکل حل شد. در این حالت شما میتوانید ویدئو حداکثر یک دقیقه ای یا مولتی ویدئو حداکثر دودقیقه ای خود را آپلود کنید و سپس لینک به IGTV بدهید تا مخاطبینتان بتوانند ویدئو را به طور کامل تماشا کنند.در طی یک ماه اخیر همچنین قابلیت Landscapeکردن برای تماشا ویدئو به صورت تمام صفحه نیز اضافه شده است.

 

آیا اینستاگرام رایگان است؟

بله. برای ما نیازی به پرداخت هیچ هزینه ای نیست. درواقع کاربران اینستاگرام سرمایه های این برنامه هستند و اینستا برای بقای خود به آنها نیازمند است پس دادن امکاناتی از قبیل آپلود عکس و فیلم،استوری و لایو دیگر امکانات برای حفظ این مخاطبین چیزهای زیادی نیستند.همین موضوع سبب محبوبیت این برنامه میشود اما اینستاگرام از چه طریقی کسب درآمد میکند؟

 

نحوه درآمد زایی اینستاگرام به چه شکل است؟

تقریبا همه ما کار کردن با اینستاگرام،ترفند ها و اصول اولیه آن را میدانیم اما شاید تا بحال برای شما هم این پرسش پیش آمده باشد که نفع اینستاگرام چیست و چگونه میتواند ازاین اپ درآمدزایی داشته باشد.

همه میدانیم که فیس بوک در سال 2012 اینستاگرام راکه درطول عمر دوساله خود هیچ ثمری برای نویسندگانش نداشت خرید که آن زمان با انتقاد و حتی تمسخر های زیادی روبرو شد.این در حالیست که فیس بوک برای در اختیار گرفتن واتس اپ مبلغی بالغ بر 19 میلیارد دلار هزینه کرده بود.آیا اینستاگرام و واتس اپ ماننده فیسبوک از طریق تبلیغاتشان پول در می آورند؟یا همانند اپلیکیشن هایی مانند لاین و وی چت از طریق فروش استیکر کسب درآمد میکنند؟

مثلا واتس اپ از طریق گرفتن آبونمان سالیانه کسب درآمد میکند به این صورت که این برنامه در ابتدا برای اشتراک یکسال کاربران آمریکایی رایگان است اما بعد از آن باید باهزینه سالانه دودلار آن را خریداری کنند.

اما اینستاگرام ازهمان روش شناخته شده و سنتی تبلیغات تصمیم به درآمدزایی گرفت. این نرم افزار اندرویدی پس از اینکه توسط زاکربرگ خریداری شد، بخش عمده ای از درآمدش، مانند فیس بوک و گوگل را از طریق تبلیغات بدست آورد.

احتمالا تا به حال پست ها و یا استوری هایی با عنوان اسپانسر شده را دیده اید. این قبیل پست ها برای شما نمایش داده می شوند در حالی که  شما شرکت یا شخصی را که آن پست را نوشته است دنبال نمی کنید.

برندها برای قراردادن پست های سفارشی و استوریهای خود بر روی صفحه کاربران که با هدف تبلیغ محصولات یا بطور کلی تجارتشان انجام می شود، پول پرداخت میکنند. به طور مثال اینگونه استورهای اسپانسر شده به صورت رندم، لابه لای استورهایی که دوستانتان پست کرده اند، به شما نشان داده می شوند هرچند که فیس بوک به هیچ عنوان توانایی رقابت با این اپلیکیشن از نظر تبلیغاتی و درآمد زایی را ندارد ولی با این حال هم در سال جاری حدود ۹۷درصد از درامد سه ماهه شبکه احتماعی فیس بوک از تبایغات به دست امد.بنا بر گزارشات سه ماهه مالی این شرکت در سال جاری سهمی معادل با 6،82 میلیارد دلار بوده است که رشدی 59 درصدی نسبت به سال گذشته خود داشته است.بخش از این درآمدها مطمئننا مربوط به پرداخت هایی بود که کاربران اینستا برای تبلیغات پرداخته اند.خود اینستاگرام ادعا دارد که ماهانه یک میلیون تبلیغات دارد.

به بیان ساده تر اینستاگرام برای اینکه شرکت ها بتوانند کسب و کارهای خود را هرچه بیشتر در این پلتفرم گسترده کنند، امکاناتی را برای آنها در نظر می گیرد که مجانی نیستند. کسب و کارها و برندهایی که می خواهند مشتریان بالقوه خود را میان این دو میلیارد کاربر پیدا کنند و یا آنها را از وجود خود مطلع کنند، احتیاج دارند همه جا حضور داشته باشند. هزینه این کار جایی است که اینستاگرام از طریق آن بدنبال کسب درآمد است.

 

چگونگی پیدایش اینستاگرام

چگونگی پیدایش اینستاگرام

 

تبلیغات اینستاگرام چگونه عمل میکند؟

اینستاگرام این شرایط را برای افراد مهیا میکند تا برای کسب و کار خود از طریق این شبکه اجتماعی تبلیغ کنند بستر اینستاگرام با ویژگی هایی از جمله تعداد و تنوع بسیار زیاد مخاطب، گستردگی محدوده جغرافیایی، امکانات بصری، مجانی بودن استفاده و بسیاری خصوصیات دیگر، یک مکان ایدهآل را برای صاحبان کسب و کار و مخاطبان فراهم آورده است تا بدون محدودیت های دست و پاگیر دنیای واقعی، در کم ترین زمان ممکن با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.به این ترتیب اینستاگرام پیام های تبلیغاتی کسانی را که آنها را دنبال نمیکنید و حتی از وجود آنها خبر ندارید در صفحات کسانی که آنها را فالو کرده اید منتشر میکند.

. داشتن بیش از دو میلیارد کاربر اینستاگرام را تبدیل به یک پلتفرم عالی برای تبلیغ کردن شرکت میکند.شرکت هایی که میخواهند دیده شوند و ممکن است از مخاطبان کسب و کارشان فرسنگ ها دورتر باشند و هیچ دسترسی به آنها نداشته باشند اینستاگرام در واقع خود جامعه است که در آن برای دسترسی به افراد و برقراری تماس با آنها، حتی در دورترین مکان های جغرافیایی،  لزومی ندارد حتی از خانه هم خارج شد.

در همین اواخر اینستاگرام قانونی تصویب کرد که بشدت با خشم کاربران خود مواجه شد و سریعا مجبور به حذف آن شد.قانونی با این مضمون که بر طبق آن اینستاگرام میتوانست پست کاربرانش را بدون در نظر گرفتن منافع آنها اگر که با خواست و علایق شرکت های تبلیغاتی در یک جهت بود به آنها بفروشد! این اقدام نارضایتی و مخالفت تعداد کثیری از کاربران را به دنبال داشت. پس از آن، اینستاگرام مجبور به برداشتن ضابطه مذکور شد و به کاربران اینستاگرام این اطمینان را داد که آنها حق امتیاز و مالکیت محتوای خود را خواهند داشت ودیگر کسی نمیتواند بدون رضایت آنها، محتوای تولید شده توسط آنها را در جهت منافع خود بکار نخواهد گرفت.

 

آموزش ارسال پست اینستاگرام از طریق کامپیوتر 

 

در حال حاضر ضوابط اینستاگرام بدین شرح است :

اینستاگرام هیچگونه ادعایی نسبت به محتوایی که شما در آن و یا از طریق سرویس آن پست کرده اید نخواهد داشت. به جای آن، شما در این لحظه به اینستاگرام یک امتیاز غیر منحصربفرد بصورت کاملا پرداخت شده و رایگان، قابل انتقال، پروانه دار و جهانی برای استفاده کردن از محتوایی که شما پست کرده اید به اینستاگرام داده اید. این امتیاز براساس سیاست حریم شخصی این سرویس،اهدا شده است.پس نگران نباشید با این اوصاف این شرکت نمیتواند هیچ کاری با داده های شما داشته باشد و یا آنرا به شرکت های دیگر بفروشد.ممکن است که اینستاگرام این حق را داشته باشد تا محتوای شما را با رسانه های دیگر مانند فیس بوک که به نوعی مادر اینستاگرام است به اشتراک بگذارد اما این امر بسته به رضایت شماست. درصورتیکه شما تصمیم بگیرید اطلاعات خود رابصورت شخصی و خصوصی نگاه داری کنید اینستاگرام هم به این تصمیم احترام خواهد گذاشت.

البته ناگفته نماند اینستارام تا حدودی یکسری اطلاعات شما را به شرکت های تبلیغ کننده نمایش میدهد تا به اینصورت بیشتر از علایق شما باخبر شود و درنتیجه تبلیغات بیشتری در زمینه سلایق شما برایتان به نمایش در بیاورد.آنها برخی از اطلاعات شمارا بطور ناشناس که به اکانت شما دسترسی نداشته باشد اشتراک گذاری میکنند. نمیشود از این روش و سیاق ایراد گرفت چرا که یقیننا استفاده از هربرنامه هزینه های خودش را دارد اینستاگرام هم تمام خدمات خود را به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار میدهد پس طبیعیست که بخواهد اندکی از اطلاعات آنها به صرف خود استفاده کند و بهره ببرد.

بنابراین، اینستاگرام هیچگونه اطلاعاتی را از شما که از طریق آن امکان شناسایی شما به وسیله آنها وجود داشته باشد، به شرکت های تبلیغاتی نخواهد فروخت؛ اطلاعاتی مانند اینکه شما چه کسانی را دنبال میکنید، برای چه کسانی کامنت میگذارید و یا کدام پست ها را لایک میکنید نیست.اطلاعاتی که در اختیار آنها قرار میگیرد برای درآمد زایی شامل هیچ یک ازموارد بالا نخواهد شد.

 

تاثیر اینستاگرام برسلامت روانی

طبق تازه ترین گزارشات در بریتانیا،اینستا گرام از مخرب ترین برنامهای روانیست.این شبکه اجازه عکس گذاشتن از بدن خود و همرسانی آنها را به کاربران خود میدهد.۹۰درصد از شرکت‌کنندگان زن در این نظر سنجی گفته‌اند که از بدن خود راضی نیستند اینستاگرام برخلاف دیگر برنامه های موجود مانند فیس بوک،توییر ویوتیوب و تلگرام به طور کامل فیلتر نیست  اما روی آن فیلتریتگ هوشمند اجرا شده است.در روز 10 دی ماه این برنامه به همراه تلگرام و به دلیل رخداد های مرتبط با تظاهرات 1396 در ایران و طبق دستور مقامات حکومت ایران از دسترس کاربران ایرانی خارج شد.اما بعد از چند روز مجدد رفع فیلتر شد.

 

معروف ترین قابلیت های اینستاگرام کدام ها هستند؟

تگ و منشن کردن از قابلیت های مهم و پرکابرد اینستاگرام هستند که در عین سادگی بسیار کار آمد هستند.در طی فرایند تگ کردن شما اکانت اینستاگرام یک کاربر دیگر رابه پستی که آنرا آپلود کرده اید اضافه میکنید.بعنوان مثال عکسی که با یکدوست گرفته اید و علاقمند هستید برای فالوورهایتان او را معرفی کنید دراین شرایط اگر دوست شما اکانت اینستاگرام داشته باشدمیتوانید نام او را به بخشی از عکس اضافه کنید.دراین حالت بینندگان میتوانند با لمس نام اکانت او به صفحه شخصی دوستی شما دسترسی پیدا کنند.

 

اما منشن کردن  به چه معناست و چه کاربردی دارد؟

منشن درواقع در معنی لغوی به معنای اشاره کردن است.شما میتوانید در کامنت ها زیرپستهایی که میبینید به فرد خاص و یا اکانت خاصی اشاره کنید.اینکار را میتوانید توسط تایپ نماد@ و سپس نام کاربری شخص مورد نظر و بعداز آن تایپ متن در بخش کامنتها انجام دهید. به عنوان مثال یک پست منظر را در صفحه ای خاص دیده اید که علاقمند هستید دوستتان هم حتما آن را ببیند دراینصورت فقط کافیست کاری که بالاتر گفتیم را انجام دهید تا پست مورد نظر برایش توسط اعلان خاصی ارسال شود.به طور کلی میتوان گفت تگ و منشن کردن دو قابلیت پرکاربرد در اینستاگرام هستند که کاربران این شبکه اجتماعی از آن به وفوور استفاده میکنند.

 

آموزش برگرداندن اکانت اینستاگرام غیر فعال یا Disabled شده

 

تیک آبی اینستاگرام

یکی دیگر از قابلیت های اینستاگرام که خصوصا این روزها خیلی باب شده است تیک آبی اینستاگرام به معنی هویت دار کردن و معتبر کردن پیج است.

اینستاگرام برای تشخیص پیج های معتبر و اصلی با پیج های فیک راهکاری ارائه داده است تحت عنوان گرفتن تائیدیه از بازرسان اینستاگرام با عنوان تیک آبی .تیک آبی نشان میدهد شما دارای اکانت معتبری هستید که تنها منسوب به خود شماست.این تیک را معمولا میتوان در اکثر پیج های اشخاص معروف و شناخته شده در دنیا دید.

به پروفایل هایی در اینستاگرام که دارای تیک آبی اینستاگرامی هستند اصطلاحا Verified Badgeبه معنی دارای نشان تایید گفته میشود. برخی تصورات غلط مبنی بر اینکه تعداد فالوورهای زیاد منجر به گرفتن تیک آبی میشود رواج داده شده بود که فقط مقاصد سود جویی داشت و صحیح نیست.

از اینکه تا اینجا با ما همراه بودید از شما بینهایت سپاس گذاریم و امیدواریم که این مقاله مورد پسندتان واقع شده باشد

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری