نویسنده: مهناز محمدی

اینستاگرام

قطعا اگر بخواهیم نام چند تا از بهترین شبکه های اجتماعی را معرفی کنیم، شبکه اجتماعی اینستاگرام یکی از این موارد می باشد. این شبکه از سال 2010 که به طور رسمی تاسیس شد تا به امروز توانسته است چیزی در حدود یک میلیارد کاربر را از سراسر جهان به خود جذب کند. یکی از اهداف ایجاد شبکه های اجتماعی برقراری تعامل میان افراد در سراسر جهان است. اینستاگرام نیز همواره به این اصل توجه داشته و درصدد پیشرفت در این موضوع بوده است. یکی از قابلیت های کاربردی که اینستاگرام در اختیار کاربران خود قرار داده است، دایرکت اینستاگرام می باشد. در دایرکت کاربران می توانند به صورت مستقیم با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. در ادامه این نوشتار شما را با جزئیات قابلیت دایرکت اینستاگرام آشنا می کنیم.

 

دایرکت اینستاگرام چه کاربردی دارد؟

دایرکت به طور کلی شبیه به یک پیام رسان در اینستاگرام عمل می کند. همانگونه که شما از پیام رسان های مختلفی همچون تلگرام و واتس اپ استفاده می کنید، می توانید از این قابلیت اینستاگرام نیز البته تا حدی محدودتر شبیه یک پیام رسان بهره مند شوید. از طریق دایرکت اینستاگرام می توانید پیام متنی بفرستید، محتوای چند رسانه ای ارسال کنید و همچنین برای دادن پاسخ به استوری های منتشر شده توسط کاربران از آن استفاده کنید.

نحوه استفاده از دایرکت اینستاگرام

به منظور استفاده از این قابلیت می توانید در صفحه اصلی اینستاگرام، آیکون دایرکت که شبیه به یک فلش است را انتخاب کرده تا وارد محیط آن شوید.

نحوه استفاده از دایرکت اینستاگرام

در این قسمت می توانید در نوار جستجوی آن نام کاربری فردی که قصد دارد به او پیام بدهید را وارد کرده و پس از اینکه نتیجه جستجو برای شما حاصل شد، شروع به برقراری تعامل متنی و فایلی با کاربر مورد نظر کنید.

نحوه استفاده از دایرکت اینستاگرام

همچنین به عنوان راه دیگر جهت استفاده از این قابلیت می توانید، به صفحه پروفایل کاربر مورد نظر رفته و گزینه Message که در این قسمت قرار دارد را انتخاب کنید و برای فرد مورد نظر پیام ارسال کنید.

نحوه استفاده از دایرکت اینستاگرام

نحوه ارسال تصویر و فیلم در دایرکت اینستاگرام

شما علاوه بر ارسال پیام متنی در دایرکت می توانید محتوای چند رسانه ای مانند عکس و فیلم نیز برای کاربر مورد نظر خود ارسال کنید. برای این منظور در صفحه دایرکت اینستاگرام مربوط به کاربر مورد نظر خود رفته و گزینه ای که در شکل زیر با فلش مشخص شده است را انتخاب کنید و سپس فایل مورد نظر را از حافظه گوشی خود انتخاب کرده و در این قسمت آپلود نمایید. در این صورت فایل مورد نظر برای کاربر ارسال می شود.

نحوه ارسال تصویر و فیلم در دایرکت اینستاگرام

ارسال استوری در دایرکت اینستاگرام

شما علاوه بر این که می توانید استوری های خود را به صورت گروهی برای دنبال کنندگان و یا دوستان نزدیک خود بفرستید، این امکان را نیز دارید که استوری به صورت شخصی برای فرد خاصی از طریق دایرکت اینستاگرام ارسال کنید. برای این منظور در قسمت دایرکت فرد مورد نظر آیکون دوربین که در پایین صفحه قرار دارد را انتخاب کنید و از طریق دوربین و یا گالری خود عکس یا فیلمی را در نظر گرفته و برای وی ارسال کنید. لازم به ذکر است زمانی که استوری را اینگونه ارسال می کنید بر خلاف حالت ارسال گروهی استوری، دیگر دسترسی به آن نداشته و فقط می توانید از وضعیت ارسال و دریافت آن باخبر شوید.

ارسال استوری در دایرکت اینستاگرام

اشتراک گذاری پست توسط دایرکت در اینستاگرام

یکی از قابلیت های پرکاربرد که در اینستاگرام وجود دارد، اشتراک گذاری پست در آن برای کاربران می باشد. شاید زیاد برای شما پیش آمده است که پستی را مشاهده کرده اید و دوست دارید که یکی از دوستانتان هم این پست را مشاهده کند. شما به جای اینکه نام پیج مورد نظر و پست مورد نظر را برای او مشخص کنید تا او به دنبال پست مورد نظر بگردد، می توانید با انتخاب آیکون دایرکت اینستاگرام که در زیر پست قرار دارد آن را برای فرد مورد نظر ارسال کنید. فقط باید به این نکته توجه کرد که در صورتی که پیج مورد نظر عمومی نباشد، کاربری که پست را برای او به اشتراک می گذارید حتما باید این پیج را در اینستاگرام دنبال کرده باشد تا بتواند پست ارسالی را ببیند.

اشتراک گذاری پست توسط دایرکت در اینستاگرام

دریافت پیام در دایرکت چگونه است؟

در صورتی که پیامی از طرف کاربری که جزو دنبال کنندگان شما باشد دریافت کنید، علاوه بر نوتیفیکیشنی که برای شما می آید می توانید در قسمت دایرکت، پیام فرد مورد نظر را مشاهده کنید. اما در صورتی که فردی که برای شما دایرکت ارسال کرده است از دنبال کنندگان شما نباشد، در این صورت این پیام به صورت درخواست در قسمت دایرکت اینستاگرام قرار می گیرد و در صورتی که شما ارتباط با وی را تایید کردید می توانید برای او پیام ارسال کنید. اما اگر شما اجازه ارسال پیام از سوی کاربر مورد نظر را ندهید، او دیگر نمی تواند از این به بعد برای شما پیامی بفرستد و این اجازه از وی سلب می شود.

دریافت پیام در دایرکت چگونه است؟

نحوه حذف پیام ارسال شده در دایرکت

در صورتی که پیامی را از طریق دایرکت اینستاگرام به کاربری ارسال کردید و خواستید که پیام ارسالی را حذف نمایید، کافی است پیام ارسال شده را برای مدت مشخصی لمس کرده تا منویی برای شما ظاهر شود، آنگاه از میان گزینه های موجود، گزینه Unsend Message را انتخاب کنید، با انتخاب این گزینه پیام مورد نظر هم از گوشی شما و هم از گوشی طرف مقابل به کلی حذف خواهد شد.

نحوه حذف پیام ارسال شده در دایرکت

نحوه ایجاد گروه در دایرکت اینستاگرام

در اینستاگرام هم این قابلیت وجود دارد که بتوان گروهی متشکل از چند کاربر ایجاد کرد و به صورت گروهی به ارتباط با یکدیگر پرداخت. برای این منظور کافی است در فیلد جستجوی دایرکت اینستاگرام نام کاربری افرادی که می خواهید در گروه مورد قرار بگیرند را وارد کرده و یک پیام در این گروه ارسال کنید، آنگاه در این صورت گروهی متشکل از شما و افراد مشخص شده ایجاد شده و همه می توانند به صورت همزمان پیام ها را دریافت و یا ارسال کنند.

نحوه ایجاد گروه در دایرکت اینستاگرام

غیر فعال کردن نوتیفیکیشن دایرکت اینستاگرام

برای این منظور کافی است به صفحه چت فرد مورد نظر رفته و آیکون i که در بالای صفحه قرار دارد را انتخاب کنید، سپس در میان گزینه های موجود Mute Notifications را فعال کنید. با انجام این کار هر بار فرد مورد نظر برای شما پیامی ارسال کند، اعلانی برای شما نمی آید.

غیر فعال کردن نوتیفیکیشن دایرکت اینستاگرام

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری