نویسنده: رزا عابدی

زیبایی پوست

امروزه در کشورهای اروپایی از ترکیبات تزریقی متعددی جهت رفع چروک یا افزایش حجم اعضای بدن استفاده می شود که متاسفانه در جامعه ما اطلاعات محدودی در این باره وجود دارد. به اختصار باید گفت که این نوع ترکیبات به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

ترکیبات فلج کننده؛ که با فلج کردن عضلات پیشانی یا دور چشم، اسپاسم آن ناحیه را رفع می کنند و مانع از انقباض عضلات می شوند، بنابراین باعث رفع چروک و گاه بالا بردن ابروها می شوند و طول اثرشان بین 3 تا 6 ماه می باشد.که در عام به آنها بوتاکس گفته میشود.

بوتاکس درواقع نام اختصاری سمی به نام بوتولیسم است. پزشکان با تزریق مقدار کمی از این ماده بطور مستقیم در ماهیچه فعالیت آن را کم کرده و خطوطی را که نتیجه پرکاری آن روی صورت به وجود می آید از بین می برند در نتیجه صورت جوان تر و شاداب تر به نظر می رسد. يک روش سريع و نسبتا غير تهاجمی است در اصطلاح میگویند شخصی بوتاکس کرده است. 

برای درمان چروکهای پیشانی و کنار چشم ها (در مناطقی که حرکت عضلانی ضروری نیست) میتوان از بوتاکس استفاده کرد تا از پیشرفت و ایجاد چروکها جلوگیری شود. هم اکنون این روش در آمریکا روشی است که بیشترین استفاده را از نظر زیباسازی صورت دارد و هنرپیشه های هالیوودی بیشترین مصرف کنندگان بوتاکس هستند.

دکتر استافورد برومند از ۷۴۰جراحی پلاستیک راجع به بوتاکس می گوید. “همه صحبت ها در مورد اعتدال است و باید بیشتر به عنوان یک نوع عمل درست و حرفه ای دیده شود، به جای اینکه به عنوان یک روش برای نگاه متفاوت مورد استفاده واقع شود. شما ماشین خود را رها نکنید و (آزادانه در زمین رها نکنید) و آن را هر ۱۰سال روبراه کنید- شما تعمیر و نگهداری منظم ماشین را انجام دهید تا آن را همچنان آماده رانندگی همانند یک ماشین نو نگه دارید.

با تمام مواردی که راجع به تاثیر بوتاکس در زیبایی گفته شد سیطره این کشف انسانی میتواند خیلی فراتر از مواضع زیبایی باشد، مخصوصاً برای افرادی که بیش از حد عرق می کنند و میتوانند از بوتاکس برای غیر فعال کردن غده های عرق استفاده می کنند. به نظر می رسد که مردم همیشه در مورد بوتاکس صحبت می کنند و این که آیا شما به این موضوع فکر می کنید یا نه، یا اینکه فقط در مورد آن صحبت می کنید، دلالت های ضمنی منفی آن را ترسیم می کند. مطمئناً، این موضوع برای همه مردم نیست، و اگر ما نیاز به آن را احساس نکنیم، بعداً به طور واضح می توانیم احساس راحتی کنیم.

همچنین توضیح می دهد که: بوتاکس یک ترکیب ایجاد شده توسط باکتری است که یک سم از نوع مسمومیت حاد غذایی است(عامل مسمومیت در افراد که باعث ایجاد نوعی فلج در ناحیه پلک و ماهیچه ها می شود که افتادگی ایجاد می کند). گرچه این مفهوم ترسناک به نظر می رسد، اما وقتی اینکار توسط پزشکی زبر دست و با دوزهای کنترل شده انجام شود و در داخل آن، خود را به گیرنده های موجود در عضله شما متصل می کند، که بر عصب تاثیر می گذارد جای هیچ نگرانی نیست. بنابراین در نتیجه، او اضافه می کند که زمانی که عصب شما یک ماده شیمیایی آزاد می کند تا منجر شود آن عضلات خاص، یا شروع به سوخت و ساز کنند و آزاد شوند (شروع به فعالیت کنند)، نمی تواند. عملکرد کاهش می یابد، و زمانی که پیوندهای عضله کاهش می یابد، یا به طور کامل از بین می روند چین و چروک ها بوجود می آیند. اما این چیزی استاتیک نیست، بدن شما در طول زمان این گیرنده ها را احیاء می کند.

مطالب مرتبط: تزریق چربی چیست؟

آیا بوتاکس، به نوعی همان تزریق ژل است؟

نه ابدا، در حالی که بوتاکس عضله را تحت تاثیر قرار می دهد، تزریق ژل، دقیقا همانطور که از نام آن مشخص است استفاده می شود: تا چین و چروک ها را پر کند و یا حتی هر گونه ناسازگاری در حجم روی صورت را از بین می برد. محصولاتی مانندJuvederm یاRestalyine می توانند برای پر کردن و پر حجم کردن لب و چروک های خاص در اطراف صورت استفاده شوند. اگر یک خط خاص یا چین و چروک بسیار عمیق باشد، که با بوتاکس بتوان آن را پر کرد، تزریق ژل می تواند به طور موقت جلوه و نتایج آن را به طور متوسط ۹ماه کاهش دهد.

از بوتاکس برای مصارف زیبایی چگونه استفاده میشود؟

خانم ها معمولا تمایل به داشتن ابروی کمانی دارند و بعلاوه بالا رفتن انتهای ابرو و کمانی شدن قوس ابرو به جوانتر شدن و زیبا شدن چهره کمک شایانی می کند از طرف دیگر آقایان تمایل به داشتن ابروی صاف دارند بنابراین تکنیک تزریق و بوتاکس در خانم ها و آقایان کمی متفاوت است. در صورت های دراز و باریک ابروی صاف جذاب تر است و  این صاف بودن ابرو مانع از دراز تر نشان دادن صورت می شود. برعکس در صورت های بیضی و گرد یک قوس ملایم صورت را جذاب تر می کند.  بدلیل حجیم بودن عضلات در آقایان دوز بوتاکس  کمی بیشتر از خانم ها است و بعلاوه روش تزریق مستطیلی برای آقایان استفاده می شود که در اینحالت ابرو خیلی بالا نمی رود و قوس ابرو زیاد نمی شود .   استفاده از کمپرس یخ ۳۰ثانیه قبل از تزریق به بی حس شدن موضع و بی دردی در ناحیه تزریق کمک زیادی می کند. علامت گذاری و رعایت تقارن در نقاط و استفاده از خط کش به دقت کار و نتیجه مطلوب تر کمک می نماید.

 بوتاکس از طریق بلوک ایمپالس عصبی عمل می کند و باعث کاهش و کند کردن حرکت عضلات می شود. با کاهش حرکت، سطح پوست به تدریج صاف می شود و خطوط متوسط تا شدید شروع به ناپدید شدن میکنند.پروسه تزريق بوتاكس پروسه چندان پيچيده اي نيست ، در گام بعدي مي بايست به ماهيچه هاي ايجاد چين و چروك و يا اخم ها بوتاكس تزريق گردد . درمان خيلي سريع صورت مي پذيرد اما در مقايسه با استفاده از ژل بوتاكس كه فقط می بايست برای صورت استفاده شود هنوز درد ناشي از تزريق بوتاكس را تحت پوشش قرار نمي دهد . در پروسه تزريق بوتاكس به منظور سر كردن درد نيازي به بيهوشی نيست مگر اينكه خود بيمار درخواست كند . پس از تزريق بوتاكس پروسه انسداد فرستنده هاي عصبي بين 2 تا 10 روز طول می كشد . اما با استفاده از بولوتونيوم بوتاكس نوعA اين مشكل بی حسی بوجود نخواهد آمد

يك هفته قبل از درمان بوتاكس استفاده از هر گونه مشروبات الكلی قدغن می باشد . بوتاكس معمولا برای رفع يا كاهش چروكها پيشنهاد مي گردد از اثرات جانبی تزريق بوتاكس كبودی اندک می باشد پس از تزريق بوتاكس از مصرف آسپرين و داروهای مشابه خوداری نماييد چرا كه به رفع كبوديتان كمكی نمی كند

کاربرد های بوتاکس چیست؟

علاوه بر موارد درمانی مانند درمان بلیفارواسپاسم (اسپاسم چشم) و استرابیسم (عدم تعادل چشم)، بوتاکس مصارف زیبایی نیز دارد. در این پروسه بوتاکس خطوط ظریف دور چشم که به خطوط پنجه کلاغی شهرت دارد و یا خطوط پیشانی و خط خنده را از بین می برد. همچنین میتوان از وتاکس برای از بین بردن تعریق شدید و میگرن نیز استفاده کرد.هنگامی که شما میخندید و یا باچهره ی خود بازی میکنید و قسمت هایی از آن به شدت دچار چین و چروک می شوند، همان قسمت ها محل مناسبی برای تزریق بوتاکس برای از بین بردن خطوط چهره شما هستند.

بوتاکس چه عوارضی میتواند برایمان داشته باشد ؟

بوتاکس به خودی خود عوارض چندانی ندارد اما اگر افراد ناوارد و غیر متخصص تزریق بوتاکس را انجام دهند و یا دز مناسب برای دارو را رعایت نکرده باشند و یا در محل نامناسب تزریق کرده باشند امکان دارد بوتاکس عوارضی با خود به همراه داشته باشد. عوارض بوتاکس به طور معمول، جز ضعف عضلات ناحیه اطراف محل تزریق، جدی نمی باشد. البته در صورتی که تزریق توسط پزشک با تجربه انجام شود، هیچ گونه عارضه ای نخواهد داشت، ولی بیمارانی که بیماری های عصبی و عضلانی دارندو در فاز حاد هستند و يا زنان باردارو شيرده نبایستی از آمپول بوتاکس استفاده کنند،مضاف بر اين كه دیده شده تزریق بوتاکس باعث فروکش کردن سردردهای میگرنی در بسیاری از افراد می شود، اما گاهی ممکن است سردرد به صورت موقت برای مدت چند روز اتفاق افتد و یا علایمی دال بر حساسيت  ایجاد شود که آن هم موقتی و گذراست.

استفاده از بوتاکس به چه کسانی توصیه میشود؟

اکثر افراد می توانند نامزد درمان با بوتاکس شوند، اما معمولا پزشکان خوب بیمارانشان را ترغیب می کند تا واقع نگر باشند و درمان متجاوزانه (زوری) و یا غیر منطقی را انجام ندهند. و می گویند: “بوتاکس یک راه خوب برای جلوگیری از چین و چروک های ریز است، اما من نمی خواهیم جوانان به طور منفی تحت تأثیر این باور قرار بگیرند که بوتاکس لازم و ضروری است. مردم می توانند در اواخر دهه ی ۲۰یا اوایل دهه ی ۳۰زندگیشان شروع به به این درمان کنند و در این میان، نگهداری  و مراقیت آن مهمتر است – اگر مسائلی وجود داشته باشد که بتواند با درمان های پزشکی  و یا به هر وسیله ای حل شود، اما هرگز نمی شود و نمیخواهیم تحت تاثیر سن نباشد، به جای اینکه زنان خانه دار دنبال سطوح مختلفی از زیبایی باشند.

چه کسانی از مصرف بوتاکس منع میشوند؟

در سنین زیر ۱۸سال و بالای ۷۰سال تزریق بوتاکس انجام نمی شود چراکه در سنین بالا بدلیل آتروفی عضلانی ، بصورت معکوس موجب افزایش چین و چروک ها می شود. در بیماری عصبیmyastina gravis  به دلیل ضعف در عضلات بدن تزریقBotox  می تواند شدت بیماری را تشدید کند. همچنین در بیمارانی که در حال مصرف داروهایی که ضعیف کننده عضلات هستند مثل آنتی بیوتیک های آمینوگلیکوزاید( جنتامایسین ، آمیکاسین و…) و تتراسایکلین ها نیز تزریق بوتاکس انجام نمی شود.به صورت جمع بندی شده بوتاکس برای افرادی که در ذیل به آنها اشاره شده مناسب نیست :

 • اشخاصی که سن آنها زیر ۱۸سال است.

 • اشخاصی که در دوران حاملگی یا شیر دهی هستند.

 • اشخاصی که بیماری های قلبی عروقی حاد دارند.

 • اشخاصی که بیماری ام اس یا نارسایی کلیه دارند.

 • اشخاصی که عفونت های فعال دارند یا از نظر ایمنی بدنشان ضعیف است.

 • اشخاصی که بیماری اختلالات انعقادی دارند.

 • اشخاصی که به پروتئین گاو حساسیت دارند.

 • افرادی که بیماری عفونی و التهابی در صورت و اطراف آن دارند.

 • افرادی که از دارو های ضد انعقاد خون استفاده می کنند.

 • افرادی که در دو هفته اخیر واکسیناسیون انجام داده اند.

 • افرادی که سابقه حساسیت به این دارو را دارند.

 

 

چه نواحی از بدن پذیرای بوتاکس هستند؟

شایع ترین مکان هایی که بوتاکس تزریق می شود، ناحیه پنجه کلاغی یا (پاکلاغی) در اطراف ناحیه چشم است، چروک های گلابلا بین چشمها (بین دو ابرو)، شیار ها و چروک های روی پیشانی، چین و چروک های افقی در پیشانی. دکتر برومند همچنین از آن در کنار خط آرواره استفاده کرده است تا ضایعات استخوانی را بی اثر کند و لب های نزول یافته را اصلاح کند. او می گوید: “شما می توانید بوتاکس را به طور استراتژیک تزریق کنید تا لب ها را به جای یک نگاه نگران کننده، مانند اثر مونا لیزا ارتقا دهد. شگفت انگیز ترین ناحیه؟؟ داخل زیر بغل. هنگامی که به غدد عرق تزریق می شود، بوتاکس می تواند ماه ها به طور کامل عرق و بو را متوقف کند. برومند می افزاید: “تغییر بازی آن برای برخی افراد، یکی از تاثیر گذارترین درمان های غیر آرایشی برای بوتاکس است.

 • خطوط اخم (بین دو ابرو)
 • خطوط افقی پیشانی

 • چین و چروک های کنار چشم

 • چین و چروک های گردن

 • خطوط خنده

معمولا چه مقدار زمان نیاز است تا بوتاکس اثرکند؟

بلافاصله بعد از شروع درمان، بوتاکس در هر شرایطی، از یک روز تا ده روز طول می کشد تا بهبودی یابد و به طور متوسط، حدود سه تا هشت ماه طول می کشد؛ زیرا این مقدار زمانی است که طول می کشد تا بدن شما گیرنده های جدید در عضله بسازد.

معمولا اثرات تزریق بوتاکس تا چه مدت پایدار است؟

معمولا ماندگاری این ماده تا 6ماه تخمین زده میشود اما غالبا شما بعد از 4ماه احساس میکنید که قابلیت حرکت دادن عضلات خود را تا حدودی مجد بدست آورده اید.

 قبل و بعد از بوتاکس 

آیا بعد از بوتاکس، باید از انجام خیلی از کارها اجتناب کنیم؟

دقت داشته باشید که اگر شما پزشک حاذق و معتبری را که مواد اولیه استاندارد کار میکند انتخاب کرده باشید  تقریباً هیچ گونه نگرانی از بابت از کار افتادگی(ایرادی) وجود ندارد، زیرا اثر و جای سوزن ها در عرض چند دقیقه محو می شود. تزریق بوتاکس انجام شده است، آن، چند میلی متر پخش می شود، به گیرنده ها متصل می شود، و اینگونه است که استافورد برومند دوباره به ما اطمینان قلبی می دهد. من به مردم می گویم که ۴۰دقیقه قبل از هر فعالیتی صبر کنند تا اگر کبودی ای وجود نیامد، پس از آن، آنها می توانند کاری را که می خواهند انجام دهند. قرار نیست که اگر کسی شروع به انجام حرکات یوگا می کند، لحظه به لحظه مراقب او باشیم تا برایش اتفاقی نیفتد.

مراقب های لازم بعد از تزریق بوتاکس چیست ؟

به طور کلی تا ۵ساعت کارهای زیر انجام نشود:

 • روی محل تزریق را نباید ماساژ داد.

 • به مدت ۴ساعت نباید دراز کشید.

 • به مدت چند ساعت از کمپرس سرد در محل های تزریق استفاده کرد.

 • عضلاتی که در آنها تزریق صورت گرفته است به طور ارادی منقبض کرد.

 • آب زدن

 • آرایش کردن

 • سر خم کردن

 • دراز کشیدن و خوابیدن

 • خارش – ماساژ پیشانی دور چشم

 • عینک آفتابی زدن

 • الکل ، کافیین و سیگار مصرف نشود

 • تا سه روز از کارهای سنگین و فعالیت های ورزشی جلوگیری کنید

 • درصورت التهاب و کبودی یخ گذاشته شود.

 • درصورت سردرد استامینوفن ساده استفاده شود

 • به مدت سه شب بالشت بلند زیر سر قرار گیرد

۴۸ساعت پس از تزریق ، اثر بوتاکس شروع شده و تا دو هفته به اوج می رسد.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری