نویسنده: مصطفی حافظی

اینستاگرام

بنیان گذاران اینستاگرام پس از گذشت 8 سال از ایجاد این شبکه اجتماعی، آن را ترک کردند. آن ها از این عمر 8 ساله، شش سالش را در کنار تیم فیسبوک در حال فعالیت بودند. سوالی که پس از این کناره گیری در ذهن بسیاری از مخاطبان نقش بسته این است که آیا ترک فیسبوک توسط موسس های اینستاگرام به رسوایی بزرگ این شرکت که اخیرا رخ داد مربوط می شود یا خیر؟ با ما باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم

شش سال پیش اینستاگرام توسط یکی از بزرگ‌ترین شبکه ها اجتماعی دنیا یعنی فیسبوک به قیمت 1 میلیارد دلار خریداری شد. به همین دلیل بنیان گذاران اینستاگرام تا به امروز تحت نظر فیسبوک به فعالیت خود ادامه می‌دادند. کوین سیستروم (Kevin Systrom) و مایک کریگر (Mike Krieger) ، به ترتیب مدیر عامل و مدیر ارشد فناوری اینستاگرام، این شبکه اجتماعی را با تمرکز بر روی قرار دادن تصاویر مربعی شکل، به دنیا عرضه کرده بودند.

کناره گیری موسسین اینستاگرام

پس از گذشت زمانی حدود دو سال از عرضه ی نخستین اپلیکیشن اندرویدی و آی او اسی اینستاگرام، این شبکه اجتماعی به چنان پیشرفتی رسید که فیسبوک آمادگی خود برای خرید کامل آن اعلام کرد. در آن زمان، چیزی حدود 30 میلیون نفر از این شبکه اجتماعی استفاده می کردند. اما امروزه، آمار یک میلیارد کاربر فعال ماهیانه را دارا می باشد. اگر قرار بود امروز اینستاگرام، با انبوهی از امکانات جدیدش فروخته شود، قیمت آن بسیار بیشتر از 1 میلیارد دلار می­بود.

دلیل اصلی کناره گیری بنیان گذاران اینستاگرام چه بود؟

استعفای موسسین اصلی اینستاگرام پس از کناره گیری بنیان گذاران واتس اپ پیام معنی داری می تواند داشته باشد. واتس اپ پیام رسانی است که سال‌ها قبل توسط فیسبوک خریداری شده و مدیرانش یعنی برایان اکتون (Brian Acton) و جان کوم (Jan Koum) نیز زیر نظر این شرکت مشغول فعالیت بودند. بین این دو مدیر، ترک برایان اکتون سروصدای بسیار زیادی به پا کرد زیرا او پس از کناره گیری ، توییتی تحت عنوان deleteFacebook#  یا "فیسبوک را حذف کنید"منتشر کرد.

اکتون، به خاطر رسوایی های فیسبوک در سوء استفاده از اطلاعات کاربران، استعفا داده بود، اما دلیل استعفای جان کوم، دعوا با مدیران فیسبوک بر سر روش مدیریت داده‌های کاربران اعلام شد.

بر اساس پست وبلاگی کوین سیستروم، به نظر هیچ مشکلی بین بنیان گذاران اینستاگرام و فیسبوک وجود نداشته و این دو فقط مشغول آماده شدن برای فصل بعدی (فعالیت‌های خود) هستند. اقای سیستروم در پست وبلاگی خود گفت او به همراه مایک کریگر، به خاطر گذراندن هشت سال از زندگی خود برای توسعه اینستاگرام و صرف شش سال همراه تیم فیسبوک بسیار خوشحال هستند. طبق آنچه بنیان گذاران اینستاگرام بیان کرده اند، کارشان با 13 نفر‌ آغاز شد. ولی حالا کارمندان اینستاگرام به صدها نفر می رسد و دفاتر بسیاری در ناظ مختلف دنیا دایر کرده اند. حالا که شبکه اجتماعی آنها یک میلیاردی شده است، می خواهند یک فعالیت یا چالش جدید را آغاز کنند.

اینستاگرام و فیسبوک

آن ها به نوعی تصمیم گرفته اند مدتی را استراحت کنند و به دنبال چالش های جدید ذهنی خود بروند تا به این شکل، دوباره از خلاقیت بالایشان استفاده کنند. این برنامه‌ایست که کوین سیستروم و مایک کریگر به دنبال آن هستند. همچنین آن‌ها اعلام کردند همواره پیشرفت های اینستاگرام و فیسبوک را دنبال خواهند کرد زیرا باور دارند که آن‌ها شرکت‌هایی نوآور و شگفت انگیز هستند.

علاوه بر این، کوین سیستروم در یک توییت اعلام کرد سفر هشت ساله‌اش همراه با اینستاگرام را هیچگاه از یاد نخواهد برد. در این پروژه محصولاتی ساده ایجاد شد تا مشکلات جهانی را حل کند. حالا که بنیان گذاران اینستاگرام به عقب نگاه کرده و سفر هشت ساله‌شان را به یاد می‌آورند، بسیار شاد و خرسند هستند.

آنچه که در ظاهر مشاهده می شود این است که بین دو موسس اینستاگرام و فیسبوک هیچ اختلافی وجود ندارد و تصمیم ترک شرکت توسط آنها فقط به این دلیل بوده که از رو به جلو پیش رفتن فرزندشان توسط فیسبوک اطمینان دارند و می خواهند نوآوری های بزرگ جدیدی را به دنیای تکنولوژی ارائه کنند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

سیما | 1397/08/21

اینستاگرام دیگه کاملا تجاری شده.

اشتراک گذاری