نویسنده: ملینا شمس

اندروید

سیستم عامل اندروید این امکان را به کاربران خود می دهد که دسترسی برنامه به سایر قسمت های گوشی را بررسی و در صورت تمایل محدود نماید. در این مقاله می خواهیم شما را با روش کنترل دسترسی ها آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

با اجرای یک اپلیکیشن برای اولین بار بر روی گوشی هوشمند، اجازه ی دسترسی به بخش های مختلف گوشی از شما درخواست می گردد. این دسترسی ها با توجه به نوع کاربرد اپلیکیشن به صورت پیشفرض در آن ها وجود دارد و شما باید برای استفاده از آن اپ، تاییدشان کنید. مثلا اگر اپلیکیشنی مثل واتس اپ را بر روی موبایل خود نصب کنید، دسترسی هایی مثل میکروفون، حافظه، لیست مخاطبان و دوربین از شما درخواست می گردد.

در این بین ممکن است برهی اپلیکیشن های نا معتبر به بخش هایی از گوشی شما دسترسی پیدا کنند که اصلا برای انجام کار خود به آنها نیازی ندارند. در این شرایط باید به سرعت دسترسی های نا مربوط را حذف نمایید. سیستم عامل اندروید برای کنترل این دسترسی ها، قسمت هایی را اختصاص داده تا برای هر اپلیکیشن به صورت جداگانه بتوان به بررسی این موضوع پرداخت.

حالا برای کنترل دسترسی ها باید چکار کنیم؟

کنترل دسترسی ها برای انواع گوشی های اندرویدی شبیه به هم است و فرق چندانی بینشان وجود ندارد. برای این کار کافیست به بخش تنظیمات گوشی یا settings بروید.

تنظیمات

 

سپس وارد قسمت Appsبشوید

بخش اپلیکیشن ها

 

برنامه ی مورد نظر خود که می خواهید دسترسی هایش را کنترل کنید، انتخاب کرده و روی آن بزنید.

لیست اپ ها

 

حالا در صفحه ی ظاهر شده بر روی Premissions بزنید.

کنترل دسترسی ها

 

با وارد شدن به صفحه ی درسترسی ها یا permissions، فهرستی از تمامی دسترسی های اپلیکیشن مورد نظر قابل مشاهده است که می توانید هر کدام از آن ها را فعال یا غیر فعال نمایید.

لیست دسترسی ها

 

هر چند وقت برای اطمینان از حفظ امنیت دستگاه خود، بهتر است به بخش Premissionsاپ های مختلف بروید و کنترل دسترسی را برای آن انجام دهید. مثلا یک اپلیکیشن دانلود منیجر که بر روی تلفن همراه خود نصب دارید می تواند به حافظه دستگاه دسترسی داشته باشید. اما اگر در لیست permissionsدیدید که مثلا به مخاطبین هم دسترسی دارد، حتما آن را غیرفعال کرده و یا اصلا به طور کلی اپ را از گوشی خود حذف کنید.

به طور کلی طبق نظر کارشناسان حوزه تکنولوژی نصب برنامه هایی که دسترسی های نا مرتبط با کار خود می خواهند می تواند تهدیدی جدی برای امنیت و حریم خصوصی افراد باشد. برای جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی، برنامه ها را از منابع معتبر دانلود کرده و دسترسی های آن را به دقت چک کنید.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

محمد | 1397/08/05

مرسی از مطالب خوبتون.

mehdi | 1397/08/05

بیشتر اپلیکیشنا دسترسی های اضافی میخوان

سحر | 1397/08/23

خیلی از اپلیکیش ها هستن که دسترسی های عجیب میخوان. اگر بهشون این دسترسی هارو هم ندیم کار نمیکنن

اشتراک گذاری