نویسنده: مهناز محمدی

اینستاگرام

هدف اصلی از ایجاد شبکه های اجتماعی برقراری تعامل میان افراد در سراسر جهان بوده است، اما با این حال شبکه های اجتماعی اهداف مهم دیگری را نیز دنبال می کنند. یکی از این موارد اهمیت به کسب و کار می باشد که امروزه شبکه های اجتماعی فعالیت های عمده ای را در این راستا انجام می دهند. اینستاگرام نیز به عنوان یکی از برترین و پرمخاطب ترین شبکه های اجتماعی قابلیت های ویژه ای را در جهت حمایت از کسب و کار و تسهیل روند خرید و فروش شکل داده است. اکانت تجاری اینستاگرام قابلیتی است که این شبکه اجتماعی در سال 2016 به کاربران خود معرفی کرد تا افرادی که قصد دارند از طریق اینستاگرام به کسب و کار بپردازند، بهینه تر و ساده تر عمل کنند. در این نوشتار قصد داریم تا شما را با اکانت تجاری اینستاگرام، جزئیات و امکانات آن آشنا کنیم.

اکانت تجاری اینستاگرام چیست؟

در واقع این نوع حساب کاربری مخصوص افرادی است که به اینستاگرام به عنوان یک فرصت مناسب برای شناسایی کسب و کار خود و به تبع افزایش فروش خود استفاده کنند. به همین دلیل شبکه اجتماعی اینستاگرام امکانات ویژه ای را در این نوع اکانت در رابطه با مبحث بیزینس در اختیار کاربران خود قرار می دهد، امکاناتی که علاوه بر این که باعث می شوند شما بتوانید کسب و کار خود را به خوبی به نمایش بگذارید، باعث درآمد زایی بیشتر شما نیز می شوند. این امکانات در اکانت معمولی اینستاگرام وجود نداشته و برای بهره مندی از آن ها ابتدا باید اکانت معمولی خود را به اکانت تجاری اینستاگرام ارتقا دهید، انجام این کار به سادگی و به صورت رایگان قابل انجام است، پس به منظور انجام این کار با ما همراه باشید.

نحوه تبدیل اکانت معمولی به اکانت تجاری اینستاگرام

اولین نکته ای که برای تبدیل اکانت معمولی خود به اکانت تجاری اینستاگرام، باید به آن توجه کنید این است که برای این منظور حتما باید یک اکانت فیس بوک داشته باشید که این اکانت را به اینستاگرام خود متصل کنید. همچنین در حالت اکانت تجاری، اکانت شما از حالت خصوصی خارج شده و به صورت عمومی در می آید و در دسترس همگان قرار می گیرد. با توجه به این توضیحات و با انجام مراحل زیر به اکانت تجاری تغییر وضعیت دهید:

ابتدا در صفحه پروفایل خود با انتخاب آیکون تنظیمات که شبیه به چرخ دنده می باشد، وارد بخش تنظیمات شده و سپس گزینه Account را انتخاب کرده و در این بخش نیز گزینه Switch to Business Account را انتخاب کنید.  با انتخاب آن توضیحاتی درباره اکانت تجاری اینستاگرام به شما داده می شود که می توانید آن ها را مطالعه کنید.

نحوه تبدیل اکانت معمولی به اکانت تجاری اینستاگرام

در مرحله بعد از شما می خواهد که حوزه ای را برای کسب و کار خود انتخاب کرده، ایمیلی برای اکانت تجاری خود تعیین کنید و همچنین اکانت فیس بوک خود را به اینستاگرام خود متصل کنید.

نحوه تبدیل اکانت معمولی به اکانت تجاری اینستاگرام

بعد از اتصال اکانت فیس بوک خود به اینستاگرام، تعدادی اطلاعات تکمیلی همچون، شماره تماس، ایمیل و مکان کسب و کار از شما برای نمایش به بازدیدکنندگان صفحه شما درخواست می شود. با تکمیل این موارد تغییر وضعیت به اکانت اینستاگرام شما انجام شده و اکانت معمولی شما به اکانت تجاری اینستاگرام تبدیل می شود.

نحوه تبدیل اکانت معمولی به اکانت تجاری اینستاگرام

امکاناتی که اکانت تجاری اینستاگرام در اختیار شما می گذارد

تماس مشتریان

با انتقال به حساب تجاری، اولین و مهمترین تغییری که در حساب کاربری شما ایجاد شده است، افزوده شدن قابلیت تماس با شماست، زیرا که مهمترین مسئله در کسب و کار برقراری تعامل با مشتری است. بدین منظور مشتریان شما می توانند از طریق دایرکت، شماره تماس و ایمیل با شما ارتباط برقرار کنند.

تماس مشتریان

ابزار تحلیل داده های آماری اکانت تجاری اینستاگرام

برای دسترسی به این امکان کافی است در صفحه پروفایل خود آیکون نمودار را که در بالای صفحه قرار دارد را لمس کرده تا به قسمت تحلیل آماری اینستاگرام یا Insights وارد شوید.

ابزار تحلیل داده های آماری اکانت تجاری اینستاگرام

با ورود به این قسمت از اکانت تجاری اینستاگرام با بخش های زیر روبرو خواهید شد:

 • Impressions: نشان دهنده تعداد دفعاتی است که تبلیغات شما بر صفحه موبایل مخاطبان شما ظاهر شده است.
 • Reach: نشان دهنده این مورد است که چند کاربر غیر تکراری حداقل یک مورد از پست های شما را مشاهده کرده اند.
 • Website Clicks: در صورتی که در پروفایل خود لینک قرار داده باشید، این لینک چند بار توسط کاربران کلیک شده است.
 • Profile Views: تعداد دفعاتی که پروفایل شما دیده شده است را برای شما مشخص می کند.
 • Followers: تعداد دنبال کنندگان کسب شده و یا از دست داده، همچنین میزان فعالیت آن ها در اینستاگرام و برخی از ویژگی های آن ها را برای شما تعیین می کند.
ابزار تحلیل داده های آماری اکانت تجاری اینستاگرام

امکانات مربوط به پست های شما

برای دیدن این امکانات کافی است پست مورد نظر خود را انتخاب کرده و قسمت تنظیمات آن را لمس کرده و گزینه View Insights را انتخاب کنید:

 • Likes: تعداد دفعاتی که پست شما لایک شده است.
 • Comments: تعداد نظراتی که برای پست شما به ثبت رسیده است.
 • Saves: تعداد دفعاتی که پست شما توسط کاربران ذخیره شده است.
 • Actions: فعالیت هایی را نشان می دهد که کاربران با دیدن پست شما انجام داده اند، مثلا ممکن است بعد از دیدن این پست شما را دنبال کرده باشند.
 • Discovery: مشخص می کند که پست شما در کجا دیده شده است و همچنین افرادی که با دیدن آن شما را دنبال نکرده اند را مشخص می کند.

امکانات مربوط به استوری های شما

با ورود به قسمت اکانت تجاری اینستاگرام و انتخاب قسمت استوری می توانید از نتایج تحلیل آماری مربوط به استوری های خود با خبر شوید.

 • Impressions: تعداد دفعات دیده شدن استوری شما را نمایش می دهد.
 • Reach: تعداد کاربران غیر تکراری که استوری شما را دیده اند.
 • Taps forward: تعداد دفعاتی که کاربران به استوری شما ضربه زده اند تا به استوری بعد بروند.
 • Taps back: تعداد دفعاتی که کاربران به استوری شما ضربه زده اند تا به استوری قبل بروند.
 • Replies: تعداد پیام هایی که کاربران در حین مشاهده استوری برای شما ارسال کرده اند.
 • Swipe away: تعداد دفعاتی که کاربران بر گوشی خود ضربه زده اند تا استوری های اکانت دیگری را در گوشی خود ببینند.
 • Exits: تعداد دفعاتی که کاربران مشاهده استوری شما را ترک کرده و به صفحه اصلی اینستاگرام بازگشته اند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری