نویسنده: ملینا شمس

اندروید

دو غول تکنولوژی یعنی اپل و سامسونگ به دلیل کند کردن عمدی گوشی های قدیمی و نقض حقوق شهروندان، توسط سازمان نظارت بر بازار و رقابت ایتالیا جریمه شدند. در این مقاله می خواهیم ببینیم ماجرای این تخلف از چه قرار است و آیا واقعا برای کسب سود بیشتر این دو شرکت چنین کاری کرده اند یا خیر. با ما همراه باشید.

در اوایل سال 2017، مطالعاتی بر روی شرکت‌های اپل و سامسونگ توسط ایتالیایی ها انجام شد تا مشخص شود آیا این شرکت ها به عمد سرعت گوشی های هوشمند قدیمی را با ارائه ی بروز رسانی هایی کاهش می دهند یا خیر؟ اکنون بیانیه ای توسط سازمان غیر دولتی نظارت بر بازار و رقابت در ایتالیا (AGCM) صادر شده که سخن از جریمه اپل و سامسونگ به دلیل نقض حقوق مشتریان می گوید.

دلیل جریمه اپل و سامسونگ دقیقا چه بوده است؟

تخلف شرکت اپل

طبق بیانیه ی AGCM، اپل به خاطر مسائلی که برای کاربران آیفون 6 و مدل های مختلف آن در حین نصب ios 10 رخ افتاد، 5.7 میلیون دلار جریمه شد. قبلا هم متخصصان حوزه ی تکنولوژی عنوان کرده بودند که نسخه جدید آی او اس به قدرت پردازش بیشتری نیاز دارد و اگر این نسخه بر روی مدل‌های قدیمی‌تر آیفون نصب شود، به شکل غیر منتظره خاموش می‌شوند. بعد از آن اپل تصمیم گرفت با تعویض رایگان باتری گوشی های آیفون 6 مسئله را حل کند، ولی این کار نیز تاثیر چندانی نداشت و اپل مجبور به ارائه بروزرسانس 10.2.1 آی او اس شد. این آپدیت نیز بدون آن که به مشتریان اطلاع بدهد، برای جلوگیری از خاموش شدن ناگهانی گوشی، عملکرد پردازنده پردازنده ی آن را کاهش می‌داد و باعث کاهش شدید سرعت گوشی می‌شد.

مسئله به همین‌جا ختم نشد و اپل 5.7 میلیون دلار دیگر هم به دلیل عدم اطلاعات رسانی مناسب به مشتریان درباره ی باتری‌های گوشی‌ از جمله طول عمر باتری، نحوه نگهداری و چگونگی جایگزینی آن‌ها جریمه شد.

اپل

 

تخلف شرکت سامسونگ

سامسونگ هم از سویAGCM ، مبلغ 5.7 میلیون دلار جریمه شد. به گفته ی ایتالیایی ها، وقتی سامسونگ اندروید 6.0.1 را برای گوشی galaxy note 4 منتشر کرد، کسانی که این به‌روزرسانی را نصب کردند با کاهش عملکرد و کند شدن گوشی مواجه شدند. به همین دلیل بسیاری از صاجبان این تلفن ها هزینه‌های زیادی را برای تعمیر گوشی خود متحمل شدند.

اندروید مارشمالو برای سامسونگ گلکسی نوت 4 به اندازه مشکل اپل خبرساز نشد، اما اعتراضات بسیاری در مورد مشکلات گوشی مثل تخلیه سریع باتری و قطع اتصال دیتا منتشر شد و از این به روز رسانی به عنوان "مرگ نوت 4"یاد کردند.

طبق اعلام سازمان نظارت بر بازار و رقابت در ایتالیا، شرکت سامسونگ هرگز امکان بروز این مشکلات را با کاربران خود در میان نگذاشته است. البته هرگز این موضوع اثبات نشده که آیا این مشکلات به صورت عمدی توسط سامسونگ به وجود آمده اند یا خیر؟ ولی به هر حال این سازمان ایتالیای معتقد است که سامسونگ هیچ اطلاعات و هشداری به مشتریان خود نداده است و همین را مشکل اصلی می داند.

تخلف اپل و سامسونگ

در گزارش منتشر شده چنین عنوان شده است که هر دو شرکت سامسونگ و اپل مشتریان خود را مجبور کردند تا بروز رسانی های ارائه شده را بر روی تلفن های قدیمی خود نصب کنند که این امر باعث بروز مشکلات جدی و در عملکرد گوشی ها شده است. گفته می شود این کمپانی ها قصد داشتند با این کار، کاربران قدیمی را مجبور به تعویض گوشی های خود کنند. اپل اما نامه ای به کاربران خود نوشت و در آن بابت اتفاقاتی که باعث کند شدن آیفون های قدیمی شد ، عذرخواهی کرد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

iraj | 1397/08/07

این شرکتا به هر دری میزنن که سود بیشتر به دست بیارن

مهران رحیمی | 1397/08/07

بابا اپل که عذر خواهی کرد جبرانم کرد. دیگه چیکار باید بکنه

hadise | 1397/08/15

اپل شاااید ولی سامسونگ ازین کارا نمیکنه :)

اشتراک گذاری