نویسنده: باران سلیمانی

ارز دیجیتال

کلاهبرداری پانزی و هرمی ، روشی کلاهبردارانه در سرمایه‌گذاری هستند که در آن تضمین بیشترین نرخ سود با کمترین میزان ریسک به سرمایه گذاران داده می‌شود. فعالیت این طرح به‌ گونه‌ای است که سود سرمایه گذاری افراد قدیمی‌تر را با دریافت پول از سرمایه گذاران جدیدتر تضمین می‌کند.در این ویدیو بیشتر با این کلاهبرداری‌های بزرگ آشنا می‌شویم.

تفاوتهای یک سیستم کلاهبرداری پانزی و هرمی در چه نکاتی می باشد؟ به ویدئو پایین توجه کنین

طرح پانزی، روشی کلاهبردارانه ای در سرمایه گذاری است که در آن تضمین بیشترین نرخ سود با کمترین میزان ریسک به سرمایه گذاران داده می‌شود. طرح پانزی به گونه ای فعالیت می کند که سود سرمایه گذاری افراد قدیمی‌تر را با دریافت پول از سرمایه گذاران جدیدتر تضمین می‌کند؛ که این خود تماما شبیه به طرح‌های هرمی است به طوری که در هر دوی آنها از سرمایه اولیه افراد جدیدتر به منظور پرداخت سود افراد قدیمی‌تر استفاده می‌شود. در هر دو طرح پانزی و طرح‌های هرمی، تا وقتی که پولی باقی نمانده باشد این چرخه ادامه پیدا خواهد کرد.

طرح پانزی به گونه ای فعالیت می کند که سود سرمایه گذاری افراد قدیمی‌تر را با دریافت پول از سرمایه گذاران جدیدتر تضمین می‌کند؛ که این خود تماما شبیه به طرح‌های هرمی است به طوری که در هر دوی آنها از سرمایه اولیه افراد جدیدتر به منظور پرداخت سود افراد قدیمی‌تر استفاده می‌شود.

در یک طرح معمولی هرمی، اولین افراد وارد شونده، بیشترین ثروت را به جیب خواهند زد و این موضوع تضمین شده است. هر چه افراد بیشتری به این طرح بپیوندند، پول بیشتری نیز به آن افراد تعلق خواهد گرفت و تمام سرمایه به سمت نوک هرم (افراد اولیه) خواهد رفت. آنها هستند که سرمایه اولیه را تأمین می‌کنند و در ادامه دیگران را مجاب به سرمایه گذاری می‌کنند و این سرمایه‌ها را به جیب خود می‌ریزند. این تنها راهی است که می‌توان از این طرح به پول رسید. در یک طرح پانزی، ارزش افرادی که در ابتدا سرمایه گذاری کرده‌اند تمام و تنها بر پایه تازه واردان و سرمایه‌های آنهاست و درآمدهایشان فقط و فقط از همین کانال کسب می‌شود.

کلاهبرداری پانزی و هرمی

رنارد مدوف

سال ۲۰۰۸ یکی از بزرگترین اختلاس های تاریخ به سوژه اول رسانه های آمریکایی تبدیل شد. شرکت سرمایه گذاری برنارد مدوف در وال استریت که از سال ۱۹۶۰ شروع به کار کرده بود به خاطر رسوایی مالی مدیر آن به کار خود پایان داد. یکی از اصلی ترین اتهامات مدوف استفاده از سیستم پونزی برای پرداخت سود به سرمایه گذاران بود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری