نویسنده: مصطفی حافظی

کارآفرینی و استارتاپ

اولین گام پس از این که از شغل فعلی تان استعفا دادید، احتمالا این است که به شروع یک کسب و کار جدید و پر سود فکر می کنید. اما باید بگوییم که قبل از استعفا باید مقداری پول پس انداز کنید و سپس به فک ترک کار فعلی تان بیفتید. زمانی‌که تصمیم‌تان را برای راه اندازی یک کسب و کار جدید بگیرید، فرصت‌های زیادی پیش روی‌تان قرار خواهند گرفت. اما باید بدانید که تبدیل شدن به یک کارآفرین چندان کار ساده ای هم نیست. در این مقاله قصد داریم شما را با 12 گام مهم در راستای یک کارآفرینی موفق آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

10 گام مهم برای شروع یک کسب و کار جدید و پر سود

1- دقیقا مشخص کنید چه کاری میخواهید انجام دهید

برای دستیابی به این امر، بر روی مهارت‌ها، توانایی‌ها و تجربیات‌تان تمرکز کنید، واقع‌گرا باشید و تصمیماتی بگیرید که معقول باشند. فکر کنید هر روز به مدت چند ساعت هدایت کسب و کارتان را برعهده دارید. اگر با چنین روال کاری کنار می‌آیید، می‌توانید طرح‌تان را اجرایی کنید و به کارتان ادامه دهید.

2- ببینید آیا مردم بابت کار جدیدتان پول می پردازند؟

کسب و کار جدید شما باید بتواند پاسخگوی نیازهای مردم باشد. فقط در این صورت است که بابت آن پولی پرداخت می شود. پس باید تقاضای بازار و خریداران را همیشه مد نظر داشته باشید. همواره سعی کنید کارآفرینان موفق را الگوی خود قرار دهید. چیزی به مراجعه‌کنندگان‌تان پیشنهاد کنید که اگر خودتان نیز جای آن‌ها بودید مشتاق به خرید آن محصول یا سرویس بودید.

3- با افرادی که فکر میکنید می توانند مشتری های خوبی باشند صحبت کنید

با کسانی صحبت کنید که احتمالا جزء مشتریان بالقوه‌تان هستند. از نیازها و ترس‌های‌شان بیشتر بدانید و نکاتی را که می تواند به کسب و کار جدید تان رونقی ببخشد از لابه لای این صحبت ها بیرون بکشید. آیا محصول یا خدمتی که قرار است ارائه کنید به طور مستقیم می تواند پاسخگوی نیازهای مشتریان  باشد؟ از صحبت‌های آن‌ها را ضبط کنید یا از آنها یادداشت بردارید و بعدا این حرف ها را چند بار دیگر مرور نمایید.

4- گام اول را در مقیاسی کوچک تر بردارید

تا آنجایی که برایتان ممکن است، ایده‌ی کسب و کارتان را ابتدا در مقیاسی کوچک پایه گذاری کنید. در کنار آن به شغل  فعلی تان هم ادامه دهید. به مرور شما می‌توانید اولین مشتریان‌تان را به دست بیاورید، و اگر از دستاوردی که داشتید در همین مقیاس کوچک راضی بودید از کار فعلی تان دست بکشید.

5- بازخوردها و نظرات مشتریان را جدی بگیرید

کسب و کارهای نوپا دوست دارند به سرعت پیشرفت کنند و در میان مردم شناخته شوند. اما لازم است ابتدا کسب و کارتان را در مقیاس کوچک آغاز کنید و ببینید کدام بخش از ایده‌تان بیشتر توانسته توجه مخاطبان را به خودش جلب کند و کدام بخش نیاز به تغییر و اصلاح دارد. نظراتی که از مشتریان‌تان دریافت میکنید را به چشم یک نعمت ببینید. اینها همان راهنمایی های رایگانی هستند که می توانند کسب و کار جدید شما را دگرگون سازند.

6- متناسب با ایده ای که دارید یک تیم جمع کنید

اگر فکر می کنید ایده ای که دارید عملی است، باید به فکر ساختن یک تیم خوب باشید. اگر تیمی جمع کنید که تمام زمانش را صرف رشد کسب و کار جدید بکند، حتما به موفقیت خواهید رسید. باید توجه کنید تیمی که انتخاب میکنید مجموعه ای از افراد مکمل یکدیگر باشند و صرف اینکه یک نفر دوست شماست نمی تواند هم تیمی خوبی هم در یک پروژه کاری باشد.

7- میزان دقیق هزینه ها را مشخص کنید

برای هدفی که دارید یک بودجه‌ی عملیاتی برآورد کنید. این بودجه می‌تواند شامل هزینه‌های بازاریابی، حقوق‌ها، و دیگر موارد کلیدی باشد. دقت کنید که تا جای ممکن در محاسبه ی هزینه ها صرفه جو باشید. پولتان را صرف چیز های ظاهری و بی فایده نکنید. خرج های اولیه ی اضافی ممکن است شما را به طور کلی از ادامه دادن در راستای هدفتان باز دارد.

8- به طرح خود پایبند باشید

هرچند، شما می‌توانید، متناسب با اتفاقاتی که در طول کار می افتد و بسته به شرایط، فرصت‌ّها و مشکلات، طرح خود یا مسیر رسیدن به آن را که از اول تعیین کرده بودید اندکی تغییر دهید. اما این نباید بدین معنی باشد که پس از گذشت مدتی کوتاه هدفتان به کلی دگرگون شود.

9- چشمتان را به کلی بر انتقاد ها نبندید

گاهی نظرات دوستانتان می تواند شما را از چندین ماه وقت گذاشتن بیهوده برهاند. حتما شنیده‌اید که می‌گویند: “آدم‌ها را از دوستان‌شان بشناسید”؟ این مسئله در کسب و کار صدق می کند. داشتن دوستان کارآفرین و اثر پذیری از آن ها می‌تواند شما را در مسیر هدفی که دارید نگه دارد.

10- پا پس نکشید!

پس از آن‌که در نهایت تصمیم خود را گرفتید و از کارتان استعفا دادید، باید با تمام وجود تلاش کنید از زمان حداکثر استفاده را ببرید. باید یک نکته را کاملا آویزه گوشتان کنید: "پشیمانی نداریم!"باید به راه خود ادامه دهید و پای تصمیم که گرفته اید تا آخر بایستید. پس حتما اطمینان حاصل کنید تصمیمی که می‌گیرید کاملا شدنی و معقول باشد.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

لیلا رحیمی | 1397/08/19

تشکر از زحمات شما. مطلب خوب و آموزنده ای بود

somaye | 1397/08/19

rajebe kasbokar interneti ham bishtar matlab benevisid, tashakor

اشتراک گذاری