نویسنده: رزا عابدی

دکوراسیون

اگر در فکر سر و سامان دادن به دکوراسیون داخلی خود یا تغییر در دکوراسیون قبلیتان هستید در این مقاله با ما همراه باشید.

در ابتدا شاید برایتان کمی سخت بنظر برسد اما شما میتوانید با کمی مطالعه و تحقیق و البته خلاقیت به هدفتان برسید.همینطور که در حال خواندن این مطلب هستید نشیمن و منزلتان را از نظر بگذرانید ببینید با جابجایی چه عناصری قادر به خلق دکوری زیباتر هستید؟وجود چه چیزی را در دکوراسیون منزلتان ضروری و یا اضافی میدانید؟

اتاق نشیمن در واقع ویترین منزل شماست.باید طبق اصول و قواعد آن را به بهترین شکل دیزاین کنید.همیشه در خاطرتان باشد اگر دکوراسیون و یاهر کاری را با اصول و قاعده پیش ببرید هرگز با شکست مواجه نخواهید شد.

دکوراسیون داخلی

1- تناسبات

تناسب هم خانواده نسبت است و در واقع نسبت ریشه این کلمه است که نقش حیاتی در چنش دکوراسیون دارد. باید تناسب را در چیدمان در نظر داشته باشید اینکه بدانید دوشی چه نسبتی باهم دارند.آنها را باهم مقایسه کنید.این مقایسه میتواند از متریال،رنگ، شکل هندسی، سبک و.. باشد. یا اسنکه اشیا را به نسبت فضایی که در آن قرار خواهند گرفت بسنجید.برفرض قصد دارید مکانی که در آن نشسته اید را مبله کنید.نگاهی به دور و برتان بیاندازید،دکوراسیون منزل را ازنظر بگذرانید. سقف، فرش ها، سرامیک و یا پارکت ها، رنگ دیوار، رنگ و طراحی پردها و...تما اینها در مبله کردن اتاق شما تاثیر مستقیم دارند.

2- تعادل :

نظم و تعادل را در چینش و دکوراسیون حتما مد نظر قراردهید.ببینید در اتاق نشیمنتان بین اشیا تعادل وجود دارد یا خیر؟اگر بین محیط و اشیا موازنه و نظم باشد،فضا دارای تعادل میگردد.تعادل به دو شکل عنوان میشود: تعادل متقارن و نامتقارن

تعادل متقارن:

اگر بخواهیم این مبحث را بصورتی تخصصی مورد بررسی قراردهیم، این تعادل میتواند محوری و یا شعاعی باشد.اگر فضایی را به دو قسمت مساوری تقسیم کنید و بصورت موازی اشیا را در دو طرف آن قراردهید،تعادل محوری را رعایت کرده اید.

اما تعادل متقارن شعایی یعنی یک نقطه میانی درنظر گرفته و اشیا را نسبت به آن چیدمان کنید. دراین حالت اشیا نسبت به آن نقطه متعادل هستند.

 
طراحی دکوراسیون داخلی

تعادل های نامتقارن:

بعضی وقتها در محیطی قرار میگیرید که نظم خاصی بین اشیا به چشم نمیخورد.اما بااینحال و در عین بی نظمی بسیار دلچسب و دانشین است.این یعنی دکوراسیونی که در عینه بی نظمی با فکرو ظرافت چیده شده.به درختان خانه، کوچه و یا خیابان توجه کنید؟ برگها در فصل های مختلف تغییر رنگ میدهند مثلا در پائیز،زرد،سبز، نارنجی و قرمز که زیبایی پائیز را صدچندان میکند.این در واقع هم تعادل در عین بی نظمیست.این بی نظمی گاها میتواند تعادلی در متریال،رنگ،اشکال هندسی و ...ایجاد کند. اینجا شما باید حواستان را معطوف دورنما و نمای کلی طرح در دکوراسیون منزلتان بکنید.برای مثال پائیز، برگهای رنگارنگ به تنهایی نمیتوانند فضارا تغییر بدهند.اما وقتی درکنار هم قرار میگیند با اشکال و رنگهای متفاوتشان تازه میتواننند حسه ناب پائیز را به ما القا کنند.اشیاء و اجسام مختلف ساخته شده به دست انسان در ابتدا اجزای کوچکی هستند که به تنهایی کارایی و زیبایی ندارند.اما پس از در کنار هم قرار گرفته شدن کارایی خود را به نمایش گذاشته و بعنوان یک سازه در نظر گرفته می شوند.

آهنگ و ریتم:

شما میتوانید برای دکوراسیون خود ریتم موزون را انتخاب کنید.

محیط شما می تواند کلا به رنگ روشن تیره، ،کلا تیره یا از روشن به تیره یا از تیره به روشن باشد.مثالی که گفته شد در مورد رنگ بود.این هماهنگی میتواند در اشیا، مبلمان فرش ها و خیلی چیزهای دیگرباشد. فقط یادتان باشد هماهنگیشان را رعایت کنید.

تاکید:

تاکید به همراه برجسته سازی دکوراسیون فضایتان را بهتر میکند.بر فرض شما فضایتان را روشن طراحی کرده اید. میتواندی با تیره کردن بخشی از محیط که میتواند از همان خانواده و یا درست نقطه مقابلش باشد استفاده کنید.

موارد دیگری که می توانید این تاکید و برجستگی را انجام دهید:

  • ایجاد تفاوت و تضاد اجزای کل با یک جزء در دکوراسیون

  • تضاد بافت و جنس با یک جزء در دکوراسیون

  • اسفاده کردن از نور خورشید

  • بی قائده و ناهمگون بودن میتواند بخشی از این تاکید باشد.

هماهنگی ها:

در واقع یعنی تشبهات شکل،جنس،رنگ، بافت و خیلی عوامل دیگرکه همراه هم تناسب اصی به محیط میدهند.مثلا قرار بود  دکوراسیون محیط اتاق نشیمنتان را مبله کنید.شما در فروشگاه از یکدست مبل قهوه ای خوشتان می آید.پس باید دکوراسیون منزلتان را در فراخور رنگ مبلتان انتخاب کنید.یک مثال کوچک می تواند این باشد که دیوارهای سفید رنگ و چوب مورد استفاده در مبلمان با هم هماهنگ باشد.

یک بودن و یا یکی شدن:

این اصل یکی شدن را هیچگاه از یاد نبرید. یکی شدن  یعنی اشیا و اجزا همگی با هم هدف نهایی را تصویر کنند. 

اجزای صورتتان را تصور کنید. چشم، لب، بینی،ابروها... اینها در کنار هم صورت یک انسان را تشکیل میدهد.این یعنی یکدست بودن کل اجزای صورت با هم.در واقع یعنی دکوراسیون صحیح چهره.دوباره به اتاق نشیمنتان دقت کنید این همان اتاقیست که بیشتر وقتتان را در آن میگذرانید بنابراین تلوزیون شما باید در این مکان جای بگیرد. در واقع مفهوم اتاق نشیمن و تلوزیون مکمل یکدیگر هستند.

تلویزیون فقط یکی از اجناس مشابه از تعادل محیط است. رنگ های هماهنگ، اجزا و متریال مشابه، همه در یکی شدن محیط بما کمک میکنند.

مقاومت طراحی:

دکوراسیون محیط طراحی شده باید به نسبت تنش هایی که به آن وارد میکنیم مقاومت داشته باشند. این تنش ها میتواند خارجی و یا داخلی باشد. تنش ها باعث بوجود آمدن صدمات مکانیکی و خسارات به اشیا و اجزا چوبی میشوند.تمام تنش ها باید از قبل پیش بینی شده باشند تا بتوان این طراحی را یک پروژه موفق عنوان کرد.

مکان مهم بعدی دردکوراسیون یک خانه مسکونی میتواند آشپزخانه باشد

دکوراسیون آَشپزخانه

آشپزخانه را میتوان بعنوان مکانی برای مشارکت اعضای خانواده نام برد. مکانی کاملا عمومی و مشترک بین اعضای خانواده. شاید به همین دلیل است که در دکوراسیون آشپزخانه باید خیلی از نکات را در نظر بگیرید. اولین موضوعی که در دکوراسیون آشپزخانه های اپن باید رعایت شود این است که این میباشد که حتما دکور آن مطابق با کل خانه و یا حداقل اتاق مجاور آن باشد.

مثلا استفاده از درهای شیشه ای باعث وسیع تر شدن فضای داخلی آشپزخانه میشوند. به کابینت های پائینی پیشخوان نیز دقت کنید که پوششی از درهای شیشه ای دارند.اینکه ظروف تزئینیمان را در داخل آنها قرار دهیم فضای بسیار دلچسب و دلنشین ایجاد میکند.میتوان برای اینکه نور به قد کافی به درون آشپزخانه تابانده شود تنها قسمت بالایی پنجره را با پرده ای کوتاه پوشش داد. به علاوه عدم استفاده از شیشهای مات میتواند بر زیبایی پنجرها بیافزاید.طرح و یا رنگ پرده هم میتواند مکمل طرح و رنگ کاشی ها باشد.

استفاده از کابینت هایی به رنگ روشن در دکوراسیون آشپزخانه باعث میشود نور تابیده شده از پنجره و چراغ تشدید شود،هالوژن های سقفی که در تصویر دیده میشوند،میتوانند نورهای موضعی ایجاد کنند.چینش این هالوژن ها به نحویست که که نور به صورت مساوری بر تمام پیش خوان ها تابیده شود.وجود نور کافی در آشپزخانه به سبب کاهش خستگی الزامیست.

نکته بعدی در دکوراسیون آشپزخانه اینست که از وسایل تزئینی که باعث بهم ریختگی و یا شلوغی بصری میشود در آشپزخانه استفاده نکنیم.حتی اگر فضای کافی هم هست در وهله اول بهتر است به سبب نیاز به آرامش در آشپزخانه از شلوغ کردن آن بپرهیزیم. با پرهیز از شلوغ کردن دکوراسیون آشپزخانه میتوانید مغز خانه خود را در آرامش نگاه دارید شلوغ کردن پیشخوان با چیدن انواع وسیلها و یا دکور بعد از مدتی تاثیر نامطلوبی روی آرامش اعضای خانواده میگذارد.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری