نویسنده: لیلا یزدی فخر

کارآفرینی و استارتاپ

بر اساس آمار مندرج در جدول گزارشی با نام «اشتغال صنعت برنامه های موبايلى در ايران» که کافه بازار منتشر کرده، تخمین به‌دست‌ آمده برای تعداد شاغلان مستقیم کسب و کار صنعت برنامه های موبایلی در ایران، بیش از 20 هزار و 700 شغل است.

اگر شغل‌های القایی را نیز به این عدد اضافه کنیم به عدد ۳۱هزار شغل می‌رسیم. همچنین ۶۳درصد شاغلان در کافه بازار دارای مدرک آکادمیک (دانشگاهی) هستند و این افراد به درآمد و نصب فعال بیشتری نسبت به دیگران رسیده‌اند.

شما می توانید روش های کسب درآمد از کافه بازار را از طریق لینک روبرو فرابگیرید.
 
همانطور که می‌دانید توسعه‌دهندگان در مارکت اندرویدی به دو دسته بازیسازان و برنامه‌سازان تقسیم می‌شوند که دسته اول به طور متوسط تعداد شاغلان بیشتری دارند و با وجود اینکه تنها 4 درصد از سهم توسعه‌دهندگان ملی را در اختیار دارند، حدود ۳۰درصد از کسب و کارهای دیجیتالی به آنها تعلق دارد.

جالب اینجاست که کار تیمی در اینجا هم در بین ایرانیان چندان طرفدار ندارد و اکثریت، چه برنامه‌نویس و چه بازیساز به صورت انفرادی کار می‌کنند.

از مجموع بیش از ۱۹هزار توسعه‌دهندهٔ ایرانی بیش از ۷هزار توسعه‌دهنده در دستهٔ توسعه‌دهندگان فعال قرار می‌گیرند که حداقل‌های درآمدی یا نصب فعال را داشته‌اند. همچنین بیش از ۱۴۰۰تیم توسعه‌دهندهٔ ایرانی با عنوان شرکت‌های حقوقی در کافه‌بازار ثبت‌نام کرده‌اند که به طور متوسط بیش از ۲۵برابر توسعه‌دهندگان حقیقی درآمد دارند..

قضاوت در رابطه با تعداد شاغلان غیر مستقیم صنعت که به دلیل وجود صنعت کسب و کار برنامه‌های موبایلی مشغول فعالیت شده‌اند دشوار است. اما گزارش‌ها نشان می‌دهد که در بخش‌های حمل و نقل، حمل بار، غذا و خوراکی‌ها، خدمات منزل و خودرو، خدمات پزشکی، فروشگاه‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی بیش از ۴۹۰هزار شاغل انفرادی یا بنگاه اقتصادی از خدمات برنامه‌های موبایلی بهره‌می‌برند.

و هرشخصی به عنوان یک برنامه نویس و یا بازی ساز می تواند از طریق بازار به راحتی کسب درآمد نماید.

شما می توانید روش های کسب درآمد از کافه بازار را از طریق لینک روبرو فرابگیرید.
 

برآوردهایی از تعداد شغل‌های غیر مستقیم صنعت در بازارهای دوطرفه و صنایع مرتبط ارائه شده است که می‌توان بر اساس آن ادعا کرد بیش از 490 هزار شاغل انفرادی در این بازار قابل شناسایی هستند.

شاید کافه بازار تنها کسب و کار اینترنتی ایرانی‌ست که شفافیت اطلاعات تجاری را – همچون سایر کسب و کارهای بزرگ دنیا – در دستور کار خود قرار داده است. از ترکیب سهامداران این مارکت گرفته تا آمارهای تجاری فعالیت خود که به طور غیر مستقیم می توان درآمد کافه بازار را نیز از دل آن محاسبه کرد.

درآمد کافه بازار:

طبق آمارهای ارائه شده، بیش از ۱۰۰میلیارد تومان مجموع درآمد توسعه دهندگان در کافه بازار می باشد. با فرض آنکه این رقم برای مجموع توسعه دهنده های ایرانی و خارجی می باشد می توان با توجه به مدل درآمدزایی اپلیکیشن کافه بازار -که پورسانت حاصل از فروش اپلیکیشن ها و پرداخت درون برنامه ای می باشد – درآمد تقریبی آن را مطابق زیر محاسبه کرد::

پورسانت کافه بازار: ۳۰درصد

سهم توسعه دهنده: ۶۱درصد

مالیات: ۹درصد

با یک ضرب و تقسیم ساده می توان به این نتیجه رسید که ارزش پولی کل بازار اپلیکیشن های تلفن همراه که صرفاً بر بستر مارکت کافه بازار مبادله شده حدود ۱۶۴میلیارد تومان می باشد.

حال با ضرب این عدد در سهم ۳۰درصدی کافه بازار، به رقم ۴۹.۲میلیارد تومانی خواهیم رسید!

 

به عبارت دیگر کافه بازار به طور متوسط در هر ماه بیش از ۴میلیارد تومان درآمد کسب می کند.

حال باید ببینیم که که چگونه کافه بازاردرامدزایی می کند؟

کافه بازار چند بخش مشتری مجزا دارد ، یک بخش از این مشتریان ، افرادی هستند که ابزارهای هوشمند اندرویدی دارند ، بخش دیگر برنامه نویسان اندروید هستند که دنبال درآمدزایی و کسب و کار هستند و بخش دیگر هم صاحبان کسب و کارها هستند که علاقه دارند که تبلیغات هدفمندی بر روی محصولاتشان داشته باشند.بسیار خوب پس بخش مشتریان کافه بازار مشخص شد.

حالا بیایید مسئله را از دیدگاه برنامه نویسان در نظر بگیریم ، چرا برنامه نویس ها علاقه دارن که اپ های خود را در بستر کافه بازار منتشر نمایند ! … چون کافه بازار این امکان رو برایشان فراهم کرده که اپلیکیشن آنها در معرض دید کاربران ایرانی قرار بگیرد و این مسئله باعث درآمد زایی آنها بشود.میبینید … ما چه برنامه نویس باشیم ، چه کاربر علاقه داریم و خوشحالیم که از کافه بازار استفاده می کنیم. این موارد را میتوانید دربخش ارزشهای کلیدی در نظر بگیرید.

کافه بازار یک بخش پشتیبانی قوی دارد علاوه بر این با جشنواره ها و تخفیف هایی که ارایه میدهد ، رضایت ما را بعنوان کاربر تامین می نماید ودر نهایت یک ارتباط خوبی بین ما و این سرویس ایجاد میشود !حتی واژه های بکار برده شده در این اپپلیکیشن در این زمینه نقش دارن( استفاده از کلمات خودمانی )

کافه بازار برای برنامه نویس هایش هم یک بخش پشتیبانی دارد ، و از طرفی هر سال یک برنامه ویژه بنام پنجشنبه بازار برگزار می کند که در این برنامه از برنامه نویس هایی که با این مجموعه همکاری کردن دعوت به عمل می آید ، کارگاه های آموزشی و سخنرانی های ویژه ای در راستای ارتقای سطح عملی آنها برگزار می شود و از برنامه های منتخب تقدیر میشود، این موارد ،همه در رضایت این بخش از مشتریان ( تامین کنندگان محتوا ) نقش بسیار مهمی دارد..

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری