نویسنده: ملینا شمس

رشد و توسعه فردی

برای اینکه بتوانید گام های ترقی را یکی پس از دیگری طی کنید و وظایفی که به شما محول شده را درست انجام دهید، باید پیش از هر چیز به خودتان انگیزه بدهید. حتما با خود فکر می کنید که چگونه این کار ممکن است؟ ما در این مقاله به شما کمک می کنیم تا روش های افزایش انگیزه آشنا شوید و آن ها را در زندگی خود بکار گیرید.

ابتدا از خود سوال کنید که آیا با انجام همه‌ی وظایف و کارهایی که به شما محول شده، به وجد می آیید؟! یا اینکه به طور کلی آغاز یک کار برای‌تان دشوار است؟ آیا به جای انجام کارهای انباشته شده‌ خود، دائما آن‌ها از آنها فرار می‌کنید؟ آیا همواره کاری که از آن بدتان می آید را در آخر فهرست فعالیت هایتان می‌گذارید؟

با انجام تست شخصیت شناسی شغلی میزان اعتماد به نفس خود را بسنجید و با مشاغل مناسب شخصیتتان آشنا شوید
 

حقیقت این است که تا کارها به عقب انداخته می شود، استرس و فشار مدام بر روی شما بیشتر و بیشتر خواهد شد. ادامه این روند موجب می شود که پس از مدتی اعتماد به نفس خود را از دست بدهید و احساس کنید به طورکل قدرت انجام آن کار را ندارید. آغاز کاری که برای‌مان هیچ جذابیتی ندارد اما حتما باید انجام شود بسیار سخت و دشوار است. اما چاره چیست؟ افزایش انگیزه برای هر فعالیتی مثل یک موتور محرکه‌ عمل خواهد کرد. پس باید انگیزه ی خود را در گام اول بالا ببرید.

11 راهکار عملی برای افزایش انگیزه

1- دیدگاه خود را نسبت به کارهای اجباری عوض کنید

مثلا سرو سامان دادن به قفسه‌ی بایگانی ممکن است خیلی لذت بخش نباشد؛ ولی اگر اینطور به این موضوع نگاه کنید که انجام این کار، موجب می‌شود بقیه به شما به چشم یک فرد شایسته، منظم و قابل تقدیر بنگرند، تحرک و انگیزه مورد نیاز را برای انجام آن پیدا خواهید کرد. اگر به مسائل بدین شکل نگاه کنید، بین انجام یک فعالیت ناخوشایند و نتیجه که مورد تشویق و توجه قرار گرفتن است، ارتباطی ایجاد کنید، می توانید با کمک آن، کارها را به خوبی پیش ببرید.

افزایش انگیزه

2- دلیل فعالیت هایی که انجام می دهید را بدانید

گاهی ممکن است به این قضیه فکر کنید که کار شما فعالیتی بی ارزش و بدون هدف است و چرا باید تمام زمان خود را صرف چنین کار کم اهمیتی کنید؟ یکی از راهکار های فوق العاده برای افزایش انگیزه در این شرایط، این است که همه ی ابعاد مثبت و فواید کار خود را لیست کنید. مقلا اگر به عنوان یک کارمند قسمت خدمات نظافتی در یک بیمارستان فعالیت می کنید، کار شما سبب می‌شود تا بیماران از حجوم میکروب‌ها و آلودگی‌ها در امان بمانند. یا اگر کسب و کار تان در زمینه تجهیزات و مبلمان اداری است، شما بهره وری را در میان کارکنان ادارات بالا می برید.

3- هدف های خود را مشخص کنید

 با مشخص کردن هدف های خود، آنچه که باید برای آن در زندگی بجنگید را خواهید شناخت و به طور دقیق خواهید دانست که به دنبال چه نوع کارهایی باید بروید. با تعیین این کار ها، دیگر برایتان خسته کننده نخواهند بود چرا که کاملا می دانید که با انجام همین کارهاست که به موفقیت های بزرگ می رسید.

4- کارها را به قسمت های کوچکتر تقسیم کنید

اگر سرو سامان دادن به همه‌ی مدارک موجود درون قفسه‌ی بایگانی شما کار بسیار زمان بر و سنگینی است می توانید این فایل‌ها را به بخش های کوچکتر تقسیم کنید. مثلا آن‌ها را بر طبق حروف الفبا در چند گروه گوناگون قرار دهید. پس از قرار دادن هر قسمت در جای خود، برای سازماندهی سایر قسمت ها نیز انگیزه پیدا خواهید کرد.

افزایش انگیزه

5- برای فعالیت هایتان انتظار و مسئولیت ایجاد نمایید

درباره‌ی کارها و فعالیت هایی که باید به اتمام برسانید و مدت زمانی که انتظار می‌رود آن فعالیت انجام شود، به مدیر و یا همکار خود توضیح دهید. هنگامی که دیگران از شما انتظار خاصی داشته باشند تا فلان کار در فلان روز به اتمام برسد، انگیزه تان دوچندان خواهد شد تا با بهتر و سریع تر کار کردن، قابلیت هایتان را به سایرین اثبات کنید.

با انجام تست شخصیت شناسی شغلی میزان اعتماد به نفس خود را بسنجید و با مشاغل مناسب شخصیتتان آشنا شوید
 

6- کنترل زمانتان را به طور کامل در دست داشته باشید

یاد بگیرید که چطور زمان تان را مدیریت کنید و از حداقل بازه های زمانی ممکن حداکثر استفاده را ببرید. می توانید یک برنامه‌ی زمانبندی شده‌ برای خود ایجاد نمایید که در زمانی معین و به شیوه‌ای موثر بتوانید آن را به اجرا بگذارید.

7- کارها را به عقب نیندازید

سعی کنید یک بار برای همیشه این عادت نادرست را کنار بگذارید. هنگامی که انگیزه تان برای به انجام رساندن یک کار کم است؛ این را بدانید که اگر آن کار به عقب بیفتد، تنها نتیجه ی ممکن کاهش بیشتر انگیزه‌تان خواهد بود تا جایی که دیگر این انگیزه به صفر خواهد رسید.

8- پس از دستیابی به هر موفقیت جایزه ای برای خود در نظر بگیرید

برای افزایش انگیزه با خودتان پیمان ببندید که اگر فعالیت مورد نظرتان را در زمان مشخص و با موفقیت به اتمام رساندید پاداش جذابی برای خود در نظر بگیرید. مثلا اگر کار کوچکی را به درستی انجام دادید پاداشی مثل بستنی یا هر خوراکی خوشمزه‌ی دیگر که دوست دارید بخرید و هنگامی که کار بزرگتری را با موفقیت پشت سر گذاشتید؛ خود را به یک رستوران برای صرف یک شام خوب و دلچسب دعوت کنید!

افزایش انگیزه

9- خود را از عواقب انجام ندادن کار بترسانید

با خود بگویید که اگر این مسئولیت را به درستی انجام ندهید پیش رئیس‌تان به شدت خراب می شوید. روی این قضیه متمرکز شوید و با تفکر در مورد اینکه برای مثال رئیس‌تان ذهنیتی بدی نسبت به شما پیدا خواهد کرد و ممکن است زمانی که به کمک او نیاز دارید و مثلا می‌خواهید برای انجام کارهای شخصی‌تان از او مرخصی بگیرید، با شما همکاری نکند. پس در خود این ترس را ایجاد کنید که حتما باید مسئولیت را به موقع و درست انجام دهید.

10- مسئولیت ها را با همکاران خود تقسیم کنید

گاهی خوب است وظایفی را که خیلی علاقه‌ زیادی به انجام آنها ندارید به یکی از همکاران‌تان (که می دانید او با این قضیه مشکلی ندارد) بسپارید و به جای آن، برخی از مسئولیت ها او که انجام آن برایتان شما لذت بخش تر است را بپذیرید. به طور کلی میتوانید در محیط کار از علایق، استعدادها و نیازهای یکدیگر جهت افزایش انگیزه و بهره وری بیشتر در انجام وظایف بهره بگیرید.

11- اطراف خود را پر از تقکرات مثبت و مثبت اندیشان کنید

قدرت افکار مثبت را به هیچ وجه دست کم نگیرید. جمله ی «من می‌توانم» را مدام با خود زمزمه کنید، در بیشتر موقعیت ها این جمله همه ی آن چیزی است که برای شروع یک فعالیت بدان نیاز خواهید داشت. علاوه بر این وقتی اطرافیانتان مثبت اندیش باشند، مدام را شما حمایت و تشویق می‌کنند که به راهی که دارید می روید ادامه دهید و عملا همین موضوع به افزایش انگیزه درونی شما تبدیل خواهد شد.

با انجام تست شخصیت شناسی شغلی میزان اعتماد به نفس خود را بسنجید و با مشاغل مناسب شخصیتتان آشنا شوید
 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری