نویسنده: رزا عابدی

دکوراسیون

در این بخش از مقاله موبویار قصد داریم شما را با چند اصول از قوانین فنگ شویی راجع به نحوه چیدمان دکوراسیون اتاق خواب آشنا کنیم. امروزه به دلایل مشغله و روزمرگی های فراوان خیلی از ما فراموش میکنیم برای خود و آرامشمان وقت بگذرانیم. نباید نقش عظیم فضایی که در آن زندگی میکنیم را در جهت رسیدن به این آرامش ندید بگیریم. در ادامه به بررسی چند قانون کلی میپردازیم:

نبود اکواریوم و آب نما در دکوراسیون اتاق خواب

استفاده از آکواریوم و آبنما در دکوراسیون داخلی منزل درست مثل آینه در فنگ شویی تائید و تاکید شده است اما بازهم نه برای دکوراسیون اتاق خواب .در اصل فنگ شویی استفاده از آبنما و یا آکواریوم در اتاق خواب سبب بروز مشکلات مالی،دزدی و یا ورشکستگی میشود.حتی در دکوراسیون اتاق خواب نباید از تابلوهایی استفاده کنید که بر روی آنها طراحی از آب و ماهی وجود داشته باشد.

دردکوراسیون اتاق خواب از قرار دادن گل و گیاه اجتناب کنید.

مکان گیاهان نیز همانند آکواریوم، آبنما و آینه در دکوراسیون اتاق خواب نیست. وجود گیاهان در اتاق خواب به دلیل وجود انرژی هایی که دارد باعث می شود خوابتان بپرد گیاهان دارای حجم زیادی از انرژی «یانگ (Yang) هستند که انرژی و فعالیت بسیار به ارمغان می‌آورند. پس بهتر است هنگام استراحت و خواب، گیاهی در اتاق نباشد. اگر جای دیگری برای قرار دادن گلدان ها ندارید، آنها را جایی بگذارید که وقتی در رختخواب هستید، خارج از خط دید شما باشند. در صورت داشتن بالکن، گل و گیاه مورد علاقه خود را آنجا قرار دهید.

اجتناب از قراردادن گل و گیاه در دکوراسیون اتاق خواب

تاثیر درب و پنجره در دکوراسیون اتاق خواب

 درب و پنجره تاثیر زیادی در زیبایی دکوراسیون اتاق خواب و یا هر قسمتی دیگر از مکانی که در آن اوقات میگذرانید دارند.هرچند پنجرهای تما سطحی و بلند میتوانند ظاهر زیباتر و جذابتری داشته باشند اما در علم فگ شویی این مورد توصیه نشده و ذکر شده بهتراست از پنجرهایی متوسط با قاب های چوبی مرغوب و استاندارد استفاده شود.

کمد دیواری دردکوراسیون اتاق خواب

کمد دیواری بخشی از اتاق است که در آن وسایل شخصی و سایر اقلام قرار می گیرد. این عنصر نقش تعیین کننده را در ایجاد جذابیت و انرژی مثبت در دکوراسیون اتاق خواب شما دارد. دقت کنید که فضای داخلی کمدها همیشه مرتب و منظم باشد حتی هرچند وقت یکبار کل اجزای آن را تخلیه کنید و مجدد بصورت مرتب بچینید.

اهمیت دکور و چیدمان مقابل تخت

در اصول فنگ شویی دکوراسیون اتاق خواب، محوطه روبروی تخت از آن جهت که اولین مکانی است که پس از بیدار شدن به آن نگاه می کنید از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین سعی کنید در این مکان یک عنصر دکوراتیو مثل یک تابلو هنری زیبا یا چیزهایی که دوست دارید قرار دهید تا هر صبح با بیدار شدن از خواب، روزتان را پر انرژی و قدرتمند شروع کنید.

جای کتابهایتان را عوض کنید

اگر می‌خواهید اتاقتان بیشترین تطابق با فنگ شویی را داشته باشد جای کتابها را تغییر دهید.اگر هم علاقمند هستید قبل از خوابیدن کتاب بخوانید، می‌توانید چند کتاب را روی قفسه اتاق خوابتان نگه دارید، اما تعداد زیادی کتاب می‌تواند عرصه را بر شما تنگ کند. اتاق خواب جایی برای استراحت و تمدد اعصاب است و اگر کتاب های زیادی در اتاقتان تلنبار کنید، آن را شبیه به اتاق کار خواهید کرد. وجود بیش از حد کتاب در دکوراسیون اتاق خواب، موجب میشود ذهنتان به این باور نرسد که مکان شخصی خودش و برای استراحت قرار دارد و همچنان گاردی مانند زمان کار بخود بگیرید که این عامل سبب عدم رسیدنتان به آرامش و کیفیت خواب میشود.

    

 

استفاده از رنگ طبق اصول فنگ شویی برای دکوراسیون اتاق خواب

رنگ ها یکی از برکاربردترین عنصر در اصل فنگ شویی است. رنگ هر فضا، شخصیت دهنده به آن محیط و نشان دهنده روحیات افرادی است که در آن زندگی می کنند.برای دکوراسیون اتاق خواب هم باید از رنگ های مناسب و پر انرژی استفاده شود. رنگ هایی که شوق و عشق را در دکوراسیون اتاق خواب بیدار می کند. زوجین چینی نیز بسیار به موضوع اهمیت داده و از رنگ هایی که بر پایه عشق محبت هستند، برای اتاق خواب خود انتخاب می کنند. این رنگ ها می توانند رنگ هایی مثل قرمز، صورتی، زرد، نارنجی و بنفش هستند. اما این نکته را هم باید بگوییم که تنها استفاده از رنگ های روشن و جیغ بعد از مدتی باعث خستگی می شود. پس باید از رنگ های خنثی نیز در کنار رنگ های جیغ استفاده کرد. استفاده از رنگ های خنثی در شب تاثیر بسیار زیادی دارد و به محیط اتاق خواب و همینطور داشتن خوابی آسوده به شما کمک می کند

افرادی که به تنهایی زندگی می کنند و جوانان، بیشتر رنگ های شاد و فانتزی را دوست دارند چرا که به آن ها انرژی مثبت می دهد. افراد میانسال و خانواده ها نیزبیشتر از رنگ های خنثی و ساده تردر دکوراسیون اتاق خواب خانشان استفاده میکنند چرا که این رنگ ها حس صمیمی تری را در محیط ایجاد می کند. بسته به نوع افرادی که قصد زندگی در خانه و اتاق خواب را دارند، رنگ آن را انتخاب نمایید.

استفاده از رنگ های عنصر آتش بر اساس اصول فنگ شویی در دکوراسیون اتاق خواب، برای شما انرژی زا خواهد بود و همچنین به شما کمک خواهد کرد تا هیجان و عشق را به اتاق خوابتان بیاورید. بر اساس اصول فنگ شویی، رنگ های آتشی عبارتند از قرمز، نارنجی، زرد تیره، بنفش و صورتی.

استفاده ازرنگهایی با زمینه خاکی 

استفاده از عنصر زمین بر اساس اصول فنگ شویی به شما در ایجاد ثبات، آرامش و حفاظت از روابطتان کمک خواهد کرد. بر اساس اصول فنگ شویی، رنگ های مانند زرد روشن و بژ برای دکوراسیون اتاق خواب شما مناسب هستند.

رنگهای فلزی تداعی کننده حس دقت، وضوح و شفافیت هستند.

بر اساس اصول فنگ شویی استفاده از عناصر فلزی حس هوشیاری، دقت، شفافیت و شایستگی به دکوراسیون اتاق خواب شما می‌دهد. استفاده از این رنگها به صورت متوازن، به شما کمک خواهد کرد شفافیت و روشنی را به فضای خانه تان ببرید.

رنگ های فلزی بر اساس اصول فنگ شویی خاکستری و سفید هستند.

رنگ های پاستیلی آرامش را برایتان هدیه خواهد آورد.

در پایان روز، مهمترین مساله این است که در اتاق خوابتان احساس آرامش داشته باشید و خوب بخوابید. استفاده از رنگ های روشن و ملایم (پاستلی) دردکوراسیون اتاق خواب، به شما آرامش ذهن و روح می بخشد. می توانید از رنگ های آبی روشن صورتی روشن، سبز روشن و بنفش روشن استفاده کنید.

داشتن نور مناسب برای دکوراسیون اتاق خواب

یکی از اصول  فنگ شویی در چیدمان دکوراسیون اتاق خواب و همینطور دیگر فضاهای خانه استفاده از نور مناسب است؛ حالی ممکن است این نور به طور طبیعی باشد و یا حتی استفاده از نور مصنوعی مد نظر باشد. اما قضیه دکوراسیون اتاق خواب با دیگر فضاها متفاوت است؛ به دلیلی اینکه اتاق خواب فضایی برای رسیدن به آرامش و استراحت است باید از نوری ملایم استفاده کرد. حتی پیشنهاد می شود که از لامپ ها سقفی، آفتابی و مهتابی نیز استفاده نکنید. نور در فنگ شویی در چیدمان دکوراسیون اتاق خواب پیشنهاد می شود که از آباژور برای تامین روشنایی شب، و از نور طبیعی برای روز استفاده شود.

قرار دادن آینه در فضای مناسبی ازدکوراسیون اتاق خواب

درست است که در اصل فنگ شویی آینه یکی از عناصر جدا نشدنی از محیط خانه است، اما استفاده از این وسیله برای دکوراسیون اتاق خواب اصلا پیشنهاد نشده است. در افسانه های چین باستان داشتن آینه در اتاق خواب زوجین یک نوع خیانت محسوب می شود. با اینکه وجود آینه دردکوراسیون اتاق خواب بسیار ضروری است اما آن را نباید در قسمتی قرار دهید که درب یا کمدها در آن مشخص شوند آینه ها باعث بر هم خوردن خواب شما می‌شوند. وجود آینه دردکوراسیون اتاق خواب هم حس بی اعتمادی ایجاد می کند. به طور کلی، باید از گذاشتن آینه رو به روی تخت خودداری کنید، چرا که برای فضای مخصوص استراحت، انرژی بسیار زیادی دارد اگر بازم هم مجبور بودید در این مورد هم می توانید از از کشیدن پارچه بر روی آینه استفاده کنید.

دردکوراسیون اتاق خواب خود، نقاشی های امیدبخش بگذارید

نقاشی هایی از مناظر آرامش بخش و طبیعت یا جاهایی که به شما امید و آرامش می‌دهند در اتاقتان نصب کنید. چند منظره یا عکسی که به شما انگیزه می‌دهد تا به رویاهایتان برسید را در اتاق خوابتان بگذارید تا ذهنتان آرام و پر از حس خوب باشد. تصاویر گرافیکی شلوغ یا ترسناک، جایی دردکوراسیون اتاق خواب شما ندارند. امیدبخش ترین و زیباترین تصاویر را در افق دیدتان قرار دهید تا به محض بیدار شدن، نخستین چیزی باشد که می بینید.

جمع کردن عکس ها در آلبوم

فنگ شویی در چیدمان دکوراسیون اتاق خواب می گوید که استفاده از عکس تنها ۲ عدد شاسی کوچک آن هم در بالای تخت مناسب است. به کار بردن قاب عکس های بزرگ بر روی دیوار خصوصا اگر عکس افراد باشد، باعث انتقال انرژی های منفی به محیط اتاق خواب شده و آرامش شما را به هنگام خواب از بین می بیرد. در اصل فنگ شویی در چیدمان دکوراسیون اتاق خواب، استفاده از قاب عکس آن هم از طبیعت پیشنهاد شده است. استفاده از تابلوهای طبیعت به جای عکس افراد در اصل فنگ شویی چیدمان دکوراسیون اتاق خواب

 جلوگیری از شلوغ شدن بیش از حد دکوراسیون اتاق خواب

شلوغی بیش از حد، انرژی منفی به وجود آورده و تمرکز شما را بر هم می زند. یکی از اصول فنگ شویی دردکوراسیون اتاق خواب نظم و ترتیب است. با ایجاد نظم و ترتیب در طراحی دکوراسیون اتاق خواب تان، فضایی آرامش بخش و به دور از هرج و مرج داشته باشید. دکوراسیون های مینیمال به دلیل نظم ذاتی ای که در خود دارند، بهترین پیشنهاد برای افرادی است که قصد رعایت اصول فنگ شویی دردکوراسیون اتاق خواب را دارند.

از لباس هایی که دیگر نمی‌پوشید خلاص شوید

درِ کمد و کشویتان را باز کنید و تمام لباس هایی را که طی یک سال گذشته نپوشیده اید، بیرون بیاورید. می توانید این لباس ها را به خیریه ببخشید یا آنها را به دوست یا کسی بدهید که مایل به استفاده از آنهاست. حتی اگر این لباس ها را نبینید هم نگه داری و انباشتگی آنها در اتاق خوابتان، فرصت داشتن لباس های جدید را از شما می گیرد.

عکس اقوام یا دوستان را در اتاقتان قرار ندهید

می توانید چند قاب عکس خانوادگی را در اتاق خوابتان داشته باشید، اما از گذاشتن حجم عظیمی از عکس های فامیل یا دوستان دردکوراسیون اتاق خواب خود خودداری کنید، چرا که حس می کنید به شما زل زده اند و شما را تحت فشار قرار داده اند. در مورد تصاویر مذهبی نیز همین طور است.

هر نوع انباشتگی را ازدکوراسیون اتاق خواب تان از بین ببرید

برای داشتن بهترین فنگ شویی دردکوراسیون اتاق خواب، لازم است تمامی کاغذها، بدلیجات قدیمی و کهنه، عکس های بیخودی، هدایای بی استفاده و هر آنچه را که نیاز ندارید، دور بریزید. اگر وابستگی عاطفی خاصی به این وسایل دارید، آنها را در انباری یا یک اتاق دیگر جای دهید. اما تمام تلاش خود را به کار گیرید تا کمترین وسایل را در اتاق خواب خود داشته باشید. از گذاشتن صندلی اضافه یا عکس و نقاشی غیر ضروری خودداری کنید. هر چه وسایل بیشتری در اتاقتان داشته باشید، ایجاد توازن و تعادل کار سخت تری خواهد بود. داشتن یک اتاق خلوت و بدون انباشتگی به شما کمک می‌کند یک زندگی روان و بدون انباشتگی ناراحتی ها داشته باشید

با رعایت اصول فنگ شویی می توانید بهترین و مناسب ترین دکوراسیون را برای تک تک محیط خانه فراهم کرده و نظم و آرامش را به آن محیط دعوت کنید تا علاوه برای اینکه از دکوراسیون و چیدمان خانه خود لذت می برید زندگی زیبا و آرامی را در خانه و در کنار افراد خانواده خود تجربه کنید..

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری