نویسنده: رزا عابدی

زیبایی پوست

در کودکی ، سطح چربی زیادی در زیر پوست قرار دارد که سبب خاصیت ارتجاعی پوست میشود در مورد بچه‌های چاق این مسئله بیشتر صدق می‌کند، با بالاتر رفتن سن قابلیت ارتجاعی پوست رفته رفته کاهش می‌یابد و چربی زیر پوستی آب می‌شود. به تدریج پوست حالت جمع‌شدگی همراه با چین و چروک ایجاد پیدا میکند ؛ بافت دور چشم و فک پایین شل و ریخته گون می‌شود و موجب می‌شود که چهره حالت خسته ،نگران و اخمو پیدا کند.عواملی مانند استرس،کم کردن وزن، در معرض آفتاب بودن،همچنین استفاده از الکل و سیگار و استعداد ژنتیکی، در روند ایجاد تغییرات در چهره بسیار اثرگذار هستند.

مطالب مرتبط: تزريق چربي چيست؟

ناگفته نماند که تماس با آفتاب تاثیرگذاریترین مسئله در این زمینه است، درحدی که بسیاری از تغییرات پوستی که زمانی آن را به پیری طبیعی نسبت می‌دادند، در حقیقت ناشی از تماس مداوم با آفتاب بوده است. نور آفتاب سبب بروز یک التهاب مزمن در پوست میشود که در نهایت منجر به متلاشی شدن عوامل تضمین کننده شادابی و جوانی پوست میشود (الاستین و کلاژن) به همین دلیل توصیه می‌شود استفاده از کرم ضدآفتاب را از سنین ۶ماهگی تا یک سالگی برای کودکان خود شروع نمایید، کرم‌های ضد آفتاب مخصوص کودکان وجود دارد که استفاده از آنها می‌تواند بسیار مفید باشد.نشانه‌های فیزیکی و جسمانی سالخوردگی در تمام وجود دارد، ولی این علائم در صورت به شکل بارزتری دیده می‌شود.

عمل لیفتینگ صورت ، سبب کاهش ظاهری سن از 5تا 10 سال میشود. عمل لیفتینگ صورت (کشش پوست صورت) معمولاً برای افراد ۶۰-۴۰ ساله توصیه میشود و لی در هر سن قابل اجراست، در این عمل با برداشتن چربی اضافی، سفت کردن عضلات زیرین و کشیدن پوست صورت و گردن، نشانه‌های افزایش سن در صورت کاهش می‌یابد.

چه افرادی متقاضی عمل لیفتینگ صورت هستند؟

به ‌طور کلی، کسانی که چین و چروک زیاد و پوست شل و افتاده‌ای دارند کاندیداهای مناسب برای انجام این عمل هستند. برای ارزیابی فرد می‌توان به نکات زیر توجه کرد:

۱ – وجود حداقل یک چین عمیق از کناره بینی تا کنارهای دهان

۲ – چین‌های عمیق در گونه‌ها ، شلی وافتادگی پوست درقسمت برجستگی‌های گونه

۳– شلی پوست، چین‌ها و ستون‌های عمودی یا چربی اضافی در گردن.

با عمل لیفتینگ صورت تمام مشکلات ذکر شده مرتفع می‌گردد، اما نمی‌تواند افتادگی ابروها، پوست و چربی اضافی در پلک بالا یا پایین، یا چین‌های دور دهان را رفع کند.

ویزیت اولیه

در ویزیت اولیه توسط پزشک ممکن است از شما بخواهد، در حالی که مقابل آینه ایستاده‌اید دقیقاً خواسته خود را بیان کنید.اینکه شما صراحتا راجع به مشکلی که در چهرتان آزارتان میدهد سبب درک بهتر جراح از آن چه شما میخواهید میشود.در ارزیابی اولیه، جراح پلاستیک، ضخامت، قوام و انعطاف پوست فرد، شدت چروک‌های صورت و سایر عوامل موثر در عمل لیفتینگ را می‌سنجد و ممکن است در مورد انجام جراحی‌های دیگر همراه با عمل لیفتینگ با شما صحبت کند.برخی عمل‌ها بنا به  درخواست مددجو همراه با لیفتینگ صورت انجام می‌شود، شامل بالا بردن ابرو و جراحی زیبایی پلک، اصلاح چانه و جراحی بینی.

نحوه عمل جراحی لیفتینگ صورت

این عمل در بیمارستان ویا حتی کلینیک‌های کوچک و یا در مطب انجام می‌شود و از بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی همراه با تزریق داروهای آرامبخش داخل وریدی استفاده می‌شود.اکثر برش‌ها، در داخل خط مو قرار دارند. از طریق برش جراحی، ‌قسمت‌های اضافی و چروکیده پوست را از محل رویش سست کرده و سپس آن را از محل گوش عقب می‌کشند، برش معمولاً در محدوده گوش ایجاد میشود، یعنی در جلوی گوش برش به سمت پایین آمده و لاله گوش را دور می‌زند و تا کناره خط مو در پشت گوش می‌رود، البته ناگفته نماند که امکان اینکه برش کوچک و ناآشکاری نیز در زیر چانه ایجاد شود هست.بعد از عمل به راحتی می‌توان جای برش را با موها یا آرایش پوشاند، در بعضی مواقع هم شده که بیمار به علت کوتاه بودن موهایش درخواست داشتهتا جراحی مدتی تاخیر بیفتد تا موها به اندازه کافی بلند شده و بتواند خط برش را تا زمان التیام مخفی سازد.

 

مراقبت های بعد از عمل در جراحی لیفتینگ صورت

در یکی، دو روز اول پس از عمل همه بانداژها برداشته می‌شود. در اولین لحظه فرد متوجه تورم و تغییر رنگ در برخی از قسمت‌های صورت می‌شود.در صورت وجود ورم و کبودی غیرقرینه، نگرانی وجود ندارد، چون پس از مدتی به وضعیت کاملاً طبیعی برمی‌گردد.حداکثر میزان تورم در 24 الی 48 ساعت اولیه جراحی رویت میشود و سپس رفته رفته طی چند هفته برطرف می‌گردد. پس از چند روز می‌توان از مواد آرایشی جهت مخفی‌سازی کبودی‌ها بهره گرفت. ممکن است در برخی قسمت های صورت به علت تزریق بی حسی تا مدتی کمی احساس کرختی و سستی داشتهباشید .در روز چهارم تا هفتم بعد از عمل، بخیه‌ها برداشته می‌شوند.در بسیاری از موارد طی دو هفته می‌توان به فعالیت‌های معمول برگشت و پس از ۴-۳ هفته ورزش را شروع کرد.

توصیه‌های لازم بعد از عمل

 • تا چند روز فعالیت‌های خود را محدود کرده و استراحت نمایید.

 • سعی کنید در موقع خوابیدن، جهت کاهش تورم و کبودی، سر را ابلاتر قرار بدهید.

 • میتوان از کمپرس آب سرد جهت کاهش تورم و کبودی ها استفاده کرد.

 •   تا مدتی بعد از عمل از مصرف آسپرین و برخی از داروهای ضدالتهابی و استعمال دخانیات دوری کنید.

 •  در روزهای اول بعد از عمل، باید خم شدن یا بلند کردن اجسام ،از زور زدن،  شنا کردن، پیاده‌روی تند، ارتباط جنسی و هرگونه فعالیتی که فشار خونتان را بالا ببرد، خودداری کنید.

 • دقت کنید که حدالمکان سرما نخورید و در صورت بروز بیماری سریعا جهت درمان اقدام کنید.

 • موقتاً و در روزاهای اولیه از تماس مستقیم با تابش آفتاب دور بمانید و در بلندمدت جهت حفاظت پوست از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید.

 • تا حد امکان حرکات صورت مثل جویدن باید محدود شود.

نتایج لیفتینگ صورت

به علت عوامل فردی هیچ‌گاه افراد مختلف نتایج مختلفی ازاین عمل بدست می آورند.نتایج عمل هم می‌تواند چشمگیر یا غیرواضح باشد که این موضوع بستگی به چهره قبل از عمل شما و اهدافی که شما و جراح در نظر داشتید، دارد.چند هفته زمان میبرد تا تغییر و سبک اصلی چهره میشخص میشود، البته تغییرات جزئی دیگری در ماه‌های بعدی ایجاد می‌شود.نتایج این عمل دائمی نیست و با افزایش سن و اثرات جاذبه، ممکن است نیاز به تکرار این عمل باشد. در اکثر بیماران حداقل ۱۰ سال بعد، نیاز به تکرار عمل احساس نمی‌گردد.

عوارض لیفتینگ صورت

 • برخی از عوارض مرتبط با بیهوشیت که البته در مورد خیلی از عمل جراحی محتمل هستند.

 • هماتوم (تجمع خون در زیر پوست) که بیشتر مختص افراد سیگاری است، افراد با سابقه فشار خون بالا، یا در نتیجه تهوع و استفراغ ایجاد می‌شود.هماتوم‌های بزرگ باید بلافاصله توسط عمل جراحی از بین بروند.

 • ریزش مو در اثر کاهش خونرسانی به فولیکول‌های مو ایجاد می‌شود، ولی پس از مدتی موها دوباره رشد می‌کنند.

 • آسیب عصب صورتی

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری