نویسنده: مصطفی حافظی

کارآفرینی و استارتاپ

امروزه استراتژی‌هایی که در بازاریابی به کار گرفته می شود بسیار متنوع‌تر و پیشرفته تر از گذشته است و این استراتژی‌ها به طرق مختلف در حال انجام هستند. شما هم برای این‌که بتوانید در این عرصه رقابت بمانید، راهی جز بازبینی دقیق بر استراتژی های بازاریابی‌تان ندارید.

آنچه که بسیار اهمیت دارد این است که با احتیاط حرکت کنید. کارهای شتاب‌زده می تواند هزینه های  فراوانی را بر کسب و کارتان متحمل کند. شما می توانید با یک بازبینی اصولی، استراتژی بازاریابی‌تان را تغییر دهید و آن را به درآمد زایی بیشتر نزدیک نمایید. هر  قدم نادرست که در بازاریابی برداشته می شود، می تواند بخش عظیمی از زمان و پول سازمان یا شرکت را نابود کند. در این مقاله می خواهیم 5 اشتباه در بازاریابی را باهم بررسی کنیم که می تواند صدمات جبران ناپذیری را به کسب و کارتان وارد کند.

استراتژی بازاریابی

5 خطای نا بخشودنی در بازاریابی

1- اکتفا کردن به شخصی سازی

شخصی‌سازی این روزها تقریبا مورد توجه همه است، اما بازاریاب ها هنوز با دشواری می‌کوشند تجربیات متفاوتی را برای مشتری خود خلق کنند. اینکه شما پیام‌هایتان را شخصی‌سازی می‌کنید یا نه مسئله مهمی نیست زیرا امروزه همه به نحوی این کار را می‌کنند. اما آیا این کار ها را انجام می دهید:

آیا هنوز با افزودن "اسم کوچک"مشتریان خود، کار شخصی‌سازی را در ابعادی وسیع انجام می دهید؟

آیا در کنار شخصی سازی به مبانی فردی‌سازی نیز توجه می کنید؟

پژوهش‌های اخیر نشان داده‌است تنها ۶ درصد بازاریاب ها در سراسر جهان در کانال‌های آنلاین و آفلاین، دیدگاه نمایه‌ای واحد برای مشتریان دارند. اگر شما جزء این 6 درصد نباشید که احتمالا نیستید! بازاریابی‌تان به اندازه‌ی کافی هدفمند و ثمر بخش نخواهد بود.

2- جدی نگرفتن قانون 80/20

حتما تا به حال راجع به قانون ۲۰/۸۰ یا اصل پارتو مطالبی شنیده اید. به طور خلاصه این قانون چنین می گوید که ۸۰ درصد آنچه به دست می آوریم از ۲۰ درصد کارهایمان نشات می گیرد. اما واقعا چقدر از این قاعده برای پیشبرد اهداف بازاریابی خود استفاده کرده اید؟

تفاوتی ندارد که بر روی بازاریابی محتوا تمرکز کنید یا بازاریابی رسانه‌های اجتماعی را مورد توجه قرار دهید. ۸۰ درصد تلاش‌تان باید صرف ارزش‌آفرینی برای مخاطب‌تان باشد. ۲۰ درصد برای فعالیت‌های پیشبردی باقی می‌ماند. این امر سبب می‌شود که مخاطبان‌تان همواره مشتاق بمانند و رابطه‌ای که با شما ایجاد می کنند بلندمدت باشد.

قانون 20 80

3- عدم توجه به حفظ مشتریان فعلی

فراموش نکنید فروش به کسی که قبلا پل های ارتباطی را با وی شکل داده اید بسیار ساده تر است و همچنین مشتریان فعلی سودآوری بیش‌تری برای سازمان یا شرکتتان دارد. پس اصلی ترین اساس برای استراتژی بازاریابی شما باید حفظ مشتری فعلی باشد.

یک آمار جالب در این رابطه وجود دارد که می گوید احتمال اینکه کالا یا خدماتی به مشتری فعلی فروش برود ۶۰ تا ۷۰ درصد است در حالی که این احتمال در رابطه با مشتریان احتمالی جدید به ۵ تا ۲۰ درصد می رسد.

از طرف دیگر جذب یک مشتری جدید، بیش از 6 برابر حفظ مشتری فعلی برایتان هزینه بر است.

وقتی کسی مشتری پروپاقرص شماست، هرگز نباید ارتباط با او را قطع کنید. ایجاد حس وفاداری در مشتریان بسیار کار سختی است و این احساس وفاداری در این خلاصه می شود که به نحوی برای مشتری خود ارزش‌آفرینی کنید. تنها به این روش است که می توانید او را برای همیشه مشتری خود باقی نگه دارید.

مطالب مرتبط: راه های جذب مشتری بدون صرف هزینه های سنگین برای تبلیغات!

4- غفلت از بستر های نوین بازاریابی

شرکت‌های موفق همواه همه ی تلاش خود را به کار میگیرند تا از قدرت نفوذ هر کانال بازاریابی استفاده کنند. آنها هرگز خود را با کانال‌ها و استراتژی‌های قدیمی محدود نمی‌کنند. طبق تحقیقی که مدرسه‌ی کسب و کار هاروارد انجام داده، خرده‌فروشانی که از چندین روش و استراتژی بازاریابی بهره می برند، از کسانی که فقط یک کانال را به کار می‌گیرند، سودآوری بیش‌تری دارند.

دنیای تکنولوژی همواره در حال تغییر و تحول است و با سرعت زیادی به سمت تکامل پیش می رود. ایجاد کانال‌های بازاریابی نوین با استفاده از این فناوری های پیشرفته برای برقراری ارتباط با مخاطبان اهمیت بسیار زیادی دارد.

6- عدم انتقال پیام های متقاعد کننده به مخاطبان

شاید بزرگترین خطایی که بازاریاب‌ها مرتکب می‌شوند همین موضوع باشد. آنها قبل از انتقال یک پیام خاص به مخاطب، آن را خوب تجزیه و تحلیل نمی کنند و به تاثیر گذاری آن اهمیتی نمی دهند.

به این موضوع فکر کنید که می‌خواهید مشتریان بالقوه ی شما باید چه موضوع مهمی را از شما و محصولتان بدانند. پس از اینکه به آن پی بردید حالا باید در نوشتن وبلاگ خود، آماده‌سازی یک ایمیل، نوشتن یک نامه در فیس‌بوک، یا درست کردن یک پاپ‌آپ از آن استفاده کنید. توجه کنید که هر کلمه‌ای که به کار می برید باید پیام‌تان را به‌طور کاملا شفاف و قانع کننده به مخاطب منتقل کند.

این روزها در بازاریابی فقط استراتژی یا کانال آن مورد اهمیت نیست، بلکه پیامی هم که قرار است به مشتریان ارسال شود از اهمیت زیادی برخوردار است.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

سیامک سهیلی | 1397/08/22

راجع به قانون 80 20 یه مقاله بنویسید. به نظر قانون جالبی میاد

اشتراک گذاری