نویسنده: مصطفی حافظی

کارآفرینی و استارتاپ

قطعا تا کنون این نوع مطالب را زیاد دیده اید و احتمالا این بار هم آخرین بار نخواهد بود اما ما در اینجا کلیشه‌ها و حرف‌های رویایی را به کل کنار برده ایم تا اندکی بیشتر با رمز و رازهای بعضا تلخ پولدار شدن آشنا شویم. شما با مطالعه این مقاله می توانید تصویر روشن تری از آینده خود داشته باشید و قرار نیست با جملات کلیشه‌ای و پوچ نا امید شوید. وقتی شما مسیر روشنی را بیابید و به آن باور داشته باشید. نقطه عطفی در زندگی تان به وجود آمده که باید قدرش را بدانید. در ادامه به بیان 7 روش پولدار شدن می پردازیم که قطعا به شما کمک خواهد کرد. با ما همراه باشید.

7 روش پولدار شدن را بشناسید

1- علاقه و رویای اصلی خود را بیابید

آتش انگیزه ی انسان فقط با این کار روشن می‌شود تمام افراد موفق و یا حتی به ظاهر موفقی هم به این موضوع کاملا ازعان دارند. ادامه دادن مسیر بدون انگیزه و به زور مسائل مختلف خیلی آسان نیست و بهتر است موتور محرک خود را بیابید. اگر از مسیری که می‌روید لذت ببرید تک تک سلول های بدنتان به کار خواهد افتاد.

شما هیچوقت نمی توانید در شغل یا کاری که اصلا به آن علاقه ای ندارید پیشرفت کنید. باید به این ایمان برسید که اگر به دنبال عشق و علاقه خود بروید ناگهان زندگی تان متحول میشود و ذهن شما حرف‌هایی می‌زند که حتی فکر آن را هم نمی‌کردید.

علاقه برای پولدار شدن

2- بهترین کارمند ممکن باشید و در بهترین شرکت ها کار کنید

بسیاری فکر می کنیم برای پولدار شدن نباید برای شخص دیگری کار کنیم. در حالی که اکثر ما ها کارمند هستیم. پس چه کار باید بکنیم؟ باید از این کار دست بکشیم؟ به بهانه ی اینکه مانعی برای رسیدن به آرزوهای ماست؟ جواب قطعا "خیر"است.

محل کار شما هر چقدر هم که پول خوبی برایتان نداشته باشد، بهترین مکان برای نمایش توانایی‌ها و خلق موقعیت های جدید برای شماست. همین کارمند بودن بهترین فرصت برای شما باشد تا به سمت موفقیت های عظیم قدم بردارید. اما یک مسئله مهم وجود دارد و آن این است که باید هم جای درست کار کنید و هم بهترین خودتان باشید. برخی شرکت ها موقعیت های بیشماری برایتان ایجاد می کنند و تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که به بهترین شکل ممکن خودتان را نشان دهید.

پس به جایی که در آن کار میکنید هم فکر کنید، اگر در محل مناسبی کار نمی کنید. اگر شرایط کاریتان به شکلی است که افراد تنبل و غیرمتخصص گرد هم جمع شده اند و هیچ چیز جدیدی به شما اضافه نمی شود، با یافتن اولین فرصت آنجا را ترک کنید.

بهترین کارمند

3- یادگیری باید کار هر روز شما باشد

اگر می خواهید در یک رشته ی خاص به بالاترین درآمد ها برسید باید در آن به تخصص بالا برسید. تخصص پیدا کردن باید آهسته و پیوسته انجام شود و اینطور نیست که ناگهان ظرف یک هفته ناگهان به کوهی از دانش ارزشمند دست یابید. به قول معروف باید دود چراغ بخورید تا چیزی دست گیرتان شود.

پس به طور مداوم یادگیری و رشد باید ادامه داشته باشد. اگر اینچنین نشود بسیاری از فرصت هایی که برای یادگیری مطلبی جدید به دست می آید به مرور از دست می رود و چیزی جز حسرت برایتان باقی نمی ماند. گاهی حتی کوچکترین تخصص‌ها و کم‌درآمد ترین آن ها می‌توانند تبدیل به یک شغل بسیار پر سود بدل شود، اما اگر در آن کار به استادی رسیده باشید.

گاهی برای متخصص شدن باید یک کار بلد یا مربی چیدا کنید، البته همیشه این امکان در دسترس نیست، ولی در بسیاری از مواقع وجود یک الگوی همیشه در دسترس، مشکلات زیادی را از شما حل خواهد کرد.

اهمیت یادگیری

4- به جنگ چالش ها بروید

رسیدن به هر هدفی بدون زحمت نیست. همانطور که برای تناسب اندام باید تمرینات هوازی سختی انجام دهیم. به دنبال خوراکی های مناسب باشیم و مدام به دنبال توصیه های جدید برای لاغر شدن بگردیم. تلاش برای پولدار شدن هم باید به همین شکل باشد.

آرنولد شوارتزنگر: نمی‌توانید وقتی دست‌تان توی جیب‌تان است از نردبان موفقیت بالا بروید.

شاید این حرف ها کمی شعاری به نظر برسد ولی واقعیت امر این است که نابرده رنج، گنج میسر نمی شود، باید هوشمندانه‌تر زندگی کنید و از انرژی خود را در راه رسیدن به موفقیت بیشترین استفاده را بکنید، زیرا توانی که در یک 24 ساعت دارید، مانند زمانتان محدود است. مثلا اگ می خواهید زمانی را به قدم زدن اختصاص دهید که البته کار بسیار مقیدی هم است، می توانید به جای اینکه از زمان شب های خود برای قدم زدن در پارک اختصاص دهید ، هر روز صبح تا محل کار پیاده‌روی کنید. با این کار با یک تیر دو نشان زده اید، هم به محل کار رسیده اید و هم کمی در صرف زمان صرفه جویی می شود.

باید این را بدانید که پولدار شدن با دست روی دست گذاشتن و بیخیالی، مگر آنکه شرایط ویژه داشته باشید. پدرتان قبلا این زحمت ها را کشیده باشد و یا خدای نکرده از راه خلاف پول درآورید که در این صورت دلیلی برای خواندن ادامه‌ی این مقاله وجود ندارد. پس باید تصمیم خود را بگیرید.

معمولا وقتی ما با یک ایده یا پروژه روبرو می شویم، خود را کنار می کشیم و منتظر می مانیم تا بقیه دست به کار شوند و اگر به توفیقی رسیدند شما هم آن راه را دنبال کنید. دقیقا همین امر باعث عقب ماندن شماست. از چالش جدید به هیچ وجه نترسید. در شرکت و محل کار خود به دنبال آن باشید. هر پروژه جدیدی که پیش آمد مشتاق باشید خود را با آن بیازمایید.  

چالش

5- موبایل زمان شما را می کشد! کمتر از آن استفاده کنید

یک ساعت زمان برای شما، برای یک گارسون که با همه وجود در رستوران مشغول کار است و به نحوی رستوران داری را یاد می گیرد و یا برای یک دانشجو که در حال تحصیل است، کاملا برابر می باشد. شما این ساعت ها و دقایق را صرف وقت گذرانی در تلگرام و اینستاگرام کرده اید، آن گارسون به کارش ادامه داده و با جمع کردن سرمایه ای یک رستوران کوچک تاسیس کرده و آن دانشجو، دکترای رشته‌ی مورد علاقه‌اش را گرفته و در حال ساخت آینده ی خود است.

البته این چنین نیست که بگوییم هرکس از تلفن همراه استفاده کند فقط وقتش را نابود کرده است. می توان از همین دستگاه به عنوان یک مربی استفاده کرد و در زمان های بیکاری مطالب جدیدی آموخت.

ساعت هایی که می گذرند مثل سرمایه ای هستند که می شود آن را در تفریحات صرف کرد یا در ساخت آینده ی روشن تر. باید تصمیم تان را بگیرید. اگر می خواهید ببینید واقعا از تلفن همراه خود چه استفاده هایی می کنید کافیست نگاهی به برنامه های نصب شده روی تلفن همراه خود بیندازید. آیا اکثر آن ها بازی هایی هستند که فقط وقت شما را می کشند یا اینکه نرم افزاری برای یادگیری زبان هم در گوشی خود دارید؟ اگر واقعا می‌خواهید طعم ثروتمند شدن را بچشید، باید مسیر زندگی خود را از همه لحاظ متناسب با این هدف تنظیم کنید. تلفن های هوشمند هم می توانند پلی به سمت خوشبختی باشند و هم راهی به سوی بدبختی! انتخاب با شماست.

استفاده از موبایل

6- مثل پولدار ها زندگی کنید

ممکن است با خود بگویید من نمی خواهم تظاهر به چیزی کنم. اما هدف شما یک چیز است و آن هم "چگونه پولدار شدن". پس باید در این راه واقعیات را بپذیرید. شما باید در اولین قدم تفکرات قدیمی را گوشه ای برای همیشه دفن کنید. چه خوشتان بیاید و چه نه، در زندگی ظاهر خیلی اهمیت دارد.

در یک جلسه‌ی کاری یا مصاحبه‌ی شغلی شما می توانید با گذشت ۵ ثانیه‌ی اول قضاوت شوید. آن هم فقط از روی ظاهر! اگر ظاهری ژولیده و نامنظم داشته باشید کاملا بر روند استخدام شما تاثیر منفی خواهد گذاشت. یک ظاهر شیک و گران قیمت می تواند نظر کارفرما را به کلی تغییر دهد.

گاهی حتی ولخرجی کنید و یک سفر یکی دو روزه به جایی گران قیمت بروید. این کار به شما فرصت می دهد در محلی قرار بگیرید که ثروتمندان هستند. در چنین شرایطی شانس یافتن دوستانی از این تیپ هم بیشتر می شود.

مثل پولدار ها

7- مهارت هایی را یاد بگیرید که کمیاب و ارزشمند هستند

خاص بودن یا کمیاب بودن یکی از اساسی ترین اصول پولدار شدن است. مانند طلا و الماس که کمیاب و با ارزش است. مثلا اگر بخواهید یک زبان جدید بیاموزید. با کمی جستجو می توانید دریابید که تقریبا 80 درصد افراد زبان انگلیسی و بقیه فرانسوی، آلمانی و اسپانیولی را به عنوان زبان دوم برگزیده اند. از طرفی روابط ایران با کشور چین روز به روز در حال افزایش است و نقش این کشور در اقتصاد جهانی، دائما پر رنگ تر می شود. چطور است چینی یاد بگیرید؟ حتی اگر نصفه نیمه آن را بلد باشید می توانید چند برابر افرادی که انگلیسی می دانند کسب درآمد کنید.

در کسب و کار های دیگر مانند کامپیوتر، هنر و صنعت هم این موضوع صادق است. البته در همه جای دنیا همیشه این چنین نیست که تخصص های کمیاب بیشترین درآمد ها را داشته باشند. آن ها گاهی به این دلیل کمیاب هستند که اساسا کار کمتری برایشان است یا بسیار بسیار حوزه ی سختی هستند.‌ اما در ایران شرایط اندکی متفاوت است. هستند تخصص‌های نسبتا ساده و پرتقاضایی که برای بسیاری از افراد شناخته شده نیست. فراگیری مهارت هایی در این زمینه ها می تواند فرصت درآمد‌های فوق العاده ای را به وجود آودند. مسئله ی مورد توجه دیگر این است که باید بدانید چقدر در تخصصی که دارید نادر هستید و متناسب با آن قیمت را بالا ببرید، چون کارفرما بیشتر به منافع خود فکر می کند و ارزش‌گذاری دقیقی بر روی شما و مهارت هایتان انجام نمی‌دهد.

مهارت های کمیاب

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری