نویسنده: رزا عابدی

روانشناسی

باسلام.

در این بخش از سایت موبویار برای شما مقاله ای رو ترتییب دیدیم که مطمئنا زمان زیادی از طول زندگی شمارو بخودش اختصاص میده.همونطور که از اسم مقاله پیداست امروز قصد داریم شما رو با زبان بدن افراد آشنا کنیم.درک این زبان اصلا سخت نیست درواقع باید بهتون بگم که دوران صرف وقت زیاد برای فهمیدن نظر و قصد ذهنی دوستتون همکارتون و یا حتی رئیستون گذشته. ما در اینجا 19 مورد رو در رابطه با آموزش زبان بدن گرد هم آوردیم.

شماره 1- فک جلو

جلو بودن فک و یا جلو دادن فک پائینی در مردان نشانه افرادی با میزان تستسرون بالاتر میباشد. بنا بر گفته های دکتر پیتر کولت روانشناس و محقق در زمینه آموزش زبان بدن فک جلو نشانه افرادیست که در نظر خود باید همه کاره جمع باشند. بنا بر گفته ایشان اکثر افراد قدرتمند جامعه ماننده سیاست مدار ها و یا حتی رئیس جمهور ها این خاصیت را دارند که تائید تاثیر این مورد در زبان بدن است.

شماره 2- لب های جمع شده

در ادامه بحث آموزش زبان بدن مثال سیاستمداران و یا افراد معروفی را برایتان ذکر میکنیم که هر از گاهی مجبورند به اشتباهات خود اعتراف کنند. در این شرایط ما خیلی میبینیم که لب ها ی خود را به داخل میکشند  و جمع میکنند.به نظر محقیقن این عادت از زمان قدیمتر که با خوردن غذای فاسد لب ها به داخل جمع میشد شکل گرفته و درواقع نوعی دفاع و مواجهه بدنی برای مقابله با موارد استرس زا و منفیست.

شماره 3- دست دادن

فکر میکنم حداقل یک نفر بوده تا در طول عمر شما یاداوری کند که دست دادن محکم نشان دهنده شخصیت قویست و این مسئله تا مقدار زیادی صحت دارد. تحقیق پیرامون آوزش زبان بدن توانسته به این اطمینان برسد که آدمی که دست دادن ضعیفی دارد احتمال دارد شخصیت ضعیفتری نسبت به باقی افراد جامعه داشته باشند. اگر موقع دست دادن دست خود را کمی بالاتر از دست طرف دیگر میچرخانید این یک نشانه بارز از قدرت و ارجحیت شما نسبت به طرف مقابل دارد.اگر سعی میکنید دست او را  بی اراده به سمت خود بکشانید تا وارد حریم خصوصی و فرضیش بشوید یعنی قصد دارید جایگاه خود را مستحکمتر از گذشته بکنید معمولا این کار را افرادی میکنند که کمی مردد هستند و یا میخوان جایگاه خود را تثبیت و محکم کنند.

شماره 4- بررسی نقش حرکت ابروها در آموزش زبان بدن

در بررسی آموزش زبان بدن در مذاکرات، ما معمولا آگاه نیستیم که نقش ابروها در هنگام مذاکره چقدر مهم است اکثر حرکات ابرو در انسان ها بصورت ناخودآگاه برا ابراز احساساتشان شکل میگیرد. درصورتیکه ابروها حرف های زیادی برای گفتن دارند. محققین بر این باورند که ابروها خیلی بی پرواتر و جسورتر از نیمه پائینی صورت هستند.خیلی وقتها رفتاری ساختگی از نیمه پائینی صورت مشاهده میشود مانند لبخند بی جان و مودب به یک جک بی مزه.

حرکت بدون مقدمه و آنی ابروها در زمانی اتفاق میفتد که شخصی از موضوعی خیلی خوشش بیاید و تقریبا سوپرایز و غافلگیر شده باشد و جالب اینجاست که بدانید این واکنش کاملا ناخوآدگاه است و نقشی در تصمیم گیری آن نداریم. در واقع اینکار برای این است که چشمانمانن بهتر دیده شوند و ببینند. دکتر و محقق در زمینه آموزش زبان بدن پاول اکمن این شواهد را در رابطه با زبان بدن ارائه میدهد : اگر افراد سوپرایز شوند معمولا ابروی خود را خم میکنند،  عصبانیت خود را با ابروای پائین و تیز و ناراحتی و غمگینی را با بالا بردن وسط ابروها نمایش میدهند. این سواهد کمک زیادی در پاسخ به سوال زبان بدن چیست میباشد.

همانطور که بالاتر اشاره کردیم ابروها ها آشکارترین و بی پرواترین اعضای صورت هستند.

شماره 5- انگشتان وصل شده بهم

اگر علاقمند هستید بدانید یک انسان قدرتمند و با اعتماد به نفس چه کسیست، میتوانید به راحتی با نانه کردن به انشکتان متصلش این را بفهمید.این فرم از زبان بدن معمولا در بین سیاستمدارن خیلی رایج میباشد. اما اگر همین عمل در وسط حرف انجام شود میتواند به معنی سر رفتن حوصله نیز باشد.

باتوجه به تحقیقاتی که در زمینه آموزش زبان بدن و پاسخ به پرسش زبان بدن چیست صورت گرفته، تقریبا اثبات شده هرقدر اعتماد بنفس بالاتری داشته باشیم اینمورد بیشتر تکرار خواهد شد.پس اگر احساس میکنید در دسته کسانی قرار دارید که اعتماد به نفس پائیی دارند این حرکت را تمرین کنید.

شماره 6- پوزیشن قدرتی

این نوع از زبان بدن در همه بخش ها کاربرد دارد.

طبق تحقیقاتی که دانشگاه هاروارد در رابطه با آموزش زبان بدن انجام داده است مشخص شده قرار گرفتن در پوزیشن قدرتی موجب ترشح هورمون تستاسترون شده و احساس اعتماد به نفس بیشتری به شما میدهد. جالب است بدانید حیوانات هم معمولا در زمان نزاع و درگیری این پوزیشن را به ترساندن و عقب راندن حریف به خود میگیرند. این بخش از آموزش زبان بدن شمارا یاری میکند تا شاید اینبار با دیدن دوستی که دست به کمر یا سینه ایستاده و به افق خیره شده بهتر بتوانید جواب سوالاتتان را بیابید.

شماره 7- کوچک کردن و یا جمع کردن بدن

بیشتر اوقات مردم سعی میکنن احساسات بد ویا اظطرابی را که در جمع های اجتماعی دارند پنهان کنند.مخصوصا اگر ریشه این احساس خجالت کشیدن باشد. اما از طریق آموزش زبان بدن میتوان یکسری از این نشانه های را پیدا کرد.

اولین نشانه اینست که  پاهای جمع شده روی هم بنشیند که بصورت ناخودآگاه کوچکتر به نظر میرسند. دومین مطب اینکه دستان خود را ببند و یا لیوان خود را کاملا نزدیک به بدنشان نگاه دارند وریکه کمترین فضا را اشغال کنند.همه اینها در مجموع باعث این میشوند که خودشان را کوچکتر جلوه بدهند.

شماره 8 – نمایش کف دست در زمان صحبت

نشان دادن کف دست و حرکت دستان میتواند تاثیر بسزایی در اثربخش سخنان شما داشته باشد.

زیرا که کف دست و انگشتان در واقع بعنوان نماد اطمینان و اعتماد در ضمیر ناخودآگاه ما تعریف شده اند.تحقیقات راجع به آموزش زبان  بدن نشان داده است که هرچه بیشتر در طی صحبتها البته به صورت هوشمندانه کف دست و یا انگشتان را نشان دهید مردم بیشتر به شما اعتماد خواهند کرد.و همچنین عدم اینکار و یا پنهان کردن دستها به همان نسبت موجب بی اعتمادی خواهد شد.

شماره 9 –لب های کشیده شده

اگر کنار نامزدتان نشسته اید و به این فکر میکنید که آیا زمان مناسبی برای بوسیدنش هست یا خیر باید بگوئیم جواب شما در لب های او پنهان شده است. با توجه به تحقیقات پیرامون آموزش زبان بدن وقتی شخصی متمایل به بوسیده شدن باشد خون به لب ها هجوم آورده و لب ها بزرگترو کشیده تر ازهمیشه جلوه میکنند. این نشانه سوای از میمیک بدن میتواند نشان دهنده میزان علاقه شخص بشما باشد.

شماره 10- نگاه کردن مدوام به چپ و یا راست

همه ما دوست داریم زمانیکه با کسی صحبت میکنیم تمام حواس او را داشته باشیم و زمانیکه طرف مقابل به چپ و راست نگاه میکند احساس میکنم علاقه ای به شنیدن حرفهای ما ندارد.

اما در واقع در آموزش زبان بدن درمیابیم این پروسه پیچیده تر میباشد. بطوری که طی تحقیقات تقریبا به اثبات رسیده اگر کسی در حین صحبت سرش را به سمت چپ بگرداند احتمالا در حال مرور خاطره و یا به یاد آوردن موضوعی میباشد.

اگر به سمت راست بگرداند قصد  فکر کردن به جمله و یا نظری خلاقانه را دارد عامیانه تر شاید هم به دنبال جواب و یا تیکه ای دهن پر کن در جواب شماست و نکته قابل تامل اینکه حتما قبل از نتیجه گیری مطمئن بشید طرف مقابل با کدوم دست مینویسد.

شماره 11- قایم کردن دهان

عمیقا همه ما دوست داریم بدانیم طرف مقابلمان به چه چیزی فکر میکند و یا اینکه حرف های او صادقانه و راست است و یا فریبکارانه و دروغ؟

در اینجا شما را با یکسری نشانه آشنا میکنیم که درک این موضوع برایتان راحتر باشد.

اولین نشانه پوشاندن دهن توسط طرف مقابل است. در آموزش زبان بدن این مورد یک نشانه بارز در جهت این است که شخص مقابل نمیخواد در مورد موضوع حرفی بزند ویا اینکه از چیزی حیرت زده شده است.حالا اگر سرش را به طرفی متمایل کرد و بدون وقفه نگاهتان کرد احتمالا شما همه حقیقت را نمیدانید.تحقیقات پیرامون آموزش زبان بدن نشان داده که افرادی که به شما دروغ میگویند معمولا با یک چهره بدون حالت و سر کمی خمیده و چشمان باز همراه با پلک زدن های خیلی کم ، به شما نگاه میکنند.آنها در ضمیر ناخوآگاهشون فکر میکنند که با بروز این مدل از زبان بدن، شما متوجه دروغ آنها نخواهید شد.

شماره 12- دنباله چشمانت را بگیر

اگر بحث راجع به سیاست در کار باشد شما دوست دارید بدانید هم صحبت های شما از کدوم سمت و جناحی هستند اما پرسش مستقیم این موضوع کار عاقلانه ای بنظر نمیرسد. بنابراین بهترین راه فراگیری آموزش زبان بدن است.شما به راحتی با دقت کردن به چشمان آنها میتواندی تشخصی دهید محافظه و یا برونگرا هستندمحافظه کارها بدون وقفه به شما خیره میشوند اما برون گراها به جاییکه شما نگاه میکنید نگاه میکنن و درواقع نگاهشان به افق پیش روسوت.تحقیقات در دانشگاه ماساچوست پیرامون آموزش زبان بدن نشان داده است که افراد محافظه کار اهمیت بیشتر برای زبان بدن و آناتومی شما قائل هستن تاآنکه رد نگاهتان را پیگیری کنند.

در عین حال در افراد برون گرا این مورد برعکس است و آنها در واقع بیشتر تحت تاثیر شما  قرار میگیرند.

 

شماره 13- پلک زدن

یکی از راه های اصلی اینکه بفهمید شخصی جذب شما شده است یا خیر توجه به چشمان و در این بخش بیشتر توجه به نوع پلک زدن های اوست.یک آدم معمولی تقریبا بین 6 تا 10 بار در دقیقه پلک میزند اما در شخصی که دچار هیجان دشه باشد این تعداد بیشتر خواهد بود. پس اگر در زمان صحبت با کسی تعداد پلک زدن های اون بیشتر از میزان طبیعی بود احتمال اینکه آن شخص جذب شما شده باشد زیاد است.

شماره 14- دستان پنهان

در بخش دیگری از آموزش زبان بدن به افراد مضطربی برمیخوریم که سعی دارند اضطراب خود را پنهان کنند. اما معمولا زبان بدن آنها از واقعیت ها پرده بر میدارد.افراد دچار اضطراب معمولا دستان خود را جم، و یا شصت خود را پنهان میکنند و یا حتی سعی بر این دارند تا کل دست را از دید خارج کنند و  در مقابل این افراد اشخاصی که بخود اعتماد دارند سعی در نمایش گذاشتن دستهاشان دارند.چون مغز ما بصورت خودکار از دستها برای بروز احساسات استفاده میکند، در عصبانیت دستانمان را مشت، در ناراحتی به هم ممیالیم و در زمان استرس و اضطراب آنها را قایم میکنیم.

شماره 15-  در آغوش گرفتن نوزاد

شاید به این نکته توجه کرده باشید، که ما اکثرا نوزاد را با دست راست خود در آغوش میگیریم و اگر کسی با دست چپ نوزاد را بغل گرفت باتوجه به تحقیقات آموزش زبان بدن احتمال اینکه آن مادر دچار افسردگی و یا استرس بالا باشد زیاد است.

شماره 16- پاها

در آموزش زبان بدن از حرکاتی که اطرافیان شما در زمان صحبت کردنتان انجام میدهند غافل نشوید. برای مثال راه های ساده ای برای فهمیدن میزان ثروتمندی افراد وجود دارد مانند ساعت کیفیت لباس و یا خیلی موارد ازاین قبیل اما اگر در جایی چنین مشخصات عیانی وجود نداشت، شما متونید از میزان توجهی که به گفته های شما دارند تا حدودی چیزهایی را بفهمید غالبا افراد پولدار در زمان صحبت های شما بیشتر با اشیا ور میروند و  و یا دفترشان نقاشی میکشند و کمتر توجهی به گفتهاتان نشان میدهند این افراد چون حسه نیاز و احتیاج را درک نکرده اند  پس احتمال آنکه در روابط اجتماعیشان  به بقیه توجه داشته باشند کمتر است.

شماره 17-بزرگ شدن مردمک چشمها

اگر شما از دسته درونگراهایی هستید که از ابراز احساسات خود ممانعت میکنید.پس چشمهای شخص مقابلتان  را در نظر بگیرید اگر درزمان حرف زدن باشما مردمک چشمش گشاد تر شد و در عین حال در زمان عصبانیت برعکس این واقعه اتفاق میفتد.

دکتر اکارد هبس پیرامون تحقیق در زمینه آموزش زبان بدن بیماران زیادی را از نظر سایز مردمک چشمهاشان در شرایط مختلف مورد بررسی قرارا داد و توسط تصویر برداری از اتفاوتها اثبات کرد که چشمها دروغ نمیگویند.

شماره 18- باز کردن پاها

یکی از بدترین شرایط های موجود اینست که در کنار شخصی باشید که پاهایش را باز کرده و جای شمارا گرفته است.با توجه به تحقیقات در این بخش از آموزش زبان بدن باز گذاشتن پاها در حضور شخصی نشان از تمایل جنسی شخص و یا ارجحیت او میباشد. همچنین طبق همین تحقیقات مشخص شده زنان به مردانی که با این شیوه مینشینند تمایل بیشتر دارند!!

اما این نتایج برای خانم ها  نشان دهنده مورد دیگریست انجام این حرکت در قرارهای عاشقانه نشان دهنده نیاز آنها به منابع و مزیت های شما مث پول و ماشین... است. حتی اگر این حالت ها کاملا غریزی باشد.

شماره 19- تقلید از طرف مقابل

تا حالا متوجه شدین کسی از حرکات شما تقلید کند؟

مثلا وقتی پاهایتان را روی هم می اندازید آنها هم همینکار را میکنند و یا وقتی دستان را جمع میکنید عیننا این کار را تقلید میکنند.نگران نباشید. قصد آنها مسخره کردن شما نیست ناخود آگاه حس درونی خود مبنی برای خوب پیش رفتن رابطه و مذاکره را به شما القا میکنند.تحقیقاتی زیادی در اینباره انجام شده و همواره مشخص شده ما از حرکات کسی تقلید میکنیم که احساس نزدیکی وارتباط خاص و اعتماد به او داریم. اینکار در ناخوآگاه انسانهاست و ممکنه است طرفیت حتی متوجه آن هم نشوند.با دانستن این واقعیت ها میتواندی خودتان و اطرافیانتان را بهتر بشناسید آموزش زبان بدن به شما کمک میکند تا آداب رفتاربدنی خود و دیگران را بهتر زیر نظر بگیرید و بسیاری از مطالبی را که نمیشود از طریق زبان بیان کرد القا کنید.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری