نویسنده: فائزه اسفرورینی

کارآفرینی و استارتاپ

یک کارآفرین موفق خانم چگونه به این نقطه می رسد؟ وقتی بانویی تحت عنوان یک کارآفرین هدایت یک کسب و کار را به عهده می گیرد، هیچ چیز برایش تضمین شده نیست. پیش از این، بانوان خلاق با روحیه ی کارآفرینی به صنایع کلیدی دسترسی نداشتند. اما حالا دیگر شرایط عوض شده است و اینک دوره دیگری از تاریخ کسب و کارها را پیش روی خود می بینیم؛ دوره زنان کارآفرین.

15 توصیه مهم برای تبدیل شدن به یک زنان کارآفرین

1- کارشناسانی را استخدام کنید که بر کار خود تسلط کامل دارند

مدیریت یک کسب و کار موفق بسیار کار دشواری است. اکثر زنان کارآفرین کسب و کاری را هدایت می کنند، به دنبال لین هستند که افرادی آشنا را استخدام نمایند. این کار در اکثر موارد اشتباه محض است. ملاک اصلی شما برای جذب نیرو باید تجربه های مرتبط افراد باشد و باید آن هایی را در محل کار خود داشته باشید که بتوانند مثمر ثمر باشند.

زنان کارآفرین

2- استفاده از تکنولوژی را از یاد نبرید

فناوری به پیشرفت استارت آپ ها سرعت بیشتری می دهد. هیچ توجیهی وجود ندارد که شما در کسب و کار خود از تکنولوژی و فناوری بهره نبرید. پس باید متناسب با شغل خود، فناوری را به هر نحوی که شده به خدمت بگیرید.

3- پیروی از قانون را جدی بگیرید

به هیچ وجه نباید از قوانین تخطی نمایید. این قوانین هرچه که باشند باید به طور کامل اجرا شوند. یک وکیل را به خدمت بگیرید تا در زمان ایجاد یک کسب و کار جدید از منافع شما دفاع نماید. هزینه کردن در این زمینه ها را هیچگاه بیهوده در نظر نگیرید و آن را نوعی سرمایه‌گذاری برای خود تلقی کنید.

4- بازار متناسب با روحیات خود را انتخاب نمایید

عده ای از خانم ها فقط مطابق وابستگی‌های شخصی خود تصمیماتی را می گیرند که هیچگونه مطالعه و امکان سنجی پشت آن نیست. در حالی که این کار کاملا غلط است. پس قبل از هرچیز، حقایق را همواره در نظر داشته باشید و متناسب با آن شروع به کار نمایید.

5- روابط اجتماعی خود را بیش از پیش بهبود ببخشید

اکثر زنان کارآفرین بازاریاب‌های شبکه‌ای طبیعی هستند. اما علاوه بر این، در ایجاد گروه‌ها و کانال هایی در شبکه‌های اجتماعی هم مهارت دارند. شما می‌توانید کسب و کار خود را از طریق تبلیغات رسانه‌ای یا دهان به دهان هم گسترش دهید.

6- روی ایده خود به طور کامل مطالعه انجام دهید

برای اینکه از بروز هرگونه خطا و اشتباه پرهزینه در کسب و کار خود پیش گیری نمایید، باید ایده خود را مورد مطالعه و بررسی قرار دهید. شاید کسب وکاری که در پی انجام آن هستید به ظاهر و در روی کاغذ بسیار فوق العاده به نظر بیاید اما شما تا زمانیکه مطالعات تان به طور کامل و وسیع انجام نشده، همواره باید با احتیاط کامل گام بردارید.

کسب و کار بانوان

7- منتظر پول هنگفت در ابتدای کار نباشید

پیش از آغاز کسب و کارتان لزونی ندارد که همه ی پول مورد نیاز شما تامین شود. باید به مسیر خود ادامه دهید و در مقابل چالش ها سر خم نکنید. می‌توانید یک ایده کسب و کاری کوچک با هزینه‌های نسبتا کم را آغاز نمایید.

8- قیمت گذاری صحیح روی محصولات خود داشته باشید

تایین ناصحیح قیمت محصولات، می تواند مشتریان تان را از شما دور سازد. پس همواره به مسئله ی قیمت گذاری بهای بسیار دهید و نوسانات بازار و اقدامات رقبای خود را به طور کامل تحت نظر داشته باشید.

9- اولویت اول کاری تان باید ارائه محصولات با کیفیت باشد

خدمات و محصولات با کیفیت پایین می تواند به سرعت کسب و کار تان را زمین گیر نماید. پس برای اینکه شغلتان را از این خطر دور نگه دارید، باید آن چیزی را عرضه کنید که بازار واقعا می پسندد و بدان نیاز دارد. بنابراین انجام تحقیقات کامل در مورد نیاز های اساسی بازار امری بسیار ضروری به نظر می رسد.

10- بومی سازی ایده ها

پیشرفت یک ایده در بعضی از بازارها نیازمند بومی‌سازی در وسعت خیلی زیاد است. پس از مدل‌سازی یک ایده ی نو، آن را به شکلی تغییر دهید که شرایط اجرای آن در یک بازار بومی وجود داشته باشد. اگر این چنین نباشد، دستیابی به موفقیت برای یک بانوی کارآفرین کار بسیار دشواری خواهد بود.

11- روی هزینه های خود کنترل کامل داشته باشید

خرج های بیش از اندازه از اساسی ترین مشکلاتی است که بانوان کارآفرین اغلب با آن دست به گریبان هستند. هزینه های افراطی برای خرید تجهیزات نو و دست اول و پرداخت هزینه های سنگین برای تبلیغات، قطعا کار شما را در جایی به بن بست می کشاند. در این شرایط بهترین و عقلانی ترین کار این است که تا جای ممکن هزینه ها را کاهش داد و فقط آن تجهیزاتی را خریداری نمود که فوق العاده ضروری هستند.

کارآفرینی بانوان

12- مشتریان خود را به طور کامل بشناسید

داشتن اطلاعات کافی راجع به مشتریانتان و قدرت خرید آنها می‌تواند به کسب و کار شما جهت گیری مناسب بدهد. اگر در بازار تغییراتی رخ بدهد، باید خود را به هر نحوی که شده با آن سازگار نمایید.

13- از رقابت در حیطه کاری خود نهراسید

شما باید همه ی تلاش خود را به کار بگیرید تا بهترین کالا یا خدمات ممکن را برای مشتریان خود فراهم کنید. وجود فضای رقابتی سنگین لازمه ی پیروزی هر نوع کسب و کار می باشد. اما خیلی از کارفرمایان از این موضوع بسیار ترس دارند. اما حقیقت این است که باید به جای ترس و وحشت، آن را به گرمی در آغوش بگیرید.

14- از رسانه های اجتماعی قافل نشوید

اگر میخواهید به عنوان یک کارآفرین، در بازار رقابتی امروز حرفی برای گفتن داشته باشید، هرگز نباید رسانه های اجتماعی را از یاد ببرید. اگر در این بستر ها فعالیت مستمر داشته باشید، می توانید به آرامی از رقبای خود سبقت بگیرید، خود را به مخاطبین نشان دهید و برای محصولاتتان مشتری پیدا کنید. دیدگاه حرفه‌ای از رسانه های اجتماعی باعث می شود که بتوانید برند خود را تثبیت نمایید.

15- مدام به فکر افزایش سود خود باشید

شما باید بتوانید از رویکردهایی نوین جهت افزایش سود کسب وکارتان استفاده نمایید. برای مثال در یک شرکت مشاوره سرمایه‌گذاری کنید و از خدمات آنها بهره بگیرید یا از طریق اینترنت رویکردهای دلخواه خود را بیابید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری