نویسنده: رزا عابدی

دکوراسیون

فنگ شویی یا فانگ شویی (Fengshui) فلسفه و هنری باستانی است که سابقه آن به ۳۰۰۰ سال پیش در کشور چین باز می گردد. بر اساس آن هر فضایی دارای انرژی است و با بکارگیری و حفظ تعادل بین اشیا و فضا، سلامتی و خوشبختی برای انسان رقم می خورد

فنگ به معنی باد و شویی آب است. در فرهنگ چینی باد و آب مظهر سلامتی و پاکی است. در نتیجه فنگ شویی خوب، خوشبختی است و فنگ شویی بد، بدشانسی و بدبختی است.اساس فنگ شویی دیدگاهی است که فلسفه و فنون باستانی چین به جهان دارد. بر اساس این دیدگاه، زمین، زنده و منبع انرژی است.

در اصول فنگ شویی، روش هایی در نظر گرفته می شود که به کمک آن خواهید توانست فضایی پر آرامش و پر از نرژی مثبت داشته باشید. اگر شما هم از جمله افرادی هستید که می خواهید زندگی در اتاق خوابی آرامش بخش را تجربه کنید، بایستی فضایی را طراحی و دکوراسیون کنید که از اصول فنگ شویی پیروی کند. هنگامی که اتاق خواب خانه شما بر اساس اصول فنگ شویی چیده شود، آسایش و حس خوب در آن محسوس خواهد بود و نتیجه این امر، داشتن خوابی راحت و زندگی با کیفیت تری است.سبک باستانی فنگ شویی به ما کمک می‌کند خانه هایمان را متوازن کرده و زندگی شادتر و موفق تری بسازیم. معمولاً بیشترین توجه را به اتاق خواب معطوف می‌ کنیم که مکانی برای استراحت است. فنگ شویی اتاق خوابتان به شما کمک می‌ کند احساس و استراحت خود را کنترل کنید. پس لازم است بدانید که چطور باید «چی» (Chi) را به جریان انداخته و از ورود انرژی های منفی که ممکن است وارد اتاق و حتی زندگیتان شود، جلوگیری کنید.برای اتاق خواب هم یک سری مطالب و قوانینی وجود دارد که با رعایت و اجرا کردن آنها می توانید خوابی راحت را تجربه کنید.

مزایای چیدمان اتاق با کمک اصول فنگ شویی

استفاده از اصول فنگ شویی در اتاق خواب، مزایا و فواید بسیاری را برای استفاده کنندگان از این محیط به همراه دارد. مهم ترین فوایدی که با کمک رعایت نکات فنگ شویی در اتاق خواب حاصل می شود عبارتند از:

آرامش

اصول فنگ شویی در نهایت به افزایش آسایش و آرامش افراد ساکن اتاق منجر می شود. اگر داشتن خوابی راحت و استراحتی با کیفیت جزو آرزوهای شما شده است، طراحی دکوراسیون اتاق خواب به کمک اصول فنگ شویی را حتما امتحان کنید.

انرژی مثبت

بسیاری از افراد، به انرژی و تاثیر آن در روان و رفتار انسان اعتقادی ندارند. اینگونه افراد تاثیری از فنگ شویی در محیط نخواهند دید اما اگر شما از جمله افرادی هستید که به انرژی و تاثیرات آن در زندگی اعتقاد دارید، اصول فنگ شویی برای شما راه حلی است که می توانید به کمک آن به ایده آل ترین حالت انرژی در فضای اتاق خواب برسید. فنگ شویی با حذف عناصری که انرژی منفی تولید کرده یا از خروج انرژی منفی و ورود انرژی مثبت در فضا جلوگیری می کنند باعث ایجاد بهترین تعادل انرژی می شوند.

تعادل

تعادل یکی از مهم ترین نیازهای هر دکوراسیون است. تعادل به شما کمک می کند در فضایی زندگی کنید که تمام موارد در آن به اندازه کافی رعایت شده است؛ فرقی هم نمی کند سبک دکوراسیون شما کدام است. با ایجاد تعادل به کمک اصول فنگ شویی، خواهید توانست به ایده آل ترین ترکیب ملزومات و اکسسوری در خانه برسید و از زندگی در فضایی متعادل لذت ببرید.

حال به بررسی هریک از این اصول برای چیدمان و دکوراسیون اتاق خواب می پردازیم:

 • فاصله اطراف تخت خواب

فاصله اطراف تخت خواب اگر خیلی زیاد یا کم باشد مشکلاتی را برای افراد داخل اتاق خواب ایجاد خواهد کرد. بهترین فاصله برای فضای اطراف تخت خواب، ۵ سانتی متر است. این ۵ سانتی متر به ایجاد جریان هوا و انرژی مثبت در اطراف تخت خواب کمک زیادی می کند.

 • محل قرار گیری تخت خواب

محلی که تخت خواب را در آن قرار می دهید، از جهات مختلفی می تواند حائز اهمیت باشد. یکی از نقاطی که نباید تخت خواب را در آن قرار دهید، روبروی درب ورودی اتاق خواب است. این قسمت، معمولا دارای رفت و آمد زیادی بوده و باعث سلب آرامش کسانی می شود که قصد استراحت روی تخت خواب را دارند. بهترین مکان تخت خواب در اتاق، زیر پنجره و در امتداد دیوار اصلی اتاق خواب می باشدنکته ای که در مورد استفاده از تخت خواب وجود دارد این است که در اصول فنگ شویی آمده است ملزوماتی که دارای گوشه های گرد می باشند، انرژی بهتری را در فضا جاری می کنند. بنابراین از تخت خوابی استفاده کنید که علاوه بر رنگ بندی روشن و ملایم، دارای لبه های گرد باشد. همچنین نرم بودن تخت خواب نیز مورد دیگری است که رعایت آن به آرامش و راحتی هر چه بیشترتان کمک شایانی خواهد کرد.در قانون فنگ شویی تخت خواب خود را باید به گونه با درب تنظیم کنید که درب قابل دیدن باشد اما نه به گونه که در امتداد آن قرار بگیرید؛ این درب فقط شامل درب ورودی اتق خواب نیست و می تواند منظور از درب پاسیو وتراس و یا حتی درب حمام نیز باشد. تخت خواب خود را به طور مورب نسبت به درب در گوشه و یا کنار دیوار قرار دهید. اینکه به هنگام ورود به اتاق خواب با تخت مواجه شوید اصلا ایده جالبی نیست. تخت باید از درب دور باشد تا صبح ها با دیدن خط مستقیم به درب حس کنید به زندگی مسلط هستید و با شادابی و سرحالی از تخت خود بیرون بیایید. این انرژی است که فنگ شویی به آن تاکید می کند.

فاصله تخت از اطراف و درب ورودی

براساس اصل فنگ شویی تخت باید از درب فاصله داشته باشد

 • ارتفاع مناسب را رعایت کنید

از اصول فنگ شویی در چیدمان اتاق خواب، جریان داشتن انرژی است؛ این روزها به دلیل کمبود فضا در محیط خانه و اتاق خواب ها، کشوها و کمد هایی را در فضای خالی زیر تخت ها نیز قرار داده اند. شاید ایده خوبی باشد، اما در اصل فنگ شویی باید دور تا دور تخت انرژی جریان داشته باشد تا استراحت و خواب خوبی را بتونید تجربه کنید.برای تعادل جریان انرژی زیر تختتان، لازم است که تخت ارتفاع مناسبی از سطح زمین داشته باشد. به طور کلی، تخت هایی که زیرشان جایی برای نگه داری وسایل دارد، از لحاظ فنگ شویی تخت های نامناسبی محسوب می شوند. چون وقتی خوابیده اید، باید انرژی در اطراف بدن شما در گردش باشد و با وجود کشوها، این غیر ممکن است.

ارتفاع مناسب تخت

 • داشتن پشت چوبی برای تخت خواب

این یکی از اصول فنگ شویی در دکوراسیون اتاق خواب است که هر تختی باید دارای یک پشت چوبی نیز باشد؛ این تخته های چوبی امروزه با تنوع زیادی رو به رو شده و با روکش های چرم و یا پارچه و … طراحی و ساخته می شود. این پشت چوبی در عین محکم بودن باید از ظرافت خوبی برخوردار باشد تا بعد از اینکه به خواب رفتید سر مکانی امن و محکم برای تکیه دادن داشته باشد.

 • تاج تختخواب باید محکم و ثابت باشد

در اصول فنگ شویی، بهترین تاج های تختخواب، تاج های یکپارچه و محکم هستند و جنس آنها چوب یا چوب با روکش پارچه است که علاوه بر داشتن ظاهری نرم و لطیف، از انرژی مثبت فنگ شویی در اتاق خواب شما نیز محافظت می کند. هنگامی که به خواب می روید، بدنتان به مرحله بازیابی انرژی رفته و این کار را طی مراحل مختلفی انجام می دهد. بصورت ناخودآگاه، سر شما نیاز به پشتیبان، محافظت و حمایت مناسب دارد، همان طور که پشت شما به هنگام نشستن طولانی مدت روی صندلی، نیاز به این حمایت دارد.

تاج تخت

 • پشت تخت به دیوار باشد

علاوه بر یک تاج تخت مناسب، لازم است دیواری مناسب و یکپارچه نیز بالای سرتان باشد. باید بگوییم که پشت آن هم باید به فضای محکم و امن قرار گیرد. پس تخت خود در جایی قرار ندهید که پشت آن پنجره قرار گرفته است. زیرا زمانیکه به خواب می روید سر شما آن امنیت را احساس نکرده و خوابی چندان جالبی نخواهید داشت. هنگامی که زیر پنجره می خوابید، انرژیتان به مرور کاهش می یابد، چرا که نه پشتیبانی کافی از سرتان انجام می گیرد و نه محافظت مناسب مناسب ترین پشت تختی دیوار است..

 

پشتی تخت به دیوار

پشت تخت باید فضایی محکم مانند دیوار قرار داشته باشد.

 • انتخاب تشک مناسب و خوب

اتاق خواب و همینطور تخت، مکانی برای استراحت و آرامش بعد از داشتن یک روز طولانی مدت پر از هیاهو و پر مشغله انجام کارهای روزمره است. پس علاوه بر اینکه نظم اتاق خواب در فنگ شویی از اهمیت بالایی برخوردار است، تخت از این موارد را شامل می شود. امروزه تشک های متنوعی تولید می شود که هریک را با نام طبی و یا غیر طبی می شناسیم. سلامتی جسمی و روحی شما اهمیت زیادی دارد.انواع مختلفی از تشک ها در بازار موجودند. عاقلانه و با دقت، تشکی را انتخاب کنید که بهترین خواب و استراحت را برای شما فراهم آورد. بسیار ساده است؛ هر چه در طول شب بهتر بخوابید، در طول روز سالم تر و شاداب تر هستید. تشک دست دوم نخرید، هرگز نخواهید فهمید که این خوشخواب ها چه انرژی هایی را از صاحبان قبلیشان در خود ذخیره کرده اند.

 • در دو طرف تخت تعادل برقرار کنید

داشتن تعادل نیز روی خواب بسیار تاثیرگذار است؛ همیشه سعی کنید در هر دو طرف تخت خود از پاتختی استفاده کنید. حتی اگر لازم شد از ۲ آباژور با یک نور یکسان برای ایجاد تعادل استفاده کنید. پاتختی ها را به صورت متقارن در دو طرف تخت قرار دهید تا وقتی خوابیده اید، توازن و تعادل در اطراف تخت برقرار باشد. این باعث می شود تا انرژی به طور متعادل و مساوی بین همه چیز به خصوص اتاق خواب هایی که در آن دو نفر زندگی می کنند تقسیم شود و این تعادل تاثیر بسیار مثبت و خوبی را بین افراد ایجاد می کند. همچنین وجود چراغ های گرد نیز در ایجاد پخش انرژی مساوی به سراسر اتاق نیز کم تاثیر نخواهد بود. ایده آل است که روی هر دو میز، آباژوری قرار دهید تا نور ملایمی به اتاقتان بدهند. ایده آل تر آن است که میزها به جای مربع، گرد باشند تا انرژی «چی» که به سوی شما می آید را بشکنند.

ایجاد موازنه و تعادل

 برقرار کردن تعادل در دو طرف تخت بر اساس اصل فنگ شویی

 • تخت خواب دوراز تلویزیون

قرار دادن میز تلویزیون به همراه وسایل همراه آن و همینطور میز تحریر در اتاق خواب اصلا پیشنهاد نمی شود؛ زیرا اتاق خواب مکانی برای استراحت و رسیدن به آرامش است و وجود این عناصر در اتاق خواب باعث بر هم زدن آرامش خواهند بود. اگر به دلیل ککمبود فضا مجبور بودید که تلویزیون و یا میز تحریر را در اتق خواب قرار دهید، بهتر است قبل از خواب آنها را با پارچه بپوشانید تا مانع از ورود انرژی مثبت نشوند.

 • تخت خوابتان را زیر چراغ سقفی قرار ندهید

خوابیدن زیر یک لوستر سقفی ممکن است باعث ایجاد احساس فشار شود. ایجاد جریان انرژی های ناخواسته بالای تخت، خواب شما را به هم می ریزد. واقعیت این است که هیچ چیز نباید خواب شما را تهدید کند.

 • قرار ندادن تخت زیر تیرهای سقف

خیلی از خانه های امروزی برای مدرن کردن فضای خود از تیرهای افقی چوبی استفاده می کنند. اما این عنصر در اصل فنگ شویی دارای انرژی منفی و پر تنش است. بهتر است تیر افقی در سقف به کار برده نشود و یا حتی الامکان تخت خود در زیر این تیرها قرار ندهید. اما اگر باز هم به هر دلیلی مجبور به قرار دادن تخت زیر تیرهای چوبی بودید تکلیف چیست؟ می توانید با به کار بردن گیاهان تزیینی مانند بامبو روی آن را بپوشانید تا انرژی های غیر ضروری دور شوند.

    

قرارگیری درست تخت نسبت به تیر افقی چوبی.

 • تختتان را از تلویزیون، میز تحریر یا هر چیز که حواستان را پرت می کند، دور کنید

قرار دادن میز تلویزیون به همراه وسایل همراه آن و همینطور میز تحریر در اتاق خواب اصلا پیشنهاد نمی شود؛ زیرا اتاق خواب مکانی برای استراحت و رسیدن به آرامش است و وجود این عناصر در اتاق خواب باعث بر هم زدن آرامش خواهند بود.بهتر است تلویزیون یا میز تحریر بیرون از اتاق خواب باشند، تا این اتاق کاملاً به محلی برای خوابیدن و استراحت کردن تبدیل شود. اما با وجود کوچک بودن فضای اتاق ها، اگر تلویزیون یا میز تحریر در اتاق دارید، آن را تا حد امکان دور از تختخوابتان قرار دهید تا آن را تحت تاثیر انرژی منفی خود قرار ندهند. اگر می توانید از پاراوان های چوبی استفاده کنید تا فضای بیشتری بین خودتان، تلویزیون و میز ایجاد کنید.

تلویزیون میدان مغناطیسی ناسالمی دارد که ممکن است خواب شما را مختل کند و مثل یک شخص سوم پا به اتاق خوابتان بگذارد. اگر لازم است که حتما تلویزیون را در اتاق داشته باشید، تلویزیون را هنگام خواب در کمد یا کتابخانه گذاشته و در را ببندید ویا قبل از خواب آنها را با پارچه بپوشانید تا مانع از ورود انرژی مثبت نشوند.

 • از تلنبار کردن وسایل نزدیک تخت خودداری کنید

در صورت قرار دادن لوازم زیاد کنار تخت خواب و چسباندن آن به دیوار، انرژی «چی» نمی تواند آزادانه جریان داشته باشد و موجب ایجاد اختلال در خواب شما خواهد شد. اگر یک طرف تخت دونفره تان را به دیوار بچسبانید، انگار کسی که کنار دیوار می‌خوابد در رابطه گیر افتاده است.

 • به جای پنجره ها دقت کنید

تا حدامکان از قرار گرفتن تخت خوابتان بین پنجره و در خودداری کنید. در غیر این صورت، در معرض جریان انرژی «چی» قرار خواهید گرفت که بین در و پنجره در گردش است. اگر نمی توانید تخت خوابتان را جای دیگری قرار دهید، از پرده ای زیبا و خوش ترکیب استفاده کنید تا بخشی از این جریان انرژی منفی را مسدود کند. همچنین باید از خوابیدن رو به روی پنجره نیز خودداری کنید، چرا که خواب آرامی نخواهید داشت.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

Fereidoon Neisani | 1398/04/03

The Best

اشتراک گذاری