نویسنده: ملینا شمس

ویندوز

درست مثل ویروس های بدن انسان، ویروس های کامپیوتری نیز دارای انواع و اقسام گوناگونی هستند و هر کدام از آنها می‌توانند آسیب های متفاوتی را برای کامپیوتر هایتان به همراه داشته باشند. قطعا رایانه شما نمی‌تواند برای برطرف شدن مشکل و از بین رفتن یک ویروس خطرناک چند هفته‌ای را استراحت کند و یا آنتی بیوتیک مصرف نماید! تاثیراتی که این ویروس ها دارند در برخی موارد واقعا جبران ناپذیر می باشد. آنها می توانند فایل‌های شخصی تان را به طور کامل حذف کنند، به طرق مختلف اطلاعاتتان را به سرقت ببرند و یا حتی به راحتی در شبکه های کامپیوتری سازمان‌ها و ادارات مختلف وارد گردند.

 

در این مقاله می خواهیم شما را با 6 ویروس خطرناک کامپیوتری آشنا کنیم که می توانند صدمات جدی بر سیستم تان وارد نمایند.

ویروس خطرناک

6 ویروس خطرناک کامپیوتری

1- بوت سکتور (Boot Sector)

برای یک کاربر، بوت سکتورها از مخرب ترین ویروس ها به شمار می‌روند. پاک کردن رایانه از این نوع ویروس خطرناک کاری دشوار است و معمولا باید سیستم به طور کامل فرمت شود. این ویروس قادر است روی بوت رکورد کدگذاری انجام دهد و امکان دسترسی به آن را از کاربر بگیرد. اگر زمانی چنین اتفاقی برای سیستم تان افتاد، مجبور هستید سیستم را به طور کلی فرمت نمایید.

این نوع ویروس ها اکثرا از فلش ها و هارد اکسترنال گسترش می یابند. دهه‌ی ۹۰ میلادی را می توان زمان اوج فراگیریی آن ها دانست. وقتی که استفاده از فلاپی دیسک‌ها خیلی رواج داشت. اما حالا هم می‌توان این فایل‌ها را در USBدرایو‌ها و یا حتی در ایمیل‌ها مشاهده نمود. البته در سال های اخیر با توجه به تغییراتی که در معماری BIOSصورت گرفته، حمله ی این ویروس ها مانند گذشته کشنده نیست.

2- دایرکت اکشن (Direct Action)

یکی از دو نوع اصلی ویروس هایی که قادر است فایل های مختلف را آلوده نماید Direct Actionاست. (نوع دیگر، ویروس های ساکن می باشند). از این ویروس به عنوان یک ویروس activeیا فعال یاد می شود که هیچوقت خودش را در جایی از سیستم مخفی نمی‌کند و به محض آلوده کردن قربانی، تمام حافظه‌ی کامپیوتر را بطور کامل در بر می گیرد.

فایل‌های exeو comجاهایی هستند که می توان این قبیل ویروس ها را مشاهده کرد. به محض اجرای این فایل ها، Direct Actionدر رایانه شما متولد شده و به آرامی کل کامپیوترتان را درگیر خواهد کرد.

اما نکته ای که راجع به این ویروس وجود دارد این است که قادر به حذف فایل‌های شخصی­تان نیست و همچنین نمی تواند سرعت کامپیوترتان را پایین بیاورد. ولی ممکن است امکان دسترسی به بعضی از فایل‌ها را از شما بگیرد. خوشبختانه این بدافزار با استفاده از برنامه‌های آنتی ویروس قابل تشخیص است و حذف هستند.

ویروس

3- ساکن (Resident)

یکی از اصلی ترین ویروس ها یی که قادر هستند فایل‌های درون کامپویتر را آلوده کنند، ویروس های ساکن یا Residentمی باشند. Residentها دیگر مثل Direct Actionبرای شروع به کار نیاز به اجرای یک فایل ندارند و می توانند به صورت خودکار در سیستم متولد شوند. این ویروس ها به شکلی هستند که اگر شما فایل آلوده ی اصلی را هم حذف کنید، باز به صورت پنهان در سیستم تان باقی می مانند. به همین دلیل کارشناسان حوزه تکنولوژی، اکثرا از آن به عنوان ویروس خطرناک تری نسبت به Direct Actionیاد می کنند.

پیدا کردن و حذف ویروس های ساکن، با توجه به روش برنامه نویسی­شان می‌تواند خیلی سخت باشد. آن ها عموما در دو گروه مختلف قرار می گیرند: ویروس ها یی که انتقال­شان با سرعت بالا اتفاق می افتد و ویروس ها یی که به آهستگی سرایت می‌کنند. ویروس های گروه اول اگرچه سرعت­شان در آلوده کردن سیستم بالاست اما به نسبت پیدا کردنشان هم ساده تر است. در مقابل، گروه دوم اگرچه سرعت سرایتشان کم است ولی یافتن شان خیلی سخت خواهد بود.

4- ویروس­های چند جزیی

در حالی که بسیاری از ویروس ها فقط برای این ساخته شده اند که نوعی خرابکاری را در سیستم قربانی انجام دهند، اما برخی دیگر، فقط به همین خرابکاری بسنده نمی کنند. این نوع ویروس قادر است به از راه های گوناگونی وارد کامپیوتر شود و در صورت وارد شدن می تواند از طرق مختلف بسته به نوع برنامه نویسی و سیستم عامل قربانی کارهای مخربش را به انجام برساند.

ویروس ها ی چندجزیی همزمان هم فایل‌های اجرایی را مورد تهاجم قرار می دهند و هم سکتور‌های بوت را آلوده می سازند. همین عملیات چند جانبه می تواند کار از بین بردنشان را کمی سخت تر سازد. گاهی ممکن است پس از شناسایی و حذف فایل های آلوده ی یک کامپیوتر، ویروس در سکتور بوت باقی مانده باشد. این امر باعث می شود تا به راحتی و با روشن شدن کامپیوتر مجددا کل سیستم را در بر بگیرد.

5- چندریخت (Polymorphic)

شرکت سیمنتک معتقد است که تشخیص ویروس ها ی پولیمورفیک کار دشواریست. این شرکت که در زمینه‌ی امنیت کامپیوتر‌ها فعالیت دارد، ادعا می‌کند که تولید کنندگان آنتی ویروس باید چندین روز و یا حتی گاهی چندین ماه بر روی روش‌های یافتن این نوع ویروس ها وقت صرف کنند.

اما چرا یافتن ویروس خطرناک پولیمورفیک تا این حد سخت است؟ جواب این سوال در نام خود ویروس نهفته است. یک آنتی ویروس فقط قادر است یک نوع از یک ویروس خاص را وارد بلک لیست خود کند. اما وقتی ویروس چند ریخت می شود، می‌تواند با تغییر الگو‌های باینری خود هربار به یک شکل و شمایل در بیاید و کار را برای یافتنش دشوار سازد.

6- اوررایت (overwrite)

شاید بتوان Overwriteرا ترسناک‌ترین ویروس در این لیست خواند. ممکن است کل سیستم را به خطر نیندازد اما می‌تواند به سرعت همه‌ی فایل‌های آلوده را حذف کند! فقط یک راه وجود دارد که می توانید از شر این ویروس خلاص شوید. حذف کردن فایل های آلوده. بدیهیست با انجام این کار، فایل تان را هم از دست خواهید داد. این ویروس می‌تواند همه نوع فایل‌ها را تهدید کند.

ویروس ها ی Overwriteخیلی قابل رویت نیستند و اکثرا از طریق ایمیل‌ها منتقل می شوند. احتمالا کاربران معمولی نتوانند این نوع ویروس ها را به سادگی در ایمیل هایشان تشخیص دهند. Overwriteها در سال ۲۰۰۰ و با حضور ویندوز ۲۰۰۰ و ویندوز NTدر اوج خود قرار داشتند و کامپیوتر‌های بسیاری را مورد حمله قرار داده بودند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

سارا کمالی | 1397/08/26

لطفا بگید کدوم آنتی ویروس مناسب تره واسه پاک کردن ویروس های خطرناک ممنون

اشتراک گذاری