نویسنده: رزا عابدی

دکوراسیون

انتخاب رنگ دکوراسیون داخلی برای هر کدام از اتاق های منزل با توجه به اصول طراحی دکوراسیون داخلی و تعادل در انرژی و آرامش و صد البته در نظر گرفتن موقعیت اتاق (اتاق خواب، اتاق مطالعه،اتاق نشیمن..)بایستی انجام شود تا به نتیجه دلخواه برسید.همانطور که شاید در جریان باشید مراتب و قوانین در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی منزل بی شمار هستند اما ما در موبویار سعی کرده ایم مهمترین عناوین را برای شما گرد هم بیاوریم که با یاری گرفتن از آنها بتوانی همانند دکوراتور های حرفه ای منزل خود را دیزاین و رنگ آمیزی کنید.

13 اصل مهم انتخاب رنگ دکوراسیون داخلی منزل

در علم روانشناسی ثابت شده که طراحی دکوراسیون داخلی و بخضوض رنگبندی دکوراسیون داخلی  منزل رابطه مستقیم با خلق و خوی ساکنین منزل در دراز مدت دارد و نتایج و بازخوردهای روحی و عاطفی آن غیر قابل کتمان است. طراحی دکوراسیون منزل بر اساس روانشناسی رنگها می تواند اهرمی کمک کننده برای داشتن لحظاتی شاد و بدون دغدغه باشد.  هرچند که بسیاری ازما در طراحی دکوراسیون داخلی منزل آگاهی کافی نداریم و یا در این رشته تحصیل نکرده ایم اما زمانیکه که صحبت از زیباتر کردن محیط زندگی و سوق دادن آن به سمت ارامش بیشتر باشد همه ما برای کار کردن با محیط، فضاها،نورها و اشیا علاقه نشان خواهیم داد. اما قبل از هر چیز باید به زبان مخصوص این رشته آشنا شویم. موبویار سعی دارد بدون اینکه نیاز به داشتن تحصیلات آکادمیک باشد، شما را با اصول اولیه و کلیاتی که قبل از شروع به آنها نیاز داریم، آشنا سازد. به عنوان قدم اول در این مقاله، سیزده اصل اولیه اساسی انتخاب رنگ را مورد تحلیل و بررسی قرار میدهیم.

چگونگیه استفاده از چرخه رنگ :یکی از ابزار مهم برای انتخاب رنگ و نحوه قرارگیری و چگونگی ترکیب رنگها با یکدیگر،چرخه رنگ است.با استفاده از این ابزار شما خواهید توانست از همان ابتدا نتیجه رنگبندی دکوراسیون داخلی خود را بدور از هر گونه حدس و گمان و به طور دقیق پیش بینی کنید.

چرخه رنگ

نگران نباشید، نیازی به ، بخاطر سپردن آن ندارید؛ وبسایتهایی مثل paletton به شما کمک می کنند تا چیدمانهای مختلف رنگی را ایجاد کرده و بهترین را انتخاب کنید.

 مشخصات رنگ

هر رنگ سه مشخصه دارد:

ته مایه رنگ (hue)

به معنی برداشتی که از یک رنگ داریم. در بیشتر موارد به نام خود رنگ اطلاق می شود:زرد،آبی،قرمز و …

خلوص (saturation) 

به میزان خلوص یا شدت رنگ از نظر ترکیب با خاکستری می گویند. بسته به اینکه چه مقدار خاکستری به رنگ اضافه شده، میزان آن تغییر می کند. بدینن ترتیب که هرچه قدر خاکستری بیشتری به رنگ اضافه شود، خلوص آن پایین تر آمده و ماتر می شود. خاکستری کمتر، خلوص بیشتری به رنگ داده و رنگ شفاف و درخشان تر می شود.در طراحی دکوراسیون داخلی منزل معمولا کمتر از این گزینه استفاده میشود.

درجه تیره-روشنی (value) :این گزینه به میزان روشنی یا تیرگی رنگ از ترکیب با سیاه یا سفید گفته می شود. سیاه دارای کم ترین ارزش رنگی(valuee) و سفید دارای بیشترین ارزش رنگی است.. گروههای اصلی رنگ :در هر چرخه رنگی دوازده رنگ یا فام وجود دارد،که عبارتند از: 

رنگهای اصلی(primary colors) 

قرمز ، آبی و زرد. این سه رنگ بعنوان رنگ مادر شناخته شده و در طبعت بصورت خالص موجود هستند.که در طراحی دکوراسیون غالبا بصورت نقطه ای استفاده میشود یعنی تمام سطح را از رنگهای خالص پوشش نمیدهند.

رنگهای فرعی(secondary colors)

:نارنجی ، بنفش، سبز. از ترکیب رنگهای اصلی با یکدیگر به وجود می آیند.

قرمز+ آبی = بنفش

زرد+ آبی= سبز

زرد+قرمز= نارنجی

چرخه رنگ

رنگهای گروه سوم (tertiary colors) 

این بخش شامل 6 رنگ میباشد که از ترکیب رنگهای اصلی با فرعی بوجود می آید و بیشترین کاربرد را در دکوراسیون داخلی داراست.

قرمز+ بنفش= قرمز- بنفش

آبی + بنفش= آبی – بنفش

قرمز+ نارنجی= قرمز – نارنجی

زرد+ سبز= زرد – سبز

آبی + سبز= سبز-آبی

زرد+ نارنجی= زرد- نارنجی

اگر نمی دانید از کجا شروع کنید، بهترین نقطه برای شروع انتخاب یکی از همین دوازده رنگ به عنوان رنگ اصلی است.با مرور مطالب بعدی به راحتی خواهید توانست به چیدمان رنگی مورد نظر خود برسید. بهتر است رنگ اصلی را مطابق باکارکتر و شخصیتتان انتخاب کنید لحظه ای تصمیم نگیرید و خوب فضا را با آن رنگی که انتخاب میکنید تصور کنید که آیا آن آرامش لازم را به شما میدهد یاخیر.طراحی دکوراسیون داخلی منزل  زمانی سودمند خواهد بود که بتواند علاوه بر زیبایی آرامش فکری را برایتان به ارمغان آورد. در تحقیقاتی که در دانشگاه وست مینسترwestminster پیرامون طراحی دکوراسیون داخلی انجام شده، محققان دریافتند که به طور معمول کدام تیپ شخصیتی چه رنگی را انتخاب می کند. بعضی از آنها عبارتند از:

  • قرمز:هدف محور، با اراده و مصمم

  • نارنجی:پر انرژی، خوشحال

  • زرد:خوش برخورد و اجتمایی با کنترل در رفتار، مجاب کننده

  • سبز:ذاتا همکارو مراقبت کننده

  • آبی:تحلیل کننده و منطقی، محتاط

  • بنفش:تسلی دهنده، باوقار و باشکوه

  • سفید:صلح طلب، قوی در نظم بخشیدن

  • سیاه:خلاق اما محافظه کار

  • قهوه ایی:عمل گرا، بهترین تکمیل کننده در فعالیتها

نحوه تغییر رنگ با اضافه کردن رنگهای خنثی درطراحی دکوراسیون داخلی:

در طراحی دکوراسیون داخلی وقتی رنگ اصلی خود را انتخاب کردید، با ترکیب این رنگ با رنگهای خنثی ( مشکی،سفید،خاکستری) می توان تن های مختلفی از همان خانواده را بدست آورید، که عبارتند از :

ته رنگ (tint) 

هر قدر میزان رنگ سفید بیشتری به رنگ اصلی اضافه کنیم آن رنگ روشن و روشنتر خواهد شد.در دکواسیون داخلی منازل معمولا سعی میشود از رنگ های روشنتر استفاده شود.

ته رنگ

سایه (shade) 

درست برعکس رنگ سفید اضافه کردن رنگ سیاه به رنگ ها موجب تیره تر شدن آنها میشود.

درجات رنگ (tone)

مات و کدر کردن تدریجی رنگ با اضافه کردن خاکستری

5. دمای رنگ (color tempture) :

شاید تا به حال شنیده باشید هر رنگی دارای درجه حرارت است. از این نظر رنگها به دو دسته گرم و سرد طبقه بندی می شوند. قرمز، نارنجی و زرد را با نام رنگ های گرم میشناسند. این رنگ ها به محیط انرژی، سر زندگی، پویایی و حرکت می دهندهمچنین سرشار از حسه خود نمایی هستد چراکه موجب کوچکتر بنظر رسیدن فضا و محیط میشوند.

در مقابل این گروه، گروه رنگ های سرد یعنی آبی ها، بنفش ها و تعدادی از سبزها قرار دارند که می توانیم از آنها درطراحی دکوراسیون داخلی هایی که قصد داریم حس آرامش و سکون را تداعی کنند، استفاده کنیم. استفاده از این رنگ ها، باعث بزرگتر به نظر رسیدن فضا می شوند.

باید در زمان طراحی دکوراسیون داخلی  و رنگبندی آن دقت کنیدکه استفاده از رنگ های گرم در محیط  ها بسته و کوچک میتواند ایجاد خفقان کند و آرامش را از میان ببرد درست مثل اینکه در اتاقی کوچک و بدون پنجره با بخاری بزرگ و پرحرارتی تنها باشید. همینطور استفاده از رنگ های سرد در محیط های باز و یا بزرگ ایجاد خلا سرما و تهی بودن میکند.

 

 الگوی تک رنگ (monochromatic)

در این روش از طراحی دکوراسیون داخلی تنها یک رنگ مورد استفاده قرار میگیرد.. برای جذاب تر کردن این الگوی رنگی در دکوراسیون داخلی می توان از تنالیته های مختلف رنگ مورد نظر با ترکیب آنها با سفید، سیاه و خاکستری استفاده کرد. استفاده از رنگ های خنثی مانند انواع قهوه ای یا کرم در کنار رنگ اصلی کامل کننده این الگو می باشند. وجود فضاهای سفید سیاه همچنین میتوانند استراحتگاهی برای چشم باشند، پس سعی کنید حتما از آنها در دکوراسیون داخلی منزلتان استفاده کنید. الگوی تک رنگ با ایجاد ارتباط بین اثاثیه و فضا، سادگی و آرامش بخش بودن را برای محیط به ارمغان می آورد. یکی دیگر از محاسن این الگو استفاده از بافت و نقوش مختلف در پرده یا روکش ملبمان است. بدون اینکه احساس خستگی و آشفتگی در محیط ایجاد شود.

الگوی مکمل (complementary color scheme)

یکی از ساده ترین الگوهای رنگی، در طراحی دکوراسیون داخلی الگوی مکمل است و آن استفاده از دو رنگ مکمل که در دو سر قطرهای چرخه رنگ قرار دارند، می باشند. معمولا یکی از رنگ ها به عنوان رنگ اصلی انتخاب می شود. و آن دیگری به عنوان رنگ دوم یا تاکیدی (accent) استفاده خواهد شد. به طور مثال ترکیباتی مثل قرمز و سبز، آبی و نارنجی، زرد و بنفش، از بهترین نمونه های الگوی مکمل می باشند. این الگو دارای کنتراست خیلی زیادی است و بنابراین بهتر است در سطوح کوچک یا برای جلب توجه یک المان بکار برده شود. بهتر است بیشتر از 60 درصد از فضا را به رنگ اصلی اختصاص دهیم. هر دو رنگ می توانند به یک نسبت با رنگ های خنثی (tone,tint,shade) ترکیب شده و استفاده شوند. انتخاب رنگ غالب بستگی به نور فضا دارد. مثلا درصورتیکه نور طبیعی خوب داشته باشیم، رنگ غالب را سرد و اگر نور طبیعی کمی داشته باشیم رنگ غالب از تن های گرم تر انتخاب می شود.البته استفاده از رنگ های خنثی را فراموش نکنید چرا که باعث ایجاد ارتباط بهتر در فضا و از خستگی چشم جلوگیری می کند.در واقع نوعی استراحتگاه چشمی برای دیدن بهتر تمام فضا هستند.

8. الگوی مکمل دو طیفی (split-complementtany color scheme)

اگربرای دکوراسیون داخلی منزل خود علاقمند الگوهای مکمل هستید اما فکر می کنید انتخاب جسورانه ای برای شما خواهد بود وهنوز آمادگی ریسکش را ندارید این الگو ملایمت بیشتری داشته و استفاده از آن مطمئن تر است. برای اجرای این الگو باید اول رنگ اصلی خود را انتخاب کرده، به جای انتخاب رنگ مکمل دو رنگی را که در دو طرف رنگ مکمل قرار گرفته اند را انتخاب کنید. این انتخاب تعادلی مناسب را در فضای شما ایجاد خواهد کرد، در این الگو هم از جنبه های بصری رنگ های مکمل سود می برید، هم می توانید الگوی هماهنگ و یکپارچه داشته باشید بدون اینکه بخواهید از رنگ های خنثی زیاد استفاده کنید. بهتر است در دکوراسیون داخلی  بجای استفاده از رنگ اصلی بطور خالص آن را کمی مات کنید و در کنار آن از رنگ های مکمل به عنوان نقاط تاکیدی روشن و درخشان بهره ببرید.

الگوی دو طیفی

قانون 10-30-60

از این قانون برای تنظیم رنگ هادکوراسیون داخلی در این الگو استفاده می شود. به این ترتیب که :60 درصد برای رنگ اصلی، 30 درصد برای رنگ دوم و 10 درصد برای رنگ تاکیدی (accent) در نظر گرفته می شود. رعایت این تناسب باعث چرخش چشم در فضا شده و به آن تعادل می بخشد. رنگ اصلی معمولا رنگی است که بر روی دیوار ها قرار می گیرد، رنگ دوم را عموما برای مبلمان و پرده و رنگ بکار ببرید و رنگ سوم بصورت نقاط تاکیدی در وسایل تزئینی، تابلوها و … استفاده کنید.

9. الگوی مجاور (Analogous color scheme)

الگوی مجاور از ترکیب 3 رنگ مجاور بر روی چرخه رنگ تشکیل می شود. به طور معمول از کنار هم قرار گرفتن دو رنگ اصلی و رنگ فرعی حاصل می شود. رنگ فرعی از ترکیب دو رنگ اصلی به نسبت مساوی ایجاد می شود. مثلا قرمز و زرد با نارنجی. قانون 10-30-60 برای این الگو نیز قابل استفاده است. رنگ اول به عنوان رنگ غالب، رنگ دوم برای تقویت و پشتیبانی رنگ اول و رنگ سوم تنها بصورت نقاطی پراکنده در نظر گرفته می شود. جالب است بدانید که می توانید با استفاده از رنگ های خنثی نیز الگوی رنگی مشابهی در دکوراسیون داخلی منزلتان ایجاد کنید، مثلا از کنار هم قرار دادن سه رنگ سفید، سیاه و خاکستری به جای رنگ های درخشان تر استفاده کنید.

10.الگوی مثلث متساوی الاضلاع (Triadic color scheme)

تخاب سه رنگ با فاصله های تساوی روی چرخه رنگ، الگوی مثلث نامیده میشوند. سه رنگ اصلی زرد،آبی و قرمز بهترین مثال برای این الگو هستند، همین طور ترکیب رنگی بنفش،سبز و نارنجی بسیار چشم گیر و جذاب خواهد بود. اگر هر سه رنگ در این الگو بصورت خالص و دارای کنتراست زیادی باشند معمولا در اتاق خواب کودکان یا اتاق های بازی مورد استفاده قرار می گیرد. هنگام استفاده از این تم بخاطر شلوغ بودن، مراقب فضاهای اطراف آن باشید، هرگز نباید دو الگوی متفاوت از این نوع را در کنار هم استفاده کنید. سعی کنید در محیط مجاور بیشتر از رنگ های خنثی یا الگوی تک رنگ استفاده شود.

11. الگوی مستطیل (tetradc color scheme)

در نوعی دیگر از طراحی دکوراسیون داخلی الگوی مستطیل از چهار رنگ که دوبه دو با یکدیگر یک گروه مکمل را می سازند استفاده می شود. در این الگو، دمای رنگ نقش بسیار مهمی دارد، دقت کنید که حتما دو رنگ سرد و دو رنگ گرم داشته باشید. استفاده متناسب و مساوی از رنگ ها ( دو به دو) به محیط تعادل میبخشد. به دنبال طرح و نقوشیی باشید که بتوانید به مجموعه ی رنگی خود اضافه کنید. آنها را تنها روی اشیا بکار ببرید. اگر همه مبلمان یا وسایل استفاده شده در دکوراسیون داخلی محیط طرح دار شوند، اتاق بیش اندازه شلوغ به نظر می رسد و اشیا باهم اصطحکاک پیدا می کنند. برای وقفه گذاری در محیط، یک یا دو تکه از مبلمان را طرح دار و بقیه را ساده طراحی کنید.

12. الگوی مربع (square color scheme)

این الگو نیز از لحاظ تعداد رنگ شبیه به الگوی قبلی می باشد. با این تفاوت که بجای انتخاب دو جفت رنگ مقابل هم، رنگ های انتخاب می شوند که با فاصله مساوی روی چرخه رنگ قرار دارند. مثلا سبز، آبی. زرد، قرمز، نارنجی یا بنفش، این الگو از یک رنگ فرعی ، یک رنگ اصلی و دو رنگ از گروه سوم تشکیل می شود. خلوص رنگها را با ترکیب دو تای آنها با سیاه (shade) و روشن کردن دو رنگ دیگر (tint) تغییر داده و در محیط تنوع ایجاد کنید. همانند گروه قبلی به دمای رنگ ها توجه کنید. بهتر است دو رنگ سرد در کنار دو رنگ گرم قرار گیرد. علاوه بر آن دقت کنید که یکی از رنگ ها را به عنوان رنگ اصلی در نظر گرفته و بقیه رنگها به عنوان نقاط تاکیدی مورد استفاده قرار گیرد.

به طور کلی می توان الگوهای رنگی را به سه دسته تقسیم کرد:

الگوی درجات مختلف رنگی (tonal)

تنها از یک رنگ با تنالیته های مختلف (ترکیب با خاکستری) استفاده می شود و یا استفاده از تعداد بیشتری رنگ که همه آنها با یک تن همسان استفاده شده باشند.

الگوی هماهنگ (harmonious)

انتخاب رنگ های مجاور و کنار هم روی چرخه رنگ که الگوی آرام بخش بوده و در طولانی مدت باعث خستگی و دلزدگی نمی شود. کنتراست این الگو پایین بوده و در فضاهای غیر رسمی تر مانند اتاق های خواب یا نشمین های خصوصی استفاده می شود.

الگوی مکمل (complementary)

با انتخاب رنگ های مکمل این الگو کنتراست بالای خواهد داشت، که باعث سر زندگی و شادابی فضا می شود. کنتراست بالا در این الگوها ممکن است برای تعدادی از افراد در طولانی مدت قابل تحمل نباشد. از این الگوها بیشتر در فضاهای رسمی تر استفاده می شود.شما باید با توجه به شخصیت و کارکتراتان انتخاب رنگ مناسبی بکنید.

 توزیع صحیح رنگ های تیره و روشن در محیط

بیشترین اشتباهی که اغلب طراحان دکوراسیون داخلی در اجرای الگوهای رنگی انجام می دهند این است که به بالانس و توزیع رنگ های تیره و روشن در دکوراسیون داخلی فضا دقت نمی کنند. این مسئله باعث برهم خوردن تعادل در فضا می شود. به این معنی که قسمتی از اتاق تیره تر و سنگین تر به نظر رسیده و قسمت دیگر کم رنگ و محو، انگار به آرامی در حال دور شدن از محیط هستیم. یکی از راه ها برای اجتناب از این مشکل، تقلید از مادر طبیعت است. استفاده از رنگ های با تیرگی یا روشنی متوسط برای دیوارها (درختان و کوه ها) رنگ های تیره تر در کف (زمین)، و رنگ های روشن تر و سبک تر برای سقف (آسمان) در نظر گرفته می شوند. به عبارت دیگر توزیع افقی رنگ ها دردکوراسیون داخلی منزل تعادل چشم نوازی در فضا ایجاد خواهند کرد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری