نویسنده: رزا عابدی

زیبایی پوست

میکرودرم یکی از روش های محبوب جهت جوانسازی و شفاف سازی پوست در جوامع مختلف است. این روش درمانی غیر تهاجمی و غیر شیمیایی بودهو نیازی به عمل باز ندارد.

میکرودرم پوست از جمله روش‌های محبوب جوانسازی پوست است این روش درمانی غیرشیمیایی و غیر تهاجمی است و بدون نیاز به عمل بازصورت می‌گیرد. در میکرودرم جهت از بین بردن لایه ی خارجی سلول های خشک و مرده از اسپری میکروکریستال استفاده می شود که در نتیجه آن تحریک اپیدرم پوست به کلاژن سازی بیشتر است تا پوستی شاداب تر و جوان تر حاصل شود. بارها پیش آمده است در آینه به پوست خود دقت کنیم و دیدن چین و چروک‌های ریز ما را مضطرب و نگران کند. واقعیت این است که پیری و چین و چروک پوست جز حقیقت هاییست که نمی‌توان از آن فرار کرد. اما زمانبندی آن را به تعویق انداخت. امروزه روش‌های فراوانی برای جلوگیری از پیری زودرس ابداع شده است. انواع لیفت های صورت، تزریق ژل، عمل‌های جراحی، تزریق کلاژن و…که البته  روش‌های سخت و پر هزینه ای هستند که وجود دارند. در این میان هستند روش های دیگری مانند درمان‌های فیزیکی که در تماس با پوست انجام می‌شوند که کمک شایانی به کاهش سرعت فرآیند پیری و زیباتر ماندن پوست خواهد کرد. در این بخش از موبویار قصد داریم تا توصیح دهیم که میکرودرم چیست وانجام میکرودرم صورت چگونه می‌تواند به داشتن پوستی صاف‌تر و زیباتر کمک کند؟

 

کاربرد های میکرودرم چیست؟

میکرودرم روش درمان آرام تر و سطحی تری بنسبت میکرودرم آبریژن دارد.میکرودرم آبریژ« یا همان لایه برداری عمیق پوست روشی عمیق تر است که جهت بهبود خط و خطوط های عمیق مانند خطوط خنده،آسیب دیدگی های جدی که توسط نور خورشید ایجاد شده اند و جای زخم ها بکاربرده میشود.همچنین روشی دیگر در جهت پاکسازی پوست صورت استفادهاز زوج جوانسازی پوست صورت با لیزر RF است که برای برطرف کردن عوارضی مانند ، زخم های آکنه، منافذ پوست، لکه های قهوه ای، خطوط پیری، چین و چروک، رنگدانه و پوست های ضخیم، رفع آسیب پوست بر اثر نور خورشید مورد استفاده قرار می گیرد که اغلب در کمتر از یک ساعت تمام می شود. میکرودرم در واقع برای افرادی که دچار عارضه های سطحی پوست هستند گزینه مناسبیست.در این روش از دستگاهی که در حال چرخش است استفاده میشود تا لایه های سطحی پوست و سلول های مرده را بزداید در نتیجه این عمل پوستی شاداب تر و جوان تر خواهیم داشت.

مطالب مرتبط: تزريق چربي چيست؟

این روش میتواند تغییرات قابل قبولی را در صورت و زیبایی ایجاد کند اما با اینحال روش های درمانی عمیقتر و جدی تر در صورت داشتن مشکلات فراتر از برخی ناهمواری های پوستی هم هست که تقریبا نتایج مشابهی مانند میکرودرم دارند ، این گزینه ها عبارتند از: جراحی لیزر و تزریق ژل. البته این کار توسط جراح و متخصص پوست صورت گرفته و اغلب نتایج خوبی داشته و پوست صورت کامل درمان می شود.

میکرودرم در چه شرایطی کاربرد دارد؟

۱- میکرودرم برای از بین بردن لک صورت

از میکرودرم میتوان در جهت از بین بردن لک های صورت همچنین از بین بردن و یا محو تر کردن آثار حاملگی استفاده کرد.عمدتا این روش باعث کمرنگ تر شدن و یا محو کردن لک ها میشود اما امکان از بین بردن ریشه ای آنها وجود ندارد از این باب توصیه میشود برای باز نگشتن لکها و ناهمواری ها بهتر است از داروهای ضد لک استفاده کنید و پوست خخود را ویتامینه کنید.  ترین اثر این روش کم رنگ یا محو کردن لک های حاملگی است مخصوصا اگر همزمان با آن از داروهای لک بر استفاده شود. همچنین باعث روشن و شفافتر شدن سریع پوست می گردد.

 

۲- میکرودرم برای صورت

همچنین از میکرودرم میتوان جهت درمان چروک های کم عمق و سطحی پوست استفاده کرد.معمولا از دوتا چند جلسه برای درمان کامل  نیاز است.بسته به وضعیت بیمار از هفته ای یکبار تا دوماهی یکبار فواصل بین هرجلسه درمان توسط پزشک تعیین میشود.میکرودرم قادر به از بین بردن چروک های خیل یعمیق پوستی نیست اما میتواند خط و خطور و آثار لک و کک جزئی پوست را ازبین ببرد بعد از چند جلسه شاهد شفافیت و سفت شدن پوستتان خواهید بود البته قوام و ماندگاری این روش بسته به مراقبت های بعد شما از پوستتان استفاده مستمر از ماسک ها جهت هیدراته کردن وآب رسان یبه پوست،محافظت های جدی در برابر نور خورشید و عواملی ازاین قبیل دارد.

۳- میکرودرم صورت و محو یا کوچک کردن منافذ پوست

هستند افرادی که از منافذ باز صورت خود شکایت دارند. این مشکل در افراد جوان و با پوست چرب یا مختلط شایع تر است. این منافذ باز در اثر گشادشدن منافذ طبیعی پوست که در همه افراد وجود دارد، ایجاد می شوند طی جلسات متعدد درمانی میکرودرم می توان باعث کاهش منافذ باز پوستی شد. به هیچ عنوان نباید این منافذ را برای همیشه از بین برد و اصولا چنین چیزی نیز امکان ندارد اما می توان با راهکارهای متعددی از شدت آنها کاست و منافذ را تا حدودی غیر قابل رویت نمود.

۴- اثرات میکرودرم برلک های پیری 

لک های پیری عموما ناشی از آسیب های اشعه فرابنفش هستند و معمولا با لیزر و یا میکرودرم قابل کنترل هستند اما بهتر این است برای جلوگیری ز رخداد سریعتر از موعد آن از نور مستقیم آفتاب پرهیز کرد.

۵- میکرودرم برای ازبین بردن جای جوش

معمولا جوش ها پس از خوب شدن اثری به شکل قرمز،تو رفتگی و یا ناهمواری جرئی باقی میگذرند با چندین جلسه درمان توسط میکرودرم بهبود نسبی حاصل میشود در برخی از موارد ممکن است نیاز به استفاده از انواع لیزر نیز باشد. در موارد خفیف با چندین جلسه میکرودرم  ضایعات بهبود می یابد.

۶- از بین بردن جوش های سر سیاه با کمک میکرودرم

یکی از آزار دهنده ترین مشکلات پوستی بخصوص برای خانمها حضور مهمان های بدشکلی که بصورت نقطهای برجسته سیاه رنگ قسمتی و یا حتی سراسر پوست را باعنوان آکنه میپوشانند این عارضه در واقع حاصل تجمع سبوم اکسیده شده در مجاری غدد سباسه است. میکرودرم برای این جوش ها هم میتواند روش درمانی مناسب و تاثیربخشی باشد.

موارد منع استفاده از میکرودرم 

 • اگردرحین درمان با ایزوترتینوئین خوراکی هستید.

 • بیمارانی که مستعد اسکار هیپرتروفیک یا کلوئید هستند.

 • همزمان با رادیوتراپی گردن

 • درصورتی که طی دوماه قبل از میکرودرم جراحی صورت داشتید.

 • عفونت های باکتریایی یا ویروسی فعال به خصوص هرپس سیمپلکس (تب خال) و زگیل صورت

 • درصورتی که در حالت بارداری باشید.

 • اگر دچار نقص سیستم ایمنی هستید.

 • اشخاصی که بیماری‌‌های پوستی (مانند کلوئید، کهیر و …) دارند.

 • درصورتیکه طی چند ماه اخیر از روش های درمانی لیزر های تهاجمی استفاده کرده اید.

 • افرادی که از داروهای لایه برداری در طی چند ما اخیر استفاده کرده باشند.

 • در صورتیکه از قرص های آکوتان استفاده می کنید.

 


عوارض میکرودرم

 این روش به علت غیر متهاجمی بودنش کمتردچار عوارش میشود و کم پیش می آید کسی گزارش مبتنی بر عوارض آن ارائه کرده باشد اما در برخی موارد محدود عوارض جزئیی مانند

 • تورم و قرمزی پوست که معمولا ظرف مدت یک هفته کاهش می یاید اتفاق میفتد. در برخی شرایط ، ممکن است این تورم هفته ها یا حتی ماه ها ادامه یابد. پوست جدید شما تا چندین هفته حساس و صورتی خواهد بود. این حساسیت ، احتمالا تا سه ماه وجود داشته و به تدریج از بین می رود.

 • گاهی ممکن است منافذ پوست شما را بازتر کند. پس از میکرودرم ، در افرادی که پوست تیره دارند، ممکن است پوست ، تغییر رنگ داده و تیره تر شود.

 • از دیگر عوارض میکرودرم میتوان امکان ابتلا به زخم، عفونت باکتریایی، ویروسی ،قارچی و یا حتی بروز را نام برد. برای تسکین ظاهر این زخم ها اغلب داروهای استروئیدی ، استفاده می شود.

 • سایر واکنش های پوستی هم اغلب به شکل بثورات پوستی آلرژیک یا سایر واکنش های پوستی است. این روش برای همه پوست ها به کار نمی رود و این کار به تشخیص پزشک متخصص بستگی دارد.

مزایا میکرودرم

از مزایای اولیه میکرودرم می توان به مواردی مانند، ایجاد پوستی تازه، صاف و نرم اشاره کرد. این کار،  یک روش غیر جراحی است و از این رو می تواند در فواصل کوتاه تکرار شود.میکرودرم کمک میکند تا بدو ن جراحی صاحب پوستی سالمتر و شفاف باشید .طروات و شادابی از دست رفته پوستتان را مجدد به دس آورید.همچنین این روش در از بین بردن جوش های سرهای سیاه، کاهش اندازه منافذ، بهبود پوست ضخیم ، و از بین خطوط پیری و چین و چروک پوست ، بسیار موثر واقع شده.

توصیه های قبل و بعد از درمان میکرودرم 

بیماران حتما حداقل از دو روز قبل از درمان تا 72 ساعت پس از آن از مصرف داروهای لایه بردار( رتینول و AHA )  و ضد لک پرهیزنمایند و پس از میکرودرم ضد آفتاب با حساسیت بالاتر و تمدید هر 3 ساعت یکبار استفاده کنند . استفاده از آب داغ تا 24 ساعت بعد از درمان ممنوع است . بعد از 3-4 روز از میکرودرم اقداماتی همچون دکلره نمودن ، استفاده از بند ، موم و … مجاز است . آقایان 3-4 ساعت قبل از میکرودرم موظفند اصلاح نمایند و در صورت تمایل بعد از 12 ساعت از میکرودرم اصلاح صورت بلامانع است . در اکثر موارد تنها قرمزی مختصری برای 4-2 ساعت ایجاد می شود که به طور خود به خود رفع می شود. گر چه عوارض جانبی ناشی از این روش بسیار نادر است، اما ندرتاٌ ممکن است اریتم (قرمزی) یا خطوط پیگمانته ناشی از آسیب به پوست  برای چند روز دیده شود ، این عوارض بیشتر در بیمارانی رخ می دهد که به خوبی از پوست خود در برابر آفتاب مراقبت ننموده اند .

تفاوت انجام میکرودرم توسط متخصص پوست و متخصصان آرایشی

گرچه انجام میکرودرم توسط پزشک و یا سالن های زیبایی خیلی تفاوتی ندارد اما اگر دچار مشکلی شوید پزشک یقیینا شرایط را بهتر کنترل خواهد کرد و عوارض وارده را تاحد زیادی میتواند کاهش بدهد اما کارشناس زیبایی و آرایشگاه به علت نداشتن اطلاعات کافی و دانشگاهی در چنین زمان هایی ممکن است بدتر اقدامات ناصحیحی انجام دهد که میزان صدمات وارده را افزایش دهد.با این اوصاف انجام میکرودرم در سالن های زیبایی، گزینه ی قابل اعتمادی نیست. البته این بدان معنا نیست که انجام میکرودرم توسط یک متخصص آرایشی در سالن های آرایشی منجر به مشکلات جدی می شود،خیر بلکه بدان معناست که متخصصان پوست و جراحان زیبایی می دانند چه مشکلاتی ممکن است به صورت منفی بر روی این شرایط تاثیر بگذارد و به همین دلیل گزینه های قابل اطمینان تری محسوب می شوند.

تفاوت میکرودرم و میکرونیدلینگ

میکرودرم و میکرودنیدلینگ هردو در یک مسیرمشترک هستند. هدف این دو روش زیبایی پوست، رفع عارضه‌های پوستی، جوش، ناهمواری‌ها، آکنه و لکه‌های پوستی و د رمجموع پاکسازی پوست به صورت سطحی و غیرمتهاجمیست. اما باز هم تفاوت هایی در این میان بین این دو همراه دیده میشود از جمله اینکه در میکرودرم با استفاده از سایش پوست توسط کریستال‌های بسیار ظریف پوست لایه برداری می‌شود. این روشسبب  بیشتر شدن گردش خود در پوست صورت میشود و می‌تواند پوست را در سه حالت مختلف (سطحی، متوسط و عمیق) لایه برداری کند. اما در میکرونیدلینگ از سوزن‌هایی بکار برده میشود که کار آن‌ها ایجاد سوراخ‌های میکروسکوپی در پوست است. این روش از طریق ایجاد سوراخ‌های عمقیق در پوست باعث کلاژن سازی بیشتر توصیه میشود.

هزینه میکرودرم ابریژن

 میکرودرم، هزینه بالایی ندارد.میکرودرم یک نوع عمل زیباییست که معمولا شامل بیمه نمیشود. البته نگران نباشید. هزینه انجام این عمل خیلی بالا نیست و میتوانید با کمی پرسو وجو مطب و کلینک های معتبری را پیدا کنید که با قیمت مناسب این کاررا انجام میدهند.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری