نویسنده: رزا عابدی

استخراج بیت کوین

 

در این بخش از موبایار قصد داریم شمارا بانحوه استخراج بیت کوین،ضرر و سود آوری آ« و دیگر موارد مربوط به کسب درآمد از این ارز دیجیتال آنشا کنیم. مطالب ذکر شده در این مقاله طبق لیست زیر خدمتان شما مخاطبین همیشگی و همراه موبویار ارائه خواهد شد:

فهرست مطالب:

 • قدم اول خریداری دستگاه استخراج بیت کوین ( اسیک ماینر )

 • قدم دوم انتخاب استخر ماینینگ

 • قدم سوم نصب نرم افزار بیت کوین

 • قدم چهارم نحوه راه اندازی دستگاه ماینینگ

 • آیا می‌توان بیت کوین را روی سیستم عامل‌های اندروید یاios استخراج کرد؟

اگر واقعا علاقمند به استخراج بیت کوین هستید باید بگوئیم که اینکار شدنی است هرچند که برای خیلی از مردم در کشورها و منطقه های مختلف نمیتواند بازگشت مالی چشمگیری داشته باشد.حتی برای ما که در ایران زندگی میکنیم.استخراج بیت کوین صنعتی نسبتا تخصصیست و مصرف برق بسیار بالایی دارد به همین جهت باید در سوله یا انبار هایی که برق ارزان قیمت دارند و از همه مهمتر در کشورهایی که نرخ برقشان پایین است مبادرت به استخراج آن شود.اگر در ایران قصد استخراج دارید توصیه میشود حتما قبل از آن مکان صحیحی را انتخاب کنید. اگر بخواهیم صادق باشیم باید بگوئیم استخراج بیت کوین بری عام مردم توصیه نمیشودچرا که امروزه بیت کوین را در کارگاه های بزرگی که مجهز به سیستمات خنک کننده قوی و سخت افزارهای تخصصی هستند که  24 ساعته در حال کار و مصرف انرژی هستند استخراج میکنند.اما اگر به دنبال کمی ماجراجویی هستید و به فکر درآمد حاصل از آن نیستید مراحل زیر میتواند به شما کمک کند:

قدم اول خریداری دستگاه استخراج بیت کوین ( اسیک ماینر )

شما بدون داشتن یک اسیک ماینر (ASIC miner)قادر به استخراج بیت کوین نخواهید بوداین دستگاه ها سخت افزار هایی تخصصی برای استخراج بیت کوین هستند که کمپانی بنام بیت مین سازنده اصلی آن است. البته به تازگی سامسونگ هم اعلام کرده وارد این بازار خواهد شد.در ایران هستند فروشندگانی که این دستگاه را میفروشند البته میتوانید آنرا ازخارج از کشور هم خریداری کنید.اما نکته حیاتی برای شما این است که به هیچ عنوان برای استخراج بیت کوین از لپتاپ یا سیتم خانگیتان استفاده نکنید! از این طریق شما حتی سالانه یک سنت هم سودی نخواهید برد جز اینکه هزینه گزاف برق را پرداخت خواهید کرد و همچنین سیستم گرافیک شما به علت حرارت زیاد از بین خواهد رفت.البته این موضوع برای همه کوین‌ها صادق نیست. ارزهایی مثل گولم، بایت کوین یا استورج در حال حاضر این قابلیت را دارند که از طریق لپتاپ یا کامپیوتر شخصی استخراج شوند.

توجه به سود و زیان استخراج بیت کوین

توجه به هزینه ها در استخراج بیت کوین

بهترین دستگاه های اسیک که برای استخراج مناسب هستند.

اگر قصد استخراج ماینینگ بیت کوین را دارید شما به دستگاه ASIC )مدارهای مجتمع با کاربرد خاص)نیاز خواهید داشت که به همین منظور ساخته شده اند.از آنجاییکه متقاضی خرید این دستگاه زیاد است معمولا خرید این دستگاهها پرهزینه و دشوار است.در بیشتر موارد شما باید یک پاورPSU با کیفیت خوب بخرید تا بیشترین کارایی را داشته باشید.

اولین گزینه مد نظر در خرید دستگاه دقت به این موضوع است که چه زمانی میتواند سرمایه اولیه شمارا برگرداند.این امر به توسط قدرت هش دستگاه و همچنین کسر هزینه های برق، هزینه استخر ماینینگ و سختی ماینینگ مشخص می‌شود.

فراموش نکنید که هزینه های برق و همچنین کارمزد استخر ماینیگ به عهده شماست.ماشین حساب تعیین سودآوری به شما این اجازه را میدهد که  ROI یا همان بازگشت سرمایه را بهتر محاسبه کنید.

محاسبه سود و زیان استخراج بیت کوین

محاسبه سود و زیان استخراج بیت کوین

 (Antminer S۹or S۹i)انت ماینر اس۹یا اس۹آی

دستگاه استخراج بیت کوین

مصرف برق: ۱,۳۲۰وات

هزینه: ۶۰۸دلار (معادل ۴۵۸پوند)

قدرت هش: ۱۳.۵تراهش در ثانیه

سود روزانه: ۰.۰۰۱۷۹۰۴۱بیت کوین(BTC)

معروفترین دستگاهی که توسط بیت مین ساخته شده است s9iیا s9است. این دستگاه را از لحاظ مصرف برق دارای بهترین راندمان کاری میدانند البته باید هزینه برق منطقه ای را که در آن ندگی میکنید و همچنین پاورPSU استفاده شده با آن را هم در نظر گرفت. االبته می‌توانید با پرداخت ۹۰دلار بیشتر، از سایت بیت مین یک S۹i و پاورPSU آن را خریداری کنید. در حال حاضر منبع تغذیه یا همان پاورAPW۳++ بیت مین حدود ۱۰۰دلار است.

هرچه راندمان بالاتر باشد هزینه مصرفی برق آن هم بیشتر خواهد بود و مدلی که معرفی کردیم ارزانترین ماینر اسیک در بازرا نمیباشد.دستگاه های   S۹در وبسایت بیت مین فروخته می شوند اما نسخه S۹i نیز که همانند S۹است در دسترس است. همچنین شما می توانید این دستگاه ها را از سایت eBay آمازون خریداری کنید. البته در این سایت ها قیمت ها خیلی بالاتر است و حتی ممکن است تحت پوشش گارانتی بیت مین قرار نگیرند.

بیت مین به طور مستمر قابلیت های  S۹را ارتقا میدهد، بنابراین اگر شما دست دوم آن را خریداری می‌کنید، ازقدرت هش دقیق آن اطلاع پیدا کنید.

 (Antminer S۷انت ماینر اس ۷

دستگاه استخراج بیت کوین

 • هزینه: متفاوت است

 • مصرف برق: ۱,۲۹۳وات

 • قدرت هش: ۴.۷۳  تراهش در ثانیه

 • سود روزانه: ۰.۰۰۰۶۱۵۹۰بیت کوین (BTC)

گرچه که قدرت هش S7  تقریبا معادل یک سوم قدرت S9است اما  هزینه هایی به مراتب کمتر دارد و با خرید دستگاه دست دوم به همراه پاور PSUممکن است بازگشت سرمایه شما سریعتر اتفاق بیفتد. اگر قصد خرید  S۷را دارید حتما بادقت کارایی آن را بررسی کنید و اگر دستگاه به همراه پاور است مطمئن شوید حداکثر راندمان را داراست و منبع تغذیه یا همان پاورAWP۳++ که در  S۹کار می کند را دارد. حتی اگر پاور قدرتمندی هم داشته باشد کارایی و راندمان S۷  همانند S۹نمی باشد و به طور متوسط ۰.۲۵ژول بر گیگاهش مصرف انرژی دارد.

 (AvalonMiner ۷۶۱آوالون ماینر ۷۶۱

 • هزینه: متفاوت است

 • مصرف برق: ۱,۳۲۰وات

 • قدرت هش: ۸.۸  تراهش در ثانیه

 • سود روزانه: ۰.۰۰۱۱۴۵۸۷  بیت کوین

شرکت آوالون(Avalon) که یکی شعبه های شرکت چینی کنان کریتیو است از اولین شرکت های تولیدکننده چیپ هایASIC بیت کوین می‌باشد.به همین جهت میتوان ادعا کرد که در کار استخراج بیت کوین اینشرکت کار خود را بلد است.

آوالون ماینر 821 پیشرفتی زیاد به نسبت ماینرهای سری قبلتر از خود داشته است که شامل 104 چیپ 16 نانومتری A3210میشودکه نسبت به آوالون ماینر ۷۶۱حدود ۲۰درصد هش‌ریت بیشتری دارد.

این ماینرکارآیی و مصرف برق ۰.۱۰۹ژول در گیگاهش دارد که حدود ۱۰درصدی کمتر ازS۹می‌باشد.طبیعتا هش‌ریت آن نیز کمتر ازS۹است اما تصمیم شما برای تهیه آوالون ماینر ۸۲۱وابسته به قیمت است. قیمت این ماینر توسط توزیع کننده رسمی شرکت آوالون ۶۴۹دلار اعلام شده است. همراه این ماینر باید یک پاور نیز تهیه کنید که حدودا ۲۰۰دلار (۱۵۰پوند) هزینه دارد. کاربران می‌توانند با اتصال پنج ماینر ۸۲۱، کلاسترماین یا استخراج خوشه ای بکنند که در این حالت، قدرت هش به میزان چشمگیری افزایش می‌یابد.

قدم دوم انتخاب استخر ماینینگ

انتخاب استخر جهت استخراج بیت کوین

بعد از تهیه سخت افزار نیازمند یک استخر ماینینگ هستید.اگر بتوانید بدون وارد شدن به استخر ماینینگ یک بلوک تهیه کنید هزینه استخراج به شما پرداخت خواهد شد ک این روش ملینیگ انفرادی نام دارد.البته ما ابدا این روش را توصیه نمیکنیم چراکه بعید به نظر میرسد هش سخت افزارتا قادر به تولید یک  بلاک باشد.شما با پیوستن به یک استخر، شما نرخ هش تان را با استخر به اشتراک گذاری میکنید و وقتی یک بلاک تولید شد، شما به نسبت هش به اشتراک گذاشته شده، بیت کوین پاداش می‌گیرید. برای مثال در حال حاضر پاداش تولید یک بلوک در شبکه بیت کوین ۱۲.۵بیت کوین است. اگر شما ۱٪از قدرت هش آن بلوک را تولید کرده باشید، ۰/۱۲۵بیت کوین پاداش خواهید گرفت.

قدم سوم نصب نرم افزار بیت کوین

شما توسط این نرم افزار میتوانید به استخر مورد نظر و دیگر ماینرها دسترسی پیدا کنیدهمچنین از طریق همین نرم افزار شما باید حسابی را که قصد دارید پاداش استخراجتان به آن وارد شود را وارد کنید.این نرم افزار روی سیستم عامل‌های ویندوز، مک و لینوکس قابل اجرا است.

برای این عمل باید حساب بیت کوین بازکنید و یا کیف پول برای بیت کوین هایتان بسازید.

قدم چهارم نحوه راه اندازی دستگاه ماینینگ

از آنجایی که  S۹نیازمند ۱,۲۷۵ وات برق است ، با در نظر گرفتن نوع پاور موجود، می‌توانید دو پاور ۱۱۰ولت مانند یک پاور ۱۰۰۰وات گلد و یک پاور ۶۵۰وات بکار ببرید. اگر بتوانید از برق ۲۲۰ولت و خروجی های مناسب استفاده کنید می‌توانید از پاورهای مخصوص استخراج بیت کوین کور یا پاورهای مخصوص سرورها استفاده کنید.

با کابل های اتصالPCIe موجود بر روی پاور، S۹را به آن متصل کنید. پس از آن، کابل اترنت را به ماینر را به آن وصل کنید.

حالا، پاور را روشن کنید تا ماینر آماده شود. سپس به رایانه یا تلفن همراهی یدا کنید که دقیقا به همان شبکه ای متصل باشد که ماینر از قبل به آن وصل شده سپس باید آدرسIP ماینر را وارد کنید. از آنجایی که اکثر ماینرها مجهز بهDHCP می‌باشند دیگر نیاز نیست آدرسIP را دستی بزنید، فقط به مواردی از قببیل جدولIP روتر و یا ابزار پویشگر(scanning tool) خود دقت کنید. ابزار پویشگری نظیرAngryIP به شما این امکان را میدهد تا تمام تجهیزات متصل به شبکه وIP آن ها را ببینید. پس از اسکن قطعات، انت ماینر(AntMiner) را به عنوان یکی از قطعات متصل خواهید دید. سپس  در مرورگر خود، آدرسIP ماینر را وارد کنید.

پس از ورود به صفحه تنظیمات ماینر در صفحه ورود به تنظیمات  S۹، یوزرنیم (نام کاربری) و پسوورد را”root” بزنید. پس از ورود، مشخصات کلی سیستم را مشاهده خواهید کرد. پیشنهاد مااین است بهتر است در ابتدا در بخش مدیرین یا ادمین پسوردتان را تغییر دهید سپس به تب تنظیمات ماینر یا(Miner Configuration) رفته و در این قسمت اطلاعات مربوط به استخر ماینینگی که می‌خواهید از آن استخراج کنید را اضافه کنید.

حالا باید آدرسIP استخر ماینینگ و سپس اسم و پسوورد کسی که برای شما کار می کند را در استخر ماینینگ درج کنید. توجه داشته باشید که تمام استخرها نیاز به یک پسوورد دارند.

پس از اعمال تنظیمات، ماینر شروع به استخراج از استخر خواهد کرد. چند دقیقه تا چند ساعت طول می‌کشد تا استخراج از استخر با بالاترین هش‌ریت ممکن صورت بگیرد.حالا به صفحه وضعیت ماینر بروید و نحوه عملکرد ماینر و برقراری اتصال، فایل های موقتی یاtemp، هش‌ریت و سایر موارد را بررسی کنید. هم چنین اگر به استخر ماینینگ بیت کوین کور خود بروید می‌توانید این موارد را ببینید. حالا در حال استخراج بیت کوین(BTC) هستید.

حالا اگر از استخر ماینیگ مشغول استخراج هستید و در مورد نحوه شروع کا ،هزینه وسودها سوالی برایتان پیش آمده استکافیست وارد بخش تنظیمات ماینر بشوید در بخش شروع به کاریا (Getting Started)پاسخ برخی از سوال های رایتان را بگیرید.همچنین اگر سوال هایتان در این بخش به جوابی نرسید انجمنی وجود دارد که در آن میتوانید با اشخاص دیگر تعامل داشته باشید.

استخراج بیت کوین

آیا استخراج بیت کوین عملی قانونیست؟

تا به حال این موضوع در خیلی از کشورها خیلی مسئله مهمی نبوده جز اینکه شما باید مقداری از درآمدتان را به عنوان مالیات به دولت بدهید.حتی در ایران هم این فعالیت از منعیت برخوردار نیست اما مثل همیشه معمولا در چین محدودیت ها و ممنوعیت هایی هست.مانند هر کسب و کار دیگری شما برای بررسی درآمد خود و مقرون به صرفه بودن و یا نبودن این روش نیاز است که تمام هزینه های خود شامل وقت،برق و دیگر ابزارات فیک و خصوصا دستگاهی که خریداری کرده اید را  با میزان درآمدتان بسنجید.

آیا استخراج بیت کوین قانونیست؟

آیا می‌توان بیت کوین را روی سیستم عامل‌های اندروید یاios استخراج کرد؟

بله! شما می‌توانید روی گوشی‌های اندرویدی خود استخراج را انجام دهید!

شما می‌توانید با نصب برنامه‌هایی مثل Crypto Miner یا  Easy Miner بیت کوین یا هر کوین دیگری را استخراج را کنید. اما نکته ای که اصلا در این روش باب میل نیست درآمد نهایتا یک سنته این روش در یک سال است! بله درست است، سیستم‌های اندروید iosدر مقایسه با سخت افزارهای قویی که در بالا معرفی کردیمتوان پردازشی لازم را برای محاسبات مورد نیاز شبکه بیت کوین را ندارند و در مقابله با اسیک ها با توان محاسباتی بالا دستگاه هایبسیار نا کار آمدی  هستند. اما اگر علاقمند باشید میتوانید این عمل را انجام دهید! البته بعد از یک سال جز یک باطری خراب و گوشی مستهلک چیزی برایتان نمیماند.

امیدواریم با خواندن این مقاله هرآنچه که باید راجع به استخراج بیت کوین و کسب درآمد از این طریق لازم است را متوجه شده باشید. این را فراموش نکنید که برای شروع هر کار، قبل از هر چیز شما نیاز به مطالعه و آگاهی کامل دارید و دقیقا بعد از کسب اطلاعات است که بهترین تصمیم برای برنامه‌های درآمدی خود را خواهید گرفت.

امیدواریم این مقاله هرآنچه را که راجع به استخراج بیت کوین نیاز دارید برایتان شفاف سازی کرده باشد.هیچوقت فراموش نکنید که برای شروع کاریکه احتمال خطا و شکست در آن بالاست حتما قبل از شروع از اشخاصی که معتبر و اگاه هستند مشورت بگیرید.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری