نویسنده: رزا عابدی

زیبایی پوست

انسان ذاتا طرفدار زیبائی است ، ولی زیبائی ظاهری گاها به دلیل قرار گرفتن در معرض نورخورشید و عوامل محیطی دچار تغییر و تحولاتی می شود .یکی از این تغییرات ایجاد چین و چروک در صورت است . چین ها و خطوط پیشانی به صورت افقی در همه جای پیشانی ظاهر می شوند ، این خطوط و چین ها در برخی بخش ها عمیق تر و زیادتر هم هستند ، با بالا رفتن سن پیشانی دچار افتادگی می شود و عضلات هم سعی می کنند با لیفت این پیشانی را جبران کنند ، ولی این کار موجب انقباض عضله و در نهایت ایجاد چین و چروک می شود .

بوتاکس ترکیبی ساخته شده از سمی به نام بوتولینوم است . وقتی حرف از سم زده می شود ممکن است کمی ترسناک به نظر برسد . اما اصلا جای نگرانی نیست ! .. اگر در دز های کنترل شده استفاده شود کاملا بی خطر است . تزریق بوتاکس در زیر پوست، سبب فلج شدن عضلات آن ناحیه و از بین رفتن چین و چروک صورت خواهد شد و برای مدتی ظاهری جوان تر را ایجاد خواهد کرد.

بوتاکس چیست و چه کاری انجام می دهد؟

استافورد برومند راجع به بوتاکس چنین میگوید: “بوتاکس یک ترکیب ایجاد شده توسط باکتری میباشد که یک سم از نوع مسمومیت حاد غذاییست(عامل مسمومیت در افراد که باعث ایجاد نوعی فلج در ناحیه پلک و ماهیچه ها می شود که افتادگی ایجاد می کند). این ترکیب به یک منطقه خاص تزریق می شود و سپس، خود را به گیرنده های موجود در عضله شما متصل می کند، که بر عصب تاثیر می گذارد. بنابراین او اضافه می کند که زمانی که عصب شما یک ماده شیمیایی آزاد می کند تا منجر شود آن عضلات خاص، شروع به سوخت و ساز کنند و آزاد شوند،نمی تواند موجب کاهش عملکرد بشود، و زمانی که این پیوندهای عضله کاهش می یابد، یا به طور کامل از بین می روند چین و چروک ها بوجود می آیند. اما این چیزی استاتیک نیست، بدن شما رفته رفته در طول زمان این گیرنده ها را احیاء می کند در اصل نتیجه نهایی حاصل از بوتاکس به شدت به مهارت تزریق کننده بستگی دارد ،بنابراین پیشنهاد میکنیم که برای این کار از پزشکان با تجربه و متخصص بهره بگیرید تا درمانی بدون خطر و ایمن ، با کمترین اختلال را داشته باشید .

کسانی که برای بار اول بوتاکس را امتحان میکنن بدانند!

بوتاکس یکی از روش های کار آمد و تقریبا محبوب برای از بین بردن چین و چروک هاست. با اینکه این عمل خیلی سخت و حساس نیست بااینحال هستند کسانیکه مجاز به انجام بوتاکس نیستند؛ اگر شما هم قصد تزریق بوتاکس دارید بهتر است پیش از انجام آن حتما نکاتی را بدانید. در مقاله قبلی موبویار به طور کامل موارد منع این تزریق را خدمتتان ارائه کرده ایم. 

افرادی که سن آنها زیر ۱۸ سال است .

افرادی که در دوران حاملگی یا شیر دهی هستند .

افرادی که بیماری های قلبی عروقی حاد دارند .

افرادی که بیماری ام اس یا نارسایی کلیه دارند .

افرادی که عفونت های فعال دارند یا از نظر ایمنی بدنشان ضعیف است .

افرادی که بیماری اختلالات انعقادی دارند.

افرادی که به پروتئین گاو حساسیت دارند.

کسانی که بیماری عفونی و التهابی در صورت و اطراف آن دارند .

کسانی که از دارو های ضد انعقاد خون استفاده می کنند .

کسانی که در دو هفته اخیر واکسیناسیون انجام داده اند .

کسانی که سابقه حساسیت به این دارو را دارند.

در این بخش از موبویار قصد داریم شمارا به صورت شفاف و کاملتر با دیگر مزایای بوتاکس به غیر از زیبایی و رفع چین و چروک ها آشنا کنیم.

فواید بینظیر بوتاکس برای رفع مشکلات و بیماری ها

کنترل و رفع میگرن:

در اولین بخش از فواید تزریق بوتاکس میرسیم به درمان و یا کنترل میگرن.بوتاکس باعث کمک به افراد مبتلا به میگرن نیز شده است.مهم ترین چیز در مورد دوره درمان تزریق بوتاکس، این است که به هیچ دارویی نیاز ندارید که همانطور که می دانیم, اغلب عوارض جانبی خطرناک دارند.دقیقاً معلوم نیست چگونه تزریق بوتاکس, میگرن را تسکین می دهد, اما متخصصان پزشکی مشکوک هستند که این عمل با انسداد اعصاب حسی انجام می شود که پیام های درد را به مغز نمیفرستند.بوتاکس باعث آرامش عضلات، و از بین رفتن درد و تنش های مکرر سردرد میشود.درواقع درمان سردردهای مداوم و یا میگرن، یکی از بهترین مزایای تزریق بوتاکس است.

مطالب مرتبط: بوتاکس چیست؟

 

درمان سردرد با تزریق بوتاکس

فواید تزریق وتاکس برای دردهای میگرنی

تاثیر تزریق بوتاکس در فلج بل:

فلج بل به دلیل آسیب و صدمه به اعصاب صورت است و این، باعث می شود که ماهیچه های اطراف ضعیف شوند و سبب افتادگی نیمی از صورت بشود.البته این یک شکست خیلی سخت است، چرا که می تواند کاملاً ملموس و قابل توجه باشد.این هم یکی از لحظات درخشان برای استفاده از تزریق بوتاکس است.میتوان توسط تزریق بوتاکس به صورت های آسیب دیده ماهیچه های صورت را که منقبض شده اند بهبود بخشید و تعادل بهتری را ایجاد کرد.در حالی که فلج بل اغلب به زمان نیاز دارد تا کاملاً برطرف شود، اما تزریق بوتاکس، می تواند تا حدودی از این ناامیدی و یا ناراحتی ناشی از این وضعیت بکاهد.

تاثیر تزریق بوتاکس در تعریق بیش از حد افراد:

عرق ناشی از استرس، اغلب کمی بیشتر از عرق معمولی است. بوتاکس می تواند مشکلات عرق ریختن شما را به مدت چند ماه کنترل کرده و به مقدار قابل توجهی کاهش دهد.

تعریق بیش ازحد

فواید تزریق بوتاکس ضد تعریق بدن

بزرگ شدن پروستات:

مطالعات انجام دشه پیرامون فواید تزیق بوتاکس نشان میدهد این روش میتواند در درمان بزرگی پروستات موثر باشد.با تزریق بوتاکس مناسب به غده پروستات، برخی از مردان احساس آسودگی می کنند و این احساس، تا یک سال طول می کشد.همچنین این کار می تواند تعداد عفونت های دستگاه ادراری و همچنین نیاز به ادرار مکرر را کاهش دهد.

تاثیر تزریق بوتاکس دربی اختیاری ادرار:

مشابه بزرگ شدگی پروستات، تزریق بوتاکس میتواند برای کسانی ه دچار بی اختیاری یا نشت ادرار از مثانه بیش فعالشان هستند،گزینه کارآمدی باشد.اگر گاها فشار وحشتناک یک نیاز ناگهانی به ادرار را احساس میکنید، باید بدانید که این یک گزینه درمانی عالی برای بسیاری افراد است.

 

تاثیر تزریق بوتاکس در سفتی و چرخش عضلات:

استفاده از بوتاکس برای کمک به بزرگسالان مبتلا به اسپاستیسیک اندام های فوقانی استفاده می شود. می تواند سفتی بازو، مچ و ماهیچه های انگشت را درمان کند.

رابطه تزریق بوتاکس و سرعت:

تصور کنید از وقت ناهار خود برای پیدا کردن کمی آسودگی از اسپاسم و یا سردردهای خود استفاده می کنید. تزریق بوتاکس، مسیری نسبتاً سریع و ساده است.هم چنین از نظر نتیجه تاثیرات آنی و سریعی دارد.

برخی از بیماران در عرض یک یا دو روزپس از تزریق بوتاکس آسودگیشان را گزارش می کنند. برای برخی دیگر این تاثیر ممکن است تا یک هفته زمان ببرد. همانند بسیاری از روش ها، نتایج فردی متفاوت خواهد بود.

فواید تزریق بوتاکس به نواحی مختلف بدن

فواید درمانی بوتاکس به نقل از تایم

بالاتر از خواص تزریق بوتاکس در زمینه میگرن برایتان توضیح دادیم. حال صحت این موضوع را طبق منبع معتبر دیگری مورد بررسی قرار میدهیم که از فواید درمانی بوتاکس با قید تایید شده و تایید نشده عنوان کرده است تا جزئیات مربوط به بررسی و تحقیقات نیز مطرح شود.

فواید تزریق بوتاکس برای میگرن مزمن (تایید شده توسط FDA)

در سال 1992، یک جراح پلاستیک در بورلی هیلز به نام دکتر ویلیام بیندر مشاهده کرد، زمانی که  تزریق بوتاکس را برای چین و چروک افراد استفاده می کند، آن افراد سردرد کمتری گزارش می کنند.برخی پزشکان این سوال را مطرح می کنند که آیا این درمان برای میگرن هم موثر است یا فقط اثر دارونمایی دارد.

در حال حاضر داروهایی که برای پیش گیری از میگرن استفاده می شوند، شامل داروهای ضد افسردگی، ضد تشنج، ضد فشار خون - و بقیه داروهایی که تصادفا برای کمک به میگرن مورد استفاده قرار می گیرند، هستند. امروزه 31 تزریق در نقاط مختلف سر و گردن انجام می شود و اثرات این تزریق می تواند در حدود سه ماه طول بکشد.

فواید بوتاکس برای دردهای مزمن میگرنی

فواید بوتاکس برای دردهای مزمن میگرنی

فواید بوتاکس برای عرق کردن بیش از حد زیر بغل (تایید شده توسط FDA)

هنگامی که پزشکان متوجه شدند بیمارانی را که برای اسپاسم صورتشان درمان می کردند، کم تر عرق می کنند، دانشمندان شروع به مطالعه این موضوع کردند که آیا بوتاکس می تواند یک روش درمانی موفق برای افراد با شرایطی به نام "هیپریدرولیس زیر بغل" باشد یا خیر.

بوتاکس، برای درمان در سال 2004 مورد تایید قرار گرفت. همچنین از بوتاکس برای درمان عرق کردن بسیار زیاد دست و پاها هم استفاده می کنند.

 فواید تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد

فواید تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد

فواید بوتاکس برای مثانه بیش فعال (تایید شده توسط FDA)

تزریق بوتاکس یکی از موثرترین درمان های دارویی است که تا به حال " برای مثانه بیش فعال " کشف شده است.در یک مطالعه نشان داده شد که حدود 70 درصد از زنانی که با بوتاکس درمان شدند، بعد از درمان سه بار در روز نشت و لکه را گزارش دادند، و این در مقایسه با میانگین پنج نشتی در روز آنها، چشم گیر بود.بعضی اوقات، بوتاکس می تواند مثانه را خیلی زیاد ببندد.

مطالب مرتبط: بوتاکس چیست؟

 

استفاده از روش تزریق بوتاکس در درمان انحراف چشم (تایید شده توسط FDA)

انحراف چشم شرایطی است که مسیر دید چشم ها در یک موازات نیست و طبق مطالعات انجام شده، ثابت شده است که تزریق بوتاکس در درمان این اختلال چشمی موثر خواهد بود.

تاثیر تزریق بوتاکس در درمان افسردگی (تایید نشده توسط FDA)

اگرچه بسیاری از متخصصان هنوز در این مورد به نظریه قطعی نرسیده اند، اما طبق آزمایش های اولیه گمان میرود که تزریق بوتاکس ممکن است باعث کاهش علائم افسردگی در افراد مبتلا به افسردگی شود.مکانیزم پیشنهادی براساس چیزی است که فرضیه بازخورد صورت نامیده می شود، که نشان می دهد حالات چهره فرد می تواند خلق و خوی آن ها را تحت تاثیر قرار دهد.یک تحقیق کوچک که با 74 نفر از افراد مبتلا به اختلال افسردگی شدید انجام گرفت، نشان داد که 52 % از افرادی که تزریق بوتاکس کردند، در 6 هفته بعد از تزریقشان افتی در این زمینه داشتند و درصد بهبودی آنها به نسبت افرادی که دارونما مصرف کرده بودند، 15% بیشتر بود.این مورد در حال حاضر در حال انجام آزمایش های کلینیکی است تا ببینند آیا تزریق بوتاکس می تواند درمانی برای افسردگی  باشد یا خیر.

فواید تزریق بوتاکس برای رفع افسردگی

فواید تزریق بوتاکس برای رفع افسردگی

تاثیر تزریق بوتاکس در زوانزالی (تایید نشده توسط FDA)

تزریق بوتاکس در آلت جنسی ممکن است کارکد ماهیچه را کاهش داده و در نهایت منجر به تعویق انداختن انزال در آقایان شود. 

تزریق بوتاکس برای رفع تپش قلب غیر عادی (تایید نشده توسط FDA)

پس از مصرف یک دارو در بازار برای 27 سال، و داشتن درک خوب از مشخصات ایمنی اش، ما تصمیم گرفته ایم که آن را به منطقه ای از نیازهای برآورده نشده محدود کنیم. اما همچنان این موضوع در دست تحقیق و بررسی می باشد.

فواید تزریق بوتاکس برای قلب

فواید تزریق بوتاکس برای قلب

دستان خیلی سرد تایید (نشده توسط FDA)

برخی پزشکان از بوتاکس برای درمان دستان بسیار سرد استفاده می کنند.بوتاکس، به دست فرد تزریق می شود تا عضلات منقبض رگ ها را شل کند و جریان خون را حفظ کند.وقتی رگ ها آرام می شوند، خون از طریق کف دست به نوک انگشتان جریان می یابد و باعث تسکین درد و از بین رفتن سرمای بیش از حد می شود.پزشکان می گویند که درمان می تواند تا سه ماه طول بکشد.

مطالب مرتبط: تزريق چربي چيست؟

زخم شکاف لب در نوزادان (تایید نشده توسط FDA)

هر ساله در حدود 2.650 نوزاد با شکاف لثه و 4.440 با زخم شکاف لب به دنیا می آیند. بسیاری از آن ها تحت عمل جراحی قرار می گیرند.برخی از پزشکان به زخم های نوزادان بوتاکس تزریق می کنند، تا ماهیچه را بی حرکت نگه دارند و به آن اجازه التیام بدهند.این، می تواند به میزان زیادی ظاهر زخم ها را بهبود ببخشد.

فواید بوتاکس برای مشکلات کودکان

فواید تزریق بوتاکس در واژن به منظور رفع رابطه دردناک (تایید نشده توسط FDA)

برخی از زنان در کف لگن یا رحمشان اسپاسم دارند که باعث درد در رابطه جنسی می شود. تزریق بوتاکس می تواند درد را با توقف منقبض شدن ماهیچه ها التیام دهد.پزشکانی که تزریق بوتاکس را برای روابط جنسی دردناک تجویز میکنند، می گویند که برخی از زنان هر شش ماه ممکن است به تزریق نیاز داشته باشند، در حالی که تزریق بوتاکس برای عده ای دیگر ممکن است تا دوسال نتیجه بخش باشد.

درمان اسپاسم شدید گردن (تایید شده توسط FDA)

حتی قبل از این که بوتاکس برای خطوط اخم بین ابرو ها در سال 2002 تایید شود، شرکتی از آن برای درمان اختلال به نام دیستونی گردنی استفاده می کرده است، مشکلی که با وضعیت سر غیر عادی و درد شدید گردن تعیین میشود.

فواید بوتاکس برای دردهای مزمن گردن

فواید بوتاکس برای دردهای مزمن گردن

تزریق بوتاکس بیشتر دارای مزیت است یا مضرات؟

نترسیدعوارض جانبی تزریق بوتاکس به نسبت فواید این عمل بسیار ناچیز هستند صد البته که تضمین این جریان به پزشکی که برای تزریق بوتاکس انتخاب میکنید بستگی دارد. شما فقط باید برای کمی درد در اطراف ناحیه تزریقتان آماده شوید.

همچنین ممکن است احساس بی حسی و یا کمی سردرد را بلافاصله بعد از تزریق داشته باشید. در امتداد خطوط موقتی، ممکن است کمی ضعف از ماهیچه های اطراف را تجربه کنید و اما همانند هر عمل دیگری تزریق بوتاکس هم از امر کمی ضعف و واکنش بدن پس از تزریق مستثنا نیست.

یکی از مزایای اولیه بوتاکس، توانایی آن برای حذف برخی داروهای تجویزی از زندگی است، همان طور که این روش مطمئناً اثراتی بر بدن ما دارد.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری