نویسنده: مهناز محمدی

اینستاگرام

اینستاگرام چیست؟

امروزه شبکه های اجتماعی به بخش جدا ناپذیری از زندگی افراد در دنیای مدرن تبدیل شده اند. افراد از این شبکه های اجتماعی برای اهداف مختلفی از جمله برقراری ارتباط، سرگرمی، آگاهی بخشی و حتی کسب و کار استفاده می کنند. یکی از بزرگ ترین و پر مخاطب ترین شبکه های اجتماعی، اینستاگرام می باشد. برنامه اینستاگرام، در زمینه به اشتراک گذاری عکس و ویدئو فعالیت می کند که حوزه ای بسیار محبوب در میان کاربران شبکه های اجتماعی محسوب می شود. در واقع اینستاگرام از ماه اکتبر سال 2010 میلادی فعالیت رسمی خود را با این نام آغاز نمود و توانست در مدت زمان نسبتا کوتاهی میلیون ها مخاطب را از سراسر جهان به خود جذب کند. در این نوشتار قصد داریم تا تاریخچه این شبکه اجتماعی محبوب را مرور کرده و از فرایند شکل گیری آن باخبر شویم.

اینستاگرام چیست؟

روند شکل گیری برنامه اینستاگرام

کوین سیستروم (Kevin Systrom) که اصلی ترین بنیان گذار این شبکه اجتماعی است، در سال 1983 در نیویورک متولد شد و علاوه بر این که یک مهندس نرم افزار موفق بود، در زمینه کارآفرینی هم فعالیت می کرد. وی شروع به ساخت برنامه ای به نام Burbn کرد که بر مبنای HTML5 بود و یک شبکه اجتماعی اشتراک گذاری عکس مبتنی بر زمان بود که شباهت بسیار زیادی به برنامه فوراسکوئر داشت، با این تفاوت که قابلیت هایی به مراتب بیشتر از این برنامه را در اختیار کاربران قرار می داد. او پس از ساخت یک نسخه اولیه از این برنامه و شرکت در استارتاپ های مختلف توانست نظر برخی از سرمایه گذاران را جلب کرده و در کمتر از دو هفته بیش از 500 هزار دلار سرمایه برای ادامه کار خود بدست آورد و مجدد به ارتقای ایده خود بازگردد. سیستروم در دانشگاه استنفورد با فردی به نام مایک کرایگر (Mike Krieger) که یکی دیگر از بنیان گذاران برنامه اینستاگرام می باشد، آشنا شد و از این به بعد این دو نفر با هم بر روی این پروژه کار کردند. آشنایی این دو نفر در محیط دانشگاه و در ادامه کار بزرگی که به صورت مشترک انجام دادند، باعث شد که سیستروم بعد ها بیان کند که با نظر بسیاری از افراد که رفتن به دانشگاه و صرف هزینه برای آن را کاری بیهوده می دانند، مخالف است و اگر محیط دانشگاه نبود شاید امروزه شبکه اجتماعی اینستاگرام، که یکی از بزرگترین شبکه های اجتماعی در سراسر جهان می باشد، وجود نداشت.

روند شکل گیری برنامه اینستاگرام

آن ها به کمک یکدیگر هر روز بر قابلیت های برنامه خود افزودند و ویژگی که آن ها تمرکز بسیار زیادی بر روی آن داشتند و باعث موفقیت آن ها شد، استفاده از قابلیت دوربین بود. سپس آن ها در سال 2010 واژه اینستاگرام را که تلفیقی از دو واژه Instant Camera و Telegram به معنای پیام رسانی سریع با استفاده از دوربین بود را برای پروژه خود برگزیدند و به این ترتیب شبکه اجتماعی اینستاگرام در اکتبر سال 2010 ایجاد شد و توانست کمتر از چند ماه، یعنی در دسامبر سال 2010 بیش از یک میلیون کاربر به خود جذب کند. این شبکه اجتماعی توانست با افزایش قابلیت های خود همچون استفاده از فیلتر های مختلف و قابلیت های ویرایش تصویر، در آگوست سال 2011 میلادی بیش از 150 میلیون عکس در خود، توسط کاربران آپلود کند. محبوبیت این شبکه اجتماعی هر روز بالاتر رفت به گونه ای که تعداد کاربران آن در آوریل سال 2012 به 100 میلیون و در دسامبر سال 2014 به 300 میلیون کاربر رسید. در حال حاضر نیز برنامه اینستاگرام چیزی در حدود 1 میلیارد کاربر از سراسر جهان دارد.

انتشار نسخه های مختلف برنامه اینستاگرام

برنامه اینستاگرام برای اولین بار در 6 فوریه سال 2010 میلادی برای پلتفرم آی او اس به بازار عرضه شد. در کمتر از دو سال یعنی در تاریخ 3 آوریل 2012 میلادی، اینستاگرام برای پلتفرم بسیار محبوب اندروید به بازار عرضه شد و در کمتر از یک روز توانست بیش از یک میلیون نصب در سراسر جهان به خود اختصاص دهد. در نوامبر همین سال نسخه وب اینستاگرام البته با قابلیت هایی کمتر نسبت به اپلیکیشن خود در اختیار کاربران قرار گرفت و بالاخره در سال 2014 نسخه ویندوزفون این شبکه اجتماعی انتشار یافت.

انتشار نسخه های مختلف برنامه اینستاگرام

خرید سهام شبکه اجتماعی اینستاگرام توسط شرکت فیسبوک

با رشد بسیار سریعی که برنامه اینستاگرام از خود نشان داد و توانست در مدت بسیار کوتاهی، میلیون ها مخاطب را به خود جذب کرده و سود بسیاری را به ارمغان آورد، مورد توجه تعداد بسیار زیادی از سرمایه گذاران قرار گرفت و در نهایت در تاریخ 6 سپتامبر سال 2012 میلادی توسط شرکت بزرگ فیسبوک به ارزش تقریبی یک میلیارد دلار آمریکا، مورد خریداری قرار گرفت. نکته جالب توجه این است که در سال 2013 میلادی رشد شبکه اجتماعی اینستاگرام 23 درصد بود که این رقم نسبت به میزان رشد شبکه اجتماعی فیسبوک که در واقع کمپانی مادر برنامه اینستاگرام محسوب می شود چیزی در حدود 20 درصد بیشتر بوده است.

خرید سهام شبکه اجتماعی اینستاگرام توسط شرکت فیسبوک

روند تغییرات برنامه اینستاگرام و وضعیت فعلی آن

این شبکه اجتماعی از زمان انتشارش تا به حال، تغییرات بسیار زیادی را به خود دیده است و قابلیت های بسیار متنوع و جالبی از جمله استوری، لایو استوری، هشتگ، دایرکت و موارد متعدد این چنینی را اضافه کرده است. توسعه دهندگان برنامه اینستاگرام با تدوین برنامه زمانی دقیق به منظور معرفی قابلیت های جدید و همچنین ارائه ویژگی هایی که بسیار کاربر پسند و مفید می باشد، توانستند روند صعودی کاربران خود را طی سال های آتی نیز حفظ کنند، به گونه ای که در حال حاضر این شبکه اجتماعی نزدیک به یک میلیارد کاربر فعال در سراسر جهان دارد، که قطعا این تعداد کاربر می تواند سود بسیار بالایی را برای دارندگان برنامه اینستاگرام در بر داشته باشد. شبکه اجتماعی اینستاگرام به عنوان یکی از بهترین ایده های دنیای فناوری اطلاعات شناخته می شود که همواره در جهت پیشرفت، در زمینه اشتراک گذاری فیلم و عکس قدم برداشته است. نکته ای که تاریخچه برنامه اینستاگرام به ما یاد می دهد این است که نباید هیچ ایده ای را کوچک شمرد و همچنین برای رسیدن به اهداف خود نباید سریع خسته شد و صحنه رقابت در دنیای فناوری اطلاعات را ترک کرد.

روند تغییرات برنامه اینستاگرام و وضعیت فعلی آن

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری