نویسنده: رزا عابدی

سلامت مو

بهترین درمان برای زمانی که موها دچار خشکی و شکنندگی شده اند استفده از آبرسان موست.با اینکه آبرسان مو در بعضی مواقع بلافاصله میتواند حالتی درخشنده به موها بدهد اما نباید فراموش کرد مویی که دچار آسیب و شکنندگی شده برای احیا و بازشت به دوراه سلامت خود نیاز به مداومت در استفاده از آبرسان مو دارد.آبرسان مو تنها مواد و شامپوهایی که از بیرون تهیه میکنند نیست و میتوان به شیوه های خانگی موها را آبرسانی کرد.

 آبرسان مو چیست؟

آبرسان مو به زبان ساده تر یعنی استفاده ار مواد گیاهی و خانگی در جهت رساندن رطوبت و کافی جهت احیای دوباره موهای خشک و وز شده.آبرسان مو ها بردوقسم است که روش های متفاوت خانگی برای درست کردن آن هست:

  1. مهمترین موضوع در آبرسانی به موها داشتن تغذیه سالم و پر از مواد معدنی و پروتئین جهت تامیننیازهای موهاست.

  2. مرحله بعدی در جهت موثر واثع شدن آبرسان مو تداوم در انجام آبرسانی به موهاست .

 

هرروشی را که انتخاب کرده اید یقیننا طول درمانی برایش مشخص شده است حتما تا اتمام دوره با دقت آن را پیگیری کنید تا وضعیت صدمه دیده کوتیکول ها بهبود یابد. نتیجه اینکار باز شدن راه هیدارته کردن مو از طریغ اصلاح تغذیه و ویتامین هاست. در این بخش از موبویاربه معرفی چند روش از بهترین و ساده ترین روش ها برای بهبود بخشیدن به آسیب فلس های مو که در نهایت منجر به آبرسانی مو به طور طبیعی می شود می پردازیم.

چه موهایی به آبرسانی نیاز دارند؟

موهای ما در اثر عوامل متعددی از جمله استفاده مکرر از رنگ مو و یا دکلره دچار آسیب و در نهایت خشکی و شکنندگی می شوند. از طرفی گاه ممکن است در اثر مداومت و افراط در استفاده از سشوار یا اتوی مو که حرارت مستقیم روی موها وارد می کنند دچار این مشکل شوند، یکی دیگر از عوامل خشکی و شکنندگی موها کمبود ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن است که می تواند موهای ما را کدر، زبر و به حالت وز شده با ظاهری بد منظره نماید. در تمامی این موارد نیاز به آبرسانی مو داریم و باید در اسرع وقت به رفع این مشکل بپردازیم.خشک شدن موها میتواند به دلایل مختلفی از جمله استفاده بیش از حد از رنگ مو یا دکلره باشد و یا مداومت در استفاده از سشوار واتو که با حرارات مستقیمشان رطوبت طبیعی موها ر ازبین میبرند.عامل موثر بعد یمیتواند فقر ویتامین ها و مواد معدنی در بدن باشد در اینصورت موهای ما زبر بد رنگ و وکدر خواهند بود.در این زمان است که استفاده از آبرسان مو میتواند ناجی موهای ما باشد.

 

داشتن برنامه تغذیه صحیح برای تقویت مو

همانطور که همه می دانیم دلیل بخش بزرگی از خشکی و ریزش مو کمبود آهن و پروتئین است. برای رفع این معضل باید به فکر روش تغذیه ای مناسب باشیم که بتواند این مواد را به طور طبیعی در اختیار بدنمان قرار دهد، باید بدانیم که جعفری تازه یکی از منابع غنی آهن است که به صورت تازه در دسترس همگان قرار دارد و به شکل خام هم مورد استفاده قرارمی گیرد. همچنین زیتون و سبزی اسفناج و آویشن نیز منابعی سرشار از آهن هستند که به رفع کمبود آهن را در بدن کمک میکنند. از دیگر منابع معروف و غنی آهن در سبزیجات، کلم و کاهو هستند که می توانند تا حد زیادی با کمبود آهن مقابله کنند.

بنابراین سعی کنید به هر بهانه ای به غذاهایتان جعفری و آویشن اضافه کنید و در هر وعده غذایی خود سبزیجات مذکور را بگنجانید. جهت تامین پروتئین بدن هم علاوه بر غذاهای معروفی که می شناسید می توانید از عدس، سویا، کلم بروکسل، ذرت، نخود فرنگی، کلم بروکلی و… استفاده نمایید. همچنین برای تامین اسید فولیک مورد نیاز از لوبیا چیتی، نعناع خشک، بادام زمینی، آب گوجه فرنگی، آووکادو، بذر کتان، موز و… استفاده نمایید. فراموش نکنید  ماده بیوتن برای ترمیم موها ضروری و لازم است بنابراین برای تامین این ماده در بدن خود می توانید از قارچ، تخمه آفتابگردان،کره بادام زمینی، نان گندم سبوسدار، گردو، بادام و انواع آجیل استفاده نمایید. در آخر لازم به ذکر است این نکته را یاد آوری کنیم که اگر تصمیمتان برای آبرسانی به موها و حفظ طروات ها بصورت همیشگی جدیست بهترین آبرسان مو پرهیز از کشیدن سیگار، رنگ و دکلره مکرر مو، مصرف فست فود و غذاهای چرب است.

آبرسان مو به شکل ماسک مو

یکی از روش های کار آمد درمان ساقهای خشک و کم آب موها از دیرباز تا کنون ماساژ آنها با انواع روغن های موثر و مفید گیاهیست.. این نوع از آبرسان مو به لطافت و درخشندگی موها کمک کرده و در دراز مدت می توانند خشکی یا کدری موها را برطرف کنند. همچنین سعی کنید حداقل ماهی یکبار موهایتان را کوتاه کنید نوک موها به سبب دورتر بودن از ریشه مواد مغذی کمتری دریافت میکنند و همین موضوع باعث خشکی و شکنندگی آنها میشود آبرسان مو در بافت مرده و چند شاخه شده اثری ندارد و باعث رشد چند شاخگی در این قسمت به سمت بالاتری از ساقه موهایتان میشود.

ماسک ترکیبی از دو نوع روغن آبرسان مو موثر

دو روغن مفید در جهت ایجاد براقی و درخشندگی موها روغن بادام و روغن زیتون هستند که هر یک به تنهایی در لطافت و درخشش موها موثرند حالا در موبویار به شما پیشنهاد میکنیم قسمت های برابری از این آبرسان موهارا باهم مخلوط کنید. سپس ابتدا به پوست سر و سپس با ملایمت به ساقه بزنید و مالش دهید سپس به مدت نیم ساعت حوله گرمی به دور سر پیچیده و اجازه دهید روغن ها به پوست سر و ساقه موها نفوذ کنند. بعد ز گذشت مدت زمان و نفوذ آبرسان مو به ریشها با شامپوی سبک آنها را شستشو دهید. این ماسک طبیعی مو باعث کمک کردن به سیستم طبیعی آبرسانی مو شده و در اثر ماساژ پوست سر جریان خون در این ناحیه را بیشتر می کند، بنابراین حتی می تواند برای ریزش موهم یک درمان خانگی باشد.

آبرسان مو با ماسک پودر کاکائو

یکی دیگراز شیوه های کمک کننده به آبرسانی مو ماسک موی خانگی پودر کاکائوست.برای ساختن این ماسک مو مقداری مناسب از پودر کاکائو را با سرکه سیب، عسل و ماست مخلوط کرده و این خمیر را به مدت نیم ساعت بر روی ساقه موها بگذارید. برای نتیجه بهتر در آبرسانی مو با این شیوه بهتر است از یک کلاه استفاده کنید و پس از مدت زمان مذکور موها را با شامپوی ملایم شستشو داده و آبکشی کنید.

روغن کندش چگونه در رشد موها کمک میکند؟

روغن کندش (در اصطلاح عامیانه تر کندر) سرشار از مواد مغذیست که  می تواند روشی موثر در حفظ آبرسانی طبیعی به موها باشد و در نتیجه خشکی و شکنندگی موها را درمان نماید، همچنین این روغن در جهت رشد دوباره موها و درمان ریزش مو هم بسیار موثر واقع میشود.

در استفاده از روغن کندش جهت آبرسان مو ابتدا آنرا کمی گرم میکنید سپس ابتدا به ریشها و سپس به قسمتی از ساقها میمالید دقت کنید که مالش روغن باید با نهایت نرمی لطفات همراه باشد.چرا که شما قصد استفاده از روغن بعنوان آبرسان مو را دارید و نه یک ویبراتور ماساژ! نیم ساعت تامل کنید و پس ازاینکه مطمئن شدید روغن به ریشها نفودذ کرده انرا با شامپوی ملایم شستشو دهید.

استفاده از روغن کنجد این روغن مقوی و مغذی در جهت آبرسان مو

روغن پر استفاده و مفید بعدی روغن کنجد است.از این روغن میتوان به نوعی به عنوان قوی ترین آبرسان مو یاد کرد. این روغن بسیار مغذی و غنی است و سرشار از مواد معدنی و ویتامین ها می باشد. روغن کنجد باعث تقویت ساقه موها شده و می تواند جریان خون را در پوست سر بالا ببرد، برای استفاده از این ماسک مو کافیست مقداری از این روغن را با اندکی آب لیموترش تازه ترکیب کرده و پوست و موی سر را با آن ماساژ دهید. سپس حوله گرمی روی موها قراربدهید  و پس از نیم ساعت طبق روال روغن های دیگر شستشو دهید.

میوه ها میتوانند بهترین آبرسان مو باشند!

ماسکی که به شما ممعرفی میکنیم در جهت جلوگیری از وز شدن،خشکی و در نهایت دوشاخه شدن موهاست. در نتیجه می تواند به آبرسانی مو کمک شایانی نماید. کافیست نصف یک موز را به طور کامل له کنید و با اندکی سس مایونز، یک قاشق روغن جوجوبا ،آب و اندکی عسل مخلوط کنید سپس این مخلوط را از صافی رد کنید و به عنوان ماسک آبرسان مو در حمام استفاده نمایید، طبق روال نیم ساعت مکث کرده و سپس شستشو دهید.

توصیه‌های موثر جهت آبرسانی مو

بعد از شستشو فلس های مو باز میشوند و این کار به ورود باکتری خروج آب از موها و خشکی آنها کمک میکند. در نتیجه بعد از استحمام موها را با آب سرد بشویید تا فلس ها بسته شوند.

خیلی از شامپوها نه تنها آبرسان مو نیستند بلکه در ترکیبات آنها از الکل استفاده شده که بسیار در خشکی و شکنندگی موها موثر است بهتر است در زمان خرید به محتوایان شامپوها دقت کنید و شامپوهای فاقد الکل خریداری کنید.

  • استفاده از براشینگ و اتوی مو را کاهش دهید.

  • پس از شستشوی موها حتما از کاندیشنر یا نرم کننده موها استفاده کنید.

  • هرچند وقت یکباردر داخل حمام از ماسک مو برای آبرسانی موهای خود استفاده نمایید.

  • پرهیز از رنگ مو و دکلره مداوم چرا که هر دوی این مواد با ایجاد واکنش های شیمیایی در مجاورت موها به کوتیکول مو صدمه زده و باعث خشکی موهای ما می شود.

  • نوک موها شکننده تر و حساستر از ساقهاست بنابراین حداقل ماهی یکبار حتی به مقدار کم نوک موها را بزنید.

  • برای شانه کردن موهای خود از شانه های دندانه درشت استفاده کنید.

  • از قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید پرهیز کنید.

 

سخن نهایی

با مروری کلی به مبحث آبرسانی مو به سادگی می توان دریافت بهترین روش برای هیدراته کردن یا همان آبرسانی موها اصلاح تغذیه و پرهیز از دستکاری های تهاجمی مانند دکلره و مواد شیمیایی است و انواع روش های ذکر شده در بالا تنها راهکارهایی برای بهبود بخشیدن به وضعیت ظاهری موهاست. همانطور که همه ما می دانیم ساقه مو بخش بی جان از ساختمان مو است که پس از تخریب، امکان ترمیم آن وجود نخواهد داشت تا زمانی که موهای جدید رشد کرده و جایگزین موهای صدمه دیده شود. بنابراین موبویار به شما توصیه می کنیم در صورت علاقمندی به سلامت و زیبایی موهای خود از هرگونه دستکاری غیر ضروری و صدمه زدن به آن‌ها پرهیز کنید و به جای آن یک رژیم غذایی سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی را برای خود در پیش بگیرید تا سلامت پوست و موهای شما به یک میزان تامین شود.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری