نویسنده: مهناز محمدی

اینستاگرام

هیچ کیفیتی اتفاقی نیست! این جمله به خوبی بیانگر عملکرد شبکه اجتماعی اینستاگرام از زمان تاسیس خود یعنی سال 2010 تا به امروز است. اگر روند پیشرفت صعودی کاربران اینستاگرام و روند رو به رشد قابلیت های این شبکه اجتماعی را به دقت مورد بررسی قرار دهیم، می توانیم رابطه معناداری میان آن ها پیدا کنیم. اینستاگرام از زمان تاسیس خود همواره حرف برای گفتن داشته و همیشه ویژگی های منحصر به فردی را در حوزه فناوری اطلاعات و شبکه های اجتماعی برای اولین بار معرفی نموده است. یکی از این قابلیت های بسیار پرطرفدار و جالب که این شبکه اجتماعی معرفی نمود قابلیت استوری اینستاگرام است. در واقع در این قابلیت کاربران می توانند حوادث و اتفاقات روزانه خود را به صورت داستان یا استوری با دوستان خود به اشتراک گذاشته و بازخورد آن ها را در این رابطه دریافت کنند. مزیت استوری اینستاگرام این است که بر خلاف پست برای همیشه در اکانت کاربر نمی ماند و ظرف مدت 24 ساعت این داستان از اکانت کاربر برداشته می شود. در واقع قابلیت داستان یا استوری، اتفاق محور است و بر رویدادی مشخص و در زمانی مشخص دلالت دارد، در حالی که قابلیت پست بیشتر جنبه ماندگاری دارد.

 

ویژگی استوری اینستاگرام و هایلایت کردن آن

همانگونه که بیان شد استوری اینستاگرام، اشتراک گذاری اتفاقات روزانه کاربر با دنبال کنندگان خود است و وابسته به اتفاقات روزانه و زمان مشخصی است و تنها برای مدت 24 ساعت در دسترس کاربران می باشد و بعد از آن از اکانت کاربر و دنبال کنندگان حذف خواهد شد. با این حال نگران از دست رفتن استوری اینستاگرام خود نباشید، چرا که تمام استوری های شما البته در آپدیت های جدید اینستاگرام در قسمتی از حساب کاربری شما آرشیو شده و شما می توانید مجدد آن ها مشاهده کرده و در صورتی که تمایل دارید برای همیشه در حساب کاربری شما توسط دنبال کنندگان شما قابل مشاهده باشند، آن ها را هایلایت کنید. استوری هایی که هایلایت می کنید در صفحه پروفایل شما قرار خواهند گرفت و برای همیشه توسط دنبال کنندگان شما قابل دسترس هستند.

ویژگی استوری اینستاگرام و هایلایت کردن آن

نحوه تماشای استوری اینستاگرام

اگر افرادی که ما آن ها را در اینستاگرام دنبال می کنیم، در پیج خود استوری قرار دهند، این استوری ها در صفحه اول اینستاگرام ما و در بالای صفحه قرار می گیرند. به این صورت که عکس پروفایل فرد مورد نظر به همراه دایره ای رنگی به دور آن، برای ما ظاهر می شود که با انتخاب آن استوری اینستاگرام فرد مورد نظر را می بینیم و بعد از آن دایره رنگی از دور عکس پروفایل فرد مورد نظر پاک می شود، به این معنی که شما قبلا این استوری را مشاهده کرده اید. اولویت قرارگیری استوری ها در اینستاگرام به این صورت است که اول استوری های مشاهده نشده و بعد استوری هایی که شما قبلا مشاهده کرده اید قرار می گیرند و شما 24 ساعت مهلت دارید تا هر استوری را از زمان ایجاد آن مشاهده کنید. در صورتی که زمان مورد نظر خاتمه یابد دیگر استوری مورد نظر از دسترس شما خارج شده و تنها در صورتی که کاربر مورد نظر آن را هایلایت کرده باشد می توانید آن را ببینید.

نحوه تماشای استوری اینستاگرام

چگونه در اینستاگرام استوری بگذاریم؟

به منظور قرار دادن استوری اینستاگرام، باید آیکون دوربین موجود در بالای صفحه و یا عکس پروفایل خود را لمس کنید و یا این که انگشت خود را بر روی صفحه ابتدایی اینستاگرام از سمت چپ به راست بکشید.

چگونه در اینستاگرام استوری بگذاریم؟

با انجام این کار وارد صفحه ای می شوید که در آن می توانید تصاویر و یا فیلم های خود را به منظور قرار دادن در استوری اینستاگرام انتخاب کنید. در این صفحه شما یا می توانید از عکس ها و فیلم های موجود در گالری گوشی خود استفاده کنید و یا این که همان لحظه با فرمت های مختلف، عکس و یا فیلم بگیرید و به عنوان استوری قرار دهید.

چگونه در اینستاگرام استوری بگذاریم؟

نحوه جذاب کردن استوری اینستاگرام

در این شبکه اجتماعی، امکانات بسیار متعددی به منظور جذاب کردن فیلم و عکس در استوری اینستاگرام وجود دارد. این امکانات را با استفاده از تصویر زیر برای شما توضیح می دهیم:

نحوه جذاب کردن استوری اینستاگرام

پس از این که تصویر و یا فیلم مورد نظر خود را انتخاب نمودید حال می توانید با استفاده از این امکانات استوری جذاب تری داشته باشید:

  1. با این آیکون می توانید مجموعه ای از فیلتر های آماده اینستاگرام را بر روی استوری خود اعمال کنید.
  2. با این گزینه می توانید استوری خود را در گالری خود ذخیره نمایید.
  3. در این قسمت مجموعه ای از استیکر های جذاب و دوست داشتنی قرار دارد که به کمک آن ها می توان ویژگی های زیبایی را به تصویر یا فیلم خود اضافه کرد.
  4. با انتخاب این قسمت می توانید به صورت دستی بر روی تصویر یا فیلم خود نقاشی کنید.
  5. با این گزینه امکان افزودن متن به استوری اینستاگرام وجود خواهد داشت.

با انجام تغییرات لازم بر روی استوری خود، حال نوبت به ارسال آن می باشد که برای این کار می توانید 3 روش مختلف را انجام دهید. روش اول این است که آیکون Your Story را انتخاب کنید که با این کار استوری برای تمام دنبال کنندگان شما ارسال می شود. دومین حالت استفاده از آیکون Close Friends است که استوری را فقط برای لیست سفارشی شما که قبلا تعیین کرده اید ارسال می کند. حات سوم نیز ارسال دستی استوری برای نفراتی است که شما به صورت تک تک انتخاب می کنید و این کار با انتخاب گزینه Sent to که در پایین و سمت راست قرار دارد، انجام می شود.

 

بعد از قرار دادن استوری اینستاگرام می توانید با انتخاب آن افرادی که استوری شما را مشاهده کرده اند را البته فقط در مدت 24 ساعت مشاهده کنید، بعد از این مدت فقط می توان از تعداد افراد مشاهده کننده با خبر شد.

نحوه جذاب کردن استوری اینستاگرام

اعمال محدودیت در استوری های اینستاگرام

در صورتی که می خواهید افراد خاصی استوری اینستاگرام شما را نبینند و یا این که برخی از افراد اجازه پاسخ دادن به استوری شما را نداشته باشند، کافی است در تنظیمات اینستاگرام وارد قسمت Privacy and Security شده و سپس بخش Story Control را انتخاب کنید آنگاه محدودیت های بیان شده را به استوری های خود اعمال کنید که در تصویر زیر قسمت 1 مربوط به محدودیت در مشاهده استوری و قسمت 2 مربوط به اعمال محدودیت در پاسخ دادن به استوری شماست.

اعمال محدودیت در استوری های اینستاگرام

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری