نویسنده: رزا عابدی

زیبایی پوست

امروزه با رشد و پیشرفت در زمینه های پزشکی بشر هر روزه به دنبال شیوه های نوین تر و بی خطر تری برای حفظ زیبایی،شادابی و جوانیست که در گذر زماندستخوش تحولات و از دست رفتگی ها میشود. در این بخش از مقالات موبویار در زمینه زیبایی قصد داریم شمارا با شیوه نه چندان جدید ولی تازه رواج یافته تزریق چربی به صورت کامل آشنا کنیم. باشد که این مقاله پاسخ گوی تمام پرسش ها و ابهاماتتان در این زمینه باشد.

تزریق چربی چیست؟

تزریق چربی (یا انتقال چربی) به روشی اطلاق می شود که در آن چربی از شکم و یار نواحی بدن فرد گرفته شده و به صورت (یا به سایر نواحی مورد نظر فرد) تزریق می شود. هدف از این روش اضافه کردن حجم صورت، لب ها، باسن و یا دستها می باشد که باعث می شود نمای آن پرتر و جوانتر شود. تزریق چربیمی تواند فرورفتگی صورت و بعضی از انواع اسکار را پر کرده و باعث بهبود ظاهر آنها شود. تزریق چربی صورت، از طریق ایجاد  پُری و برآمدگی ، باعث درجاتی از لیفت در بافت صورت می شود. تزریق چربی ممکن است به تنهایی یا همراه با سایر روش هایی مانند لیفت صورت یا ابرو انجام شود.ظرف یك دهه اخیر به لطف كوشش های دكتر سیدنی كلمن تزریق چربی از یك روش صرفاً پر كننده ،به روشی بی رقیب در جوانسازی تبدیل شده است و سرعت تغییرات و پیشرفت ها در آن ،چنان زیاد است كه تقریباً هر هفته مطلب مستند و مستدلی راجع به روش های نوین تزریق چربی در نشریات معتبر پزشكی می توان یافت كه افق تازه ای در كمك به جوانسازی و بازسازی بافت های نرم بدن می گشاید. مطلب زیر سعی در مرور و به روز رسانی مسائل پایه و كاربردهای تزریق چربی دارد.

روشهای تزریقی یکی از شایعترین روش ها و چربی یکی از شایعترین موادی است که برای جوانسازی پوست استفاده می شود. مانند سایر روش های تزریق چربی باعث کاهش یا برطرف شدن چین و چروک ها می شود. تزریق چربی را می توان در حجم بیشتر در مقایسه با سایر فیلرها استفاده کرد، این به معناست که تزریق چربی می تواند علاوه بر برطرف کردن خطوط ناشی از پیری ، خطوط اطراف چشمها، صورتی پرتر و جوانتر و نمای بهتر و پوست صافتر را ایجاد کند. تزریق چربی به لایه های عمقی بافت صورت، ظاهر لاغر و استخوانی صورت را که اغلب در اثر افزایش سن ایجاد می شود از بین می برد. فرآیند تزریق چربی برای کمک به بیمارانی انجام می‌شود که با نشانه‌های پیری صورت و تحلیل چربی و کاهش حجم بدن مواجه شده‌اند. این درمان در دو مرحله انجام می‌شود؛ جراح نخست با استفاده از تکنیک لیپوساکشن، چربی را از ناحیه اهدا کننده استخراج می‌کند و در مرحله دوم چربی را پس از خالص‌سازی در ناحیه مورد نظر تزریق می‌کند. تزریق چربی به دلیل پایین بودن احتمال بروز عوارض جانبی و عفونت، غالباً درمانی ایده‌آل محسوب می‌شود. بیمار پس از تزریق در معرض خطر بروز اثرهای جانبی قرار ندارد، چون ماده تزریقی، چربی بدن خود بیمار است.

تاریخچه تزریق چربی

اگر چه رواج تزریق چربی یک پیشرفت نسبتا جدید در جراحی پلاستیک است، اما ایده تزریق چربی جدید نمی باشد. در سال 1893 اتوگرافت چربی آزاد  برای پر کردن نواقص بافت نرم مورداستفاده قرار گرفت. استفاده از چربی شکمی خود فرد برای اصلاح نواقص ناحیه فک تحتانی و چانه در سال 1909 گزارش گردید.در اوایل قرن بیستم تلاشهایی برای اصلاح سایر موارد، نظیر آتروفی نیمه صورت و نواقص پستان صورت گرفت، اما توسعه روش تزریق چربی صورت تا اوایل دهه هشتاد (یعنی زمانی که عمل لیوساکشن رواج یافت) به تاخیر افتاد.Illouz در سال 1984 انتقال چربی بدست آماده از طریق لیوساکشن را گزارش کرد.در سال 1986 Ellenbogen استفاده از انورگرافت چربی آزاد رادر اصلاح نواقص آتروفیک و بدنبال تروهای صورت گزارش کرد.

با اصلاحات انجام شده در تکنیک ، تزریق چربی بعنوان روش انتخابی برای برطرف کردن بسیاری از مشکلات شامل اسکارهای صورت، برجسته سازی و چین چروک صورت مطرح گردیده است.

چهار علت درمورد رواج  تزریق چربی می توان بر شمرد:

1- .دردهه 90میلادی پزشكی به نام سیدنی كلمن بررسی های خود در مورد علت پیری صورت را به شكل مفصل منتشر كر. طبق تئوری كلمن علت اصلی پیری صورت نه افتادگی پوست بلكه تحلیل رفتن تدریجی بافت نرم صورت خصوصاً بافت چربی زیر پوستی می باشد و این تحلیل واز بین رفتن منجر به خالی شدن تدریجی كیسه پوستی صورت و كمك به ایجاد چین و چروك ها و تغییرات ظاهری صورت می شود. كلمن برای اثبات این ادعا بیماران بسیاری را معرفی كرد كه بدون استفاده از اعمال جراحی نتایج چشمگیری از تزریق چربی گرفته بودند.در عین حال كلمن بیمارانی را نشان داد كه به دنبال عمل جراحی لیفت صورت یا عمل جراحی پلاستیك پلك ها دچار عوارضی مثل نمای مصنوعی و استخوانی صورت یا چشم های گود رفته شده بودند و با تزریق چربی نمایی طبیعی و بسیار مطلوب تر به دست آورده بودند.

2- نكته دیگری كه باعث رواج تزریق چربی در سال های اخیر شد تغییرات و ظرافت هایی بود كه كلمن در روش برداشت و تزریق چربی به وجود آورد .قبل از كلمن تزریق چربی معمولاً ماندگاری قابل توجه و قابل پیش بینی نداشت اما كلمن نشان داد كه به وسیله تكنیك دقیق ،  تزریق چربی ماندگارترین نوع پركننده بافتی (فیلرهای بافت نرم) است و بیماران بسیاری را معرفی كرد كه سال های سال چربی تزریقی را حفظ كرده بودند و در بسیاری از آنها تزریق چربی نتایج دائمی داشت.

3-.به رغم وارد شدن پركننده های (فیلر) قابل جذب و غیر قابل جذب فراوان به بازار دهه70میلادی (كه طبق آخرین بررسی های سال2008 در حال حاضر 90نوع فیلر از 30تولید كننده بزرگ در دنیا ساخته می شود) هنوز هم در میان پركننده های نسج نرم (soft tissue fillers) چربی طولانی ترین، طبیعی ترین و قابل دسترس ترین نوع پركننده است.

4- از سالها قبل به تجربه مشاهده شده بود كه در افرادی كه تحت عمل تزریق چربی قرار می گیرند كیفیت پوست روی محل تزریق چربی بهتر می شود به این معنی كه قوام ،شفافیت،رنگ و لك های محل بهبود قابل توجه می یابد. با رواج مطالعات سلول های بنیادی در دهه 90میلادی مشخص شد كه یكی از بهترین منابع سلول های بنیادی در فرد بالغ بافت چربی است و این سلول های بنیادی موجود در بافت چربی قابلیت تبدیل به بسیاری از سلول ها مثل سلول چربی ،سلول عضلانی ،سلول عصبی ،سلول غضروفی ،سلول استخوانی و سلول های عروقی را دارند و لذا در حال حاضر چنین تصور می شود كه سلول های بنیادی كه هنگام تزریق چربی زیر پوست وارد می شوند با تبدیل شدن به سلول های مورد نیاز و تحریك سلول های خود بافت موجب بهبود كیفیت بافتی می شوند . مجموعه این 4عامل باعث آن شده است كه در حال حاضر تزریق چربی بهترین و مهمترین روش جوان سازی صورت باشد و به تنهایی یابه همراه اعمال جراحی نتایج شگرف و خیره كننده ای ایجاد كند.

علل تغییرات پوست و بافت نرم کدامند؟

- پیری پوست خود را با کاهش ضخامت ، انعطاف پذیری و چسبندگی به بافتهای زیرین نمایان می سازد. در اپیدرم تعداد ملانویستها و سلولهای لانگرهانس کاهش می یابد. با از بین رفتن ماده زمینه ای (ground substance) فیبرهای الاستیک و کلاژن ، درم آتروفیه می شود.

- تماس با نور آفتاب باعث آسیب مشخص و واضح به پوست می شود. مشخصه آسیب ناشی از نور آفتاب الاستوزیس می باشد(یعنی رسوب الیاف الاستیک ضخیم شده و نامنظم که بطور نسبی تخریب شده اند)

- مصرف سیگار باعث ایجاد تغیراتی در پوست می شود.

- اسکار ناشی از تروما، آکنه و حرکات تکراری عضلات زیرپوست منجر به تغییرات هستیولوژیک قابل پیش بینی می شود.

- هنگام ترمیم زخم اگر لبه های زخم به خوبی به سمت بیرون برآمده نشوند، منجر به اسکار فرورفته می شود.

- نوسانات مکرر وزن نیز می تواند منجر به ایجاد چین و چروک شود.

- زمینه های ژنتیک

کاندید ایده آل برای تزریق چربی چه کسی می باشد؟

بطور کلی بهترین کاندید ها برای تزریق چربی عبارتند از:

    افرادی که دچار چین و چروک، افتادگی یا اسکار در ناحیه صورت هستند.

    فرد درجاتی از پری و برجستگی و نمای جوان صورت خود را از دست داده باشد

    فرد از نظر جسمانی سالم باشد

    فرد از نظر روانی یا ثبات(stable) باشد

    درخواست بهبود در ظاهر خود را داشته باشد

    انتظارات واقع گرایانه داشته باشد

    از سایر روشهای درمانی آگاهی داشته باشد.

 

موارد کاربرد تزریق چربی در چه نقاط وچه اهدافیست؟

تمام افرادی که از سلامت جسمی و روحی مناسب برخوردار هستند و انتظارات واقع بینانه دارند، می‌توانند متقاضی تزریق چربی باشند. افرادی که تمایل دارند چربی‌های اضافی بخش‌هایی از بدن را از بین ببرند و هم خواستار رفع چروک، خطوط و چین‌های صورت هستند، می‌توانند به انجام این عمل فکر کنند. به علاوه تزریق چربی به افرادی توصیه می‌شود که می‌خواهند باسنی بزرگ‌تر و خوش فرم‌تر داشته باشند. متقاضیان این عمل باید این نکته را به خاطر بسپارند که پس از هر عمل جراحی احتمال بروز عوارض وجود دارد، بنابراین باید در جلسه مشاوره با جراح درباره مراقبت‌های پس از عمل صحبت کنند تا تصمیمی آگاهانه تخاذ نمایند و آمادگی لازم را داشته باشند.

 •  برجسته کردن لب ها

 •  حجیم کردن سینه ها: چربی هم برای عمل بزرگ کردن سینه و هم برای جراحی بازسازی سینه به کار برده می‌شود. چربی حتی گاهی برای پوشاندن کناره‌های پروتز سینه نیز تزریق می‌شود تا سینه‌ها ظاهری طبیعی‌تر پیدا کند.

 •  پر کردن مناطق لاغر و فرو رفته صورت مثل گونه و زیر چشم

 •  پر کردن خط خنده و خطوط اطراف دهان

 • پر کردن اسکار های ناشی از تو کشیدگی اسکار ، آکنه و بریدگی های قدیمی

 • جوان سازی  صورت (بدلیل وجود سلول های بینادی موجود در بافت چربی):  نقطه‌های تحلیل رفته صورت در اثر افزایش سن را می‌توان با تزریق چربی دوباره پر و برجسته کرد. گونه، ابرو و پیشانی، زیر چشم،چانه، بینی و لب نقاط قابل درمان با تزریق چربی هستند. به علاوه چربی را می‌توان برای صاف کردن جای زخم و کاهش آثار زخم تزریق کرد.

 •  ناحیه پشت دست: هنگام تلاش برای زدودن نشانه‌های پیری، دست‌ها برخلاف صورت چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد. درحالی که دست‌ها غالباً پیش از آشکار شدن چین وچروک روی صورت پیر می‌شوند. برای جوانسازی پوست دست و انگشتان چربی در پوست نازک دست تزریق می‌شود تا دست پرتر و در نتیجه جوان‌تر به نظر برسد.

 • تزریق چربی در ناحیه لابیا ماژور و پوبیس (اندام تناسلی زنان)

 • تزریق چربی در ناحیه باسن:  کمر باریک و باسن گرد و برجسته هدف عمل لیفت برزیلی باسن است که با تکنیک تزریق چربی انجام می‌شود.

 • ساق پا: تزریق چربی برای درمان لاغری ساق پا و چاق کردن ساق پا (و چاقی ساق پا) نیز انجام می‌شود.

تزریق برای زیبایی ساق پا

تزریق برای زیبایی ساق پا

تزریق چربی در سینه

تزریق چربی در سینه

تزریق برای جوانسازی پوست دست

تزریق برای جوانسازی پوست دست

یکی دیگر از کاربرد های تزریق چربی در رفع نواقص و پوشش بینی های تیغه ایست که به درخواست مخاطبین عزیز موبویار این بخش را با توضیحات بیشتری خدمتتان ارائه میکنیم:

کاربرد تزریق چربی در بینی:

تزریق چربی برای ترمیم عوارض ایجاد شده پس از عمل جراحی پلاستیك بینی به شكل فزاینده ای درحال رواج است كه بسیاری از عوارض كه قبلاً كابوسی برای بیمار و جراح بودند اكنون به سهولت قابل درمان باشند.کاربرد تزریق چربی در بینی در موارد محدودی وجود دارد و نمی توان در درمان  رفع بسیاری از مشکلات بینی از تزریق چربی استفاده نمود ، نامنظمی ها و فرورفتگی های خفیف پشت بینی و کناره های آن را می توان با تزریق چربی اصلاح نمود و در مواردی که بیمار جراحی بینی انجام داده و بعد از عمل در بینی فرو رفتگی ایجاد شده می توان با تزریق چربی به پشت بینی این فرو رفتگی ها را اصلاح نمود .

تزریق چربی روی  بینی

تزریق چربی در بینی در موارد محدودی مانند افزودن به حجم بینی و پر کردن فرورفتگی پشت بینی کاربرد دارد و در این روش چربی از بدن خود بیمار گرفته می شود و به میزان لازم در چند مرتبه با سوزن های باریک در  عمق مناسب در زیر پوست بینی تزریق می شود و باعث پر شدن و حجیم شدن پشت بینی می شود ، تزریق چربی به بینی هرگز مشکلات تنفسی بینی را رفع نمی نماید بلکه این تزریق فقط جنبه زیباسازی در بینی دارد و معمولا بعد از انجام جراحی توسط متخصص جراحی بینی به بیماران جهت پر کردن فرورفتگی های بینی تجویز می گردد.گرچه تزریق چربی به دلیل سازگاری چربی با بدن عوارض بسیار کمی دارد اما این نوع پرکننده اگر به وسیله افراد غیر متخصص و در عمق نامناسب و نزدیک به سطح پوست تزریق گردد باعث ایجاد ناهمگونی و عدم تقارن بینی می شود .

فواید تزریق چربی در بینی

تزریق چربی در بینی ماندگاری بیشتری نسبت به سایر روشها دارد و با استفاده از آن بیمار نیاز به استراحت ندارد، تزریق چربی در بینی با استفاده از بی حسی انجام می گیرد و بیمار بعد از تزریق درد نخواهد داشت، نتایج آن بلافاصله بعد از تزریق قابل مشاهده می باشد و تغییر در بینی محسوس خواهد بود و بیمار به بستن چسب و پانسمان روی بینی نیاز نخواهد داشت.تزریق چربی در بینی نباید به طور ناگهانی و یکباره انجام گیرد بلکه باید در هر تزریق حجم مناسبی از چربی وارد بینی شود زیرا حجم زیاد چربی در بینی باعث بروز مشکلات طاهری در بینی خواهد شد و با کاهش دادن جریان خون در بینی باعث می گردد سطح پوست دچار تورم و خون مردگی گردد.

معایب تزریق چربی

درمحل تزریق چربی و محلی که چربی از آن تهیه شده ممکن است کبودی، تورم و  درد ایجاد شود. تورم در ناحیه تزریق شده که پس از ۲هفته از بین می رود. معمولا کبودی ندارد و به جز در ناحیه زیرچشم که آن هم طی ۱۲-۱۰روز از بین خواهد رفت.

ماندگاری  چربی را در محل تزریق بدقت نمیتوان مشخص کرد . اگر چه امروزه با روشهایی مثل ترکیب چربی با PRP سعی میشود که دوام چربی در محل تزریق بیشتر شود ولی در اکثر موارد جهت رسیدن به نتیجه مطلوب نیاز است که تزریق چند بار تکرار شود.دوره مراقبت و نقاهت آن از فیلرها بیشتر است .گرچه در اکثریت موارد بصورت سرپایی و در مطب انجام میشود ولی ممکن است برای تزریق مقادیر بیشترچربی و یا تزریق در مناطق خاصی از بدن نیاز به بیهوشی و انجام عمل در مرکز جراحی باشد.در افراد لاغر با مقدار ناکافی چربی زیر پوستی , قابل انجام نمیباشد.

مزایای تزریق چربی

 • از بدن خود فرد گرفته می شود و صد درصد طبیعی است و احتمال واکنش آلرژیک و پس زدن پیوند وجود ندارد.

 •  مقدار کافی از آن در اکثر افراد برای تزریق در نواحی مورد نیازوجود دارد .تقریبا از چربی زیر پوست هرنقطه ای از بدن میتوان بدین منظوراستفاده کرد و جای مخصوص و یا بهتری وجود ندارد

 • .دوام آن از بسیاری از فیلرهای قابل جذب (هیالورو نیک اسیدها) بیشتر است

 • .عوارض آن کم , هزینه آن مناسب بوده ومیتوان آن را هر چند بار که لازم است تکرار کرد

 •  .میتوان آن را یکبار تهیه و به منظور تزریق در دفعات بعدی در یخچال به مدت ۶-۱۲ ماه نگهداری کرد .

 •  تزریق چربی می تواند به میزان قابل توجهی چین و چروکها و سایر نواقص پوست را کاهش داده یا برطرف نماید. همچنین تزریق چربی می تواند با ایجاد مجدد نمای خوشایند و دلپذیر، ظاهر جوانتری را برای فرد ایجاد کند.

 •  در مواردی که قرار باشد تزریقی در لایه های عمقی و یا حجمی بیشتر از 10 سی سی انجام شود ، انتخاب اول تزریق چربی است.

 •  تزریق چربی ممکن است به تنهایی یا همراه با روش هایی مانند لیفت صورت یا ابرو انجام شود.

 

برنامه‌ریزی تزریق چربی

معمولا پزشکان با تجربه در زمینه تزریق چربی در جلسه مشاوره معاینه کاملی را انجام می‌دهند، اطلاعات کاملی را در اختیار بیمار می‌گذارند، پرسش‌های بیمار را پاسخ می‌گویند و ابهام‌ها و نگرانی‌ها را برطرف می‌کنند. آنها از بیماران می‌خواهند تا نام تمام داروهای مصرفی یا بیماری‌های فعلی و پیشین را اطلاع دهند و در صورت سیگاری بودن، حداقل دوهفته قبل از تزریق چربی سیگار را ترک کنند. جلسه مشاوره فرصت مناسبی است تا پزشک روش‌های تزریق چربی به صورت، برجسته کردن گونه یا لب، از بین بردن چین و چروک، و لیفت باسن را برای بیمار توضیح  بدهد. به علاوه بیمار در این جلسه از هزینه عمل آگاه می‌شود. از بیمار عکس برای درج در پرونده و مقایسه با عکس‌های بعد از عمل گرفته می‌شود.

آمادگی پیش از تزریق

پزشکان متخصص در زمینه تزریق چربی فهرستی از توصیه‌های ضروری پیش از تزریق را در اختیار بیمار می‌گذارند. رعایت این توصیه‌ها بسیار مهم است. بیماران سیگاری باید سیگار را حداقل از دو هفته قبل از عمل ترک کنند تا خطر بروز عوارض در طول تزریق و بعد از آن کاهش یابد. از آنجایی که بیمار به دلیل اثر داروی بی‌حسی سرگیجه دارد و قادر به رانندگی نیست، باید هماهنگی لازم را انجام دهد تا یکی از نزدیکان وی را به خانه برساند. به علاوه توصیه می‌شود تمام داروهای لازم برای دوران بهبود قبل از عمل تهیه شود بنابراین برحسب یک جمع بندی کلی میتوان آمادگی های پیش از تزریق چربی را در چند نکته خلاصه کرد که :

     لازم است بیمار از وجود هر گونه آلرژِی (اعم از غذایی ، دارویی ، یا سایر عوامل محیطی) پزشک را مطلع سازد.

     درمورد کلیه داروهایی که مصرف می کند(اعم از آنهائیکه طبق تجویز پزشک مصرف می کند و یا بدون نسخه مصرف می کند) پزشک خود  را مطلع سازد.

     از مصرف داروها یا ترکیبات گیاهی یا غذاهایی که باعث رقیق شدن خون می شوند خودداری نمائید.

     از 2 هفته قبل از تزریق چربی ، از مصرف آسپیرین یا داروهای حاوی آسپیرین یا سایر داروهای ضد التهاب مانند بروفن ، ژلوفن ، ایندومتامین و دیکلوفناک و ... خودداری نماید.

نتیجه مطالعات جدید در زمینه انواع بافت چه بوده است؟

 در یکی از اولین مقالاتی که در سال 2001 منتشر گردید ، وجود سلولهای بنیادی مولتی پتانسیل در بافت چربی اشاره شده است و در مطالعاتی که بعد از آن در سرتاسر دنیا انجام گردید، تائید شده است که در سلولهای بنیادی بدست آمده از چربی در تولید بافت های جدید نظیر استخوان ، غضروف ، عروق خونی ، اعصاب و پوست دخیل هستند.

 مطالعات اخیر نشان داده است که چربی با استفاده از کانون با نوک کند(blunt) بدست می آید و سانتریفوژ می شود در مطالعات بافت شناسی ، 90 درصد سلولها زنده بوده اند و فعالیت آنزیمی سلول چربی نزدیک بر نرمال بوده است.

در ادامه سعی شده تا به برخی از سوال های شما مخاطبین عزیز راجع به نحوه انجام این عمل ، مراقبت های قبل و بعد از تزریق چربی همچنین نحوه بیهوشی و موارد مرتبط با آن پاسخ داده شود.

تزریق چربی چگونه انجام می شود؟

جراح برای خارج کردن چربی مورد نیاز تزریق، لیپوساکشن را روی شکم، ران یا پهلو انجام می‌دهند. نحوه انجام عمل تزریق چربی به این صورت است كه ابتدا با بی حسی موضعی قسمتی از بافت چربی نواحی مختلف بدن (هر نقطه ای كه مناسب باشد،اما بیشتر پهلوها و ران ها) بی حس شده و سپس به كمك سرنگ و میله كوچك مخصوص با ظرافت و سعی در صدمه كمتر به بافت چربی ، مقداری چربی از آن ناحیه گرفته می شود سپس چربی گرفته شده آماده سازی می شود. چین و چروک‌ها، خطوط، گونه‌های لاغر، لب‌های نازک و چشم‌های گود و فرورفته بخش‌هایی از صورت‌اند که با تزریق چربی امکان زیباسازی و جوانسازی آنها وجود دارد. تزریق چربی با توجه به طبیعی بودن و نتایج جوانسازی عملی جایگزین و موثر برای پروتزهای صورت است.

روش های مختلفی برای آماده سازی بافت چربی وجود دارد كه می تواند به شكل سانتریفوژ یا شست وشو و سپس آبگیری ساده باشد. در ظرف چند سال اخیر به تدریج از طرفداران سانتریفوژ كاسته شده یا شدت و سرعت سانتریفوژ كمتر شده است. علت آن است كه بسیاری از مطالعات نشان داده اند كه این كار سبب پارگی سلول چربی می شود در عین حال ماندگاری بافت چربی در روش دوم كه شامل شست و شو و آبگیری ساده است بهتر است. پیشرفت دیگری كه برای آماده سازی بافت چربی در چند سال اخیر مورد توجه قرار گرفته است سعی در زیادتر كردن سلول های بنیادی آن و همچنین افزودن پلاكت به آن است (prp) كه به نظر می رسد كه هم ماندگاری بافت چربی را بیشتر می كند و هم اثرات ترمیم كننده تزریق چربی را افزایش می دهد. پس از آماده سازی هر نقطه ایكه لازم باشد تحت درمان قرار بگیرد،ا بتدا بی حس شده و سپس تزریق چربی انجام می گیرد.

      

نكته اولی كه باید توجه داشت آن است كه تزریق چربی در واقع پیوند چربی است یعنی باید سلول چربی با كمترین صدمه و بیشترین دقت از یك نقطه برداشته شده و سپس بطور یكنواخت سلول های پیوندی ما بین سلول های دیگر پخش شوند تا شانس آن را داشته باشد كه توسط مویرگ ها تغذیه شده، زنده بمانند . بنابراین آنچه شانس زنده ماندن سلول پیوندی رازیادی می كند توجه به همین ظرایف و دقایق است. نكته دوم آنكه باید توجه داشت كه چیزی به اسم جابه جایی و حركت كردن در تزریق چربی وجود ندارد زیرا یا سلول زنده می ماند و بین بقیه سلولها به زندگی ادامه می دهد كه پس ثابت و بدون حركت است یا سلول مرده و جذب می شود. پس برخلاف ژل های غیر قابل جذب امكان جابه جایی ندارد.

نكته سوم آنكه در صورت توجه به دقایق و ظرایف تزریق چربی هیچگاه بزرگی اغراق آمیز ناحیه تزریق شده امكان نخواهد داشت و به همین علت است كه برعكس تصور عمومی، تزریق چربی نباید در بیماری كه خواسته های اغراق آمیز دارد انجام شود چون معمولاً چنین بیماری به خواسته خود نخواهد رسید.

 مراحل تزریق چربی به چه صورت است؟

تزریق چربی شامل مراحل زیر است:

A. مرحله اول - برداشت (harvesting) - ابتدا محلی را که قرار است از آن برداشت چربی انجام شود را ضد عفونی کرده و تحت شرایط استریل ، بی حسی موضعی انجام می شود و یا استفاده از سرنگ و کانول های مخصوص (شبیه کانول هایی که در لیپوساکشن استفاده می شود) چربی برداشت می شود.

B.مرحله دوم- پالایش (refinement) - چربی بدست آمده سانتریفوژ می شود، اینکار باعث جدا شدن خون و سایر مایعات از چربی شده و چربی تغلیظ شده و خالص تر بدست می آید.

C.مرحله سوم- انتقال یا تزریق (transfer) - محلی را که قرار است در آن تزریق چربی انجام شود با محلول ضدعفونی کننده شستشو داده و بی حسی موضعی انجام می شود. سپس با استفاده از سرنگ انسولین و کانول های مخصوص (مانند Colman یا Amar) تزریق چربی بسته به محل مورد نظر، در لایه های مختلف انجام می شود

محلهای شایع برای برداشت چربی کدامند؟

قسمت تحتانی شکم ، پهلوها ، ران، باسن قسمت داخلی زانو

 آیا در تزریق چربی نیازبه بیهوشی هست؟

خیر، تزریق چربی تحت بی حصی موضعی یا تزریق داخل وریدی داروی خواب آور و آرام بخش انجام می شود و نیازی به بیهوشی کامل ندارد.

انواع بی‌حسی مورد استفاده در تزریق چربی

اکثر عمل‌های لیپوساکشن و لیفت باسن تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود تا بیمار کاملاً در طول عمل راحت باشد و دردی حس نکند. در مرحله تزریق چربی، ناحیه مورد نظر با دارو به صورت موضعی بی‌حس می‌شود. داروی بی‌حسی موضعی در بعضی شرایط برای بی‌حسی ناحیه درمان تزریق می‌شود و از داروی آرام‌بخش نیز استفاده می‌شود. جراح بهترین روش بی‌حسی یا بیهوشی را با توجه به شرایط بیمار انتخاب می‌کنند.

 طول مدت عمل چقدر می باشد؟

بسته به میزان تزریق، ممکن است 1تا3 ساعت طول بکشد.

 آیا برای تزریق چربی نیاز به بستری می باشد؟

خیر این عمل به صورت سرپایی انجام می شود.

توصیه های بعد از تزریق

صرف نظر از محل انجام عمل، بیماران باید تمام دستورات مربوط به دوران بهبود پس از عمل را به دقت رعایت کنند. بیمار حداقل تا چهار هفته نباید فعالیت‌های بدنی شدید انجام دهد. اثرهای جانبی مانند کبودی، ورم و ناراحتی نیز بروز می‌یابد که پس از چند هفته کاملاً برطرف می‌شود. بیماران لیفت باسن باید تا چند هفته پس از تزریق مراقب باشند تا فشار زیادی به ناحیه درمان شده وارد نشود.

به فرد توصیه می شود که از وارد کردن فشار زیاد به محل تزریق جهت جلوگیری از جا به جایی چربی تزریق شده به مدت 7 تا 10 روز خودداری کند.ممکن است در محل تزریق چربی و محلی که چربی از آن گرفته شده دچار کبودی، تورم و  درد شوید. این حالت طبیعی بوده و به تدریج در طی چند روز تا چند هفته برطرف می شود(میزان کبودی و تورم متناسب با مقدار چربی تزریق شده است ولی به طور معمول 2 هفته طول می کشد.برای کاهش ورم و نیز تسریع بهبود آن در 3 روز اول بعد از تزریق، از کیسه آب یخ آزادانه در آن نواحی از صورت که تزریق چربی انجام شده استفاده کنید.جهت کاهش ورم بهتر است در چند روز اول بعد از تزریق چربی، هنگام خوابیدن زیرسرتان بلند باشد( حالت نیمه نشسته یا زاویه 45 درجه) و در صورتی که مزاحمتی برای خوابتان ایجاد نکند، بهتر است به مدت یک هفته در این حالت بخوابید.

-برای کاهش ورم صورت، استفاده از نمک باید محدود شود.

- در طی دوره استراحت و نقاهت خود در منزل، از انجام فعالیت هایی نظیر نظافت و باغبانی که  نیاز به خم شدن یا وارد کردن فشار دارند خودداری کنید، زیرا این می تواند باعث تشدید ورم صورت طولانی تر شدن آن شود

- از انجام ورزش شدید به مدت یک هفته باید خودداری شود در صورتی  که عادت به ورزش کردن منظم دارید، بعد از چند روز می توانید ورزش های سبک تری ( به شرط آن که موجب افزایش تورم صورت نشود) انجام دهید.

- در محل تزریق چربی بخیه زده نمی شود و در نتیجه نیازی به کشیدن بخیه ونیز پانسمان کردن وجود ندارد.

- در صورت لزوم 24 ساعت بعد از تزریق چربی ، آرایش کردن مانعی ندارد.

- اگر چه عفونت نادر است، آنتی بیوتیک خوراکی (نظیر سفالکسین) قبل و بعد از عمل تحویز می شود( از شب قبل از عمل تا 7 روز بعد از تزریق) معمولا برای کنترل درد نیازی به داروی مخدر نیست و استفاده از استامینوفن کافی خواهد بود.

 آیا تزریق چربی ممکن است باعث تورم قابل توجه در محل تزریق شود؟

بله، عوامل موثر در این تورم عبارتند از:

    مقدار چربی تزریق شده

    محلی که چربی در آن تزریق می شود

    تکنیک و ابزارهای خاص مورد استفاده جهت تزریق

    داروهایی که فرد مصرف می کند

    سن و ساختار ژنتیک فرد

آیا تزریق چربی ماندگاری كمی دارد؟

جواب این سوال كاملاً منفی است یعنی برعكس ، تزریق چربی ماندگارترین پركننده نسج نرم است اما علت آنكه چنین تصوری رواج یافته است این است كه معمولاً به بیمار توضیح داده نمی شود كه ممكن است برای رسیدن به نتایج قابل قبول نیاز به چندین مرحله تزریق چربی باشد زیرا تزریق چربی در واقع پیوند چربی است یعنی سلول ها از یك محل برداشته شده و به محلی كه دچار كمبود است پیوند می شود و مانند هر پیوندی امكان قبول پیوند صددرصد نیست به این معنی كه در مطالعات مختلف مشخص شده است كه بین 30تا70 درصد سلول های چربی زنده می ماند. حال اگر 30 درصد سلول ها زنده بماند بیمار نیاز به جلسات بیشتر تزریق چربی دارد واگر70 درصد زنده بماند بیمار ممکن است از یک جلسه تزریق چربی هم رضایت داشته باشد; اما هر مقدار سلولی که زنده بماند و در محل باقی بماند معمولاً سال های سال ماندگاری خواهد داشت.

بعد از فروکش کردن ورم، قوام چربی پیوند شده عمدتا شبیه بافت میزبان می شود تا این که کیفیت ساختمانی بافت چربی را حفظ نماید. با تزریق چربی به صورت قطعات کوچک در لابه لای قطعات بافت دریافت کننده چربی  به صورت یکپارچه می شود و نظیر بافتی که در آن تزریق شده حس می شود. بعضی از بیماران تصور می کنند که تزریق چربی ماندگار نیست، هر چند این تصور صحیح نیست در حقیقت وقتی تزریق چربی به طور صحیح انجام شود درصدی از سلول های چربی تزریق شده زنده می مانند و ماندگار خواهند بود.ازآنجایی که بعضی از سلول های چربی از بین می روند، این تمایل وجود دارد که تصحیح بیش از حد (overcorrection) یا تزریق بیش از حد مورد نیاز انجام شود، تا بعد از گذشت چند هفته نتایج نهایی مطلوب تر به دست آید. ماندگاری چربی در نواحی ای از بدن که حرکات محدودتری دارند( مانند گونه ها و پشت دست ها) بیشتر است و در نواحی ای از بدن که دائما در حرکت می باشند (مانند لب و دهان) کمتر است.

گاهی اوقات برای حصول نتایج ماندگارتر نیاز به چند جلسه تزریق چربی داریم.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری