نویسنده: عباس ترکمن

ارز دیجیتال

کریپتوکارنسی (CryptoCurrency) چیست؟کریپتوکارنسی یا همان رمز ارزی واژه ایست که حتی اگر آن را شنیده باشید ممکن است خیلی در ذهنتان نقش نبسته باشد، پس بدیهیست برای افرادی که آن را نمیشناسند واژه ای کاملا ناملموس باشد. ارز رمزی واسط در واقع همان مبادله ای است که از شیوه رمزنگاری جهت ایمنی ‌بخشی به تراکنش‌ها و کنترل تولید واحدهای جدید یعنی همان (ارز) بهره میبرند. ارزهای رمزی زیرمجموعه‌ای از ارزهای بدیل یا به‌طور مشخص ارزهای دیجیتالی هستند.

 

ارز دیجیتال یا همان کریپتوکارنسیCryptocurrency  نوعی از انواع پول های الکترونیکی است. اکثر ارزهای دیجیتال به جهت بالا بردن امنیت، حذف واسطه ها و ناشناس بودن طراحی و توزیع شده اند.

کریپتوکارنسی – ارز دیجیتال چیست؟

اگر قرار باشد واژه ای مترادف با این کلمه پیدا کنیم شاید بتوان بهترین معادل فارسی برای این واژه را همان ارز رمزنگاری در نظر گرفت، هرچند واژه های معادل دیگری به مثال پول الکترونیک– پول مجازی –ارز مجازی هم تابحال از طرف استفاده کنندگان کریپتوکرانسی ها استفاده شده است اما در واقع بهترین واژه که بتواند به بهترین شکل مفهوم را هم از نظر کارایی و هم از نظر مفهوم به کریپتوکارنسی ببخشد همان ارزهای رمزنگاری شده است.

کریپتوکارنسی

کریپتوکارنسی

گرچه برخی واژه ها مثل (پول الکترونیک – پول مجازی – ارز مجازی) هم در میان مردم عادی در اصطلاح های عامیانه مورد استفاده قرار میگیرند ولی مفهوم واقعی یک واژه را به طور واقعی و آنطور که باید و شاید بیان نمیکنند چون این نوع واژه در واقع به ارزهای اطلاق میشود که در بستر شبکه ای مجزا و غیر قابل دستکاری توسط یک  فرد به روش غیرمتمرکز و با یک الگوریتم رمزگزاری خاص به وجود بیایند. در حالی که پول های الکترونیک این قابلیت را دارند که در بستر یک شبکه بانکی داخلی با بین المللی درست مانند آنچه که شما به صورت متداول در معاملات از آن استفاده میکنید مبادله شود مانند انتقال پول از کارتی به کارت های دیگر چه به صورت ریالی و چه حتی به صورت ارزی مانند انتقال دلار یا یورو از حساب مستر کارت به حساب های دیگر. در حالی که هیچ گونه رمز نگاری خاصی با الگوریتمی بر روی آن ها اعمال نشده است و در طی این عملیات  تنها یک واحد پول حکومتی به صورت الکترونیک در یک بستر خاص به نام شبکه بانکی از حسابی به حساب دیگر انتقال داده میشود و رمز نگاری و یا سازو کار خاصی هم  بر روی اینگونه پول ها اعمال نشده است تا مانع از ورود پولی که به صورت تقلبی وارد چرخه شبکه شده و مبادله می گردد بشود.

“بیت کوین برای اولین بار به عنوان اولین ارز رمزپایه غیر متمرکز در سال ۲۰۰۹ ایجاد شد.”

از آن زمان تابه حالا ارزهای رمزپایه متعددی ابداع شده‌اند. که معمولاً به عنوان ارزهای جایگزین بیتکوین نیز از آنها نام برده میشود.

 

ارز دیجیتال چیست؟ آشنایی با پروسه کاری و روش ارزهای دیجیتالی

روش کار ارزهای دیجیتال به چه شکل است؟

ارزهای دیجیتال از فناوری غیرمتمرکز استفاده میکنند و امکانی برای کاربران ایجاد میکنند تا پرداخت امن و ذخیره پول را بی نیاز به ثبت نام یا استفاده از بانک ها و سازمان های واسطه انجام بدهند. اکثرا ارزهای دیجیتال روی پایگاه داده توزیع شده ای به نام بلاک چین تعبیه و اجرا میشوند. بیشتر واحد های اصلی ارز دیجیتال به غیر توکن ها توسط فرآیندی به نام استخراج یا ماین تولید و تکثیر می شود.

 

درهم سازی (HASH) ارز رمزپایه چه معنایی دارد؟

قدرت استخراج ارز رمزپایه در مقیاس هش‌ها در ثانیه‌ها رده بندی میشوند. یک ریگ (Rig) با توان محاسباتی kH/s1میتواند با نرخ ۱۰۰۰ هش در یک ثانیه استخراج کند،  mH/s 1 یک میلیون هش در هر ثانیه و GH/s1 یک میلیارد هش در هر ثانیه استخراج میشود. هر بار که استخراج ‌کننده با موفقیت یک بلوک را بازگشایی میکند، هش جدیدی ایجاد می‌شود. الگوریتم هش، این حجم زیاد از داده‌ها را به یک هش با طول ثابت بدل میکند. مانند یک کد که اگر شما الگوریتم آن کد را بدانید و بلد باشید ، می‌توانید یک هش را باز کرده و داده‌های اصلی را بیرون بیاورید، اما برای چشم عادی، “هش” فقط دسته ای از اعداد متراکم در کنار همدیگر است که عملاً بیرون کشیدن اطلاعات از آن غیر ممکن خواهد بود.

 

مهمترین کاربرد کریپتوکارنسی ها چیست؟

دارایی‌های دیجیتال از زمان معرفی بیت‌ کوین پیشرفت های زیادی داشته‌اند. آن چیزی که به عنوان یک سیستم پرداخت فرد به ‌فرد فعالیت خود را آغاز کرد، حالا مجموعه‌ ای از کاربردها را تولید کرده است که همگی خیلی فراتر از هدف اصلی ارزهای رمزنگاری شده پیشروی کرده اند. با تمام این که تاکنون بحث‌های بسیاری بر سر کارکرد اولیه اساسی دارایی‌های رمزنگاری شده‌ای مانند اتریوم و بیت‌کوین شکل گرفته است، اما آن چیزی که همه بی قید و شرط آن را می‌پذیرند این است که کاربرد ارزهای رمزنگاری شده صرفا پرداخت هزینه کالاها و خدمات نمیباشد و حالا دیگر میتوان استفاده های بیشتر و متنوع تری از آنها برد. در ادامه ۵ مورد از مهم‌ترین کاربردهای دارایی‌های رمزنگاری شده یا همان کریپتوکارنسی ها را خدمت شما عزیزان ارائه خواهیم داد که نمایانگر وسعت و عظمت انقلاب در حال وقوع فین‌ تک هستند.

.کریپتوکارنسی

کریپتوکارنسی

اولین کاربرد: پول نقد دیجیتالی

قبلتر از آنکه اوضاع بر طبق خواسته و وفق مراد بیت‌ کوین پیش برود و در واقع به جریان اصلی بدل شود، بیشتر از آن بعنوان ابزاری مورد استفاده و محبوب در بازارهای سیاه مانند سیلک رود و قمار بهره برداری میشد. علاوه براینها، بیت‌کوین برای خرید همه‌چیز، از کارت گرافیک گرفته تا تی‌شرت، توسط صدها نفر از پذیرندگان اولیه و تاجرها علاقمند به فناوری پذیرفته شده بود و مورد استفاده قرار می‌گرفت.

همزمان با افزایش هزینه‌های شبکه، بسیاری از پذیرندگان مجبور شدند دست ازحمایت خود از بیت‌کوین بردارند و در این بین، گروه رو به رشدی از وفاداران بیت‌کوین به نام کر (BTC) که با عنوان حداکثرگرایان یا ماکسیمالیست‌ها Maximalists  از آن ها نامبرده میشود، شروع به دفاع و طرفداری از بیت‌کوین کردند و آن را به عنوان ذخیره ای ارزشی به همگان معرفی کردند تا اینکه ابزاری برای تبادل. از آن‌جا که بیت ‌کوین که دیگربرای پرداخت های کم هزینه مناسب نبود، رفته رفته بازار داغ  پرداخت‌های نظیر به نظیر به بیت‌کوین کش منتقل شد که در اواسط سال ۲۰۱۷ و به عنوان نسخه ‌ای از بیت ‌کوین متولد شده بود. از آن زمان تا به امروز، شبکه بیت ‌کوین کش پیشرف قابل توجهی داشته است و توانسته که با وجود هزاران تاجری که بیت‌ کوین کش را هم در فروشگاه‌ها و هم به صورت آنلاین مورد استقبال و پذیرش قرار داده اند، هدف اصلی جامعه خود یعنی سهولت در پرداخت‌های سریع و کم‌هزینه را حفظ و محقق بگرداند.

در همین حال، طی رونق عرضه اولیه ارزهای رمزنگاری‌ شده ICO  در سال ۲۰۱۷، انبوهی از پروژه‌های رمزنگاری شده کریپتوکارنسی ها به همراه توکن‌های پرداخت عمومی تولد یافته اند. این توکن‌های پرداخت عمومی به عنوان توجیهی برای جمع ‌آوری سرمایه به این پروژه‌ها افزوده می‌شدند. درست در زمانی که این پیچ و تاب در بازار ارزهای رمزنگاری شده در اوایل سال ۲۰۱۸ فروکش کرد، مشخص شد که توکن‌های پرداخت بومی ای ‌آرسی۲۰ ERC20، به سادگی عملی و امکان‌پذیر نیستند، چرا که غالبا اکثریت آن‌ها به دلیل سرعت بالا و نقدینگی پایین از بین رفته اند. سرمایه های رمزنگاری شده‌ای که هم امروزه به عنوان ارزهای نظیر به نظیرجان سالم به در برده‌اند، تا مقدار زیادی تنها محدود به کوین‌های پیش از سال ۲۰۱۵ مانند دش و لایت ‌کوین میباشند.

 

مدیر ارشد بیت پی : بیت کوین بیست هزار دلاری در سال ۲۰۱۷ یک واقعه غیرعادی بود

دومین کاربرد: برنامه ریز برای پول

در واقع میتوان گفت، قراردادهای هوشمند پیش تر از بیت‌کوین هم وجود داشته اند و تصور شده است که توسط نیک سابو مطرح شدند. نکته شایان ذکر است که یکی از محتمل ‌ترین گزینه‌ها که به ساتوشی ناکاموتو، خالق ناشناس بیت‌کوین نسبت داده شده است، همین نیک سابو میباشد. قراردادهای هوشمند درواقع همان کدهای قابل اجرای مبتنی بر بلاکچین میباشند و زمانی که شرایطی خاص برایشان محقق شود، نتایج به ‌خصوصی را عملی می‌کنند. البته مشابه با اتریوم، بیشتر شبکه‌های رمزنگاری شده، از جمله خود بیت‌ کوین،دارای درجه ‌ای از عملکرد قراردادهای هوشمند هستند.

آراس ‌کی (RSK) یک پلتفرم قرارداد هوشمند را طراحی کرده است که کارایی سرمایه گذاری روی امنیت بلاکچین بیت ‌کوین و اثرات شبکه آن را داراست. از آن‌جا که سلطه بیت‌کوین بر آلت ‌کوین‌ ها، امسال با رشد همراه شده است، بنابراین جذابیت ساخت بیت ‌کوین بسیاربیشتر ازگزینه‌های دیگری به مانند ترون و EOS میباشد که میزان غیرمتمرکز بودن در آنها بسیار پایین ‌تر است. در نتیجه، برخی توسعه‌ دهندگانی که پیشتر از این امکان داشت به سمت بلاکچین‌ های در اصطلاح «نسل دوم» ترغیب و کشیده شوند، مجبور شدند تا با دیدی کاملا جدید به بیت‌ کوین ها نگاه کنند. در رابطه با شبکه بیت‌کوین کش نیز پروتکل دفتر کل ساده (Simple Ledger Protocol)، صدور زیرتوکن‌ها را برای بسیار آسانتر کرده است. این زیرتوکن‌ها با استفاده از کد های دستوری ایجاد شده‌اند که ساتوشی در ابتدا در داخل پروتکل بیت‌کوین، آن‌ها را به کار گرفته بود.

.کریپتوکارنسی

کریپتوکارنسی

کاربرد سوم: وثیقه

وام گرفتن، حالا یکی از کاربردهای مهم در جنبش رو به رشد امور مالی غیرمتمرکز DeFi بدل شده است واین امکان ر ا برای افراد فراهم میکند تا بتوانند وام‌‌های پولی را برای ارزهای رمزنگاری شده بعنوان وثیقه بگذارند و برعکس. خدمات وام‌ دهی مانند میکر Maker، کامپاوند Compound  و اینستاد Instadapp، روی شبکه اتریوم رشد کرده‌اند و دارایی‌هایی به ارزش صدها میلیون دلار، اکنون در پروتکل‌های وام‌دهی محبوس شده است. سایر راهکارهای وام‌دهی غیرمتمرکز شامل دارما Dharma  و دی ‌وای ‌دی‌ اکس dYdX است و این در حالی است که گزینه‌های متمرکز شامل سالت Salt، یوهودلر (YouHodler) و نکسو (Nexo) می‌باشند که به مردم این امکان را می‌دهند تا در ازای مسدود سازی ارزهای رمزنگاری شده، وام‌های پولی بگیرند. همچنین این امکان برای مالکان وجود می آورند تا با قرار دادن ارزهای رمزنگاری شده خود در این پروتکل‌های وام ‌دهی، سودهای سالیانه را بگیرند.

.

کابرد چهارم : حکومت

امکان دارد حکومت هیجان‌ انگیزترین کاربرد ارزهای رمزنگاری شده یا کریپتوکارنسی ها به نظر نیاید، اما رأی ‌گیری On-chain، وسیله بسیار مناسبی برای اطمینان از مشارکت قابل اثبات رأی ‌دهندگان خواهد بود. استخراج ‌کنندگان بیت‌ کوین مدت ‌هاست که با امضای بلوک‌های جدید، حمایت خود از تغییرات پروتکل را ابراز کرده اند و از همین طریق، در حکومت ابتدایی مشارکت می‌کنند. برای مثال، در ماه ژوئن سال ۲۰۱۷، هشتاد درصد از هش‌ریت شبکه بیت‌کوین، حروف «ان‌وای‌ای» پNYAپ را به بلوک‌ها اضافه می‌کردند تا با این کار، از توافق نیویورک New York Agreement  حمایت بورزند که در نهایت نیز با شکست مواجه شد.

با وجود دش (Dash)، حکومت بلاکچین نسبت به آن زمان بسیار پیشرفته‌ تر شده است. دش یک مکانیزم رأی‌گیری بودجه موفقیت‌آمیز را معرفی می‌کند که توسط انبوهی از پروژه‌ها تطبیق داده میشوند. حالا دیگر دارایی‌های رمزنگاری شده‌ای مانند زیرواکس 0x ، میکر، دیکرد Decred  و دی‌ فینیتی Dfinity  موجود هستند که کارکردهای اولیه آن‌ها شامل حکومت نیز خواهند شد. علاوه بر این، پروژه‌های رمزنگاری شده‌ای مانند آراگون، این توانایی را به دارندگان توکن‌ها میدهد تا با استفاده از اپلیکیشن‌هایی غیرمتمرکز یا همان دی ‌اپ‌ها Dapp، در تصمیم‌گیری‌های کلیدی جزو رای دهندگان باشند و از این جهت، کاربرد حکومت را در دل خود جای دهند. تا به حالا، مشارکت در حکومت درون ‌زنجیره‌ای از طرف پروژه‌های رمزنگاری شده کم و در سطح پائینی بوده است و این مسأله نشان می‌دهد که بی‌ میلی رأی‌دهندگان به چنین کاربردی، مشکلیست جهانی.

.کریپتوکارنسی

کریپتوکارنسی

کاربرد پنجم: دارایی‌های کمیاب

توکن‌های غیر قابل تعویض NFT، درواقع دارایی‌های دیجیتال منحصربه‌ فردی هستند. آن‌ها معمولاً موارد جمع‌ کردنی مانند پوشش‌ها یا شخصیت‌ها در بازی‌ها را شامل می‌شوند و یا در بازی‌های واقعیت مجازی این قابلیت را دارند که نشانگر دارایی یا ملک دیجیتال باشند. از همین جهت، داد و ستد این دارایی‌ها در میان جمع‌ کنندگان آن‌ها یا بازیکنان امکان پذیر میشود و مالکیت کامل این موارد دارایی‌های جمع‌شدنی تضمین خواهند شد. با این حال، به گفته «کریپتوکیتیز» یا «چیز ویزاردز»، نمی‌توان گفت که توکن‌های غیر قابل تعویض کاملاً غیرمتمرکز میباشند، چرا که ارزش آن‌ها هنوز وابسته به یک قدرت مرکزیست که تصویر مرتبط با هر توکن را ذخیره سازی کرده و دنیای مجازی‌ای که در آن اجرا می‌شود را کنترل می‌کند. با این وجود، احتمال آن بسیاربالاست که توکن‌های غیر قابل تعویض به طور گسترده در ورزش‌های الکترونیکی و واقعیت مجازی به کار گرفته شوند. در نتیجه این موضوع، دارایی‌های کمیاب جمع‌شدنی روزهای خوشی را در فضای ارزهای رمزنگاری شده در پیش خواهند داشت.

 

آموزش استخراج بیت کوین و نحوه راه اندازی ماینرها

کاربرهای جدید ارزهای رمز نگاری شده

ارزهای رمزنگاری شده هنوز در ابتدای راه هستند و از همین جهت، محقق شدن بسیاری از کاربردهای پیش‌بینی‌شده برای آن‌ها نیاز به کمی زمان برای رشد و نمو دارد.علت آن را اغلب این میدانند که زیرساخت مورد نیاز آن هنوز در حال ساخت و توسعه است. توکن‌های امنیتی، توکن‌های هیبریدی، کالاهای رمزنگاری شده ابزار مالی مشتقه، ، استیبل‌کوین‌ها، کوین‌های خصوصی، توکن‌های کاری، توکن‌های تخفیف و موارد بی‌شمار دیگری که هنوز باید در راه تثبیت خودشان در تلاش باشند، اما به احتمال قوی دارد تا به جایگاه ثابتی دست یابند، چرا که پذیرش و به ‌کارگیری ارزهای رمزنگاری شده در حال فزونی است و اکوسیستم آن روز به روز کامل‌تر و بالغ‌تر خواهد شد.

از ارز ذخیره ملی گرفته تا مستندات ثبت زمان، بیت‌کوین همچنان به اثبات تطبیق ‌پذیری و همه ‌کاره بودن خود ادامه خواهد داد. یکی از بهترین مزایای شبکه‌های بدون مجوز این میباشد که همه افراد قادر هستند هر طور که برایشان مناسب است، از آن بهره ببرند و این استفاده می‌تواند از لایه پایه و یا از طریق لایه‌های ثانویه و یا ثالث باشد. در طول یک دهه گذشته، فضای ارزهای رمزنگاری شده پیشرفت‌های چشمگیری را داشته که تا ۱۰ سال آینده، دارایی‌های رمزنگاری شده، عملکردها و کاربردهایی را در اختیار ما قرار میدهند که ما هنوز تصوری هم از آنها نداشته ایم چه برسد به اینکه بخواهیم طراحیشان کنیم.

از اینکه در این مقاله مارا همراهی کردید سپاسگزاریم

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری