نویسنده: رزا عابدی

سلامت مو

چگونه می توان از شوره سر خلاص شد؟

شوره سر جزو اختلالات پوستی است که علاوه براین که موجب ریزش شدید مو میشود صدمات ظاهری و اعتباری بسیاری هم در پی خواهد داشت. یقیننا هیچکس دوست ندارد وقتی در یک میهمانی یا یک جلسه مهم کاری شرکت میکند دیده شدن پوسته های سرش که گاها تا روی شانه ها هم پیش روی میکند عزت و اعتماد بنفس را ازاو بگیرد. داشتدانه های سفید شوره موی سر زمانی که بر روی لباس ظاهر می شوند بسیار نا خوشایند و بد شکل به نظر می رسند و حس بدی را منتقل می کنند که افراد حاظرند هر راهی را برای خلاصی از آن امتحان کنند. 

متاسفانه شوره سر که اساسا ریزش سلول های مرده پوست سر است موردی بسیار رایج است که به ویژه در نوجوانان شیوع زیاید پیدا کرده است. هم تبلیغات تجاری محصولات مختلفی برای درمان شوره سر معرفی کردند وهم علاوه بر آنها روش های طبیعی و خانگی بسیاری برای درمان و رفع کامل شوره سر توسط متخصصان طب سنتی پیشنهاد می شود که در ادامه بخش سلامت پوست و مو درموبویارشرح خواهیم داد.

درمان شوره سر در طب سنتی 

در ابتدا باید بدانیم علل ابتلا به شوره سر چه چیز هایی هستند که در جهت آنها چند محصول خانگی را معرفی کنیم.

 • خشکی پوست سر

 • بروز مشکلات عاطفی 

 • حساسیت داشتن به برخی از محصولات مراقبت مو

 • پوست چرب و یا تحریک شده

 • شستشوی بیش از اندازه پوست سر

 • استرس و اضطراب

 • رژیم غذایی نامناسب

 • بهم ریختگی هورمون ها

 • کمبود ویتامین بدن

 • تغییر مداوم در استفاده از شامپو ومواد مراقبه ی مو 

 • مالاسزیا، یک نوع قارچ

 • تغییر آب و هوایی، به خصوص در زمستان

 • استفاده زیاد از ژل مو، اسپری مو و یا سایر محصولات

علائم که نشان میدهد به شوره سر مبتلا شده اید:

 • خارش پوست سر

 • پوسته پوسته شدن کف سر

 • پیدایش لکه های سفید خشک در مو و بر روی شانه ها

شیوه های خانگی برای درمان شوره سر

برای درمان شوره سر شامپوهای مختلفی با برندهای تجاری گوناگون روانه بازار شده اند اما گاها از دست این شامپوها هم کاری برنمیاد و آنجاست که نیازمند درمان های خانگی برای درمان شوره سر میشویم. در این بخش از مقالات موبویار چند روش خانگی برای درمان شوره سر را خدمت شما عزیزان اراده خواهیم کرد.

درمان شوره سر با ماست

2-ماست

ماست علاوه براینکه خوراکی مفیدی جهت رشد مو وسلامت پوست شماست برای درمان شوره سر هم میتواند بسیار موثرباشد.ماست ساده را بردارید و به موهایتان بمالید اجازه دهید 20 دقیقه بماند و سپس آبکشی کنید.

البته روش دقیقتر ماسکه کردن مو باماسن بدین صورت است که نوک انگشتانتان را به ماست آغشته کنید و به آرامی روی پوست سر و ریشهای موهایتان بزنید. بعد از 10تا15 دقیقه با آب خالی بشویید و سپس روال طبیعی استحمامتان را در پیش بگیرید.

درمان سریع شوره سر با ماست

آسپرین یکی از درمان های خانگی شوره سر

2- آسپرین

دو عدد قرص آسپرین را له کنید و پودرش را به مصرف یکبار شامپویتان اضافه کنید به موهایتان بمالید و بعد از دودقیقه آبکشی کنید.

سرکه سیب قوی ترین ماده برای درمان شوره سر

3- سرکه سیب:

سرکه سی و مقداری آب گرم با نسبت های برابر با هم مخلوط کنید و پس از شامپو کردن موهایتان مقداری کمی از ترکیب را روی دستان بریزید و به موهایتان بمالید اجازه بدهید تا ربع ساعت روی موهایتان بماند سپس آبکشی کنید.

   

درمان سریع شوره سر با سرکه سیب   

درمان شوره سر با روغن کودک و نارگیل

4- روغن درمانی:

برای درمان شوره سر با روغن نیازمند روغنی ملایم هستید اگر در دسترستان نبود میتواندی از روغن کودک استفاده کنید. بدین صورت که اول روغن را گرم کنید البته نه به قدری که باعث سوزی انگشتان یا پوست سرتان شود.اول با دست میزان حرارت روغن را امتحان کنید اگر داغ نبود به ساقها و ریشهای موهایتان بمالید دقت کنید که فشار زیادی وارد نکنید که باعث ریزش موهایتان بشود.سپس آب گرم کنید و حوله یتمیز و بزرگی را که به اندازه پوشاندن کل موهایتان باشد در آن بخیسانید آب اضافی حوله را بگیرید و آن را دور موهایتان بپیچانید.20 دقیقه منتظر بمانید و بعد از گذشت این زمان حوله را بردارید. اجازه دهید موهایتان تا صبح با روغن بماند و سپس آنها را شامپو کنید.

درمان سریع شوره سر با روغن درمانی

5- ماساژ روغن نارگیل:

روغن نارگیل را هم مانند اکثر روغن های دیگر بهتر است گرم مصرف کنید پس از حرارت  داردن به ریشهای موهایتان بمالید و بگذارید تا یک شب بماند سپس در روز بعد آن را با شامپو شستشو دهید البته پاک کردن روغن از روی سر کمی دشوار خواهد بود و امکان دارد نیاز باشد تا دوبار موهایتان رابشویید. روغن های گرم برای نرمی و لطفات مو بسیار موثر هستند بنابراین برای گرفتن نتیجه حداقل هفته ای کیبار اینکار را تکرار کنید.

جوش شیرین درمانی طبیعی برای شوره سر

6- جوش شیرین :

کمی جوش شیرین بردارید و آن را بر روی پوست خود بمالید ، یک دقیقه ماساژ دهید، و سپس سرتان را بشورید.این روش را 2 هفته تکرار کنید. پس از 2 هفته، پوست سر شما عاری از شوره سر می شود و موهای زیبایی خواهید داشت.

7- روغن درخت چای:

روغن درخت چای را هم مانند روغن نارگیل به کف سرتان بمالید و بگذارید یک شب رو موهایتان بماند صبح روز بعد آن را با شامپو شستشو دهید.

درمان سریع شوره سر با داروهای گیاهی

8- لیسترین:

همانطور که میدانید لیسترین یک محصول عالی دهانشویه است، اما شاید برایتان جالب باشد بدانید که می تواند برای از بین بردن شوره سر نیز مفید باشد. متیل سالیسیلات و منتول می تواند خارش را تسکین دهند.یک تکه پنبه را در لیسترین فرو ببرید و روی سر خود بمالید، بعد از استفاده قطعا حیرت زده خواهید شد.

درمان سریع شوره سر با دهانشویه

10- دهان شویه:

1 فنجان دهانشویه و 9 فنجان آب معمولی را بردارید. با هم مخلوط کنید. پس از شامپو کردن، مو و پوست سر خود را با این مخلوط آبکشی کنید.فوری بعد از آن ،از آب استفاده نکنید فقط مثل همیشه موهای خود را درست کنید ، این روش را یک بار در ماه تکرار کنید.

رفع شوره سر با لیمو

11- لیمو:

لیمو به دلیل وجود ویتامین ها واسید موجود در مکانیزم درونیش برای درمان شوره سر بصورت طبیعی میتواند بسیار موثر واقع شود. به این صورت که بعد از احمام چند قطره آبلیمو ی طبیعی را به کف سرتان ریخته و ماساژ میدهید میتوانید بعد از 3 الی 4 دقیقه آن را آبکشی کنید.

12- روغن زیتون:

برای درمان شوره از روغن زیتون طبیعی و خالص استفاده کنید.

بهتر است از روغن زیتون طبیعی و خالص استفاده کنید ؛ اگر در دسترس ندارید، از روغن زیتون معمولی و همیشگی خود برداشته و آن را حرارت دهید و روی مو و پوست خود مالیده و به آرامی ماساژ دهید.روغن زیتون رطوبت از دست رفته موهای شما را به شما برمی گرداند ؛ بعد از استفاده مداوم از این روغن موهای سالمتر،براق و البته بدون شورهخواهید داشت

درمان سریع شوره سر با آلوئه ورا

13- آلوئه ورا :

بهترین درمان شوره سر با آلوئه ورا،دارای خواص مفید بسیاری است ، یک عدد آلوئه ورا نصف کرده و ژل چسبنده داخلیش را در یک کاسه بریزید. قبل از دوش گرفتن از این ژل استفاده کنید اگر قادر به پیدا کردن آلوئه ورا خام نیستید، می توانید از آب آلوئه ورا هم استفاده کنید. پس از استفاده از آب آلوئه ورا یا ژل آن، موهایتان را با شامپویی ملایم کاملا شستشو دهید.

درمان شوره سر با آویشن

14- آویشن:

4 قاشق غذاخوری آویشن را در 2 فنجان آب جوش بریزید.اجازه دهید 10 تا 15 دقیقه بجوشد.منتظر بمانید تا سرد شود و سپس مخلوط را صاف کنید.آن را روی پوست خود بمالید تا برای 5 دقیقه بماند.این یک درمان گیاهی مناسب برای شوره سر است.

سرکه سفید بهترین درمان برای رفع شوره سر

15- سرکه سفید:

یک فنجان سرکه سفید را با 3 فنجان آب معمولی مخلوط کنید. موهای خود را با مخلوط سرکه آبکشی کنید و سپس آب را بر روی پوست خود بریزید.

رفع شوره سر با نمک

15- نمک:

نمک میتواند مانند یک اسکراب عالی عملکند.کمی نمک بردارید و آن را روی پوست سر خشک خود بریزید. به آرامی ماساژ دهید تا شوره سرتان را از میان ببرد.سپس موهای خود را با شامپو شستشو دهید.

چگونه از تخم مرغ برای رفع شوره سر استفاده کنم

16- تخم مرغ :

دو تخم مرغ را خوب هم بزنید تا ترکیبی یکدست به شما بدهد. سپس مخلوط را به موهایتان بمالید و بگذارید به مدت 1ساعت بماند. ماسک تخم مرغ علاوه بر درمان شوره سر به شما کمک میکند تا موهای براق و ابریشمی داشته باشید.

درمان سریع شوره سر با تخم مرغ

درمان شوره سر با خمیر پرتقال و سیب 

17- پرتقال و سیب:

پرتقال و سیب را له کرده با نسبت مساوی مخلوط کنید، تا خمیر خوبی را بدست آورید ، این خمیر را روی پوست سر خود بمالید و به آرامی ماساژ دهید و بعد از 20-30 دقیقه با شامپو موهایتان را بشویید.

سیر درمان خانگی موثر برای شوره سر

18- سیر:

با2 قاشق غذاخوری پودر سیر و1 قاشق غذاخوری آب لیمو یک خمیر خوب تهیه کنید و آن را بر روی پوست سر خود بمالید. 35-40 دقیقه بماند و سپس با آب سرد و شامپو ملایم بشویید.

درمان سریع شوره سر با سیر

روش استفاده از پیاز برای رفع شوره سر

19- پیاز:

یک پیاز بردارید و خمیری شکلش کنید، خمیر را روی پوست خود بمالید. پوست خود را پس از یک ساعت شستشو دهید.

رفع شوره سر با زنجبیل و چغندر

20- زنجبیل و چغندرقند:

با زنجبیل و چغندر یک خمیر خوب تهیه کنید. پوست خود را با آن ماساژ دهید و بگذارید شب تا صبح بماند. صبح روز بعد موهای خود را بشویید این روش را 4 تا 5 شب تکرار کنید.

روغن رزماری بهترین درمان برای شوره سر

21- روغن رزماری:

روغن رزماری را با سرکه مخلوط کرده ؛ پوست سر خود را با این روغن ماساژ دهید. پس از 15-20 دقیقه، آن را به طور کامل و با ملایمت بشویید.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری